"Zacznijmy od nowa": AKTORZY
KEIRA KNIGHTLEY (Gretta)
Keira Knightley nominowana była do Nagrody Akademii oraz Złotego Globu za rolę Elizabeth Bennet w adaptacji powieści Jane Austin "Duma i uprzedzenie" w reżyserii Joe Wrighta. Dwa lata później otrzymała ponowną nominację do Złotego Globu oraz nagrody BAFTA za filmowy portret Cecilii Tallis w "Pokucie" tego samego reżysera, na podstawie powieści Iana McEwana. W 2012 roku ponownie spotkała się z Joe Wrightem, na planie adaptacji klasycznej powieści Lwa Tołstoja "Anna Karenina", do której scenariusz napisał laureat Oscara, Tom Stoppard.
Urodzona w Wielkiej Brytanii Knightley debiutowała na małym ekranie w wieku zaledwie sześciu lat w serialu telewizyjnym "Screen One", zagrała w odcinku zatytułowanym "Royal Celebration". Po nim przyszły role w "The Treasure Seekers" (reż. Juliet May), "Powrocie do domu" (reż. Giles Foster), serialu "Oliver Twist", "Doktorze Żywago" (reż. Giacomo Campiotti) oraz "Księżniczce złodziei" (reż. Peter Hewitt), w którym zagrała córkę Robina Hooda. Pierwszym fabularnym filmem aktorki był dramat "Niewinne kłamstwa" (reż. Patrick Dewolf) z 1995 roku. Kolejne role na dużym ekranie zagrała w "Bunkrze" (reż. Nick Hamm), "Pure" (reż. Gillies MacKinnon) oraz produkcji George'a Lucasa "Gwiezdne wojny: Część I - Mroczne widmo" z Natalie Portman w roli głównej.
Przełomem w karierze Knightley okazał się film "Podkręć jak Beckham" (reż. Gurinder Chadha), doceniony przez krytyków. Światową sławę przyniosła jej jednak rola Elizabeth Swann w amerykańskiej superprodukcji "Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" (reż. Gore Verbinski), w której wystąpiła u boku takich gwiazd, jak Johnny Depp, Orlando Bloom i Geoffrey Rush.
W swojej filmografii aktorka ma również takie tytuły jak: "Król Artur" (reż. Antoine Fuqua), "To właśnie miłość" (reż. Richard Curtis), "Obłęd" (reż. John Maybury), "Domino" (reż. Tony Scott), dwa sequele "Piratów z Karaibów" - "Skrzynia umarlaka" i "Na krańcu świata" (oba wyreżyserował Gore Verbinski), a także filmy "Granice namiętności" (reż. John Maybury), "Jedwab" (reż. François Girard), "Księżna" (reż. Saul Dibb), "Pokuta" (reż. Joe Wright), "Nie opuszczaj mnie" (reż. Mark Romanek), "Londyński bulwar" (reż. William Monahan), "Niebezpieczna metoda" (reż. David Cronenberg) oraz "Przyjaciel do końca świata" (reż. Lorene Scafaria).
MARK RUFFALO (Dan)
Nominowany do Oscara Mark Ruffalo obecnie jeden z najbardziej wziętych aktorów filmowych i dramatycznych. W swojej karierze współpracował między innymi z takimi reżyserami jak: Ang Lee, Martin Scorsese, Michael Mann, David Fincher, Fernando Meirelles i Michel Gondry.
Aktor wystąpił ostatnio w wielkim przeboju światowego box office'u produkcji Marvel Enterprises "Avengers 3D" (reż. Joss Whedon), w którym wcielił się w rolę Bruce'a Bannera i jego alter ego - Hulka. W thrillerze "Iluzja" (reż. Louis Leterrier) zagrał razem z Morganem Freemanem, Woody'm Harrelsonem i Jesse Eisenbergiem.
Mark Ruffalo otrzymał nominacje do Oscara, Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych, nagrody BAFTA oraz nagrody Independent Spirit za kreację w komediodramacie "Wszystko w porządku" (reż. Lisa Cholodenko). Rola Paula w tym filmie przyniosła mu również nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego od Stowarzyszenia Nowojorskich krytyków Filmowych.
