Reklama

"Wredne dziewczyny": FABUŁA FILMU

Film porusza ważną kwestię dotyczącą wszystkich nastolatek. “Wredne Dziewczyny” to historia Cady Heron (Lindsay Lohan), dziewczyny, która dotychczas nie miała kontaktu z kulturą i cywilizacją. Nastolatka trafia do szkoły średniej w małym miasteczku niedaleko Chicago. Wychowana w Afryce Cady, uczennica pierwszej klasy, nie zdaje sobie sprawy jak “dzika” może być cywilizacja do momentu, gdy na jej drodze staje najbardziej wredny gatunek – “Królowa”, którą w tej szkole jest luzacka i wyrachowana Regina George (Rachel McAdams).

Reklama

Ale Cady nie tylko staje “Królowej” na drodze; naprawdę kłuje ją, gdy zakochuje się w byłym chłopaku Reginy Aaronie Samuelsie (w tej roli Jonathan Bennett). Teraz Regina odwzajemnia atak: udaje, że wciąż darzy Aarona sympatią i nie chce, aby chodził on z Cady, ponadto cały czas udaje jej przyjaciółkę. Żeby zostać w grze, nie ma innego wyjścia – trzeba zastosować taki sam sposób działania. We wredne gierki wkrótce zostaje wciągnięta cała szkoła.

Otoczona różnego rodzaju sportowcami, zwariowanymi nauczycielami i całą galerią subkultur, Cady wspina się – i ześlizguje ze społecznej drabiny pierwszoklasistów. Życie w dżungli okazuje się być bułką z masłem w porównaniu ze szkołą średnią!

Główną scenarzystkę Tinę Fey (“Saturday Night Live) od dawna fascynują zjawiska i przemiany społeczne. Fey doszła do wniosku, że fenomen złośliwości w świecie nastoletnich dziewcząt wart jest szczególnej uwagi i skontaktowała się z Rosalind Wiseman, współzałożycielką organizacji Empower Program, która ma na celu walkę z przemocą wśród nastolatków. Książka Wiseman, Queen Bees and Wannabees, wywarła na Tinie Fey duże wrażenie i okazała się dobrym materiałem na zabawny, a jednocześnie bardzo aktualny film.

“Myślę, że wszystkie dziewczyny są bardzo pomysłowe, potrafią zranić swe koleżanki w niewidzialny, niedostrzegalny i okrutny sposób”, mówi Fey. “Najbardziej uderzyły mnie anegdoty przytoczone przez nastolatki, z którymi rozmawiała autorka książki. Rosalind traktuje je bardzo poważnie, ale moim zdaniem są też zabawne.

Adaptacja książki i stworzenie z niej scenariusza to zadanie złożone, ale w tym przypadku było jeszcze trudniejsze, ponieważ Fey musiała przekształcić literaturę faktu w fikcję. Na podstawie anegdot z książki Wiseman, rozmów z nastolatkami oraz własnych wspomnień ze szkoły, Fey napisała bardzo zabawny scenariusz, który spodobał się także reżyserowi Markowi Watersowi.

Po sukcesie “Zakręconego Piątku” (Freaky Friday), jednego z komediowych przebojów zeszłego roku, Waters twierdzi, że scenariusz Tiny Fey jest jednym z najlepszych, jakie czytał od kilku lat.

“Był on dowcipny, zabawny i pełen homoru. Na pewno nie był typowym scenariuszem do filmu o młodzieży szkolnej. Kiedy tylko go przeczytałem, wiedziałem, że muszę nakręcić ten film.”

Mając już reżysera, filmowcy rozpoczęli poszukiwania odpowiedniej aktorki, która mogłaby wcielić się w rolę Cady. Wybór nie był trudny po tym , jak Lindsay Lohan, jedna z najbardziej utalentowanych młodych gwiazd Hollywood, zgodziła się zagrać tę rolę.

“Myślę, że Tina świetnie się spisała. Jej scenariusz przemawia do nastolatek”, mówi 17-letnia aktorka, której debiut w filmie “Nie Wierzcie Bliźniaczkom” (The Parent Trap) w roku 1998 został entuzjastycznie przyjęty, podobnie jak niedawna rola w filmie “Zakręcony Piątek” (Freaky Friday).

Lohan zwraca uwagę na fakt, że wszyscy - zarówno chłopcy, jak i dziewczęta – przechodzą wiele faz, zanim odnajdą swoje ja. Jednak otoczenie w szkole im w tym nie pomaga. “Cady znajduje się między dwoma subkulturami – w jednej najważniejsze jest bycie dobrym uczniem, a w drugiej – bycie lubianym. Myślę, że każda uczennica liceum, która dopiero przez to przejdzie lub już przez to przeszła, może odnaleźć w filmie podobieństwo do swoich doświadczeń. Ja na pewno.”

