"Szybcy i wściekli": OBSADA
PAUL WALKER (Brian)
Paul Walker urodził się i wychowywał w Południowej Kalifornii, gdzie będąc jeszcze chłopcem rozpoczynał swoją karierę w charakterze modela i aktora. Po ukończeniu szkoły średniej rozważał różne możliwości kariery, zainteresowany był między innymi biologią morską. Ostatecznie uznał jednak, że prawdziwie fascynuje go sztuka aktorska, tą też drogą konsekwentnie podążał.
Jednym z ostatnich przedsięwzięć filmowych młodego aktora był film w reżyserii Roba Cohena „Sekta” („The Skulls”). Walker, u boku Joshuy Jacksona, zagrał w nim jedną z postaci zaangażowanych w tajemnicze działania sekretnego stowarzyszenia działającego na terenie miasteczka akademickiego. Kolejnym przedsięwzięciem ekranowym będzie thriller „Joy Ride” z udziałem Leelee Sobieski i Steve’a Zahna.
Paul Walker wystąpił wcześniej w filmach „Luz blues” („Varsity Blues” z udziałem Jamesa Van Der Beeka) oraz „Cała ona” („She’s All That”) z Freddie Prinze i Rachael Leigh Cook. Filmografia młodego aktora to również: „Miasteczko Pleasantville” w reżyserii Gary’ego Rossa z udziałem Jeffa Danielsa i Reese Witherspoon, „Brokedown Palace” oraz debiut fabularny, komedia „Meet the Deedles”.
VIN DIESEL (Dominic)
Vin Diesel, z pochodzenia nowojorczyk, w wieku siedmiu lat debiutował na deskach scenicznych Theatre for the New City w Greenwich Village. Naukę ukończył w Hunter College na wydziale literatury angielskiej, z rozszerzonym programem w zakresie pisania scenariuszy. W 1994 roku Vin Diesel wyreżyserował krótkometrażowy film „Multifacial”, do którego napisał scenariusz i w którym sam zagrał. W 1995 film wyświetlany był na Festiwalu Filmowym w Cannes. Kolejnym jego projektem był pełnometrażowy już film fabularny „Strays”, przejmująca opowieść-wycinek życia wielkiego miasta. Film ten Diesel nie tylko wyreżyserował, ale również zagrał w nim i wyprodukował, korzystając z wyjątkowo okrojonego budżetu. Obraz ten został wybrany w 1997 roku do konkursu na Festiwalu Filmowym Sundance, zapoczątkował również serial produkowany przez MTV.
Po obejrzeniu wspomnianego wcześniej „Multifacial” i pozostając pod wrażeniem przejmującej gry Diesela, Steven Spielberg poprosił scenarzystę Roberta Rodata o dopisanie roli dla młodego aktora i włączenie go do obsady filmu „Szeregowiec Ryan” („Saving Private Ryan”). Za kreację Caparzo aktor nominowany był do nagrody Screen Actors Guild Award. Diesel zagrał następnie w dramacie „Boiler Room” oraz thrillerze science fiction „Pitch Black”. Swojego głosu użyczył tytułowej postaci filmu „The Iron Giant”, cieszącego się uznaniem krytyki i uhonorowanego Nagrodą Annie dla najlepszego fabularnego obrazu animowanego.
Przedsięwzięcia filmowe, które zgromadził na swoim koncie Vin Diesel to również: „Knockaround Guys” z Dennisem Hopperem, Johnem Malkovichem i Barry Pepperem oraz „Diablo” w reżyserii F. Gary Grey’a. Przy ostatnim z wymienionych filmów Diesel wystąpił również w charakterze kierownika produkcji, za pośrednictwem prowadzonej przez siebie firmy One Race Productions.
MICHELLE RODRIGUEZ (Letty)
Michelle Rodriguez otrzymała niedawno prestiżową nagrodę Independent Spirit Award (2001) w kategorii Najlepszego Debiutu Roku oraz National Board of Review Award, również za debiut w filmie „Girlfight”. Rodriguez w drodze do pierwszoplanowej roli Diany Guzman pokonała 350 konkurentek. Film, cieszący się dużym uznaniem krytyki i widzów, otrzymał ex-equo nagrodę Grand Jury na ostatnim Festiwalu Filmowym Sundance.
Rodriguez zakończyła ostatnio kręcenie zdjęć do filmu „Resident Evil” w reżyserii Paula Andersona. Film, thriller powstały w oparciu o grę komputerową, opowiada o specjalnej jednostce militarnej utworzonej na potrzeby zwalczania wymykającego się spod kontroli superkomputera. W obrazie, w którym widzowie zobaczą również Millę Jovovich, młoda aktorka wcieliła się w rolę ‘Rain’, zombie-wojowniczki. Kolejnym przedsięwzięciem ekranowym Rodriguez będzie niezależna produkcja fabularna „3 AM” z udziałem Danny Glovera i Pam Grier oraz nowy film Spike’a Lee „40 Acres and a Mule”, który miał swoja premierę na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance.
