"Vanilla Sky": OBSADA
Tom Cruise zadebiutował w 1981 r. chwalonym przez krytyków filmem „Taps” i od tej pory nieprzerwanie kontynuuje karierę w przemyśle filmowym. Wspinając się po kolejnych szczeblach w 1983 r. otrzymał nominację do Złotego Globu za rolę w filmie „Risky Business,” następnie w jednym z najbardziej kasowych filmów 1986 r., „Top Gun” stworzył jedną z najbardziej pamiętnych postaci lat osiemdziesiątych, asa przestworzy Mavericka. Ta rola utrwaliła jego pozycję jako bardzo kasowego aktora Hollywood, którą następnie wzmocnił udziałem w takich filmach, jak nagrodzony Oskarem® „Rain Man”, „The Color of Money”/Kolor pieniędzy, „All the Right Moves”, „Legend”/Legenda, „Cocktail”, „Days of Thunder”, „Far and Way”/Za horyzontem, „The Firm”/Firma, “Interview with the Vampire”/Wywiad z Wampirem.
W 1989 r. Cruise otrzymał swą pierwszą nominację do Oscara ® w kategorii Najlepszy Aktor i nagrodę Złotego Globu za rolę w „Born on the Fourth of July”/Urodzony czwartego lipca. Więcej nagród i następną nominację do Złotego Globu przyniósł mu udział w filmie w reżyserii Roba Reinera, „A Few good Men”/Ludzie honoru (1992 r.). W 1993 Tom Cruise zajął się produkcją filmową, wraz ze wspólniczką Paulą Wagner założył firmę produkcyjną Cruise/Wagner Productions. W 1996 r. wyprodukowali razem ogromny przebój kasowy „Mission: Impossible”, w tym samym roku Cruise połączył siły ze scenarzystą/reżyserem Cameronem Crowe przy pracy nad cieszącym się uznaniem krytyków „Jerry’m Maguire”. Film ten przyniósł mu drugą nominację do Nagrody Akademii ® w kategorii Najlepszy Aktor i drugiego Złotego Globa. Cruise i Wagner zostali uhonorowani w 1997 r. przez Producer’s Guild of America Nova Award dla Najbardziej Obiecujących Producentów Filmów Kinowych. W następnym roku Cruise/Wagner Productions wypuścili na rynek cieszący się uznaniem krytyków „Without Limits”, do którego scenariusz napisał nagrodzony Oskarem ® za „Chinatown” Robert Towne. Po raz kolejny dowodząc swoich aktorskich zdolności dramatycznych, Cruise wystąpił w 1999 r. w dramacie „Magnolia.” Chwalona przez krytyków i widzów niezwykle wyrazista rola Cruise’a przyniosła mu trzecią w jego karierze nominację do Nagrody Akademii ® i trzeciego Złotego Globa, tym razem w kategorii Najlepszy Aktor Drugoplanowy.
Cruise wkroczył w nowe tysiąclecie zarówno jako producent i gwiazdor sequela „Mission: Impossible 2”. Dwa filmy serii są jednymi z najbardziej dochodowych w historii, przyniosły ponad milion dolarów przychodów. Na początku 2001 r. firma Cruise/Wagner wyprodukowała cieszący się powodzeniem film „The Others”/Inni, oznaczało to współpracę z reżyserem filmu, Alejandro Amenábarem, który napisał i wyreżyserował „Abre Los Ojos”, stanowiącym podstawę „Vanilla Sky.”
Ostatnio, Cruise zakończył pracę na planie futurystycznego Stevena Spielberga „Minority Report.” Odnoszący sukcesy artystyczne i komercyjne, Tom Cruise otrzymał liczne nagrody i nominacje, m.in.: Blockbuster Entertainment Awards, British Academy Awards, Chicago Film Critics Association, MTV Movie Awards, Golden Satellite Awards, National Board Of Review, People’s Choice Awards, Screen Actors Guild Awards, Kid’s Choice Awards. W 1987 r. ShoWest Convention przyznał Cruise’owi tytuł Box Office Star of theYear, W 1990 r. American Cinema uhonorował go Distinguished Achievement Award. W 1994 r. Cruise otrzymał Hasty Pudding Man of the Year Award z Harvard University, w 1996 r. prestiżową American Cinematheque Award za znaczący wkład w sztukę filmową i video.