Najnowsze produkcje z jego udziałem to "Thanks For Sharing" (reż. Stuart Blumberg) z Gwyneth Paltrow i Timem Robbinsem oraz "Avengers: Age of Ultron" (reż. Joss Whedon), w którym ponownie wcieli się w postać Hulka.
W 2011 roku Ruffalo zadebiutował jako reżyser filmem "Sympathy for Delicious", który miał premierą na festiwalu Sundance, gdzie został nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury. W filmie o DJ'u z Los Angeles, który odkrywa w sobie moc uzdrawiania wystąpili u boku Ruffalo Orlando Bloom, Laura Linney i Juliette Lewis.
W ostatnich latach filmografia aktora wzbogaciła się o takie tytuły jak: "Gdzie mieszkają dzikie stwory" (reż. Spike Jonze), "Niesamowici bracia Bloom" (reż. Rian Johnson), "Miasto ślepców" (reż. Fernando Meirelles), "Droga do przebaczenia" (reż. Terry George), "Zodiak" (reż. David Fincher), "Wszyscy ludzie króla" (reż. Steven Zaillian), "Jak w niebie" (reż. Mark Waters) oraz "Zakładnik" (reż. Michael Mann).
Wcześniej wystąpił m.in. w: romantycznej komedii "Dziś 13, jutro 30" (reż. Gary Winick), filmach "Zakochany bez pamięci" (reż. Michel Gondry) i "Już tu nie mieszkamy" (reż. John Curran) z Naomi Watts, którego Ruffalo był także producentem wykonawczym oraz kontrowersyjnym thrillerze Jane Campion "Tatuaż" z Meg Ryan.
Ruffalo otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Aktor podczas Festiwalu Filmowego w Montrealu w 2000 roku, oraz nagrodę New Generation przyznawaną przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles za swoją kreację w "Możesz na mnie liczyć" (reż. Kenneth Lonergan). Znakomicie przyjęty przez widzów i krytykę film przyniósł aktorowi również nominację do nagrody Independent Spirit. Podczas Festiwalu Filmowego Sundance w 2000 roku obraz został wyróżniony dwoma najważniejszymi nagrodami festiwalu: Nagrodą Jury za najlepszy film dramatyczny oraz nagrodą Waldo Salt Screenwriting za scenariusz.
W artystycznym dorobku Marka Ruffalo są również takie tytuły jak: "Szkoła stewardes" (reż. Bruno Barreto), "Szyfry wojny" (reż. John Woo), "Ostatni bastion" (reż. Rod Lurie), niezależna produkcja "XX/XY" (reż. Austin Chick), "Przejażdżka z diabłem" (reż. Ang Lee) oraz "Klub 54" (reż. Mark Christopher).
HAILEE STEINFELD (Violet)
Kilka tygodni po swoich czternastych urodzinach, Hailee Steinfeld otrzymała nominację do Oscara za wybitną, debiutancką kreację w głośnym filmie braci Coen "Prawdziwe męstwo", w którym zagrała u boku Jeffa Bridgesa i Matta Damona. Rola Mattie przyniosła jej dziesiątki nagród od krajowych i zagranicznych stowarzyszeń krytyków filmowych.
Młoda, pochodząca z Południowej Kalifornii aktorka bardzo starannie dobiera sobie role, wykazując się wyczuciem prawdziwego weterana branży filmowej. Zagrała Julię w najnowszej adaptacji dramatu Szekspira "Romeo i Julia" (reż. Carlo Carlei), na podstawie scenariusza Juliana Fellowesa ("Downton Abbey"). Można ją było również podziwiać w długo wyczekiwanej ekranizacji książki Orsona Scotta Carda "Gra Endera" (reż. Gavin Hood). Steinfeld wcieliła się w postać Petry Arkanian; na ekranie partnerowali jej Harrison Ford, Ben Kingsley oraz Viola Davis.
