"Uciekające kurczaki": AKTORZY
MEL GIBSON (Rocky)
Mel Gibson doskonale znany jest miłośnikom filmu na całym świecie. Należy do najbardziej lubianych aktorów, a uznanie zdobył sobie zarówno znakomitymi rolami, jak i osiągnięciami reżyserskimi. Za film „Waleczne serce” („Braveheart”), w którym zagrał rolę Williama Wallace’a otrzymał dwie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - dla najlepszego obrazu i za najlepszą reżyserię. Film ten przyniósł mu również nagrody Złotego Globu i Broadcast Film Critics Awards. Kolejny rok był również zwieńczony zawodowym sukcesem - za rolę w filmie Rona Howarda „Okup” aktor nominowany był do nagrody Złotego Globu. Ostatnio widzowie mogli podziwiać go w kolejnej, ostatniej już części cieszącego się ogromną popularnością filmu „Zabójcza broń” (zagrał w nim razem z Danny Gloverem). Ostatnie projekty zawodowe Gibsona to prezentowane obecnie „Uciekające kurczaki”, „The Million Dollar Hotel” Wima Wendersa, wchodzący właśnie na ekrany „Patriota” Rolanda Emmericha oraz „What Women Want”.
Urodzony w północnej, oddalonej części Nowego Yorku, Gibson wychowywał się w Australii. Tam też uczęszczał do National Institute of Dramatic Arts na Uniwersytecie New South Wales w Sydney. Pierwszy raz zwrócił na siebie uwagę krytyków i publiczności kiedy reżyser George Miller obsadził go w tytułowej roli „Szalonego Maxa” („Mad Max”). Kolejna kreacja była zasadniczo dalece odmienna - rola opóźnionego umysłowo młodego mężczyzny, zakochanego w dużo od siebie starszej kobiecie w filmie „Tim” - przyniosła mu nagrodę dla najlepszego aktora przyznawaną przez Australijski Instytut Filmowy (AFI).
Status Gibsona jako międzynarodowej gwiazdy ugruntował się wraz z dwoma kolejnymi przebojowymi kontynuacjami „Mad Maxa”: „The Road Warrior” i „Mad Max Beyond Thunderdome”. W 1981 roku uznanie i kolejną nagrodę AFI dla najlepszego aktora przyniosła mu rola w filmie Petera Weira „Gallipoli”. Z reżyserem spotkał się jeszcze raz, w następnym roku na planie filmowym „The Year of Living Dangerously” (nominacja dla najlepszego aktora - AFI).
Po nakręceniu filmu „The Bounty”, gdzie zagrał u boku Anthony Hopkinsa, Gibson z powodzeniem zadebiutował na amerykańskim rynku filmowym - był to obraz „Rzeka” z Sissy Spacek. Po nim przyszły kolejne role w „Mrs. Soffel”, „Tequila Sunrise”, „Ptaszek na uwięzi”, „Air America”, animowanym musicalu „Pocahontas” oraz „Teorii spisku” z Julią Roberts. W wyreżyserowanej przez Franco Zefirellego filmowej wersji „Hamleta” aktor zagrał rolę tytułową, obraz ten był pierwszą produkcją sygnowaną przez firmę Gibson’s Icon Productions. Kolejnymi przedsięwzięciami Icon Productions, w których aktor pojawił się na ekranie były „Forever Young”, „The Man Without a Face” (debiut reżyserski Gibsona), „Maverick” z Jodie Foster oraz „Payback”.
JULIA SAWALHA (Ginger)
Widowni telewizyjnej po obu stronach Atlantyku nazwisko aktorki kojarzy się niezmiennie z przebojową rolą w niezwykle popularnym serialu komediowym produkcji BBC - „Absolutely Fabulous”. Jej filmowy portret wiecznie cierpiącej Saffron zdobył uznanie Royal Television Society, a Julia Sawalha została uznana przez to gremium najlepszą aktorką.