Waters zgadza się z powyższym opisem trudnej sytuacji Cady. Dodaje też, że Lohan naprawdę dobrze rozumie swą bohaterkę.

“Wychowana w izolacji za granicą, Cady nie ma pojęcia co to znaczy żyć we współczesnej kulturze”, zauważa Waters. “Trafia do szkoły pełnej różnych ludzi i różnych subkultur, które próbują wciągnąć dziewczynę w swe szeregi. Jest to dla niej trudne, a w końcu odnajduje w sobie prawdziwą ‘mroczną’ stronę, o istnieniu której wcześniej nie wiedziała.”

Waters dodaje, że Lohan jest do tej roli idealna, ponieważ postać Cady wymaga aktorki o silnej osobowości. “Widzowie muszą uwierzyć, że Cady może zmienić się z niewinnej dziewczyny w osobę zdolną do prawdziwej złośliwości, a potem znów obudzić w sobie prawdziwie ludzkie uczucia. Lindsay cudownie sobie z tym poradziła.”

Do roli Reginy George, Królowej i przywódczyni popularnej kliki złożonej z trzech dziewczyn filmowcy wybrali Rachel McAdams, którą ostatnio na dużym ekranie można było oglądać w głównej roli w filmie “The Hot Chick”. McAdams, która w szkole nigdy nie identyfikowała się z żadną subkulturą, mówi, że rola Królowej wszystkich Królowych była dla niej świetną zabawą.

“W swej własnej lidze Regina jest absolutnie na samym topie, na szczycie popularności w szkole”, twierdzi McAdams. “Można powiedzieć, że wraz z przyjaciółkami rządzi całą szkołą. To właśnie one dyktują, co jest cool, a co nie, mówią, jak trzeba się ubierać i jak zachowywać.”

McAdams dodaje, że jako Królowa, Regina zdaje sobie sprawę, że przyjaciół dobrze jest trzymać blisko, ale wrogów jeszcze bliżej.

“Regina jest na pewno inteligentna, i już w chwili, gdy poznaje Cady, zdaje sobie sprawę, że jej terytorium może być zagrożone”, zauważa McAdams. “Widzi, że Cady jest dość piękna i inteligentna, by zdobyć w szkole dużą popularność, i zdaje sobie sprawę, że jeśli ‘nowa’ będzie umiała to wykorzystać, może zrzucić Reginę z tronu. Natychmiast bierze Cady pod swoje skrzydła, żeby mieć na nią oko.”

Na ekranie McAdams emanuje połączeniem cukierkowego uroku i groźnego zastraszania, dzięki czemu jako Regina jest bardzo wiarygodna. Jednak w rzeczywistości aktorka zupełnie nie przypomina swej bohaterki. Reżyser Mark Waters natychmiast zauważył różnice między filmową Reginą a młodą odtwórczynią jej roli.

“Myślę, że to prawda, że w roli wrednej dziewczyny trzeba obsadzić miłą dziewczynę, tak samo jak w roli głupiej osoby trzeba obsadzić mądrą osobę”, mówi Waters. “Rachel jest niesamowicie pracowita, to naprawdę wspaniała dziewczyna, która na ekranie potrafi być zła, a w rzeczywistości jest przemiłą osóbką. Całe szczęście dla nas”, dodaje z uśmiechem. “Jeśli choć trochę przypominałaby Reginę, byłby to koszmar.”

Filmowcy długo poszukiwali odpowiednich aktorów do ról Janis, Damiana, Gretchen, Karen i Aarona, którzy pomagają Cady, są przy jej wzlotach i upadkach w pierwszej klasie szkoły średniej. Castingi przeprowadzano wśród aktorów i aktorek w wieku od 15 do 25 lat w Nowym Jorku, Los Angeles, Toronto, Vancouver oraz w Chicago.

W rolach Gretchen i Karen, najlepszych przyjaciółek Reginy, zobaczymy Lacey Chabert i Amandę Seyfried. Razem tworzą cieszącą się największym szacunkiem i najbardziej modną klikę w szkole.

Chabert, wcielająca się w postać Gretchen Weiners, twierdzi, że jej bohaterka ma tendencję do zdradzania tajemnic innych, przez co pakuje się w różne kłopoty. “Ma bajecznie bogatego ojca i lubi opowiadać o tym koleżankom i kolegom”, śmieje się Chabert. “Jest też bardzo niepewna siebie, ciągle boi się, że Regina wykluczy ją z paczki i że straci swą pozycję.”

