"Szkoła stewardes": KAPITAN I ZAŁOGA
GWYNETH PALTROW (Donna Jensen)
Od czasu znakomitego występu Gwyneth Paltrow w uznanym przez krytykę filmie "Krew z krwi, kość z kości" u boku Meg Ryan i Dennisa Quaida, Hollywood na poważnie zainteresowało się tą utalentowaną aktorką. Jej rola Violi de Lesseps, u boku Josepha Fiennesa w produkcji "Zakochany Szekspir" zapewniła jej nagrodę Złotego Globu oraz Nagrodę Akademii w kategorii najlepszej aktorki.
Paltrow niedawno zagrała u boku Aarona Eckharta w obrazie "Opętanie". Ponadto, Gwyneth wystąpiła w komedii "Austin Powers i złoty członek".
Niedawno, grając u boku Daniela Craiga, w Londynie ukończyła pracę nad filmem "Ted & Sylvia", a także zdjęcia do obrazu The World Of Tomorrow", w którym zagrali także Jude Law i Angelina Jolie.
Paltrow wystąpiła również na deskach teatru Dunmar, w sztuce Davida Auburna wyróżnionej nagrodą Pulitzera, pt. ‘Proof’. Za swoją kreację otrzymała nominację do nagrody Oliviera w kategorii najlepszej aktorki.
Ostatnio Paltrow zagrała w uznanym przez krytykę filmie Wesa Andersona pt. :Genialny klan", u boku Gene’a Hackmana. Wystąpiła także w filmie wyreżyserowanym przez braci Petera i Bobbiego Farrelly, pt. "Płytki facet", u boku Jacka Blacka i Jasona Alexandra. Aktorka pojawiła się w "Tylko w duecie" w reżyserii jej zmarłego pod koniec 2002 roku ojca, Bruce’a Paltrowa, oraz w "Grze o miłość" u boku Bena Afflecka.
Paltrow wystąpiła w "Utalentowanym panu Ripley'u" w reżyserii Anthoniego Minghelli, u boku Matta Damona, Jude’a Law, Cate Blanchett, a w "Morderstwie doskonałym" u boku Michaela Douglasa i Viggo Mortensena. Zagrała także w przeboju "Przypadkowa dziewczyna". Wśród innych jej dokonań znajdują się filmy: "Emma" - w reżyserii Douga McGratha, "Wielkie nadzieje" - u boku Ethana Hawke’a i "Siedem" z Bradem Pittem i Morganem Freemanem.
Ponadto, podczas festiwalu teatralnego w Williamstown w stanie Massachusetts, wzięła udział w niezwykle popularnej inscenizacji szekspirowskiego "Jak wam się podoba", w roli Rosalindy.
Urodzona w Los Angeles, gdzie spędziła pierwszych jedenaście lat swojego życia, Paltrow pochodzi z rodziny blisko związanej z branżą filmową. Jej ojciec, Bruce Paltrow, był wziętym producentem ("St. Elsewhere", "The White Shadow"), a matka, Blythe Danner, jest aktorką nagrodzoną Oskarem. Paltrow i jej młodszy brat Jake wczesne lata swojego dzieciństwa spędzili w Los Angeles, gdzie uczęszczali do St. Augustine by the Sea (obecnie Crossroads). Gdy Gwyneth ukończyła 11 lat, jej rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. W Nowym Jorku, Paltrow podjęła naukę w Spence School. Później, przez krótki okres czasu uczęszczała na Uniwersytet Kalifornijski, z zamiarem wyspecjalizowania się w historii sztuki. Szybko jednak przekonała się, że życie studenckie nie jest dla niej, i mimo protestów ojca porzuciła naukę. Dopiero, gdy zobaczył jej wzruszający występ w produkcji teatru Williamstown - zresztą u boku jej matki i Tony'ego Goldwyna, całkowicie poparł jej dążenia aktorskie.