Pochodząca z Anglii aktorka rozpoczynała swoją karierę na deskach Newcastle Playhouse, gdzie przez dwa sezony pojawiała się w produkcjach reżyserowanych przez Kena Hilla: „The Voyage of the Dawntreader”, „The Silver Chair” i „Piotruś Pan”. Zagrała również w „Śnie nocy letniej” wystawianym w Stafford Castle oraz „The Illusion” w Manchester Royal Exchange (ta ostatnia rola przyniosła jej specjalne wyróżnienie w Olivier Awards). Ostatnio można oglądać aktorkę na Londyńskim West Endzie w „The Memory of Water” Shelagha Stephena.
Na dużym ekranie Sawalha pojawiła się w produkcjach: „Venus & Mars” z Lynn Redgrave, „In the Bleak Midwinter” Kennetha Branagha, „The Wind in the Willows” Terry Jonesa oraz „Buddy’s Song” w reżyserii Claude’a Whathama.
Jej filmografia telewizyjna to oprócz wspomnianego już serialu „Absolutely Fabulous” również „Mirrorball”, „Press Gang”, „Second Thoughts”, „Duma i uprzedzenie” oraz „Martin Chuzzlewit”. Goœcinnie wyst¹pi³a w „Tales From the Crypt”, „Lovejoy”, „Bottom”, „Casualty”, „El Cid”, „French and Saunders” i „Inspector Morse”.
MIRANDA RICHARDSON (Mrs. Tweedy)
Kariera Mirandy Richardson związana była początkowo z brytyjską sceną teatralną i telewizyjną. Na dużym ekranie aktorka debiutowała w filmie Mike’a Newella „Dance With Stranger”. Rola ta przyniosła jej uznanie zarówno widzów, jak i krytyki, dostrzeżona została również przez Stevena Spielberga, który uwzględnił aktorkę w obsadzie swojego kolejnego filmu „Imperium Słońca”.
Miranda Richardson należy do grona bardzo wszechstronnych artystów, czego dowiodła kolejnymi rolami, m.in. w komedii romantycznej Mike’a Newella „Enchanted April”, „Grze pozorów” Neila Jordana (aktorka nagrodzona Złotym Globem) oraz „Skazie” Louisa Malle’a, za którą nominowana była do Oscara. Innym znaczącym filmem w jej karierze był obraz „Tom & Viv”, w którym zagrała rolę Vivienne Haigh-Wood, pierwszej żony poety T.S. Eliota. Za swoją wspaniałą kreację wyróżniona została nominacjami do nagród Złotego Globu, BAFTA i Oscara oraz jako najlepsza aktorka zdobyła nagrodę National Board of Review. Filmografia Richardson to również takie tytuły jak: „The Evening Star”, „Kansas City”, „Century”, „The Innocent”, „The Mad Monkey”, „The Bachelor”, „The Designated Mourner”. Inne znaczące filmy z jej udziałem to „Apostoł” Roberta Duvalla (nominacja do nagrody Independent Spirit), „Merlin” (kolejna nominacja do Złotego Globu) oraz ostatnie przedsięwzięcia - „Big Brass Ring” z Harvey’em Keitelem, „Alice”, nowa wersja „Alicji w krainie Czarów” oraz ostatnio „Jeździec bez głowy” /”Sleepy Hollow”/ w reżyserii Tima Burtona, z udziałem Johnny Deppa.
Na małym ekranie aktorka pojawiła się między innymi w produkcji HBO „Fatherland” (rola nagrodzona Złotym Globem) oraz produkcjach BBC: „Blackadder”, „Die Kinder”, „Christopher Columbus”, „Redemption”, „Old Times”, „Secret Friends” i „Sweet As You Are”.