Jako uczennica szkoły średniej Chabert występowała w roli Claudii w przebojowym serialu telewizyjnym “Party of Five”. Aktorka miała swego prywatnego nauczyciela, a więc rozumie tęsknotę Cady za normalnymi doświadczeniami szkolnymi. “Ale to nie tak, że nie pojęłam doświadczeń mojej bohaterki”, zastrzega Chabert. “Właściwie scenariusz jest tak żywiołowy, że wszystkie postaci ożywają już na papierze.”

Debiutantka Amanda Seyfried mówi, że ogromnie się ucieszyła z obsadzenia jej w roli jednej z dziewczyn tworzących najmodniejszą w szkole klikę i że nie miała nic przeciwko zagraniu roli “tej głupiej” członkini grupy. “Karen może jest ciemna”, zauważa Seyfried, “ale potrafi się bawić i jest pełna energii.”

Podczas gdy grupka Plastików to śmietanka dziewcząt ze szkoły, Aaron Samuels, wszechstronnie uzdolniony miły chłopiec, hunk du jour i obiekt pierwszej szkolnej miłości Cady oraz były chłopak Reginy, też jest w szkole nie byle kim. Jonathan Bennett, który odtwarza rolę Aarona, przyznaje, że jego bohater nieco przypomina jego samego z czasów szkolnych.

“Aaron to wyluzowany, niefrasobliwy gośc”, mówi Bennett. “Chociaż jest dobry w sporcie i niezły z matematyki, nie należy ani do grupy sportowców ani do grupy matematyków; po prostu jest przyjacielem wszystkich. Doskonale rozumiem Aarona, ja też nie chciałem sprzymierzać się z jakąkolwiek grupą, a więc łatwo było mi wcielić się w jego rolę.”

Lizzy Caplan oraz Daniel Franzese odtwarzają role maniaków sztuki i dowcipnych wyrzutków społeczeństwa, Janis i Damiana. Dostrzegając w Cady bratnią duszę, dwójka ta próbuje przyjąć ją do swego towarzystwa. Stają się pierwszymi przyjaciółmi Cady w nowej szkole, a później, także jej partnerami w planie zdetronizowania Reginy George.

“Ludzi takich, jak Janis i Damian można spotkać w każdej szkole średniej”, wyjaśnia Caplan. “Postrzegani jako outsiderzy, akceptują reguły i etykietki, bo wiedzą, że są mądrzejsi od innych uczniów. Dostrzegają głupotę całego tego obgadywania za plecami i wiedzą też, że za cztery lata będą mogli żyć tak, jak chcą.”

Franzese ma podobne odczucia: “Damian i Janis stanowią parę, ponieważ Damian i Janis są jedynymi dzieciakami w szkole, które naprawdę wiedzą, o co w tym wszystkim chodzi. Rozumieją, że szkoła średnia to nie wszystko, co w życiu najważniejsze, i doszli do wniosku, że nie są uzależnieni od statusu, aby móc pójść krok dalej.”

Obok młodej obsady w filmie zobaczymy weteranów komedii i obecnych lub dawnych aktorów programu “Saturday Night Live”: Tinę Fey jako nauczycielkę matematyki Cady, Panią Norbury, Tima Meadowsa jako dyrektora, Amy Poehler w roli pani George oraz Anę Gasteyer, która wcieliła się w rolę matki Cady, Betsy Heron. Filmowym ojcem Cady, Chipem, jest Neil Flynn.

Aktorka ze stałej obsady “Saturday Night Live”, występująca w programie od roku 2002 Amy Poehler, wciela się w rolę supermodnej matki Reginy. Niesamowicie dumna ze swojej córki Królowej, pani George chce być Reginą, a tymczasem sama staje się jej kiepską naśladowczynią.

“Po prostu poszłam na całość!”, wykrzykuje Poehler. “Postać przypomina mi parodię z programu ‘Saturday Night Live’. Nie mogłam marzyć o lepszym materiale do zagrania.”

Natomiast Tim Meadows uważa, że film jest tak dobry przede wszystkim dzięki niezwykłemu scenariuszowi. “Myślę, że dialogi i język filmu różnią się od pozostałych komedii dla nastolatków, ponieważ temu filmowi naprawdę udało się uchwycić mowę współczesnych dzieciaków. Tina nie przesłodziła swego scenariusza. Te dziewczyny naprawdę są wredne, i mogę jeszcze dodać”, śmieje się aktor, “że cieszę się, iż nie jestem już nastoletnim chłopcem!”

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Wredne dziewczyny

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy