"Z Archiwum X: chcę wierzyć": O OBSADZIE
David Duchovny (Fox Mulder) urodził się i wychował w Nowym Jorku. Studiował w Princeton, gdzie przez rok grał w uczelnianej drużynie koszykówki., skończył literaturę angielską w Yale. Był w trakcie robienia doktoratu, gdy załapał aktorskiego bakcyla.
Duchovny, jest jednym z najbardziej uznanych aktorów w Hollywood. Gra obecnie w serialu stacji Showtime - "Californication", za rolę w którym otrzymał Złotego Globa. Jest także jednym z producentów wykonawczych serialu, a niedawno ruszyły zdjęcia do jego drugiej serii.
W latach 1993-2002, Duchovny grał główną rolę w wielkim przeboju stacji FOX - "Z Archiwum X". Nominowano go za to do nagrody Emmy. Otrzymał także nominację za gościnny udział w "Larry Sanders Show". W 1997 roku uhonorowano go Złotym Globem, trzema Screen Actors Guild Awards i TV Critic's Award. Zarówno widzowie, jak i ludzie z branży zgadzają się, co do tego, że Duchovny obdarza swoje postaci błyskotliwością, ciętym dowcipem i siłą.
Odkąd na ekrany zawitał pierwszy odcinek "Z Archiwum X", co niedziela przed telewizorami zasiadały miliony fanów. W wielkim napięciu obserwowali jak ich ulubiony bohater, nieustraszony agent Mulder, rozwiązuje to, co do tej pory było nierozwiązywalne. Za rolę w serialu. Duchovny otrzymał od Laury Jacobs z "The New Republic" tytuł "Zeitgeist Icon" , a Maureen Dowd z "The New York Times" nazwała go "pierwszym, owłosionym sex-symbolem Internetu".
Granie Muldera mu nie wystarczyło - napisał i wyreżyserował dwa odcinki serialu : "The Unnatural" z Jessem L. Martinem i "Hollywood A.D." z Garrym Shandlingiem i Teą Leoni.
Duchovny'ego zawsze ciągnęło do filmów łamiących schematy - zagrał między innymi w "Kalifornii" z Bradem Pittem i Juliette Lewis, kontrowersyjnej "Ekstazie" ("The Rapture") Michaela Tolkiena, w której partnerowała mu Mimi Rogers oraz "Julia ma dwóch kochanków" ("Julia Has two lovers"), gdzie wcielił się w telefonicznego uwodziciela. Zagrał też Rolanda "Rollie" Totheroha, długoletniego powiernika Charliego Chaplina, w "Chaplinie" w reżyserii Sir Richarda Attenborough, z Robertem Downeyem Jr w roli tytułowej. Ma też na koncie rolę w kasowym "Beethovenie" - zagrał yuppie, który chce przejąć firmę głównego bohatera (Charlesa Grodina).
Do jego najnowszych filmów należą "Ewolucja" z Julianne Moore w reżyserii Ivana Retmana, komedia romantyczna "Wróć do mnie" ("Return to me") z Minnie Driver, w reżyserii Bonnie Hunt, "Z Archiwum X: Pokonać Przyszłość" Roba Bosmana, "Udając Boga" z Timothym Huttonem i Angeliną Jolie - thriller w reżyserii Andy'ego Wilsona (nagrodzonego Cable ACE Award za serial "Dr Fitz" ("Cracker")). Pojawił się także w "Zoolanderze" Bena Stillera, gdzie zagrał niezwykle zabawną, choć tylko epizodyczną rolę.
Widzowie wciąż pamiętają go z roli Dennisa/Denise Bryson - detektywa transwestyty z kultowego "Miasteczka Twin Peaks" ("Twin Peaks") Davida Lyncha. Przez cztery lata Duchovny pełnił też rolę narratora w erotycznych "Pamiętnikach Czerwonego Pantofelka" ("Red Shoes Diaries") Zalmana Kinga, które przerodziły się w telewizyjne długie metraże emitowane przez Showtime.
