"Wyspa dinozaura": AUTOR KSIĄŻKI: MAX KRUSE
Dyzio po raz pierwszy ujrzał światło dzienne pod koniec lat 60tych. Mały, rozkoszny i niesforny, w niczym nie przypominający przerażających, ryczących potworów znanych z literatury i kina. A do tego całkiem sprytny! Inspiracją dla "ojca" Dyzia, Maxa Krusego stał się zakup nowej zamrażarki. Zacząłem się wtedy zastanawiać jak by to było, gdyby do naszych czasów przetrwało prehistoryczne jajo, zamrożone miliony lat temu i gdyby wykluło się z niego żywe stworzenie, opowiada pisarz. Nadał on swojemu bohaterowi imię Urmel od niemieckiego przedrostka ur, który znaczy tyle co "pierwotny" oraz zdrabniającego przyrostka mel.
Milutki dinozaur wykluł się ze swojego jaja, na wymyślonej wyspie Titiwoo i bardzo szybko stał się ulubieńcem czytelników: w sumie wydano jedenaście tomów jego przygód, które sprzedały się w kilku milionach egzemplarzy. Ten mały bohater prosto z epoki lodowcowej pojawił się jednak nie tylko w książkach oraz tzw. audiobookach, na wideo czy DVD, ale wystąpił także w serialu telewizyjnym, musicalu, w znanym augsburskim teatrze kukiełkowym Augsburger Puppenkiste. Pojawił się również jako zabawka dla dzieci, a teraz nareszcie w Polsce wkracza na ekrany kinowe jako bohater pełnometrażowego filmu.
Sukces niemieckiego Urmela nie był jednak bynajmniej zbiegiem okoliczności. Jego twórca Max Kruse urodzony 19 listopada 1921 roku w Bad Kösen nad rzeką Soławą jest bowiem synem Käthe Kruse (1883-1968), założycielki ekskluzywnej linii niemieckich lalek, co sprawiło, że pisarz od najmłodszych lat wychowywał się w świecie fantazji i wyobraźni. Po ukończeniu college'u w Weimarze, studiował na Uniwersytecie w Jenie aż do jego zamknięcia podczas Drugiej Wojny Światowej.
W roku 1954 rozpoczął odbudowę słynnego warsztatu lalkarskiego swojej matki przejętego przez władze NRD. Od 1958 roku poświęcił się pisarstwu i został autorem nie tylko licznych książek dla dzieci i młodzieży, ale także powieści dla dorosłych, tomików poezji, biografii, sztuk teatralnych oraz reportaży podróżniczych. Urmel aus dem Eis to jego najbardziej znane dzieło.
Kruse otrzymał także liczne nagrody. Został uhonorowany między innymi Niemieckim Krzyżem Zasługi (1993), przyznano mu Nagrodę za zasługi dla kultury miasta Penzberg (1999), Główną Nagrodę Niemieckiej Akademii ds. literatury dziecięcej i młodzieżowej (2000), a także Nagrodę im. Wernera Egk w Donauwörth (2005).