"Władca Pierścieni: Dwie Wieże": OBSADA
ELIJAH WOOD
Postać: Frodo Baggins
Kultura: Hobbit
Opis: Żądny przygód hobbit, który podejmuje się zniszczyć Jedyny Pierścień
Elijah Wood jest powszechnie uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych aktorów swojego pokolenia. Widzowie zwrócili na niego uwagę w filmie Paradise, wystąpił później w rolach pierwszoplanowych w filmach Radio Flyer, Forever Young, Huck Finn, The Good Son, North, The War i Flipper. Grał także w Departamencie Spraw Wewnętrznych, filmach Avalon i Powrót do przyszłości 2. Za rolę Froda w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia Wood został nominowany do nagrody MTV, wspólnie z pozostałymi członkami obsady był także nominowany do nagrody Gildii Aktorów Filmowych.
Wood występował w filmach Black and White Jamesa Tobacka, Oni Roberta Rodrigueza, Burza lodowa Anga Lee, thrillerze science fiction Dzień zagłady i komedii kryminalnej Chain of Fools. Jego głos słyszymy w animowanym filmie The Adventures of Tom Thumb and Thumbelina. Wood występował w Ash Wednesday u boku Eda Burnsa, który jest także autorem i reżyserem tego filmu, wyświetlanego po raz pierwszy podczas Tribecca Film Festival. Młodego aktora zobaczymy wkrótce w filmie Try Seventeen, w którym grają także Mandy Moore i Franka Potente.
IAN MCKELLEN
Postać: Gandalf
Kultura: czarodziej
Opis: Niezwykle potężny czarodziej, dla którego zniszczenie Jedynego Pierścienia jest najtrudniejszą próbą, jakiej musiał stawić czoła
Sir Ian McKellen od ponad 40 lat jest ulubieńcem widowni zarówno teatralnej, jak i filmowej. W czasie swej kariery zdobył ponad 40 ważnych nagród międzynarodowych. Rola Gandalfa Szarego w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, przyniosła aktorowi nagrodę Gildii Aktorów Filmowych w kategorii najlepszego aktora drugoplanowego, był też za nią nominowany do Oskara. Od tego czasu McKellen zdążył wystąpić na Broadway’u w sztuce Strindberga Dance of Death. Zagrał także w filmie X-Men 2, ponownie wcielając się w rolę Magneto, Mistrza Magnetyzmu. Za rolę w telewizyjnym filmie Rasputin McKellen był nominowany do nagrody Gemmy, zdobył za nią nagrodę Złotego Globu.
Inne filmy fabularne, w których niedawno występował McKellen, to Gods and Monsters (nominacja do nagrody Akademii w kategorii najlepszego aktora), Uczeń szatana i Richard III (był także współautorem scenariusza i producentem wykonawczym tego filmu). Do legendy przeszło wiele jego kreacji scenicznych. Grał i produkował wiele sztuk klasycznych i współczesnych, pracował w Royal Shakespeare Company i Royal National Theatre w Londynie. Jego przedstawienia jednego aktora, Acting Shakespeare i A Knight Out, zdobyły sobie światowy rozgłos.
Pełna biografia aktora zamieszczona jest na stronie www.mckellen.com.
LIV TYLER
Postać: Arwena
Kultura: Elf
Opis: Elfia księżniczka, która zakochała się w człowieku, Aragornie
Liv Tyler zadebiutowała na ekranie filmowym główną rolą w filmie Silent Fall, wyreżyserowanym przez Bruce’a Beresforda. Kolejną rolę główną zagrała w filmie Empire Records, Tyler wcieliła się także w postać kelnerki z baru w filmie Heavy, który cieszył się uznaniem publiczności Sundance Film Festiwal w 1995 roku. Aktorka stworzyła wspaniałą kreację w filmie Bernardo Bertolucciego Ukryte pragnienia, wystąpiła także w Abbottowie prawdziwi, Armageddonie, Cookie’s Fortune Roberta Altmana. Ostatnio ponownie zagrała u tego reżysera, tym razem w doskonale przyjętym filmie Dr T i kobiety z udziałem Richarda Gere’a. Za rolę w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Tyler i pozostali aktorzy pierwszoplanowi zostali nominowani do nagrody Gildii Aktorów Filmowych w kategorii najlepszej gry aktorskiej.
Tyler wystąpiła ostatnio w filmie Oniegin, w którym grał również Ralph Fiennes, w Plunkett & Macleane i w O czym marzą faceci, w którym grała u boku Matta Dillona.