W 2002 roku Duchovny zagrał w "Full frontal: Wszystko na wierzchu" ("Full frontal") Stevena Soderbergha, z Julią Roberts, Georgem Clooney'em i Davidem Hyde'm Pierce'em. Można go było obejrzeć także w telewizji - zagrał między innymi w "Life with Bonnie" swojej przyjaciółki, Bonnie Hunt - prezentera pogody, Johny'ego Volcano (nominowano go za tę rolę do nagrody Emmy w 2003 roku). Prócz tego, zagrał także w "Seksie w wielkim mieście" ("Sex and the City) - jako były chłopak granej przez Sarah Jessicę Parker Carrie Bradshaw.
W 2005 roku wyreżyserował swój pierwszy film - "Głowa do góry" ("House of D.), do którego napisał także scenariusz i zagrał jedną z ról. W filmie wystąpili Robin Williams i Anton Yelchin. Film opisuje młodość, ze wszystkimi jej bolączkami i radościami.
Duchovny zagrał także w "Trust the man" , komedii romantycznej z Julianne Moore i
"The TV Set" w reżyserii Jake'a Kasdana. Wciąż próbował też swoich sił jako reżyser - nakręcił jeden z odcinków serialu "Kości" ("Bones") stacji FOX, w którym główne role grają David Boreanaz i Emily Deschanel.
Ostatnio mogliśmy go oglądać w "Drugiej szansie" ("Thing We Lost In The Fire") z Halle Berry i Benicie Del Toro, a także "Sekrecie" ("The Secret") w reżyserii Vincenta Pereza, wyprodukowanym przez Luca Bessona.
Jego żoną jest aktorka, Tea Leoni. Mają dwójkę dzieci - córkę i syna.
Gillian Anderson (Dana Scully) urodziła się w Chicago, Illinois. Gdy miała dwa latka, rodzice zadecydowali o przeprowadzce do Londynu, gdzie rodzina spędziła dziewięć lat. Potem wrócili do Stanów i zamieszkali w Grand Rapids, Michigan.
Przygodę z aktorstwem zaczęła od kółka teatralnego w liceum. Skończyła wydział aktorski w prestiżowej Goodman Theater School na chicagowskim DePaul University. W wieku 22 lat wyruszyła do Nowego Jorku robić karierę.
Występowała w "Absent Friends" Alana Ayckborne'a wystawianych przez Manhattan Theatre Club. W 1991 roku otrzymała za swoją rolę Theatre World Award. Zagrała też w "The Philantropist" Christophera Hamptona wystawianym w Long Wharf Theater (New Heaven, Connecticut). Niedługo potem postanowiła przenieść się do Los Angeles, by grać na małym i dużym ekranie.
We wrześniu 1993 roku wzięła udział w castingu, do nowego serialu FOXa - "Z Archiwum X". Starała się o rolę Dany Scully, która przyniosła jej międzynarodową sławę i uznanie. W ciągu dziewięciu lat pracy nad serialem, nagrodzono ją dwoma Screen Actors Guild Awards, jedną Emmy i Złotym Globem. W 1998 roku powtórzyła swoją rolę w filmie na podstawie serialu - "Z Archiwum X: Pokonać Przyszłość". Rok później, jako pierwsza kobieta, napisała i wyreżyserowała jeden z odcinków serialu - "All Things".
Wystąpiła między innymi w "Potężnym i szlachetnym" ("The Mighty") z Kieranem Culkinem i "Grze w serca" ("Playing by hart") z 1998 roku. Partnerowała Ellen Burstyn, Seanowi Connery'emu, Angelinie Jolie i Madeleine Stowe.
W grudniu 2000 roku wypuszczono "Świat Zabawy" ("House of Mirth") Terrence'a Daviesa. "Rolling Stone", "Entertainment Weekly", "Newsday", "New York Daily News", "The Village Voice", czy "The New York Press" wymieniały go na liście dziesięciu najlepszych filmów roku. Za rolę Lily Bart, Anderson otrzymała British Independent Film Award i Best Performance Award od Village Voice Film Critic's Poll.
