"Szkoła podstawowa": KRYTYCY O FILMIE
Szkoła podstawowa to wspomnienie szkolnych czasów w Czechosłowacji tuż po drugiej wojnie światowej. To tęsknota za czasami i krajem, który już nie istnieje. (...) Bardzo ciepły film, z elementami komicznych inspiracji (...).
Roger Ebert, Chicago Sun-Times
Czy rzeczywiście potrzebny nam kolejny film o dorastających chłopcach? Tak, jeśli robi go czeski reżyser - Jan Sverák, którego zeszłoroczny film Kola zdobył Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny. Osadzony w Pradze 45 roku - po nazistowskiej okupacji, przed sowiecką dominacją - film pokazuje słodkogorzki wymiar standardowych dziecięcych epifanii: dorastania w krajobrazie spalonych tank i porzuconej artylerii. Te zachartowane przez życie dzieciaki nie muszą przyłapać swojego nauczyciala z żoną kierowcy tramwaju, żeby stracić swoja niewinność. (...) Film Sveráka to elegijny portret młodych ludzi testujących swoje skrzydła w momencie nagłej wolności.
Michael Sauter, Ew.com
Ten subtelny dramat porusza również pewne problemy polityczne, pojawiają się idealnie wpasowane wypowiedzi na temat tworzenia w powojennej Czechosłowacji modelowego socjalistycznego państwa.
The New York Times