"Tom i Jerry. Szalone kreskówki, cz.1": ICH TWÓRCY
Fred Quimby
Fred Quimby urodził się w 1886 roku w Minneapolis, USA. Był człowiekiem raczej ponurym, bez poczucia humoru oraz żadnej wiedzy o kreskówkach. W 1937 roku został szefem studia filmów animowanych wytwórni MGM, lecz bardziej dbał o sprawy administracyjne niż animację postaci. Pod jego kierownictwem Tom i Jerry w magiczny sposób zostali powołani do życia, by... zaraz potem zniknąć w przepastnych archiwach MGM. Wydawało się, że nigdy nie ujrzą światła dziennego.
Dopiero dzięki kreatywności i niesamowitym pomysłom duetu Hanna - Barbera, Tom i Jerry stali się prawdziwymi gwiazdami i dziecięcymi idolami na całym świecie.
William Hanna
William Hanna urodził się w 1910 roku w Melrose w Nowym Meksyku. Marzył, aby zostać inżynierem, rozpoczął nawet studia techniczne, ale szybko je porzucił. Talent zaprowadził go do studia animowanego Harman-Ising, gdzie od 1930 roku, przez 7 lat, pracował w dziale opowiadań i historyjek. W 1937 roku powstało studio filmów animowanych wytwórni MGM, w którym Hanna został jednym z pierwszych pracowników, rozpoczynając pracę popularnego reżysera kreskówek.
Joseph Barbera
Joseph Barbera urodził się w 1911 roku w stanie Nowy York, USA. Pierwsze kroki stawiał w finansach. Uczęszczał nawet do Amerykańskiego Instytutu Bankowości i pracował jako księgowy dla firm prawniczych. Podobnie jak Wiliam Hanna, szybko zrezygnował z pierwotnych zamierzeń i rozpoczął pracę rysownika w magazynach. W 1932 roku zatrudnił się w studio Van Beuren jako animator i scenarzysta. W 1937 roku dołączył do nowo powstałego studia kreskówek wytwórni MGM, najpierw jako scenarzysta, potem jako ich twórca.
Duet Hanna - Barbera
William Hanna i Joseph Barbera po raz pierwszy stworzyli zespół w 1938 roku, pracując nad filmem animowanym „Gallopin’ Gals”. W następnym roku rozpoczęli pracę nad zwariowanymi przygodami Toma i Jerry’ego. W 1940 roku wyreżyserowali film z ich przygodami „Puss gets the Boot”. Kreskówka okazała się spektakularnym sukcesem i rozpoczęła wielką karierę sławnego duetu. Film był nominowany do Oscara w 1941 roku w kategorii „Najlepszy Film Animowany”.
W czym tkwi magia duetu?
We wzajemnym inspirowaniu się. W ciągu kolejnych 18 lat Hanna i Barbera wyreżyserowali wspólnie ponad 200 filmów z Tomem i Jerrym w rolach głównych. Oba duety: Hanna Barbera oraz Tom i Jerry zdobyli ogromną popularność na całym świecie. Najważniejsze z ich filmów to „Mouse Trouble” (1944) – film, który zdobył Oscara w 1945 roku w kategorii „Najlepszy Film Animowany”, „Quiet Please!” (1945) – zdobywca Oscara w 1946 roku oraz „Cat Concerto” (1946) – Oscar w 1947 roku.
W 1956 roku Fred Quimby odszedł z wytwórni MGM. Jego odejście nie miało znaczącego wpływu na rozwój naszych bohaterów, ale sygnalizowało koniec Złotej Ery Hollywood, zarówno w filmach akcji, jak i kreskówkach.
W 1957 roku MGM zamknęła studio filmów animowanych, redukując liczbę pracowników. Pozostałe wytwórnie również były zmuszone do ograniczenia wydatków na produkcję kreskówek. Kryzys nie ominął Hanny i Barbery, którzy zostali bez pracy. „Nie umieliśmy robić nic innego” – wspomina William Hanna.
W 1957 roku Hanna i Barbera wpadli na pomysł, żeby stworzyć własną wytwórnię Hanna Barbera Productions, która specjalizowała się w kreskówkach telewizyjnych i kinowych. To właśnie oni „powołali do życia” bohaterów filmu „Ruff and Reddy” sprzedając projekt wytwórni Screen Gems, oddziałowi Columbia Pictures. Mimo, iż dysponowali bardzo małym budżetem (3 tysiące dolarów za 5 minut filmu animowanego, dla porównania w MGM mieli do dyspozycji 45-65 tysięcy dolarów) ich doświadczenie, tricki animacyjne i nieograniczona wyobraźnia przyczyniły się do sukcesu filmu.
Ich niepowtarzalną klasę potwierdziła seria telewizyjnych filmów animowanych o przygodach psa Huckelberry’ego i Misia Yogi, umacniając tym samym ich pozycję na rynku.
Kreatywność duetu Hanna – Barbera była w rozkwicie. We wczesnych latach 60. stworzyli i zrealizowali „Flinstonów”, serial, który okazał się jednym z najpopularniejszych filmów animowanych wszech czasów. Świat oszalał na punkcie „Jaskiniowców”, a sukces ugruntował niepodważalną pozycję duetu jako najlepszej wytwórni produkującej kreskówki telewizyjne. W 1966 roku Hanna i Barbera sprzedali swoją firmę Taft Communications za niebagatelną, jak na ówczesne czasy, kwotę 26 milionów dolarów.