CHRISTINA APPLEGATE (Christine)
Czerpiąc ze swego sprytu i niezwykłego wyczucia komediowego, Christina Applegate przekłada swój sukces telewizyjny na kino. Applegate zwróciła ostatnio na siebie uwagę krytyki rolą w szalonej komedii "Ostrożnie dziewczynami", u boku Cameron Diaz i Selmy Blair. Dzięki swej wszechstronności, Applegate otrzymała duże role w dramacie opartym na prawdziwej historii przestępczej oraz w komedii firmowanej przez niezależną wytwórnię. Oba te filmy trafią do kin jeszcze w tym roku. Wystąpiła także w "Wonderland" wytwórni Lions Gate w reżyserii Jamesa Coxa. W obrazie tym Val Kilmer wcielił się w postać Johna Holmesa, wielkiego gwiazdora kina porno. U jego boku wystąpiły także Kate Bosworth, Lisa Kudrow i Josh Lucas. Applegate pojawi się także u boku Johnniego Knoxville’a w niezależnej produkcji "Grand Theft Parsons", w reżyserii Davida Caffrey’a. Film powstał na podstawie prawdziwej historii. Opowiada o Philu Kaufmanie (Knoxville), managerze koncertowym Grama Parsonsa, który wykrada ciało muzyka z kostnicy, aby przeprowadzić pewien rytuał. Applegate zagra Barberę, fikcyjną byłą żonę Grama Parsonsa. W obecnej chwili Applegate pracuje nad komedią wytwórni Dreamworks pt. "Surviving Christmas", w reżyserii Mike’a Mitchella. Aktorka gra u boku Bena Afflecka. Otrzymała główną żeńską rolę, dobrze wykształconej córki naukowca w rodzinie "wypożyczonej" przez bogatego szefa wytwórni płytowej, który stanął przed widmem spędzenia Świąt Bożego Narodzenia samotnie. Premiera obrazu planowana jest na okres Gwiazdki 2003 roku. Ponadto, Applegate zagra w filmie "Prince Charming" u boku Martina Shorta, dla sieci TNT. Ta bajkowa historia opowiada o pewnym księciu i jego towarzyszu, którzy zostali zamienieni w żaby. Czar będzie trwał dopóty, dopóki książę nie zdoła przekonać dziewicy, by go pocałowała i poślubiła.
Applegate zwróciła na siebie uwagę rolą seksownej i sarkastycznej Kelly Bundy w serialu "Świat według Bundy’ich". Jej spryt i uroda dodawały roli niezwykłego uroku, a po jedenastu sezonach niezwykłego powodzenia serialu powiększyła swój sukces telewizyjny, grając w swoim własnym serialu komediowym dla NBC, pt.: "Jesse". Za rolę w serialu, w 1999 roku otrzymała nagrodę publiczności w kategorii "Najlepsza aktorka w nowym serialu komediowym", nagrodę TV Guide w kategorii "Ulubiona gwiazda w nowym serialu" oraz nominację do Złotego Globu w kategorii "Najlepszy występ aktorki w serialu telewizyjnym, komedii lub musicalu". Do innych jej osiągnięć należą filmy: "Goście w Nowym Jorku", "Nie mów mamie, że niania nie żyje", "Mocne uderzenie", "Mafia!", "Nowhere", "Marsjanie atakują!", oraz "Kiss of Fire".
W teatrze, wystąpiła u boku Geny Rowlands w sztuce Johna Cassavetesa pt.: "The Third Day". Ponadto, zagrała także w "The Axeman’s Jazz", "Nobody Leaves Empty Handed", "The Run-through" oraz "Grass Harp".