ADAM LEVINE (Dave)
Adam Levine, lider wielokrotnie nagrodzonego Grammy zespołu Maroon 5, trwale zapisał się w historii muzyki popularnej. Artysta urodził się i dorastał w Los Angeles. Uczęszczał do miejscowej Brentwood School, gdzie nawiązał znajomość z Jesse'em Carmichaelem i Mickeyem Maddenem, późniejszymi członkami Maroon 5. Ich zespół dziś może się poszczycić spektakularnym, międzynarodowym sukcesem. W 2005 roku zdobyli pierwszą nagrodę Grammy dla "najlepszego nowego artysty", sprzedali ponad siedemnaście milionów płyt, a ich album w trzydziestu pięciu krajach zyskał status złotej lub platynowej płyty. Połączenie rocka ze stylem R&B, które pobrzmiewa na ich pierwszym albumie "Songs About Jane" zachwyciło krytyków i podbiło serca ogromnej rzeszy fanów. Drugi album, "It Won't Be Soon Before Long", na którym znalazły się takie przeboje, jak "Makes Me Wonder" i "If I Never See Your Face Again", kontynuował sukces debiutanckiej płyty.
We wrześniu 2010 roku zespół nagrał swój trzeci studyjny album, zatytułowany "Hands All Over", który również pokrył się platyną. Album poprzedziły dwa single: "Misery" oraz "Moves Like Jagger", który osiągnął pierwszą pozycje na liście Billboard Hot 100 oraz Top 40. Oba single zdobyły nominacje do nagrody Grammy, co dało zespołowi w sumie osiemnaście nominacji do tej nagrody. Latem 2012 roku ukazał się czwarty studyjny album Maroon 5 - "Overexposed", który sprzedał się do tej pory w Stanach Zjednoczonych w ponad pięciuset tysiącach kopii.
Adam Levine jest też jurorem najpopularniejszego talent show kanału NBC - "The Voice", który doczekał się już pięciu edycji. Levine ma już za sobą niewielki debiut filmowy - pojawił się w 2012 roku w drugim sezonie popularnego serialu FX Drama "American Horror Story: Asylum". Artysta współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, są wśród nich Kanye West, Alicia Keys, Natasha Bedingfield, Slash oraz K'naan. Wystąpił w kilku programach telewizyjnych, jak na przykład "Saturday Night Live", "30 Rock", "The Daily Show with Jon Stewart", "Night of Too Many Stars".
JAMES CORDEN (Steve)
James Corden jest laureatem nagrody Tony za rolę w sztuce "One Man, Two Guvnors", będącej brytyjską adaptacją słynnej sztuki Carlo Goldoniego "Sługa dwóch panów", utrzymanej w stylu commedia dell'arte. W jego dorobku telewizyjnym można znaleźć takie produkcje, jak: "Cruise of the Gods" (reż. Declan Lowney) i "Jack i czarodziejska fasola" (reż. Brian Henson) oraz seriale "Gavin & Stacey", "Dalziel i Pascoe", "Sędzia John Deed", "Boyz Limited", "Horne and Corden", "Mała Brytania", "Pastor na obcasach", "Fat Friends" i "Życie w Hollyoaks".
Na dużym ekranie można było go zobaczyć w takich filmach, jak: "Wszystko albo nic" (reż. Mike Leigh); "Męska historia" (reż. Nicholas Hytner), w której powtórzył swoją rolę z przedstawienia granego na West Endzie; "Jak stracić przyjaciół i zrazić do siebie ludzi" (reż. Robert B. Weide); "Trzej muszkieterowie 3D" (reż. Paul W.S. Anderson); "Podróże Guliwera 3D" (reż. Rob Letterman); "Lesbian Vampire Killers, czyli noc krwawej rządzy" (reż. Phil Claydon); "Telstar" (reż. Nick Moran); "Gdzie byłem przez całe twoje życie" (reż. Jim Field Smith); "Pierrepoint: ostatni kat" (reż. Adrian Shergold); "Miłosna układanka" (reż. Tom Vaughan); "Bezdroża serc" (reż. Damien O'Donnell) oraz "Co się przydarzyło Haroldowi Smith?" (reż. Peter Hewitt). Ostatnio Corden zagrał w komedii muzycznej "Masz talent!" (reż. David Frankel).