Urodzona w Lancashire w Anglii, Richardson po ukończeniu nauki w Bristol Old Vic Theatre School rozpoczynała swoją karierę na deskach scenicznych. Zagrała od tego czasu między innymi w przedstawieniach „ Orlando”, „Einstein”, „Insignificance”, „Edukcaja Rity”, „Kto się boi Virginii Woolf?”, „Stags and Hens”, „Sisterly Feeling”, „Tom Jones”, „All My Sons”, „Savage Amusement”, „The Maids” oraz „Etta Jenks”.
Przedsięwzięcia sceniczne aktorki to również role w „The Designated Mourner” Wallace’a Shawna na deskach The Royal National Theatre, „Mountain Language” Harolda Pintera, „A Lie of the Mind” Sama Sheparda, „Edmond” Davida Mameta i „The Changeling”.
JANE HORROCKS (Babs)
Jane Horrocks za rolę w filmie Marka Hermana „Little Voice” nominowana była do nagród Złotego Globu i BAFTA. Kreacja ta była przeniesieniem na duży ekran sztuki „The Rise and Fall of Little Voices” w reżyserii Sama Mendesa, w której aktorka wcześniej zagrała. W swojej karierze Horrocks została uhonorowana nagrodami Los Angeles Film Critics Award i National Society of Film Critics Award - wyróżnienia te przyniósł jej film Mike’a Leigh „Life Is Sweet”.
Urodzona w Anglii, Jane Horrocks pobierała szlify aktorskie w prestiżowej Royal Academy of Dramatic Art. Po ukończeniu nauki dołączyła do zespołu The Royal Shakespeare Company, z którym pracowała między innymi przy takich produkcjach jak: „The Dillen”, „Mary After the Queen”, „Jak wam się podoba” oraz „The Good and Faithful Servant”. Duże uznanie przyniosło jej ostatnio wznowienie na londyńskiej scenie „Kabaretu” w reżyserii Sama Mendesa, w którym brawurowo zagrała rolę Sally Bowles. Repertuar sceniczny aktorki to tak¿e: „Makbet”, „Our Own Kind”, „Debutante Ball”, „Valued Friends”, „A Colliers Friday Night”, „Road” oraz „Ask for the Moon”.
Na dużym ekranie wystąpiła między innymi w: „Bring Me the Head of Mavis Davis”, „Second Best”, „Deadly Advice”, „Memphis Belle”, „The Witches”, „Getting It Right”, „The Dressmaker”, „The Wolves of Willoughby Chase”, swojego głosu użyczyła przy produkcji „Faeries”.
Widowni telewizyjnej aktorka znana jest z roli Bubble w telewizyjnym serialu „Absolutely Fabulous” oraz filmów „Flint Street Nativity”, „Hunting Venus”, „Never Mind the Horrocks”, „Tales From the Crypt”, „Nightlife”, „Henryk IV, czêœæ I i II”, „Some Kind of Life”, „Suffer the Little Children”, „Bad Girl”, „Alive and Kicking”, „Heartland” oraz „Storyteller: The True Bride”.
LYNN FERGUSON (Mac)
Lynn Ferguson sztuki dramatycznej uczyła się w Royal Scottish Academy of Music and Drama. Już jako pełnoprawna aktorka grywała na scenach Anglii i Szkocji, między innymi w sztukach „Babycakes”, „Politics in the Park”, „A Better Day” oraz „Heart and Sole”, którą sama napisała i za którą została wyróżniona nagrodą Stage Award for Acting Excellence.
Znana również jako aktorka komediowa, ze swoimi programami występowała w całej Wielkiej Brytanii i w telewizji. Komediowe programy solowe prezentowała między innymi na Edinburgh Fringe Festival, Hong Kong Festival oraz Melbourne Comedy Festival.
Na dużym ekranie zagrała ostatnio w filmie Davida A. Stewarta „Honest”, wcześniej zaś również w „Wisecracks”, „Tin Fish” i „Chasing the Deer”.