Aktorka obecnie występuje na planie najnowszego filmu Kevina Smitha, zatytułowanego Jersey Girl. Oprócz niej wystąpią w nim Jennifer Lopez i Ben Affleck. Film w przyszłym roku dystrybuować będzie firma Miramax.
VIGGO MORTENSEN
Postać: Aragorn, znany także jako Obieżyświat
Kultura: Człowiek
Opis: Odważny wojownik, który przyłącza się do Drużyny, by chronić uczestników wyprawy
Od chwili debiutu w filmie Świadek Petera Weira, w którym aktor grał młodego amisza, kariera Viggo Mortensena to ciąg doskonałych ról. Krytycy z uznaniem wypowiadają się o jego grze w ponad trzydziestu filmach, w tym tak zróżnicowanych, jak Portret damy Jane Campion, Indiański biegacz Seana Penna, Życie Carlita Briana DePalmy, G.I. Jane Ridley’a Scotta i A Walk on the Moon Tony’ego Goldwyna. Ostatnią rolą Mortensena jest postać Obieżyświata/Aragorna w filmowej trylogii Władca Pierścieni. Pierwszy film z cyklu, Drużyna Pierścienia, okazał się nie tylko sukcesem finansowym, zdobył także uznanie krytyków.
Mortensen urodził się w Nowym Jorku, jego ojciec był Duńczykiem, matka Amerykanką, dzieciństwo spędził na Manhattanie. Jego rodzina dużo podróżowała, młody Viggo spędził kilka lat mieszkając w Wenezueli, Argentynie i w Danii. Aktorstwem zainteresował się w Nowym Jorku, uczył się pod kierunkiem Warrena Robertsona. Wystąpił w kilku sztukach i w filmach, po czym przeprowadził się do Los Angeles, gdzie za rolę w sztuce Bent, wystawianej przez Coast Playhouse, zdobył nagrodę krytyków teatralnych. Mortensen to także dobry poeta, fotograf i malarz. Obecnie pracuje nad swoim trzecim tomikiem poezji, a w marcu tego roku wystawiał swoje obrazy i fotografie w Track 16 Gallery w Los Angeles. Wystawę jego prac można także oglądać w Deste Foundation for Contemporary Art w Atenach. Nowa wystawa została otwarta 11 czerwca tego roku w Robert Mann Gallery w Nowym Jorku.
Mortensen kręci obecnie film Hidalgo, który pojawi się na ekranach w lipcu przyszłego roku, jego dystrybutorem będzie Disney.
SEAN ASTIN
Postać: Sam lub Samwise Gamgee
Kultura: Hobbit
Opis: Zwykły z pozoru hobbit, który okazuje się nadzwyczajnym i najbardziej lojalnym przyjacielem Froda
Sean Astin zadebiutował na ekranie w filmie Postrzeleńcy, wkrótce potem dostał główną rolę w filmie Rudy. Inne filmy z jego udziałem to Bulworth, Szalona odwaga, Ślicznotka z Memphis, Encino Man, Like Father Like Son, Where the Day Takes You, Staying Together, Wojna państwa Rose i Safe Passage. Za rolę w filmie Low Life Astin został nagrodzony wyróżnieniem dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Fort Lauderdale. Aktor wystąpił także w niezależnych filmach Deterrence, Kimberly, The Last Producer i Boy Meets Girl. Zadebiutował w telewizji u boku matki, Patty Duke, w telewizyjnym programie Please Don’t Hit Me Mom. Za rolę w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Astin i pozostali aktorzy pierwszoplanowi zostali nominowani do nagrody Gildii Aktorów Filmowych w kategorii najlepszej gry aktorskiej.
Astin jest także obiecującym reżyserem, zdobył nominację do Oskara za nowelę filmową Kangaroo Court, którego współproducentką była jego żona, Christine. Jest członkiem Amerykańskiej Gildii Reżyserów Filmowych, wyreżyserował jeden z odcinków serialu HBO Perversions of Science.
Astin posiada stopień magistra historii i literatury amerykańskiej, zdobyty na uniwersytecie stanu Kalifornia
CATE BLANCHETT
Postać: Galadriela
Kultura: Elf
Opis: Obdarzona mocą i mądrością królowa elfów, która pomaga Drużynie
Od czasów ukończenia australijskiego National Institute of Dramatic Art, Blanchett pracowała intensywnie w teatrze. Występowała z grupą Company B, będącą nieformalnym stowarzyszeniem aktorów, wśród których znajdowali się Geoffrey Rush, Gillian Jones i Richard Roxburgh. Kierownikiem grupy była Neil Armfield. Aktorka grała Mirandę (Burza), Ofelię (Hamlet – za tę rolę została nominowana do nagrody Green Room Award), Ninę (The Seagull) i Rose (The Blind Giant is Dancing).
