"Wichrowe wzgórza": FENOMEN "WICHROWYCH WZGÓRZ"
Od momentu publikacji w 1847 roku jedynej powieści Emily Brontë "Wichrowe wzgórza" były jednym z najchętniej czytanych, analizowanych i inspirujących dzieł literatury na świecie. Miały wpływ na powstanie niezliczonych dramatów, wierszy, baletów, oper, czy filmów.
Najstarsza znana filmowa adaptacja pochodzi z 1920 roku a jej autorem był A.V. Bramble, jednak do dzisiaj nie przetrwała nawet jedna jej kopia. Słynny Luis Bunuel w 1954 zinterpretował powieść Brontë przez pryzmat hiszpańskiego katolicyzmu w "Abismos de Pasion", Jacques Rivette przeniósł Heatcliffa i Cathy na francuską prowincję w "Hurlevent" (1985), a Yoshihige Yoshida umieścił akcję w feudalnej Japonii w "Arashi ga Oka" (1988).
Do dziś jedną z najsłynniejszych adaptacji jest ta Williama Wylera z 1939 roku, klasyczny hollywoodzki romans z Laurencem Olivierem i Merle Oberon w rolach głównych. Pierwszą telewizyjną adaptację zrealizowała telewizja BBC w 1948 roku, potem pojawiło się wiele innych łącznie z wersją MTV, gdzie bohaterowie spotykali się w jednym z liceów w Kaliforni.
Odwołania do "Wichrowych wzgórz" Emily Brontë znajdują się również w popkulturze. Od piosenki Kate Bush, przez Monty Pythona i mangę, po gry fabularne, czy sagę "Zmierzch", która odniosła na świecie niewiarygodny sukces.