IMELDA STAUNTON (Bunty)
Imelda Staunton zdobyła sobie uznanie jako aktorka brytyjskiej sceny teatralnej - repertuaru klasycznego, współczesnego i musicali. Na dużym ekranie pojawiła się między innymi w „Wieczorze Trzech Króli” Trevora Nunna, jako Charlotte Palmer w „Rozważna i Romantyczna” /„Sense and Sensibility”/; jako Margaret w „Wiele hałasu o nic” Kennetha Brannagha, jako Mrs. Burakova w „Citizen X”, w roli Mary w „Peter’s Friends” Kennetha Brannagha, Betsy Loveless w „Comrades” oraz produkcji Miramaxu „Antonia i Jane”. Aktorka wystąpiła w wielu serialach telewizyjnych.
Dorobek sceniczny Imeldy Staunton to między innymi role Adelaide w wystawianej przez National Theatre sztuce „Guys and Dolls”, Lucy Lockit w „The Beggars Opera”, Doroty w „Czarnoksiężniku z Krainy Oz”, Soni w „Trzech siostrach” Czechowa, Bess w „The Fair Maid of The West” oraz Anny w „A Chorus of Disapproval” Alana Ayckbourna.
BENJAMIN WHITROW (Fowler)
Benjamin Whitrow od wielu lat związany jest głównie z angielską sceną teatralną. Zagrał do tej pory w ponad 40 sztukach, wpółpracując między innymi z takimi zespołami jak The National Theatre oraz The Royal Shakespeare Company. Długa lista osiągnięć scenicznych aktora obejmuje takie tytuły jak: „The Rivals”, „Loot”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Opowieść zimowa”, „Henryk VIII”, „Wujaszek Wania”, „A Man of All Seasons”, „Noises Off”, „Wiśniowy sad”, „Passion Play”, „Otherwise Engaged”, „What the Butler Saw”, ”The Front Page”, „The Flea in Her Ear” oraz „Idiota”, żeby wymienić tylko kilka z nich.
Filmografia Whitrowa to: „Quadrophenia”, „On the Black Hill”, „Clockwise”, „Fairy Tale: A True Story”, „Restoration”, „Skaza” oraz „Brimstone & Treacle”.
W telewizyjnej adaptacji „Dumy i uprzedzenia” (produkcja BBC) zagrał Mr. Benneta. Za rolę tę nominowany był do nagrody BAFTA.
TONY HAYGARTH (Mr. Tweedy)
Tony Haygarth uznawany jest za weterana brytyjskiej sceny teatralnej i filmu. Zagrał w swojej karierze między innymi w takich obrazach jak: „The Woodlanders”, „Amy Foster”, „Prince of Jutland”, „The Trial”, „London Kills Me”, „Dracula”, „Clockwise”, „MacVicar”, „Agatha”,
„A Private Function” oraz „The Human Factor”.
Ostatnio można było podziwiać kolejną znakomitą kreację aktora w filmie „Don Kiszot” (produkcja TNT Cable), w którym zagrał obok Johna Lithgowa. Na małym ekranie Haygarth wystąpił w : „The Infiltrator” (nominacja do nagrody Cable ACE), „Sharpe’s Justice”, „Where the Heart Is”, „Sharpe’s Justice”, „Boys From teh Blackstuff”, „Our Friend in the North”, telewizyjnej adaptacji „Dwóch panów z Werony”, „Ivanhoe”, „Holocaust” oraz „Ja, Klaudiuisz”.
Za sztuki „Dwunastu gniewnych ludzi”oraz „Burza” nominowany był do nagrody Olivier Award, rola w „Simpatico” przyniosła mu z kolei nagrodę im. Clarence Derwent. Długa lista osiągnięć scenicznych Haygartha to miêdzy innymi: „The Triumph of Love”, „Art”, „No Man’s Land”, „The Hothouse”, „Kupiec Wenecki”, „Makbet”, „Cymbeline”, „A Lie of the Mind”, „She Stoops to Conquer”, „Glengarry Glen Ross”, „The Cruciable”, „Hamlet”, ”Jak wam się podoba”, „The Iceman Cometh”, „The Devil’s Disciple” oraz „The Caucasian Chalk Circle”.