Blanchett występowała także w przedstawieniach Sydney Theater Company, gdzie grała w sztukach Top Girls Caryl Churchill, Oleanna Davida Mameta (za tę rolę przyznano jej nagrodę Krytyków Teatralnych miasta Sydney w kategorii najlepszej aktorki), Sweet Phoebe Michaela Gowa (tę samą rolę grała w przedstawieniu zrealizowanym przez zespół londyńskiego Croyden Wearhouse) i Kafka Dances Timothy’ego Dalysa (tę samą rolę grała w przedstawieniu wystawianym przez The Griffin Theatre Company), za którą otrzymała nagrodę Koła Krytyków dla najlepszego debiutanta.
Aktorka wystąpiła także w Almeida Theatre, w którym w 1999 grała Susan Traheren w sztuce Davida Hare’a Plenty, wystawianą na londyńskim West Endzie.
Blanchett znają także telewidzowie, występowała w głównych rolach w serialach Bordertown i Heartland, obu zrealizowanych przez Australian Broadcasting Commission.
Do jej ról filmowych należy kreacja Susan Macarthy w Paradise Road Bruce’a Beresforda, Lizzie w Thank God He Met Lizzie, komedii nie-romantycznej wyreżyserowanej przez Cherie Nowlan, za udział w której aktorka została nagrodzona wyróżnieniami Australijskiego Instytutu Filmowego i Koła Krytyków Filmowych miasta Sydney. Blanchett grała także Lucindę w filmie Oscar and Lucinda, w którym jej partnerem był Ralph Fiennes. Film ten wyreżyserował Gillian Armstrong, przyniósł on Blanchett kolejną nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego, tym razem w kategorii najlepszej aktorki.
W 1998 Blanchett zagrała Królową Elżbietę I w doskonałym filmie Elżbieta, królowa Anglii, wyreżyserowanym przez Shekhara Kapura, za którą to rolę otrzymała nagrodę Złotego Globu dla najlepszej aktorki, nagrodę BAFTA w tej samej kategorii, jak również nagrodę dla najlepszej aktorki, przyznaną jej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych Chicago. Otrzymała także nagrody Stowarzyszenia Krytyków Filmowych Londynu, On-line Film Critics, Variety Critics i nagrodę UK Empire Award. Nominowano ją także do nagrody Gildii Aktorów Filmowych i Oskara.
W tym samym roku Blanchett wystąpiła w filmie Zmęczenie materiału, gdzie grała wraz z Johnem Cusackiem. Ta czarna komedia opowiada o kontrolerach ruchu powietrznego, wyreżyserował ją Mike Newell. Aktorka zagrała także w filmie Idealny mąż w reżyserii Olivera Parkera i w Utalentowanym panu Ripley¸ którego reżyserem był Anthony Mingella. Za rolę w tym ostatnim otrzymała nominację do nagrody BAFTA w kategorii najlepszej aktorki drugoplanowej. Ostatnio wystąpiła w filmach Dotyk przeznaczenia, w reżyserii Sama Raimi’ego; Włamanie na śniadanie z Brucem Willisem i Billym Bobem Thorntonem, w reżyserii Barry’ego Levinsona; a także w filmie Sally Potter Człowiek, który płakał, którego premiera miała miejsce na festiwalu filmowym w Wenecji.
Niedawno, oprócz filmu Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, za który, wraz z innymi aktorami pierwszoplanowymi Blanchett została nominowana do nagrody Gildii Aktorów Filmowych w kategorii najlepszej gry aktorskiej, artystka wystąpiła także w roli tytułowej w filmie Charlotte Gray, wyreżyserowanym przez Gilliana Armstronga, opartym na bestsellerowej powieści Sebastiana Faulksa; w obrazie Niebo, u boku Giovanniego Ribisi (reżyserem był Tom Tykwer); a także w Kronikach portowych, gdzie grał również Kevin Spacey, a które wyreżyserował Lasse Hallstrom. Film oparty jest na książce Annie Proulx, która w 1994 roku zdobyła nagrodę Pulitzera.