MARK RUFFALO (Ted)
Mark Ruffalo otrzymał nagrodę w kategorii "Najlepszy aktor" podczas Festiwalu Filmowego w Montrealu w 2000 roku, oraz nagrodę New Generation przyznawaną przez Stowarzyszenie krytyków filmowych Los Angeles Film, za swoją kreację w filmie "You Can Count On Me" Kennetha Lonergana. Płynąc na fali sukcesu, dołączył do grona gwiazd Hollywood. Obecnie grywa u boku takich aktorów, jak Robert Redford, Gwyneth Paltrow, Meg Ryan i Nicolas Cage. Ruffalo ostatnio zakończył pracę nad thrillerem erotycznym "In The Cut", u boku Meg Ryan. Dla wytwórni Screen Gems film wyprodukowała Nicole Kidman. Na podstawie własnego scenariusza, obraz nakręciła Jane Campion ("Fortepian"). Ruffalo wcielił się w postać śledczego policji, który wdaje się w romans z pewna panią profesor, w trakcie śledztwa o zabójstwo prowadzonego w jej okolicy.
Ruffalo będzie można niedługo zobaczyć w niezależnej produkcji "XX/XY", pierwszym filmie wytwórni Nylon Films, wyreżyserowanym przez Austina Chicka, na podstawie jego własnego scenariusza. Obraz spotkał się z dużym uznaniem podczas festiwalu filmowego Sundance w 2002 roku. "XX/XY" jest dramatyczną historią miłosną obejmującą 10 lat życia czwórki przyjaciół.
Ruffalo ostatnio wystąpił w "Szyfrach wojny" wytwórni MGM, u boku Nicolasa Cage’a, w reżyserii Johna Woo ("Mission Impossible II"). Jest to dramat z okresu Drugiej Wojny Światowej, opowiadający o grupie żołnierzy amerykańskiej piechoty morskiej, wyznaczonej do ochrony dwóch szyfrantów z indiańskiego plemienia Navajo. Film opowiada o silnych więzach przyjaźni, które powstają między tymi dwoma grupami mężczyzn.
Ruffalo zagrał niedawno u boku Roberta Redforda w obrazie "Ostatni bastion", dramacie psychologicznym, którego akcja rozgrywa się w więzieniu wojskowym. Film reżyserował Rod Lurie dla wytwórni DreamWorks. Fabuła opowiada o skazanym przez sąd wojskowy generale, który tworząc własną armię jednoczy skazańców, by pozbawić władzy skorumpowanego zarządcę więzienia. Redford i Ruffalo grają zaufanych przyjaciół. Ruffalo dał się poznać najlepiej rolą w filmie "You Can Count On Me", który podczas Festiwalu Filmowego Sundance w 2000 roku został wyróżniony dwoma najważniejszymi nagrodami festiwalu: Nagrodą Jury za najlepszy film dramatyczny oraz nagrodą Waldo Salt Screenwriting za scenariusz. Obraz ten został wyróżniony jeszcze wieloma innymi nagrodami, przyznanymi mu przez różnych krytyków z całych Stanów Zjednoczonych. W tym obrazie wytwórni Paramount Classics, wyprodukowanym przy udziale Martina Scorsese i The Shooting Gallery, Ruffalo wcielił się w postać nieodpowiedzialnego, ale sympatycznego brata, który powraca do rodzinnego miasta, by naprawić stosunki ze swoją siostrą i jej synem. W obrazie występują także Laura Linney i Matthew Broderick.
Ruffalo po raz pierwszy zwrócił na siebie uwagę rolą w poza Broadway’owej produkcji "This is Our Youth", do której scenariusz napisał Kenneth Lonergan. Za swoją kreacje otrzymał nagrodę Lucille Lortel w kategorii "Najlepszy aktor". W czasopiśmie Variety tak opisano jego występ: "Mark Ruffalo jest prawdziwym odkryciem... jego występ był wspaniały; jednocześnie zabawny i poruszający". Ruffalo otrzymał już szereg nagród za swoje występy, w tym nagrodę Dramalogue oraz Theater World.