W 1998 r. fundacja Artist Rights nagrodziła aktora John Huston Award, jest to wyróżnienie przyznawane artystom stojącym na straży nienaruszalności procesu twórczego. „Vanilla Sky” oznacza ponowną współpracę Toma Cruise’a z laureatem Oscara ®, Cameronem Crowe’m, jednym z najwybitniejszych reżyserów w przemyśle filmowym. Jako aktor, Cruise ustalił swoją pozycją zdolnego artysty pracującego z elitą filmowców, wliczając w to Stanleya Kubricka, Martina Scorsese, Johna Woo, Briana De Palmy, Rona Howarda, Neila Jordana, Tony’ego Scotta, Ridleya Scotta, Roba Reinera, Sydneya Pollacka,Barry’ego Levinsona, Olivera Stone’a i Stevena Spielberga. Miał ponadto przywilej pracy z tak utalentowanymi aktorami, jak Dustin Hoffman, Cuba Gooding Jr., Renee Zellweger, Brad Pitt, Julianne Moore, Gene’m Hackmanem, Jackiem Nicholsonem i Paulem Newmanem. Tom Cruise wystąpił w ponad 24. filmach, które w sumie otrzymały prawie 40. nominacji do Nagród Akademii ® i przyniosły prawie dwa miliardy przychodów, zajmując w ten sposób poczesne miejsce w historii Hollywood.
Penélope Cruz (Sofia Serrano), będąca supergwiazdą w rodzinnej Hiszpanii, staje się coraz bardziej popularna w Stanach Zjednoczonych. Pierwszym filmem z Cruz zaprezentowanym amerykańskiej publiczności był zrealizowany 1 992 r. film hiszpański „Jamon, Jamon, za który otrzymała nominację Goyi Hiszpańskiej Akademii Filmowej i Naukowej w kategorii Najlepsza Aktorka. Następnym filmem prezentowanym w Ameryce był nagrodzony Oskarem ® „Belle Epoque” w 1998 r. Penélope wystapiła po raz pierwszy w filmie anglojęzycznym, „The Hi-Lo Country” w reżyserii Stephena Frearsa, u boku Woody’ego Harrelsona, Patricii Arquette i Billy’ego Crudupa. W 1999 r. Cruz została nagrodzona w kategorii Najlepsza aktorka na 13 ceremonii Nagród Goya za rolę w filmie Fernando Trueby „The Girl of Your Dreams.” Inne filmy z jej udziałem, to “All Pretty Horses” z Mattem Damonem i Henry’m Thomasem, w reżyserii Billy’ego Boba Thorntona, „Woman on Top” u boku Marka Feuerstiena w reżyserii Finy Torres, thriller „Abre Los Ojos” Alejandro Amenábara, romantyczna komedia „Twice Upon a Yesterday”, LiveFlesh”/Drżące ciało Pedra Almodovara, “Talk of Angels” i “Don Juan.” Ponadto, Cruz zagrała w cieszącym się uznaniem krytyków „All About My Mother/Wszystko o mojej matce, filmie nagrodzonym Złotym Globem i Oskarem ® dla Najlepszego Filmu Zagranicznego 2000 r. Wiosną 2001 r.,Cruz zagrała w filmie New Line „Blow” w reżyserii Teda Demme’a, u boku Johnny’ego Deppa.
Ostatnio, Cruz wystąpiła u boku Nicolasa Cage’a, Johna Hurta i Christiana Bale’a w filmie „Captain Corelli’s Mandolin”/Kapitan Corelli. W lecie 2001 r. Cruz zakończyła pracę na planie hiszpańskiego filmu „No News From God”, w którym zagrała też Victoria Abril.
Kurt Russell (Curtis McCabe) od niemal czterdziestu lat występuje w rolach komediowych i dramatycznych, karierę aktorską rozpoczął jako dwunastolatek. Po pracy w dziesięciu filmach Disneya (m.in. „Follow me, Boys”, „The Computer Wore Tennis Shoes” i “The Barefoot Executive”), zdobył uznanie krytyków i popularność wśród widzów rolą w filmie telewizyjnym „Elvis” w reżyserii Johna Carpentera. Za tę rolę otrzymał nominację do Emmy Award. Ponownie współpracował z Carpenterem przy filmach science-fiction „The Thing”, “Escape from New York”/Ucieczka z Nowego Jorku, sequelu “Ucieczki...”, “Escape from L.A.”/Ucieczka z Los Angeles, „Big Trouble in Little China.” Inne filmy z udziałem Kurta Russella, to: „Used Cars” w reżyserii Roberta Zemeckisa, „Silkwood” Mike’a Nicholsa, „Swing Shift” Jonathana Demme’a, „Tequila Sunrise” Roberta Towne’a, „Tango & Cash” Andrieja Konczałowskiego, „Backdraft”/Ognisty podmuch Rona Howarda, „Unlawful Entry”, „Captain Ron”, „Tombstone”, „StarGate”, “Executive Decision”, “Breakdown”, “The Soldier.” Filmy telewizyjne z udziałem Kurta Russella to między innymi “Amber Waves” i “The Deadly Tower”, w tym ostatnim Russell wcielił się w postać notorycznego zabójcy z Texasu, Charlesa Whitmana.