Aktorka kończy obecnie prace nad filmem Chasing the Dragon: The Veronica Guerin Story, opartej na faktach opowieści o dziennikarce, zamordowanej przez handlarzy narkotyków. Reżyserem filmu jest Joel Schumacher.
JOHN RHYS-DAVIES
Postać: Gimli
Kultura: Krasnolud
Opis: Odważny krasnolud o wielkiej sile i równie dużym poczuciu sprawiedliwości
John Rhys-Davies zaczął grać w sztukach Szekspira mając trzynaście lat, uczył się wówczas w Truro School w Anglii. Kiedy ukończył studia na University of East Anglia, gdzie założył studenckie kółko teatralne, miął już na swoim koncie imponujący dorobek amatorskich ról teatralnych. Przez rok pracował jako nauczyciel, po czym przez dwa lata uczył się w Królewskiej Akademii Teatralnej, którą ukończył w 1969. Pracował później w licznych teatrach na terenie całej Wielkiej Brytanii.
Rhys-Davies zadebiutował w filmie The Black Windmill Dona Siegela, w którym główną rolę grał Michael Caine. Postać grana przez Rhysa-Daviesa wyleciała w powietrze jeszcze przed napisami początkowymi. Dotychczasowy dorobek filmowy aktora liczy ponad osiemdziesiąt tytułów, są wśród nich filmy, takie jak: Victor/Victoria, Poszukiwacze Zaginionej Arki, W obliczu śmierci i Indiana Jones i ostatnia krucjata. Za rolę w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Rhys-Davies i pozostali aktorzy pierwszoplanowi zostali nominowani do nagrody Gildii Aktorów Filmowych w kategorii najlepszej gry aktorskiej. Wkrótce zobaczymy go w filmie Highbinders, w którym grają także Jackie Chan i Claire Forlani.
Aktor występował również w licznych produkcjach telewizyjnych, za rolę Rodriguesa w serialu Shogun był nominowany do nagrody Gemmy. Rhys-Davies wcielił się w postać profesora Arturo w serialu Sliders, widzowie na całym świecie pamiętają go też z seriali Ja, Klaudiusz i The Naked Civil Servant. Marzeniem aktora jest mieć więcej wolnego czasu, który poświęciłby na pilotowanie samolotów, jazdę starymi samochodami i pisanie.
BILLY BOYD
Postać: Pippin czyli Peregrin Took
Kultura: Hobbit
Opis: Hobbit kochający zabawę, członek Drużyny Pierścienia
Billy Boyd pochodzi z Glasgow w Szkocji, jego kariera aktorska rozpoczęła się od roli w serialu Taggart, zrealizowanym przez telewizję szkocką. Telewidzowie znają go także z seriali Coming Soon i Chapter and Verse. Aktor zadebiutował w filmie fabularnym na planie An Urban Ghost Story, po którym wystąpił także w Julie and the Cadillacs i w noweli filmowej, zatytułowanej Soldiers Leap. Za rolę w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Boyd i pozostali aktorzy pierwszoplanowi zostali nominowani do nagrody Gildii Aktorów Filmowych w kategorii najlepszej gry aktorskiej.
Aktora zobaczymy wkrótce w filmie Petera Weira Master and Commander. Jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć do tego tytułu, Boyd wystąpił w krótkim filmie scence fiction, zatytułowanym Sniper 470, którego premiera odbędzie się podczas festiwalu filmowego w Edynburgu jeszcze w tym roku.
Boyd występuje także w teatrze, ma w swoim dorobku role w przedstawieniach The Speculator, An Experienced Woman Gives Advice, Therese Racquin, Britannia Rules, Kill The Old, Torture Their Young, The Chic Nerds, Wiele hałasu o nic, Merchant of Venice, Trainspotting, Merlin the Magnificent i The Slab Boys. Ostatnio występuje w nowej sztuce autorstwa Anne Sierens, wystawianej przez teatr Traverse, noszącej tytuł The Ballad of Crazy Paola.
Boyd jest także zdolnym muzykiem i wokalistą, gra na gitarze basowej, perkusji i gitarze solowej.
DOMINIC MONAGHAN
Postać: Merry czyli Meriadoc Brandybuck
Kultura: Hobbit
Opis: Żądny przygód młody hobbit, który przyłącza się do wyprawy Froda
Dominic Monaghan, którego światowa publiczność poznała dopiero dzięki jego grze w trylogii Władca Pierścieni, jest znany angielskim telewidzom, pamiętającym go z serialu Hetty Wainthrop Investigates. Aktor występował także w serialu This is Personal -The Hunt for the Yorkshire Ripper, gra główną rolę w Monsignoir Renard, nowym serialu z udziałem Johna Thawa. Monaghan zadebiutował na ekranie w filmie Boomber, w którym główne role grali Rutger Hauer i Martin Shaw. Aktor występuje także w teatrach, grał w sztukach The Resurrectionists, Whale i Annie and Fanny from Bolton to Rome.