Jest współtwórcą i współscenarzystą wielokrotnie nagradzanego serialu komediowego BBC "Gavin & Stacey". Czterokrotnie był gospodarzem ceremonii wręczenia BRIT Awards, a obecnie jest gospodarzem niezwykle popularnego teleturnieju sportowego "A League Of Their Own" emitowanego na Sky1.
YASIIN BEY/MOS DEF/ (Saul)
Yasiin Bey (występujący również pod pseudonimami Mos Def - jako muzyk i Dante Beze - jako aktor) jest artystą, działaczem społecznym i przedsiębiorcą, którego wszechstronny talent w ciągu ostatnich piętnastu lat przeniknął przez wszystkie dziedziny amerykańskiej kultury rozrywkowej. Urodził się na Brooklynie jako Dante Terrell Smith; karierę wokalną rozpoczął występując z takimi muzykami sceny hip-hopowej, jak De La Soul i Da Bush Babees. Jako członek duetu Black Star dał się poznać jako jeden z najbardziej kreatywnych i wpływowych artystów hip-hopu, odważnie mieszając gatunki i współpracując z muzykami tworzącymi w różnorodnych stylach muzycznych. Śpiewał i nagrywał z Kanye Westem, Stephenem Marleyem, Roots, Black Keys, członkami zespołów Bad Brains i Living Colour oraz somalijskim raperem K'naanem.
Bey występuje jako profesjonalny aktor od czternastego roku życia, kiedy to zagrał u boku Mare Winningham małą rólkę w filmie telewizyjnym "Boże, czuwaj nad moim dzieckiem" (reż. Larry Elikann). Potem dostał rolę w serialach "You Take the Kids" z Nell Carter oraz "Zagadki Cosby'ego" z Billem Cosby'm. Gościnnie występował w wielu innych serialach: "Nowojorscy gliniarze", "Spin City", "Brooklyn South", "On, ona i dzieciaki", "Chapelle's Show", "Doktor House" i "Dexter". W jego dorobku kinowym znajdują się takie filmy, jak: "Wykiwani" (reż. Spike Lee), "Czekając na wyrok" (reż. Marc Forster), "Włoska robota" (reż. F. Gary Gray), "Autostopem przez galaktykę" (reż. Garth Jennings), "16 przecznic" (reż. Richard Donner), "Ratunku! Awaria" (reż. Michel Gondry), "Cadillac Records" (reż. Darnell Martin) oraz "Przesyłka priorytetowa" (reż. Benny Boom).
Bey wystąpił także w dramacie muzycznym "Lackawanna Blues" (reż. George C. Wolfe) oraz biograficznym dramacie telewizyjnym "W rękach Boga" (reż. Joseph Sargent), za rolę w którym otrzymał nominacje do Złotego Globu, Emmy oraz Image Award. Ostatnio zagrał w komedii kryminalnej "Life of Crime" (reż. Daniel Schechter) z Jennifer Aniston i Timem Robbinsem oraz dramacie historycznym "Toussaint" (reż. Danny Glover) z Angelą Bassett, Donem Cheadle'em i Chiwetelem Ejioforem.
CEELO GREEN (Troublegum)
CeeLo Green jest wokalistą, autorem tekstów, producentem muzycznym, aktorem, oso-bistością telewizyjną oraz ikoną mody i popkultury, pięciokrotnie nagrodzonym Gram-my. W 2001 roku CeeLo otrzymał pięć nominacji do nagrody Grammy za swój wielki, światowy przebój "Forget You" (znany również jako "F-k You"), wygrywając jedną statuetkę w kategorii "Best Urban/Alternative Performance". W październiku 2012 roku CeeLoo wydał nowy, świąteczny album, a w 2013 roku solowy album zatytułowany "Everybody's Brother". Publiczność na długo zapamięta jego występy w programach telewizyjnych "Saturday Night Live" i "Oprah" oraz na galach ESPYs and Kids' Choice Award, Brit Awards, Billboard Music Awards, Soul Train Awards, BET Awards, Super Bowl, gdzie dał wspaniały popis duecie z Madonną oraz Grammy Awards, gdzie zaśpiewał w otoczeniu Muppetów. W branży muzycznej osiągnął najwyższy status, czego dowodem może być fakt, że jedna z jego piosenek, w wykonaniu Gwyneth Paltrow, znalazła się w popularnym serialu muzycznym "Glee".