Haygarth jest również autorem sztuk teatralnych, w tym: „The Hard Stool”, „God’s Chorus Girls”, „Into a Madman’s Rags”, „Bitten!” oraz „God’s Poor Fool”.
TIMOTHY SPALL (Nick)
Timothy Spall nominowany był w tym roku do nagrody BAFTA za swoją kreację w najnowszym filmie Mike’a Leigh „Topsy Turvy”. Wcześniej zdobył nominacje do tej prestiżowej nagrody, jak również do nagrody London Film Critics Circle za rolę w „Sekretach i kłamstwach” tegoż właśnie reżysera. Filmografia aktora to również: „Life is Sweet” Mike’a Leigh, „Hamlet” w reżyserii Kennetha Branagha, „Pod osłoną nieba” Bernardo Bertolucciego, „White Hunter, Black Heart” Clinta Eastwooda, „Zabić księdza” Agnieszki Holland, „Gothic” Kena Russella, „The Bride” Franka Roddama oraz „Quadrophenia”. Jego najnowsze projekty zawodowe to „Love’s Labour’s Lost” Kennetha Branagha, „Vatel” Rolanda Joffe, „The Old Man Who Read Love Stories” Rolfa de Heera oraz „Intimacy” Patrice Chereau.
Za swoją rolę w filmie produkcji BBC „Our Mutual Friend” Spall uhonorowany został nagrodą Broadcasting Press Guild Television oraz zdobył kolejną nominację BAFTA. Na małym ekranie pojawił się również w takich produkcjach jak: „Shooting the Past”, „Stolen”, „Home Sweet Home” Mike’a Leigh, „A Cotswold Death”, „Wiśniowy sad”, „The Brylcreem Boys”, dwóch częściach „Auf Wiedersehen Pet” oraz „Outside edge”.
W repertuarze scenicznym aktora znajdują się szuki wystawiane przez The Royal Shakespeare Company: „Trzy siostry”, „Knight of the Burning Pestle”, „Nicholas Nickelby”, „Wesołe kumoszki z Windsoru”, „Suicide”, „Baal” oraz produkcje The National Theatre: „Sen nocy letniej”, „Mandragola”, Le Burgeois Gentilhomme” i „Saint Joan”.
PHIL DANIELS (Fetcher)
W swojej dotychczasowej karierze Phil Daniels zagrał w takich filmach jak: „Nasty Neighbours”, „Bad Behaviour”, „Shore Leave”, „The Bride”, „Breaking the Glass”, „Quadrophenia”, „Zulu Dawn” oraz „The Class of Miss McMichael”.
Występował z zespołem The Royal Shakespeare Company w inscenizacjach: „Kupca weneckiego”, „Żyda Maltańskiego”, „Miarki za miarkę”, „The Revenger’s Tragedy” oraz „Mechanicznej pomarańczy”. W dorobku scenicznym Danielsa są również inne produkcje teatralne, m.in.: „Dealer’s Choice”, „Carousel”, „The Closing Number”, „Class Enemy”, „Johnny Oil”, „Johnny Oil Strikes Back”, „The Lucky Ones”, „Rosencrantz & Guildenstern are Dead”, „Tibetan Inroads”, a także „Line ‘Em”.
Widowni telewizyjnej znany jest ze swoich kreacji w: „Sex, Chips & Rock ‘n’ Roll”, „Stand and Deliver”, „Sunnyside Farm”, „Holding On”, „Miss Julie”, „Harper”, „Will You Love Me Tomorrow”, „Big Deal”, „Klub Pickwicka”, „Meantime”, „Nelson”, telewizyjnej adaptacji „Snu nocy letniej”, „Scum”, „Glitter”, „Hanging Around” oraz „Idle Hands”.