Za rolę w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Monoghan i pozostali aktorzy pierwszoplanowi zostali nominowani do nagrody Gildii Aktorów Filmowych w kategorii najlepszej gry aktorskiej.
ORLANDO BLOOM
Postać: Legolas
Kultura: Elf
Opis: Doskonale walczy łukiem i nożem, w Drużynie jest przedstawicielem elfów
Orlando Bloom, którego pierwszą duża rolą filmową była rola Legolasa w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, jest absolwentem Guildhall School of Music and Drama w Londynie. W trakcie nauki Bloom wystapił w przedstawieniach Little Me, A Month in the City, Peer Gynt, Mephisto, Twelfth Night, Trojan Women, The Seagull, Trzy siostry, Recruiting Officer, Antygona, Wujaszek Wania, A Night Out i Mystery Plays.
Bloom urodził się w Canterbury w hrabstwie Kent. W wieku 16 lat przeprowadził się do Londynu, gdzie na dwa sezony przystąpił do National Youth Theatre. Udało mu się zdobyć stypendium na naukę w British American Drama Academy. Po zakończeniu studiów Bloom zagrał główną rolę w A Walk in the Vienna Woods. Aktor zadebiutował na ekranie w filmie fabularnym Wilde. Bloom zdecydował się następnie odłożyć na jakiś czas plany aktorskie i uzupełnić swoje wykształcenie. Po ukończeniu szkoły Guildhall, Bloom występował w serialu telewizyjnym Midsomer Murders.
Za rolę w filmie Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Bloom i pozostali aktorzy pierwszoplanowi zostali nominowani do nagrody Gildii Aktorów Filmowych w kategorii najlepszej gry aktorskiej. Aktor wystąpił także w filmie Helikopter w ogniu Ridley’a Scotta, wkrótce zobaczymy go także w filmie Pirates of the Caribbean, w którym gra także Johnny Depp. Bloom wystąpi też w The Kelly Gang, wraz z nim w filmie zagrają Heath Ledger, Geoffrey Rush i Naomi Watts.
CHRISTOPHER LEE
Postać: Saruman
Kultura: czarodziej
Opis: Niegdyś głowa Białej Rady, poddał się ułudzie, złu i mocy Saurona
Christopher Frank Carandini Lee urodził się w Londynie. Karierę filmową rozpoczął w 1947 roku. Występował w licznych przedstawieniach teatralnych, na koncertach i w radiu. Lee kręcił filmy po angielski, rosyjsku, włosku, francusku, niemiecku i hiszpańsku. Wystąpił w ponad 250 filmach i realizacjach telewizyjnych, w tym w tak znanych, jak A Tale of Two Cities, Dracula, The Wicker Man, Prywatne życie Sherlocka Holmesa, The Three and The Four Musketeers, Człowiek ze złotym pistoletem, 1941, Port lotniczy 77, Gremliny II, Jeździec bez głowy, Jinnah i Gormenghast W roku 2001 wystąpił w dwóch największych filmach roku, w Gwiezdnych Wojnach – Epizod 2: Atak klonów i we Władcy Pierścieni: Drużynie Pierścienia. Pojawi się także w niecierpliwie wyczekiwanej trzeciej części pierwszej trylogii Gwiezdnych Wojen.
Pracował z reżyserami tej miary, co John Huston, Raoul Walsh, Joseph Losey, George Marshall, Orson Welles, Nicholas Ray, Michael Powell, Edward Molinaro, Jerome Savary, Billy Wilder, Steven Spielberg, Joe Dante, John Landis, Tim Burton, Peter Jackson i George Lucas. W 1978 roku był gościem programu Saturday Night Live, odcinek z jego udziałem jest trzecim w historii pod względem liczby oglądających go widzów.
Lee to jedyny aktor, który grał zarówno Sherlocka Holmesa, jak i jego brata Mycrofta, był także angielskim królem Karolem Pierwszym i francuskim królem Ludwikiem XVI. Jest doskonałym szermierzem, honorowym członkiem trzech związków zawodowych kaskaderów.
