"Sześć stóp pod ziemią Sezon 1: pakiet 5 płyt": AKTORZY
PETER KRAUSE (Nate Fisher)
Pochodzący z nauczycielskiej rodziny Krause urodził się 12 sierpnia 1965 r. w Minneapolis w stanie Minnesota. Jako nastolatek zapowiadał się na świetnego sportowca. Niestety, poważna kontuzja, której uległ w szkole średniej sprawiła, że Krause swoje zainteresowania zwrócił w kierunku aktorstwa. Na scenie zadebiutował już jako student drugiego roku
w szkolnym przedstawieniu.
Po ukończeniu Gustavus Aldophus College w St. Peter w stanie Minnesota Krause kontynuował swoją artystyczną edukację uczęszczając na prestiżowy kurs aktorski Master of Fine Arts Acting Program organizowany na Uniwersytecie Nowojorskim. W tym czasie Krause doskonalił swoje aktorskie umiejętności na scenie teatralnej występując w takich sztukach jak "Makbet", czy "Wujaszek Wania".
Dwa miesiące po zakończeniu edukacji Krause zadebiutował na srebrnym ekranie w popularnym, cyklicznym programie rozrywkowym Carol Burnett pt. "Carol and Company". Później można go było oglądać w serialach "Ellen", "Ich pięcioro", "Kroniki Seinfelda" oraz "Trzecia planeta od słońca". Spodobał się producentom i bardzo szybko otrzymał stałą rolę Kevina Blandersa w sitcomie "Cybill", którego gwiazdą była Cybill Shepherd.
W 1998 r. Peter Krause wystąpił u boku samego Jima Carreya w wysoko ocenionym przez krytyków filmie Milosa Formana "Truman Show".
Kreacja Nate'a Fishera w "Sześć stóp pod ziemią" nie tylko przyniosła mu popularność, ale również uznanie krytyków. W latach 2002 i 2003 r. Krause otrzymał nominacje do Złotego Globu w kategorii "najlepszy aktor w serialu dramatycznym", jak również nominacje do nagród Emmy w kategorii "wyróżniający się główny aktor w serialu dramatycznym".
Peter Krause cały czas działa aktywnie w różnych grupach teatralnych w Los Angeles grając i reżyserując.
W 2004 r. aktor pojawi się na dużym ekranie u boku Laury Dem, Marka Ruffalo i Naomi Watts w filmie Johna Currana pt. "We Don't Live Here Anymore".
MICHAEL C. HALL (David Fisher)
Rola w "Sześć stóp pod ziemią" jest jego debiutem telewizyjnym. Wcześniej ten urodzony w Północnej Karolinie aktor związany był jedynie z ruchem teatralnym. Wystąpił w wielu sztukach przygotowanych przez grupy off broadwayowe, w tym w inscenizacjach dzieł Szekspira: "Makbecie" i "Henryku V".
W 2003 r. Michael C. Hali zadebiutuje na dużym ekranie rolą w nowym filmie Johna Woo zatytułowanym "Wypłata" - ekranizacji opowiadania Philipa K. Dicka.
Z rolę w "Sześć stóp pod ziemią" aktor otrzymał w 2002 r. nominację do nagrody Emmy w kategorii "wyróżniający się główny aktor w serialu dramatycznym".
FRANCES CONROY (Ruth Fisher)
Jedna z ulubionych aktorek dramatopisarza Arthura Millera karierę filmową rozpoczęła w roku 1978 rolą w telewizyjnym filmie Wilforda Leacha pt. "Wszystko dobre, co się dobrze kończy" według sztuki Williama Szekspira. Rok później zaistniała niewielką kreacją "aktorki szekspirowskiej" w głośnym "Manhattanie" Woody Allena. W 1979 r. pojawiła się już u boku
takich sław jak Richard Dreyfuss i Rauł Julia w ekranizacji "Makbeta". W tym filmie Frances Conroy wcieliła się oczywiście w postać Desdemony.
Frances Conroy jest absolwentką The Juilliard Drama Division i członkinią grupy teatralnej The Acting Company. Za rolę w wystawianej na Broadwayu sztuce "The Ride Down Mt. Morgan" aktorka otrzymała w 2000 r. prestiżową nagrodę Tony.
W tym roku polscy widzowie mogli oglądać Frances Conroy na dużym ekranie w filmie "Pokojówka na Manhattanie", w którym wcieliła się w postać Pauły Bums. Obecnie aktorka pracuje na planie najnowszego obrazu Martina Scorsese zatytułowanego "Aviator". W filmie, którego bohaterem będzie Howard Hughes Frances Conroy wciela się w postać starszej
Katherine Hepbum.
Za rolę Ruth Fisher otrzymała w 2003 r. nominacje do nagrody Emmy w kategorii "wyróżniająca się główna aktorka w serialu dramatycznym".