JORDANA BREWSTER (Mia)
Jordana Brewster szybko zapracowała sobie na opinię jednej z najbardziej utalentowanych młodych aktorek Ameryki. Ostatnio można było ją oglądać w filmie „The Invisible Circus”, w którym zagrali również Cameron Diaz, Blythe Danner i Christopher Eccleston. Jego premiera miała miejsce na tegorocznym Festiwalu Filmowym Sundance. Młoda aktorka zagrała również w thrillerze science fiction „The Faculty” w reżyserii Roberta Rodrigueza i z udziałem Elijaha Wooda, Josha Hartnetta i Clei Du Vall. Ma na swoim koncie również udział w wysoko ocenianym miniserialu „The 60s”. Brewster rozpoczynała swoją karierę jako Nikki Munson w nagrodzonym Emmy serialu „As the World Turns”. Obecnie dzieli czas pomiędzy grę aktorską i kontynuację swoich studiów na Uniwersytecie Yale.
RICK YUNE (Johnny Tran)
Rick Yune debiutował na dużym ekranie rolą oskarżonego o morderstwo japońsko-amerykańskiego chłopaka w filmie „Cedry pod śniegiem” („Snow Falling on Cedars”) w reżyserii Scotta Hicksa (adaptacja bestsellerowej powieści Davida Gutersona).
Jeszcze w trakcie studiów w Wharton School w Filadelfii, Yune został dostrzeżony jako twarz przez jednego z przedstawicieli agencji modeli. Jego oryginalna uroda sprawiła, że to właśnie jemu zaproponowano współpracę w charakterze ‘twarzy’ takich znanych projektantów mody jak Ralph Lauren czy Versace. W tym samym czasie Yune zakończył studia w dziedzinie finansów i zarządzania i otrzymał stanowisko brokera giełdy papierów wartościowych na Wall Street. Pracując nadal w tym charakterze, Yune otrzymał propozycję zagrania w kilku filmach reklamowych, jak również stał się odtwórcą roli Stanley’a w off-broadwayowskiej produkcji „Tramwaju zwanego pożądaniem”. Trzy lata później debiutował na małym ekranie w cieszącym się dużą popularnością serialu „Another World”.
CHAD LINDBERG (Jesse)
Urodzony i mieszkający w Puyallup w stanie Waszyngton Chad Lindberg pierwsze kroki w dziedzinie gry aktorskiej stawiał w szkolnych inscenizacjach sztuk dramatycznych. Po zagraniu roli w niezależnej produkcji „Black Circle Boys”, nakręconej w Seattle, Lindberg zatrudnił swojego agenta i przeniósł się do Los Angeles. Jego filmografia wzbogaciła się od tego czasu o takie tytuły jak: „Born to Be Wild”, „Miasto Aniołów” („City of Angels”), „Mercury Rising”, „The Velocity of Gary”, „October Sky” oraz „The White River Kid”. Obecnie pracuje nad filmem „The Rookie” w reżyserii Johna Lee Hancocka, w którym wystąpi u boku Dennisa Quaida.
Jeśli chodzi o role z małego ekranu widzowie pamiętają go z takich tytułów jak: serial stacji telewizyjnej Fox „Ryan Caulfield: Year One”, oraz odcinki „Buffy the Vampire Slayer”, „ER”, „413 Hope Street” oraz „Z archiwum X”.
JOHNNY STRONG (Leon)
Johnny Strong, który zagrał ostatnio u boku Sylwestra Stallone w filmie „Get Carter”, pracuje obecnie nad nowym projektem Ridley’a Scotta i Jerry’ego Bruckheimera - „Blackhawk Down”. Wcześniej młody aktor pojawił się u boku Stevena Seagala w „The Glimmer Man”.
Urodzony w Los Angeles, Strong rozpoczynał naukę sztuki dramatycznej i muzyki już w wieku sześciu lat. Jego zespół Fly nagrał do tej pory trzy albumy dla wytwórni RCA, sam zaś Strong został producentem nagrań hip-hopowego artysty Overflo.