Nazwisko Lee pojawia się w światowej księdze filmowych rekordów Guinessa. Jest międzynarodową gwiazdą, która występowała w blisko 300 filmach kinowych i telewizyjnych, jego dokonania aktorskie zostały ostatnio wyróżnione nagrodą Dilys Powell 94. Jest również laureatem licznych nagród francuskich, niemieckich, włoskich, belgijskich i hiszpańskich, przyznanych mu w uznaniu zasług dla światowego kina. Jest komandorem orderu Świętego Jana z Jerozolimy, najstarszego odznaczenia na świecie. Królowa Elżbieta II nadała mu tytuł komandora imperium brytyjskiego. Aktor nagrywa także płyty CD z popularnymi piosenkami i fragmentami oper, ostatnio ukazała się jego płyta
The King and I.
HUGO WEAVING
Postać: Elrond
Kultura: Elf
Opis: Jego ojcem był człowiek, matką elfka, Elrond jest ojcem Arweny
Hugo Weaving występował w licznych filmach, między innymi w Matrix, Priscilla – królowa pustyni, The Interview, Bedrooms and Hallways, Exile, Strange Planet i Proof. Rola w The Interview przyniosła mu nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego, a także nagrodę Światowego Festiwalu Filmowego w Montrealu, przyznaną mu w kategorii najlepszego aktora. Nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego Weaving otrzymał także za występ w filmach Priscilla – królowa pustyni i Proof. Oprócz roli Elronda w filmowej trylogii Władca Pierścieni, aktor powróci wkrótce na ekrany rolą Agenta Smitha w filmach Matrix: Reaktywacja i Matrix: Rewolucje.
Weaving występował w telewizyjnych filmach i serialach Halifax 3, The Bite, Lust, Bangkok Hilton, Dirtwater Dynasty i w The Custodian. Jest absolwentem National Institute of Dramatic Arts, grał liczne role teatralne w przedstawieniach wystawianych przez zespół Sydney Theatre Company.
MIRANDA OTTO
Postać: Eowina z Rohanu
Kultura: Człowiek
Opis: Siostrzenica Króla, jej rodziców zabiła banda orków, Eowina pragnie walczyć z wrogami zagrażającymi jej ojczyźnie
Miranda Otto pracuje obecnie po obu stronach Atlantyku. Zobaczymy ją wkrótce w głównej roli w filmie Julia wraca do domu (filmowanym w Kanadzie i w Polsce) znanej polskiej reżyser Agnieszki Holland. Zagra także w filmie The Three Legged Fox, (realizowanym we Włoszech) w reżyserii Sandro Dionisio, a także w Doctor Sleep (realizowanym w Wielkiej Brytanii), thrillerze z udziałem gwiazdy serialu Ostry dyżur Gorana Visnjica.
Otto zakończyła niedawno prace nad australijską komedią Danny and the Deckchair, w której grała u boku Rhys Ifans. Wcześniej wraz z Ifans występowała u boku Tima Robbinsa i Patricii Arquette w filmie Charliego Kaufmana Wojna plemników. Premiera tej mrocznej komedii miała miejsce podczas festiwalu filmowego w Cannes w ubiegłym roku, wyświetlano go także na tegorocznym Sundance Film Festiwal. Film wszedł do rozpowszechniania w kwietniu tego roku.
Otto zdobyła sobie uznanie krytyków rolą Nory Helmer w klasycznej sztuce Henryka Ibsena Domek dla lalek, zrealizowanym przez zespół Sydney Theatre Company.
Aktorka jest absolwentką prestiżowej australijskiej szkoły teatralnej NIDA, której absolwentami są także Mel Gibson, Judy Davis i Cate Blanchett. Za rolę w filmach In The Winter Dark, The Well, Daydream Believer i The Last Days of Chez Nous aktorka została uhonorowana nominacjami do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego. Zdobyła także nominacje do nagrody Australijskiego Koła Krytyków Filmowych za role w Last Days of Chez Nous i w Love Serenade. Kreacja w tym ostatnim filmie przyniosła jej nagrodę Camera d'Or na festiwalu filmowym w Cannes.
Otto występowała także w następujących filmach: Co kryje prawda Roberta Zemeckisa, z udziałem Harrisona Forda i Michelle Pfeiffer; Cienka czerwona linia Terence’a Malicka, Kin, Zagubione listy, Doing Time for Patsy Cline, True Love and Chaos i Jack Bull, u boku Johna Cusacka.