CeeLo Green jest też jurorem popularnego talent show kanału NBC "The Voice", w któ-rym zasiada obok Christiny Aguilery, Adama Levine'a i Blake'a Sheltona. Gościnnie wy-stępował w innych telewizyjnych programach rozrywkowych: "Parenthood" stacji NBC, "American Dad" kanału FOX oraz "How to Rock" kanału Nickelodeon; w telewizji FUSE TV prowadził własny program, zatytułowany "CeeLo Green Talking to Strangers". Oka-zjonalnie występuje w filmach - w 2012 roku zagrał w musicalu "Sparkle" (reż. Salim Akil), ostatnim filmie z udziałem Whitney Houston, a wcześniej, w 1999 roku, w komedii "Super-bohaterowie" (reż. Kinka Usher). W animacji "Hotel Transylwania" (reż. Genndy Tartakovsky) użyczył swojego głosu mumii o imieniu Murray.
Działalność muzyczną rozpoczął w grupie Goodie Mob, tworzącej southern hip hop. Pozostali członkowie zespołu to Big Gipp, T-Mo and Khujo. W 1995 roku premierę miał debiutancki album Goodie Mob, "Soul Food", który zdobył pozytywne recenzje krytyków i określany był mianem pionierskiego na scenie southern rapu. W kolejnych latach CeeLo Green rozwinął karierę solową, a także w duecie z producentem Danger Mouse utworzył zespół Gnarls Barkley.
CeeLo międzynarodową popularność zyskał w 2006 roku, za sprawą sukcesu, jaki osią-gnął utwór "Crazy" nagrany przez Gnarls Barkley. Piosenka dotarła na szczyt brytyj-skiej listy UK Singles Chart oraz do drugiego miejsca zestawienia Billboard Hot 100. Album, z którego pochodziła piosenka "St. Elsewhere", uplasował się na pierwszej pozycji UK Albums Chart, a także na czwartym miejscu notowania Billboard 200. Drugi album Gnarls Barkley, "The Odd Coupe", ukazał się w 2008 roku.
Robiąc przerwę w działalności w Gnarls Barkley, w sierpniu 2010 roku CeeLo wydał jako solowy artysta singel "Fuck You". Utwór okazał się międzynarodowym hitem, zaj-mując pierwsze miejsce UK Singles Chart, a także drugą pozycję amerykańskiego noto-wania Billboard Hot 100. Trzeci w karierze album solowy CeeLo, "The Lady Killer", miał premierę w listopadzie 2010 roku i uzyskał status platynowej płyty w Wielkiej Brytanii, rozchodząc się w ponad 300 tysiącach egzemplarzy w tym państwie.
CATHERINE KEENER (Miriam)
Nominowana do Oscara i Złotego Globu Catherine Keener jest uważana za współtwórczynię niezależnego kina amerykańskiego lat dziewięćdziesiątych XX wieku za sprawą współpracy z Tomem DiCillo i Nicole Holofcener. Szerszej publiczności jest znana z ról w filmach "Być jak John Malkovich" (reż. Spike Jonze), za który otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara; "Czterdziestoletni prawiczek" (reż. Judd Apatow) i "Capote" (reż. Bennett Miller), za który była drugi raz w swojej karierze nominowana do Oscara.