MATT SCHULZE (Vincent)
Matt Schulze w wieku 15 lat opuścił rodzinne St. Louis w stanie Missouri i z zamiarem studiowania gry na gitarze udał się do Atlanty w stanie Georgia. Zanim jeszcze ukończył siedemnaście lat udzielał lekcji gry na tym instrumencie 65 uczniom tygodniowo. W wieku lat 19 przeniósł się do Los Angeles. Już pierwszego dnia w nowym mieście zaproponowano mu udział w prasowej kampanii Levisa. Matt Schulze od dawna zainteresowany był sztuką dramatyczną, jednak ze względów finansowych nie mógł sobie pozwolić na uczęszczanie na zajęcia. Podjął zatem indywidualne kształcenie w bibliotekach L.A., gdzie ze szczególnym zainteresowaniem poznawał twórczość pisarską Kerouaca i artystyczną Pollocka i Basquiata. Debiutem wielkoekranowym Schulze’a był rola chłopaka Clare Forlani w filmie „Chłopaki i dziewczyny” („Boys and Girls”). Zagrał również w kontynuacji filmu „Blade”, do którego zdjęcia kręcono w Pradze. Postać Vincenta w „Szybkich i wściekłych” to pierwsza duża rola aktora.
JA RULE (Edwin)
Po ugruntowaniu swojej pozycji na scenie muzyki hip-hopowej, Ja Rule zwrócił się w stronę filmu - debiutował rolą w obrazie „Turn It Up”. Wcześniej uwaga jego skoncentrowana była raczej na scenie muzycznej - w 1998 roku debiutował nagraniem „Story To Tell”, które umieszczone zostało na soundtracku do filmu „Belly”. Dużą popularność przyniosły Rule singiel „Holla, Holla” oraz platynowy album solowy „Venni, Vetti, Vecci”. Ostatnio Ja Rule nagrał „Hard Knock Life” oraz z Jay-Z „Can I Get A...”, umieszczony na soundtracku do filmu „Rush Hour”. Nowy, potrójnie platynowy album Rule - „Rule 3:36” został wydany przez Def Jam Recordings w październiku 2000 roku, przez wiele tygodni utrzymując najwyższe notowania i rozchodząc się już w pierwszym tygodniu sprzedaży w liczbie 276.000 kopii.
TED LEVINE (Tanner)
Ted Levine należy do grona najbardziej znanych aktorów charakterystycznych. Na swoim koncie zgromadził do tej pory takie tytuły jak: „Chwasty” („Ironweed”), „Betrayed”, „Next of Kin”, „Love at Large”, „Milczenie owiec”, „Georgia”, „Heat”, „Mad City”, „Switchback”, „Flubber”, „Wild Wild West”, „Ali” oraz „The Truth About Charlie”. Bogata filmografia telewizyjna Levine’a to między innymi: „Killing Floor”, „The Fulfillment of Mary Gray”, „Dead and Alive”, „Death Train”, „The Last Outlaw”, „Wiseguy”, „Ellen Foster”, „Moby Dick” oraz seriale „From Earth to the Moon”, „Harlan County” i „Wonderland”.
Ted Levine wystąpił w kilku inscenizacjach teatralnych, w tym produkcji broadwayowskiej Gary’ego Sinise „Buried Child”, „Killers”, „El Salvador” oraz „Your Home in the West” na deskach Chicago Steppenwolf Theatre.
VYTO RUGINIS (Harry)
Vyto Ruginis jest aktorem bardzo wszechstronnym - do tej pory wystąpił nie tylko w ponad 30 filmach fabularnych, ale zgromadził również na swoim koncie wiele ról dramatycznych. Filmografia aktora obejmuje między innymi takie tytuły jak: „Phenomenon”, „Adwokat diabła” („The Devil’s Advocate”) z Alem Pacino, „Broken Arrow”, „ Casualties of War”, „Cliffhanger”, „Made in Heaven”, „Tysiąc akrów” („A Thousand Acres”), „The Glass House” oraz „8 Million Ways to Die”. Telewizyjne role Ruginisa to: produkcja HBO „Crime of the Century”, serial „Deadly Seduction”, „Zbrodnia i Kara”, „Civil Wars”, „Nash Bridges”, „Law and Order”, „New York Undercover”, „Ally McBeal”, „The Practice”, „The Pretender” oraz „Kain i Abel”.
Vyto Ruginis odniósł duży sukces na scenie teatralnej. Wystąpił między innymi w broadwayowskiej produkcji „The Real Thing” Toma Stopparda w reżyserii Mike’a Nicholsa, a także off-broadwayowskich przedstawieniach: „One of the Guys”, „Becoming Memories”, „Total Eclipse”, „Myszy i ludzie” („Of Mice and Men”), „Flash Floods”, „Zmierzch długiego dnia”, „Visions of Simon Marchand” oraz „Romeo i Julia” w reżyserii Desa McAnuffa. Vyto Ruginis studiował sztuki dramatyczne w Yale University School of Drama.