BERNARD HILL
Postać: Król Rohanu Theoden
Kultura: Człowiek
Opis: Szlachetny niegdyś Król Rohanu, stał się ofiarą wyniszczającego zaklęcia, rzuconego na niego przez czarodzieja Sarumana za pośrednictwem szpiega Grimy Smoczego Języka
Bernard Hill ma w swoim dorobku bardzo różne role filmowe, występował w filmach produkowanych po obu stronach Atlantyku. Można go zobaczyć w filmach brytyjskich (Mountains of the Moon, Shirley Valentine) i amerykańskich (Titanic, True Crime, The Ghost and the Darkness). Pojawiał się także w bardzo licznych produkcjach telewizyjnych i teatralnych.
Hill urodził się w Manchester, w Anglii. Zadebiutował w angielskiej telewizji w roku 1973 w pierwszym filmie Mike’a Leigh’a, noszącym tytuł Hard Labour. Hill występował zarówno w filmach, jak i na scenie i w telewizji, miał rolę w Gandhim, występował w filmach Bunt na Bounty, No Surrender, Blessed Art Thou, Sen Nocy Letniej, Going Off Big Time i The Criminal. Ostatnio widzieliśmy go w filmie Król Skorpion. Aktor występował w znakomitym serialu Ja, Klaudiusz, w trylogii Henryk VI, w Ryszardzie III. Pojawił się także w Antygonie, Boys From the Black Stuff, The Mill on the Floss i w Great Expectations.
Rola w Dwóch Wieżach to debiut aktora w filmowej trylogii Władca Pierścieni. Aktor pojawi się także w filmie Powrót Króla.
BRAD DOURIF
Postać: Grima Smoczy Język
Kultura: Człowiek
Opis: Dwulicowy doradca Króla Theodena i narzędzie złego czarodzieja Sarumana
Od czasów debiutu w filmie Lot nad kukułczym gniazdem, za który aktor otrzymał nominację do nagrody Akademii, Złoty Glob i nagrodę BAFTA, BRAD DOURIF (Grima Smoczy Język) wystąpił w ponad pięćdziesięciu filmach. Pośród nich są: Ragtime, Mississippi w ogniu, Oczy Laury Mars, Wise Blood, Blue Velvet, Diuna, Egzorcysta III, Hidden Agenda, Jungle Fever, Murder in the First, The Color of Night, Nightwatch i Senseless. Za drugoplanową rolę w filmie Body parts otrzymał nagrodę Fangoria Chainsaw Award, natomiast rola w filmie Common Bonds przyniosła mu nominację do nagrody Genie w kategorii najlepszego aktora. Dourif wystąpił także w filmie Jeana Pierra Jeuneta Obcy 4: Przebudzenie, w niezależnych filmach Soulkeeper, The Ghost i Brown’s Requiem, użyczył też swego głosu postaci Chucky’ego we wszystkich czterech filmach z serii Child’s Play.
Dourif występował gościnnie w telewizyjnych serialach Millennium, Z archiwum X i Opowieści z krypty, miał stałą rolę w serialu stacji ABC The Secret Lives of Men. Występował w filmach telewizyjnych Escape To Witch Mountain, Crusaders, Stamper’s Rampage, Wild Palms Olivera Stone’a, Class of ‘61 Stevena Spielberga i w Rage of Angels.
Dourif występował na scenie w tytułowej roli w offfbroadwayowej produkcji sztuki When You Comin’ Back Red Ryder. Jest członkiem założycielem New York’s Circle Repertory Theater.
ANDY SERKIS
Postać: Gollum/Smeagol
Kultura: Stoor
Opis: Niegdyś istota podobna do hobbita, długoletnie posiadanie Jedynego Pierścienia przemieniło go w groteskowego stwora
Andy Serkis występował ostatnio jako ekscentryczny choreograf w filmie Topsy Turvy, grał także yuppiego w Career Girls. Wkrótce zobaczymy go u boku Michaela Caine’a w filmie Shiner. Inne filmy z jego udziałem, to Mojo, Among Giants, Loop, Sweety Barrett, The Jolly Boys, Last Stand (role główne), grał także pierwszoplanowe role w filmach Stella Does Tricks, Five Seconds To Spare, The Near Room i we wchodzącym wkrótce na ekrany Pandemonium.
Serkis intensywnie pracuje w telewizji, występował między innymi w doskonałej, niedawnej adaptacji Oliver Twist, grał także główne role w filmie The Jump i w serialu Finner. Gościnnie występował także w serialach Shooting The Past i Touching Evil.