Ruffalo wyreżyserował także sztukę Timothiego McNeila "Margaret", którą wystawiono w teatrze Hudson Backstage w Los Angeles. Sztukę można było oglądać od 19 stycznia do połowy marca 2001 roku. Wiosną 2000 roku, Ruffalo powrócił na deski teatru w poza Broadway’owej produkcji "The Moment When", nowej sztuce Jamesa Lapine’a, laureata nagród Pulitzera i Tony. W produkcji tej Ruffalo wystąpił u boku takich znakomitych aktorów, jak Illeana Douglas, Kieran Culkin i Arija Bareikis.
Ruffalo jest także scenarzystą, reżyserem i producentem. Był jednym z autorów scenariusza do filmu "The Destiny of Marty Fine", dla niezależnej wytwórni, który w 1995 roku zajął drugie miejsce podczas Festiwalu Filmowego Slamdance w Park City w stanie Utah, oraz wyreżyserował szereg sztuk i jednoaktówek.
Ruffalo, który uczył się zawodu wraz z Joanne Linville w uznanym konserwatorium Stella Adler, zadebiutował na deskach teatru The Cast, w sztuce "Avenue A". Jeszcze przez jakiś czas współpracował z tym teatrem, grając w szeregu nagradzanych sztuk Justina Tannera, w tym "Still Life With Vacuum Salesman" oraz "Tent Show".
W swoim dorobku filmowym Ruffalo ma następujące tytuły: "To nadal mój mąż" u boku Heather Graham pod sztandarem wytwórni Miramax, który to film wyświetlono podczas Festiwalu Filmowego Sundance; "Przejażdżka z diabłem" u boku Tobey’ego Maguire’a i Skeeta Ulricha, w reżyserii Anga Lee ("Burza lodowa"), "Klub 54" u boku Mike’a Meyersa, pod sztandarem wytwórni Miramax, oraz niezależną produkcję "Safe Men", u boku Sama Rockwella i Steve’a Zahna. Wystąpił także w następujących filmach: "The Last Big Thing" w reżyserii Dana Zupovicha, "Fish in the Bathtub" Joan Micklin Silver, u boku Jerry’ego Stillera, oraz "Life/ Drawing" Dana Bootzina. Do jego telewizyjnych osiągnięć można zaliczyć "The Beat", serial dramatyczny stworzony przez laureata Nagrody Akademii Barry’ego Levinsona oraz laureata nagrody Emmy, Toma Fontany, "On the Second Day of Christmas" - film dla telewizji z Mary Stuart Masterson, oraz "Houdini: Believe" dla TNT.
KELLY PRESTON (Sherry)
Ta niezwykle utalentowana aktorka, Kelly Preston, wystąpiła już w całej gamie najróżniejszych filmów, wcielając się w tak różne role, jak te w "Jerry Maguire", "Citizen Ruth" oraz "Bliźniaki". Dzięki swoim niezwykle dynamicznym i czarującym kreacjom, jest jedną z bardziej wziętych aktorek naszego pokolenia.
Niedawno Preston ukończyła pracę nad produkcją "Kota" ("The Cat in the Hat"), opartego na znanej bajce Dr Seussa. Obraz reżyserował Bo Welch, a wystąpili w nim Mike Myers i Alec Baldwin. W roku 2003, zobaczymy aktorkę także w filmie wytwórni Warner Brothers pt.: "What a Girl Wants", u boku Colina Firtha i Amandy Bynes. Obraz nakręciła Dennie Gordon.
Po ukończeniu szkoły średniej, Preston przeniosła się do Los Angeles i rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, gdzie studiowała aktorstwo. Ostatecznie przeniosła się na Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles i zdecydowała się na poważnie zająć aktorstwem. W niedługim czasie miała pierwszy casting.
Preston urodziła się i wychowała na Hawajach. Ze względu na pracę jej ojca w firmie rolniczej, jej rodzina przez rok mieszkała w Iraku, a następnie dwa lata w Australii. Jeszcze jako nastolatka, mieszkając na Hawajach, występowała w reklamach telewizyjnych, jednocześnie rozwijając w sobie zainteresowanie aktorstwem.