Anderson uhonorowano także nagrodą publiczności na IFTA Awards - za rolę w "The Mighty Cell" w reżyserii Perse'a Elliota, gdzie zagrała u boku Roberta Carlyle'a. Gościnnie wystąpiła także w "Tristram Shanndy - wielka bujda" ("Tristram Shandy: A Cock and Bull Story) - jej rolę pozytywnie ocenili krytycy w Stanach i poza nimi.
BBC podjęło się adaptacji powieści Karola Dickensa - "The Bleak House". Anderson zagrała w mini-serialu rolę Lady Dedlock. Otrzymała za nią nominację British Academy of Film and Television Awards w 2006 roku.
Ostatnio zagrała w "How To Lose Friends & Alienate People", obok Jeffa Bridgesa i Megan Fox, a także w "Boogie Woogie" Duncana Warda. Podłożyła także głos pod Królową Vorkanę w animowanej komedii "Robbie the Reindeer In Close Encounters of the Herd Kind". Niedawno mogliśmy ją oglądać w roli Sarah Merrit w "Ostatnim Królu Szkocji" ("The Last King of Scotland") w reżyserii Kevina McacDonalda, gdzie zagrała obok Foresta Whitakera. Wystąpiła także w "W odwecie" ("Straightheads") napisanym i wyreżyserowanym przez Dana Reeda.
Amanda Peet (Dakota Whitney) jest wszechstronnie utalentowaną aktorką znaną z licznych ról w komediach romantycznych, dramatach i thrillerach. Oglądaliśmy ją ostatnio w "Chłopcu z Marsa ("Martian Child") Johna Cusacka i w "Studio 60" (Studio 60 on the Sunset Strip) Alana Sordina, gdzie wcieliła się w Jordan McDeere. Zagrała tam u boku Matthew Perry'ego i Bradleya Whitforda. Ponadto, użyczyła głosu w filmie "Terra" - razem z Luke'em Wilsonem, Evan Rachel Wood i Dennisem Quaidem.
Obecnie pracuje nad niezależnym "Real Men Cry", gdzie gra u boku Marka Ruffalo i Ethana Hawke'a; niedługo ruszą zdjęcia do komediodramatu Nicole Holofcener (o nieznanym jeszcze tytule) produkcji Sony Pictures Classics, gdzie zagra u boku Catherine Keener.
W 2006 roku, Peet zadebiutowała na Broadwayu - w komedii Neila Simona "Barefoot In Park". Razem z Patrickiem Wilsonem zagrali nowożeńców mieszkających w Greenwich Village w latach sześćdziesiątych XX wieku. W zeszłym roku wystąpiła dobrze przyjętej przez krytykę sztuce Neila Labute'a - "This Is How It Goes", gdzie zagrała razem z Benem Stillerem i Jefrrey'em Wrightem.
Ma na koncie udział w nominowanej do Oscara "Syrianie", w której zagrali także Matt Damon, George Clooney i Chris Cooper. W 2005 roku wystąpiła u boku Ashtona Kutchera w "Zupełnie jak miłość" ("A Lot Like Love"). Poza tym, zagrała razem z Willem Ferrellem w "Melinda i Melinda"("Melinda and Melinda") Woody'ego Allena, "Jak ugryźć dziesięć milionów" ("The Whole Nine Yards") i "Jak ugryźć dziesięć milionów 2" ("The Whole Ten Yards"), a także w hicie 2003 roku - "Lepiej późno, niż później" ("Something's Gotta Give") z Jackiem Nicholsonem i Diane Keaton. Ponadto, do jej filmografii możemy dopisać "Tożsamość" z Johnem Cusackiem i Rayem Litotą. W 2002 roku zagrała w "Bez przedawnienia" ("High Crimes"), u boku Samuela L. Jacksona, Bena Afflecka i Sydney'a Pollacka. W tym samym roku wcieliła się w uzależnioną od narkotyków kochankę Jeffa Goldbluma w "Ucieczce od życia" ("Igby Goes Down"). Zdobyła też sympatię widzów grając Jack, w serialu "Jack i Jill" ("Jack and Jill").
Pochodzi z Nowego Jorku, ukończyła historię amerykańską na Columbia University. Uczyła się też aktorstwa od Uty Hagen, która namówiła ją do zostania aktorką.