Serkis występował na deskach licznych teatrów w Londynie i w innych miastach Wielkiej Brytanii. Ostatnie, cieszące się uznaniem krytyków role teatralne aktora, to Potts w Mojo w reżyserii Jez Butterworth, Król Lear i Hush. Wszystkie te przedstawienia wystawiał Royal Court Theatre. Serkis grał także w Hurlyburly wystawianym przez Old Vic w Queens Theatre, w Decadence w Bolon Octagon, i w Kabarecie w Crucible Theatre w Sheffield.
DAVID WENHAM
Postać: Faramir
Kultura: Człowiek z Gondoru
Opis: Syn Denethora, brat Boromira, Faramir jest strażnikiem, który w Emyn Muil odnajduje i chwyta hobbitów
David Wenham to popularny aktor australijski, jego liczne role w filmie, teatrze i telewizji cieszą się uznaniem krytyków. Pięciokrotnie nominowano go do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego w kategorii najlepszego aktora pierwszoplanowego. Aktor otrzymał tę nagrodę w 1997 roku za rolę w serialu Simone De Beauvoir’s Babies.
Najbardziej popularną i lubianą rolą aktora jest postać Divera Dana, lakonicznego rybaka, pojawiająca się w telewizyjnym serialu komediowym stacji ABC Seachange, otrzymał za nią jedną z nominacji do nagrody AFI. Kolejną nominację zdobył za przekonujące sportretowanie kryminalisty Bretta Sprague’a w filmie fabularnym The Boys – tę samą rolę grał wcześniej na deskach teatralnych w sztuce wystawianej przez Griffin Street Theatre Company. Wenham, nominowany za rolę w The Boys do nagrody Koła Australijskich Krytyków Filmowych w kategorii najlepszego aktora pierwszoplanowego, był producentem towarzyszącym tego filmu. Ostatnio występował w filmie The Crocodile Hunter: Collision Course.
W filmie Dwie Wieże Wenham debiutuje w filmowej trylogii Władca Pierścieni.
KARL URBAN
Postać: Eomer
Kultura: Człowiek z Rohanu
Opis: Siostrzeniec Króla Theodena i brat Eowiny, Eomer jest zajadłym wojownikiem
Miłośnicy filmowej trylogii zobaczą po raz pierwszy Karla Urbana w drugiej części cyklu, w filmie Dwie Wieże, w którym gra rolę rohańskiego wojownika Eomera. Reżyser /scenarzysta/producent Peter Jackson obsadził tego nowozelandzkiego aktora w filmie Władca Pierścieni po obejrzeniu wstępnie zmontowanego niezależnego filmu The Price of Milk, za który Urban otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora przyznaną mu podczas ceremonii rozdania nowozelandzkich nagród filmowych.
Urban urodził się w Wellington w Nowej Zelandii, po raz pierwszy wystąpił w telewizji jeszcze jako dziecko. W czasie nauki szkolnej napisał, wyreżyserował i występował w licznych filmach i produkcjach teatralnych. Po ukończeniu szkoły rozpoczął studia, które wkrótce przerwał, by zająć się swoją karierą aktorską, pracował wtedy na terenie całej Oceanii, zarówno w teatrze, jak i w filmie.
Urban zadebiutował w filmie fabularnym na planie filmu Niebo wytwórni Miramax, w którym występowali także Martin Donovan i Richard Schiff. Za rolę w filmie Via Satellite otrzymał swoją pierwszą nagrodę dla najlepszego aktora, przyznaną mu w trakcie ceremonii rozdania nowozelandzkich nagród filmowych.
Młodego aktora zobaczymy jeszcze w tym roku w filmie wytwórni Warner Bros./Dark Castle Ghost Ship, w którym oprócz niego wystąpią także Gabriel Byrne i Julianna Margulies.
BRUCE HOPKINS
Postać: Gamling
Kultura: Człowiek z Rohanu
Opis: Strażnik Helmowego Jaru
Bruce Hopkins debiutuje w trylogii w filmie Władca Pierścieni: Dwie Wieże. Przez dziewięć lat zawodowo zajmował się tańcem w Australii i Nowej Zelandii. Był członkiem kilku grup, w tym Limbs Dance Co. i Black Grace Dance Co. Potem zwrócił swe zainteresowania ku aktorstwu, wystąpił w licznych rolach w serialach, takich jak Xena: Wojownicza Księżniczka, Hercules: The Legendary Journeys i Cleopatra 2525. Ma także stałą rolę w nowozelandzkim serialu Shortland Street.