Na dużym ekranie zadebiutowała rolą w filmie "Bliźniacy", u boku Arnolda Schwarzeneggera i Danny’ego DeVito. W jej dorobku znajdują się także: "Only You", "Run", "The Perfect Bride", "The Experts", "Czarownica", "Space Camp", "52 Pick-Up", "Secret Admirer" oraz "Mischief". Ponadto, Preston wystąpiła w nominowanym do Nagrody Akademii filmie krótkometrażowym pt.: "Little Surprises", w reżyserii Jeffa Goldbluma.
Preston spotkała się z niezwykle entuzjastycznym odbiorem krytyki za rolę w przeboju "Jerry Maguire", u boku Toma Cruise’a. Ponadto, aktorka wystąpiła w kluczowej roli w filmie "Citizen Ruth", nakręconym pod skrzydłami wytwórni Miramax. Widzowie oglądali ją także w przeboju "Miłość jak narkotyk" - u boku Meg Ryan i Matthew Brodricka, oraz w komedii "Nic do stracenia" - u boku Tima Robbinsa i Martina Lawrence’a. Preston zagrała też w komedii "The Holy Man" - u boku Eddie’go Murphy’ego i Jeffa Goldbluma, "Jack Frost" - u boku Michaela Keatona, "Daddy and Them" - w reżyserii Billy’ego Boba Thortona, oraz "Gra o miłość" - u boku Kevina Costnera, w reżyserii Sama Raimi.
CANDICE BERGEN (Sally Weston)
Candice Bergen to "piękna aktorka, która emanuje inteligencją, humorem, wrażliwością i pewnością siebie - każdą z tych rzeczy mniej więcej jednocześnie" - jak dla gazety New York Times napisał krytyk filmowy Vincent Canby. Przez 10 lat Candice potwierdzała tę tezę co tydzień, w kolejnych odcinkach telewizyjnej komedii "Murphy Brown", rolą samej Murphy. Za rolę tę otrzymała pięć nagród Emmy i dwa Złote Globy. Wcześniej, Candice spotkała się z niezwykle ciepłym przyjęciem krytyki i widzów za jej kreację studentki zagubionej na wielkiej uczelni, w obrazie "Getting Straight," za wizerunek dobrze ułożonej amerykańskiej dziewczyny lat czterdziestych w obrazie Mike’a Nicholsa pt.: "Porozmawiajmy o kobietach", oraz za kreację wyzwolonej żony w "Starting Over", za którą to rolę otrzymała nominację do Oskara w kategorii "Najlepsza drugoplanowa aktorka".
Ostatnio można było obejrzeć Candice w filmie pt. "Dziewczyna z Alabamy", u boku Reese Witherspoon. Niedawno ukończyła pracę nad produkcją "Till Death Do Us Part", u boku Michaela Douglasa i Alberta Brooksa. W przeboju "Miss Agent" zagrała u boku Sandry Bullock. W jej dorobku znajduje się także obraz "Rich and Famous" Jacqueline Bisset. W obrazie Richarda Attenborough "Gandhi", Candice wcieliła się w postać Margaret Bourke-White. W filmie "Stick" zagrała u boku Burta Reynoldsa.
Dla telewizji stworzyła swój własny program (dla sieci Oxygen), pt.: "Candice Checks It Out", w którym rozmawia z różnymi ludźmi na temat wszelkich współczesnych trendów. Wcześniej, Candice prowadziła "Exhale", jednogodzinny talk show nadawany wieczorem - także dla sieci Oxygen.