Jason Lee (Brian Shelby) – poprzednim filmem Camerona Crowe’a z jego udziałem był “Almost Famous”/U progu sławy, w którym zagrał Jeffa Bebe’a, wokalistę grupy rockowej Stillwater. W ubiegłym roku wystąpił w komedii „Heartbreakers” u boku Sigourney Weaver i Jennifer Love Hewitt orazw komedii Kevina Smitha “Jay and Silent Bob Strikes Back”/Jay i Cichy Bob kontratakują, był to już czwarty film Smitha, w którym wystąpił. Zadebiutował w filmie Kevina Smitha „Mallrats”, za rolę w komedii z 1997 r. „Chasing Amy” otrzymał Independent Spirit Award, po raz kolejny spotkał się na planie ze Smithem i Benem Affleckiem w kontrowersyjnym komediodramacie „Dogma.”
W listopadzie 2001 r., w Vancouver, Lee rozpoczął pracę w romantycznej komedii „A Guy Thing”. Zagra w nim mężczyznę, który budzi się po wieczorze kawalerskim obok kobiety (Julia Stiles), z którą, jak sądzi, spędził noc. Ostatnio zakończył pracę na planie filmu Revolution Studios’ i Imagine Entertainment „Stealing Stanford” (tytuł roboczy). Lee gra „Johna Plummera”, mającego się wkrótce zaręczyć mężczyznę, który dowiaduje się, ze jego siostrzenica, której obiecał pokryć koszt studiów, została przyjęta na Stanford University. Tom Green gra w tym filmie jego najlepszego przyjaciela. Film wejdzie na ekrany kin wiosną 2002 r. Na ukończeniu jest film z udziałem Lee „Big Trouble” w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda. W filmie tym występują ponadto Tim Allen, ReneRusso i Tom Sizemore. Przed rozpoczęciem kariery aktorskiej, Jason Lee był zawodowym deskorolkowcem i swe umiejętności sportowe wykorzystał w filmie Lawrence’a Kasdana „Mumford”.
Pozostałe filmy z udziałem Lee, to thriller „Enemy of the State”, romantyczna komedia „Kissing a Fool”, „American Cuisine”i film wyprodukowany przez HBO “Weapons of Mass Distraction”.
Noah Taylor (Edmund Ventura) zagrał m.in. w „The Year My Voice Broke”, “Shine” (w roli młodego Davida Helfgotta), “Simon Magus”, “Almost Famous”/U progu sławy, „Lara Croft: Tomb Raider” i oczekującym na premierę „The Sleeping Dictionary.”
Cameron Diaz (Julie Gianni) ma spory dorobek aktorski, na który składają się zarówno mniej komercyjne, niezależne filmy, jak i wielkie projekty dużych wytwórni. Była jedną z trzech „niebiańskich” aniołków-detektywów w „Charlie’s Angels”/Aniołki Charliego, wystąpiła u boku Leonarda DiCaprio i Daniela Day Lewisa w oczekiwanym od dawna dramacie Martina Scorsese „Gangs of New York” oraz we współczesnej komedii „The Sweetest Thing.” Zaprezentowała dodatkowo talent aktorki dubbingowej, użyczając swego głosu księżniczce Fionie w animowanym „Shreku” wytwórni DreamWorks. W 1998 r. otrzymała nominację do Złotego Globa za rolę w niezwykle kasowej komedii „There’s Something About Mary”/Sposób na blondynkę. Za występ w komedii romantycznej „My Best Friend’s Wedding”/Mój chłopak się żeni, otrzymała w 1997 r. Blockbuster Entertainment Award w kategorii Ulubiona Aktorka Drugoplanowa w Komedii. Rok wcześniej, w 1996 r. National Association of Theatres Owners (Krajowe Stowarzyszenie Właścicieli Kin) obwołało ja Gwiazdą Jutra konwencji ShoWest.
Od czasu debiutu w filmie fabularnym, roli u boku Jima Carreya w „The Mask”/Maska, Diaz wystąpiła m.in. w dramacie sportowym Olivera Stone’a „Any Given Sunday”, (2000 Blockbuster Entertainemnt Award), w 1999 r. otrzymała nominacje do SAG Award, BAFTA Award i Złotego Globu za rolę w filmie Spike’a Jonze’a „Being John Malkovich”/Być jak John Malkovich. Zagrała ponadto w: „Very Bad Things” Petera Berga, czarnej komedii „The Last Supper”, „Feeling Minnesota” z Keanu Reevesem i Vincentem D’Onofrio, “The Brothers McMullen”, “She’s the One” (scenariusz i rezyseria Edwarda Burnsa), “A Life Less Ordinary” Danny’ego Boyle’a, u boku Ewana McGregora.