LAUREN AMBROSE (Claire Fisher)
Mimo, iż jest wykształconą śpiewaczką operową, Lauren Ambrose swoją karierę związała z filmem. Zadebiutowała już w 1997 r. rolą uczennicy w komedii Franka Oza "Przodem do tyłu", w której główne role zagrali Kevin Kline, Joan Cusack, Tom Selleck i Matt Dillon.
Rok później pojawiła się w "Szalonej imprezie", a w 2000 r. wzięła udział w zwariowanej produkcji "Psycho Beach Party" będącej połączeniem horroru, filmu o surferach, dreszczowca i komedii. Za tę ostatnią kreację aktorka otrzymała Wielką Nagrodę Jury podczas Festiwalu Outfest organizowanego w Los Angeles.
W 2004 roku Lauren Ambrose pojawi się na dużym ekranie u boku Joan Allen i Kevina Costnera w telewizyjnym dramacie "The Upside of Anger". Obraz w reżyserii Mike'a Bindera będzie opowieścią o kobiecie i jej czterech córkach, które usiłują ułożyć sobie życie po nagłej śmierci męża i ojca.
Z rolę w "Sześć stóp pod ziemią" Lauren Ambrose otrzymała w latach 2002 i 2003 nominacje do nagrody Emmy w kategorii "wyróżniająca się aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym".
RACHEL GRIFFITHS (Brenda Chenowith)
Rachel Griffiths urodziła w 20 lutego 1968 r. w Melbourne w Australii. Kiedy skończyła 11 lat, jej rodzicie rozwiedli się i przyszłą aktorkę oraz dwóch jej starszych braci wychowywała matka - nauczycielka sztuki.
Rachel jest absolwentką Victoria College, gdzie kształciła się w zakresie aktorstwa i tańca. Wkrótce po ukończeniu szkoły aktorka przystąpiła do grupy teatralnej Woolly Jumpers Inc.
Przed kamerami zadebiutowała w roku 1993 rolą w telewizyjnym serialu "Secrets". Rok później stworzyła niezapomnianą kreację w głośnym "Weselu Muriel", która przyniosła jej nie tylko popularność, ale również uznanie krytyków i nagrodę Australijskiego Instytutu Filmowego dla najlepszej aktorki drugoplanowej.
Od tej pory współpracowała z najlepszymi. W 1996 r. wcieliła się w postać Arabelli w "Więzach miłości" Michaela Winterbottoma, a rok później pojawiła się w "Mój chłopak się żeni", gdzie główną rolę zagrała Julia Roberts. Rok 1998 to wspaniała kreacja w "Hilary i Jackie" i nominacja do Oscara w kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa".
Rachel Griffiths próbuje swoich sił również jako reżyser i scenarzystka. W 1998 r. zrealizowała wg własnego scenariusza krótkometrażowy film "Tulip", który przyniósł jej główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Palm Springs, jak również nagrodę OCIC Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Melbourne. W zeszłym roku nakręciła kolejny krótkometrażowy obraz zatytułowany "Roundabout", który również zdobył tytuł Najlepszego Krótkometrażowego Filmu Australijskiego podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Melbourne.
Za rolę w serialu "Sześć stóp pod ziemią" Rachel Griffiths otrzymała w roku 2002 nominację do nagrody Emmy w kategorii "wyróżniająca się główna aktorka w serialu dramatycznym" oraz Złoty Glob w kategorii "najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu, miniserialu bądź filmie telewizyjnym".
W tym roku aktorka otrzymała kolejną nominację do nagrody Emmy tym razem w kategorii "wyróżniająca się aktorka drugoplanowa w serialu dramatycznym" oraz nominację do Złotego Globu w kategorii "najlepsza aktorka w serialu dramatycznym".
FREDDY RODRIGUEZ (Federico Diaz)
Ten urodzony w 1975 r. aktor karierę teatralną rozpoczynał już w czasach szkoły średniej występując w takich sztukach jak "Zabić drozda", "Dwunastu gniewnych ludzi", "Czarownice z Salem", czy "Sen nocy letniej". W wieku 14 lat zaangażował się w działalność grupy teatralnej Chicago's Whiriwind Perfbrmance Company, która zaowocowała dwuletnim stypendium w chicagowskim Centrum dla Uzdolnionej Młodzieży.
Po raz pierwszy przed kamerami pojawił się w 1994 r. w dramacie "The Fence". Rok później zadebiutował na dużym ekranie rolą Pedro Aragona Juniora w melodramacie Alfonso Arau "Spacer w chmurach". Rok później Rodriguez pojawił się w sensacyjnym filmie "Martwi prezydenci", który wyreżyserowali bracia Albert i Allen Hughes ("Z piekła rodem"). W 1999 r. mogliśmy zobaczyć go u boku Mela Gibsona w "Godzinie zemsty" Briana Helgelanda.
Z rolę w serialu "Sześć stóp pod ziemią" Freddy Rodriguez otrzymał w 2002 r. nominację do nagrody Emmy w kategorii "wyróżniający się aktor drugoplanowy w serialu dramatycznym".