Candice, córka Frances i nieżyjącego już Edgara Bergena, w Los Angeles, uczęszczała do szkoły Westlake dla dziewcząt, w Waszyngtonie do Szkoły Katedralnej, a także uczyła się w Szwajcarii. Na uniwersytecie Pennsylvanii specjalizowała się w historii sztuki i pisarstwie. W trakcie nauki na studiach, jeździła do Nowego Jorku na sesje zdjęciowe. Jeszcze podczas studiów wystąpiła w swoim pierwszym filmie pełnometrażowym pt.: "Grupa", w którym wcieliła się w postać tajemniczej Lakey.
Łącząc swoją karierę filmową z olbrzymią rządzą zwiedzania świata, Candice udała się na Formozę, gdzie u boku Steve’a McQueena i Sir Richarda Attenborougha zagrała w "The Sand Pebbles" Roberta Wise’a; do Grecji, by zagrać w "Dniu, w którym wypłynęła ryba"; i do Francji, by u boku Yves Montanda zagrać w filmie "Żyć, aby żyć" Claude’a Lelouche’a. Ponadto, zagrała także w filmach: "T.R. Baskin", "The Adventurers", "Niebieski żołnierz", "The Magus", "The Hunting Party", "11 Harrow House", "Wiatr i lew", "Z zaciśniętymi zębami", "Zasady domina", "A Night Full of Rain" oraz "Oliver’s Story."
W chwilach wolnych od pracy, Candice poświęca się pisaniu i fotografii. Wydała szereg artykułów i esejów zdjęciowych, charakteryzujących się wnikliwą, humorystyczną analizą świata. Dla czasopisma New York napisała główny artykuł na temat współpracy z Liną Wertmuller przy "A Night Full of Rain". Jest autorką artykułów na temat plemienia Masia z Kenii oraz cesarza Etiopii, Haile Selassie. Dla Playboya, w związku ze swoją czterotygodniową wizytą w komunistycznych Chinach, stworzyła artykuł, pt.: "Czy pracownik kulturowy z Beverly może znaleźć szczęście w Chińskiej Republice Ludowej?" Ponadto, dla czasopisma Life, napisała artykuł na temat powrotu Charliego Chaplina do Stanów Zjednoczonych.
Jej artykuły na temat jej pierwszego filmu, "Grupa", społecznej historii Bel Air, profili burmistrza Los Angeles Sama Yorty’iego, Oscara Levanta, Paula Newmana i Lee Marvina, oraz prezydenckich prawyborów 1968 roku pojawiły się w Esquire, Vogue, Cosmopolitan oraz Ladies Home Journal.
MIKE MYERS (John Whitney)
Wcielił się w postać Johna Whitney’a, instruktora stewardess. Myersa uważa się za jednego z najbardziej elastycznych aktorów jego pokolenia. Powołał on do życia całą gamę różnorodnych postaci, zarówno na ekranie telewizyjnym, jak i kinowym. Myers stworzył, napisał, wyprodukował i zagrał główną rolę w przeboju "Austin Powers: Agent specjalnej troski" oraz w kolejnej części cyklu "Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy", która zarobiła na całym świecie 310 milionów dolarów i otrzymała wiele nagród, w tym szereg nagród MTV Movie i Blockbuster Entertainment. Ponadto, Myers stworzył scenariusze do niezwykle popularnych filmów z serii "Świat Wayne’a", w których zagrał główne role. W jego dorobku znajdują się także: "Po" oraz dramat wytwórni Miramax pt.: "Klub 54". Ostatnio, można go było usłyszeć w animowanym filmie wytwórni Dreamworks, pt.: "Shrek".
Myers, który urodził się i wychował w Toronto, rozpoczął swoją karierę jako członek słynnej trupy komediowej ‘Second City’ z Toronto i Chicago. Podczas jednego z występów odkrył go Lorne Michaels, producent programu Saturday Night Live. Jego przełomowy udział w SNL zapewnił mu nominację do nagrody Emmy, w kategorii "Najlepszy występ w komedii lub programie rozrywkowym". Nagrodę Emmy otrzymał za "Najlepszy scenariusz do komedii lub programu rozrywkowego"