Keener pochodzi z Miami, studiowała literaturę i historię na Wheaton College w Massachusetts. Po ukończeniu studiów przeniosła się do Nowego Jorku i zaczęła współpracować ze znaną reżyserską castingów, Gail Eisenstadt. Dzięki niej otrzymała rolę w "Tej ostatniej nocy" (reż. Edward Zwick) z Robem Lowe'em i Jimem Belushim. Przez krótki czas grała w serialu "Ohara", potem dostała role w thrillerze "Szkoła przeżycia" (reż. Don Coscarelli), dramacie "Zlecenie" (reż. Dennis Hopper) i komedii "Switch - trudno być kobietą" (reż. Blake Edwards). W 1991 roku nawiązała współpracę z Tomem DiCillo - za rolę w jego filmie "Johnny Suede" otrzymała nominację do Independent Spirit Award.
W 1995 roku Keener zagrała u DiCillo w "Filmowym zawrocie głowy", a niedługo potem wystąpiła w "Rozmawiając, obmawiając" Nicole Holofcener z Anne Heche i otrzymała drugą nominację do nagrody Independent Spirit. W 1996 roku zagrała w dramacie "Gdyby ściany mogły mówić..." (reż. Nancy Savoca, Cher) i komediodramacie "Box of Moon Light" DiCillo; a w 1997 roku w komedii "Blondynka", również w reżyserii DiCillo. W 1998 roku Steven Soderbergh powierzył jej rolę byłej żony rabusia granego przez George'a Clooneya w filmie "Co z oczu, to z serca".
W 1999 roku zagrała w "Być jak John Malkovich" Spike'a Jonze'a. Nominowano ją za to do Oscara, Złotego Globu i SAG Award. W 2000 roku ponownie spotkała się na planie z Nicole Holofcener - wystąpiła w "Pięknie i jeszcze piękniej" i otrzymała kolejną nominację do Independent Spirit Award. W 2006 roku ponownie współpracowała z Holofcener - zagrała w "Przyjaciołach z kasą", a rok później we "Wszystko za życie" (reż. Sean Penn). Obsadę tego ostatniego filmu nominowano do SAG Award. Wystąpiła również w dramacie stacji Showtime "Amerykańska zbrodnia" (reż. Tommy O'Haver); jej kreacja w tym filmie została wyróżniona nominacjami do Emmy i Złotego Globu.
Ponadto Catherine Keener można było oglądać w takich filmach, jak: "Full Frontal: Wszystko na wierzchu" (reż. Steven Soderbergh), "Smoochy" (reż. Danny DeVito), "S1m0ne" (reż. Andrew Niccol), "Ballada o Jacku i Rose" (reż. Rebecca Miller), "Synekdocha, Nowy Jork" (reż. Charlie Kaufman), "Hamlet 2" (reż. Andrew Fleming), "Genua. Włoskie lato" (reż. Michael Winterbottom), "Daj, proszę" (reż. Nicole Holofcener), "Nailed" (reż. David O. Russell), "Gdzie mieszkają dzikie stwory" (reż. Spike Jonze) i "Solista" (reż. Joe Wright) z Jamie'em Foxxem i Robertem Downeyem Jr. Za rolę w filmie "Capote" została nominowana do Oscara, SAG Award i nagrody BAFTA.
Na scenie teatralnej zagrała u boku Edwarda Nortona w off-broadwayowskiej wersji sztuki Langforda Wilsona "Burn This" wystawianej przez Signature Theater Company, a w telewizji można było ją podziwiać między innymi w serialu "Kroniki Seinfelda", w którym zagrała gościnnie.
Keener ma na swoim koncie nagrody przyznawane przez amerykańskich krytyków (m.in. Nowego Jorku, Bostonu, Los Angeles), a także nominacje przyznawane m.in. przez Broadcast Film Critics, Chicago Film Critics i Online Film Critics.
Najnowsze filmy z jej udziałem to przygodowa animacja "Krudowie" (reż. Chris San-ders, Kirk De Micco), w której użyczyła swojego głosu postaci Uggi; "Kapitan Phillips" (reż. Paul Greengrass) z Tomem Hanksem; "Późny kwartet" (reż. Yaron Zilberman) z Philipem Seymourem Hoffmanem i Christopherem Walkenem oraz "Dolegliwości" (reż. Carter) z Jamesem Franco.