"Szeregowiec Dolot": PRAWDZIWA HISTORIA FRUWAJĄCYCH BOHATERÓW
Dolot to mały leśny gołąb, który jako kurier przenoszący przez kanał La Manche informacje o ruchach wroga, zostaje bohaterem II wojny światowej.
Filmowa fikcja oparta jest na faktach: gołębie rzeczywiście wykorzystywane były do przenoszenia informacji wojskowych, zarówno w czasie I jak i II wojny. W dowód uznania ich odwagi i wkładu w losy wojny, niektóre gołębie odznaczono Medalem Marii Dickin, zwierzęcym odpowiednikiem Krzyża Wiktorii.
Dwie organizacje: The Amalgamation of Racing Pigeons i The People’s Dispensary for Sick Animals okazały wielką pomoc i zaangażowanie przy realizacji filmu. Odtwarzały opowieści o wyczynach gołębi w czasie wojny i zapewniały twórcom filmu możliwość obserwacji zachowania ptaków w gołębnikach.
Derek Partridge, założyciel Amalgamation of Racing Pigeons, organizacji związanej z National Pigeon Service, która koordynowała wojenne misje gołębi pocztowych:
„Chcieliśmy pomóc twórcom filmu przez przedstawienie im prawdziwych osiągnięć gołębi w czasie wojny. Wielu ludzi nie ma pojęcia, jak ważna była rola tych ptaków w czasie wojny i ile istnień ludzkich uratowały”.
Gołębie wykorzystywane były do przesyłania ważnych informacji przez wojska lądowe, marynarkę wojenną jak i siły powietrzne. Wiadomość przyczepiano do łapki albo wkładano do pojemniczka, który przymocowywano na grzebiecie. Ptaki wypuszczano mając pewność, że ich instynkt powracania do domu doprowadzi je do bazy.