Gene Deitch
W latach 60. wytwórnia MGM na nowo uwierzyła w potęgę kreskówek i podpisała kontrakt z Gene Deitch’em na wyprodukowanie 13 nowych odcinków z przygodami Toma i Jerry’ego. Deitch był twórcą popularnego serialu telewizyjnego „Tom Terrific” (1957) z kapitanem Kangaroo w roli głównej oraz „Munro” – filmu, który zdobył Oscara w 1961 roku w kategorii „Najlepszy Film Animowany”.
Gene Deitch przeprowadził się do Pragi. W Czechach filmy z przygodami Toma i Jerry’ego nie były tak popularne, jak w Stanach Zjednoczonych. Wschodnioeuropejska drużyna postanowiła nie kontynuować dawnej idei serialu, tylko stworzyć coś nowego i świeżego. Niestety, nie udało się. Filmowi zabrakło magii, gdyż Deitch zdecydował się zmienić charakter postaci od podstaw. Jerry, który słynął ze swojego diabelskiego spojrzenia i uroku osobistego, teraz patrzył łagodnie. Tom stracił swój niepohamowany i przebiegły charakter, stając się bezbarwną postacią. Wytwórnia MGM nie była zadowolona z efektów i nie przedłużyła kontraktu z Gene Deitch’em. Wydawało się, że to koniec Toma i Jerrego. Na ratunek jednak przyszedł Chuck Jones.
Chuck Jones
Urodził się w 1912 roku w stanie Washington, USA. Dorastał w Hollywood, gdzie już jako dziecko pracował przy komediach produkcji Macka Senetta. Tam obserwował komediowy styl Charliego Chaplina i Bustera Keatona, który później odegrał znaczącą rolę w jego filmach. Znaczącym krokiem w jego karierze była praca w wytwórni Leon Schlesinger Studio. Był jednym z pierwszych twórców kreskówek Looney Tunes. Stworzył takich bohaterów jak: Królik Bugs, Kaczor Duffy, Świnka Porky, Willy E. Kojot czy Pepe Le Swąd. Miał ogromny wpływ na rynek filmów animowanych i może poszczycić się ponad 300 filmami animowanymi w ciągu siedmiu dekad. Chuck Jones zdobył dwa Oscary: jako reżyser za film „Dot and the Line” (1965) w kategorii „Najlepszy Film Animowany” oraz za całokształt twórczości w 1996 roku.
W 1962 roku wytwórnia Warner Bros. zdecydowała się ograniczyć produkcję kreskówek i Jones przeniósł się do MGM, która zaoferowała mu stworzenie nowej serii z przygodami Toma i Jerry’ego. Dla naszych bohaterów znów zaświeciło słońce.
Jones od razu zabrał się do pracy. Film nabrał jaśniejszych kolorów, a zachowania i charaktery postaci zostały zbliżone do pierwowzorów. Tom odzyskał swoje krzaczaste brwi i diabelskie spojrzenie. Jerry z kolei znów miał łagodne spojrzenie i bardziej przyjazną ekspresję. Bohaterowie na powrót mieli silne osobowości i kompletnie zwariowane pomysły. Nawet logo filmu zostało poddane „liftingowi”. Stara formuła została zastąpiona przez lekką dla ucha melodię. Świat znowu oszalał na punkcie Toma i Jerry’ego.
W 1967 roku studio MGM po zrealizowaniu 34 odcinków, zdecydowało się wstrzymać produkcję dalszych. Szefowie nie wierzyli w przyszłość kinowych filmów animowanych i nie odnowili kontraktu z Jonesem. Tom i Jerry znowu znaleźli się w przepastnym archiwum wytwórni, bez żadnych widoków i nadziei na przyszłość.
Duet Hanna – Barbera powraca
8 lat później, w 1975 roku, pierwsi twórcy Toma i Jerry’ego, Hanna i Barbera zdecydowali się ponownie ożywić swoich bohaterów. Chcieli stworzyć serię nowych odcinków, które miały ukazywać się w sobotnio porannym paśmie telewizyjnym. Nie odbyło się bez przeszkód. Stacja przeprowadziła badania wśród widzów i okazało się, że dla rodziców bohaterowie są zbyt gwałtowni, a w filmach jest zbyt dużo przemocy. Hanna i Barbera zdecydowali się wyjść naprzeciw oczekiwaniom publiczności. Tom i Jerry po raz kolejny zmienili osobowość. Ich ostatnia przemiana polegała na złagodzeniu charakterów. Znów żyli ze sobą w przyjaznej atmosferze, razem rozwiązywali problemy i pomagali sobie, a dziecięca publiczność po raz kolejny pokochała niesfornych bohaterów.
W 1990 roku Hanna i Barbera rozpoczęli produkcję kolejnej serii telewizyjnej „Tom & Jerry Kids Show”, przedstawiając sławnego kota i mysz jako dzieci. Film był nominowany w 1992 roku do nagrody Emmy za najlepszą muzykę.