"Świt żywych trupów": REALIZACJA
Zgodnie z oryginałem, bohaterowie Świtu żywych trupów znajdują schronienie w centrum handlowym na przedmieściach. Realizując swój film w 1979 roku, Romero i jego ekipa musieli kręcić w nocy – od 0:00 do 6:00 rano – gdyż centrum handlowe w Pittsburghu normalnie funkcjonowało w dzień. Powtórzenie takiego, nocnego, harmonogramu zdjęć było niemożliwe. Dlatego też znaleziono 20-letnie przeznaczone do rozbiórki centrum handlowe, Thorn Hill Square w Toronto w Kanadzie.
Scenograf Andrew Neskoromny (który przyglądał się wielu różnym centrom handlowym nie tylko w Ameryce Północnej, ale też w Japonii i Wielkiej Brytanii) miał tylko osiem tygodni na znalezienie lokalizacji (“…która miałaby atmosferę dworca autobusowego,” wspomina Abraham) i przekształcenie jej w filmowe centrum Crossroads Mall.
“Wykorzystaliśmy wiele różnych projektów, żeby stworzyć współczesny raj dla miłośników zakupów,” mówi scenograf.
Olbrzymie centrum handlowe musiało zostać zaprojektowane zupełnie od nowa. Filmowy obiekt składa się z dużego hollu, 14 różnych sklepów, kawiarni/księgarni, a także parkingów i powierzchni magazynowych.
Snyder był pod wrażeniem zamiłowania Neskoromny’ego do szczegółów i jego ambicji do stworzenia naprawdę imponującej scenografii. “Andrew zawsze chciał czegoś więcej. Kiedy rozmawialiśmy o jakimś projekcie, pojawiał się z gotowym szkicem i pytał, ‘A może zrobilibyśmy coś takiego?’ Moja reakcja zawsze była taka sama, ‘Świetnie!’ W swoje projekty zawsze wkładał bardzo dużo pracy. Było do końca przemyślane.”
Neskoromny wyjaśnia, “Zack i ja ściśle ze sobą współpracowaliśmy. Miał szczegółowe wymagania, co do tego jak powinno wyglądać centrum. Analizowaliśmy razem wszystkie szkice projektów. Rozmawialiśmy o materiałach, które będą najlepiej współgrały z oświetleniem i kamerą.”
Trzy firmy zdecydowały się na umieszczenie swoich stoisk w fikcyjnym Crossroads Mall. Producent Abraham mówi, “Nike, Panasonic i firma odzieżowa Roots naprawdę chciały być częścią naszego filmu.’”
Aby wypełnić pozostałą przestrzeń, Neskoromny i jego zespół stworzyli własne firmy o nazwach Reflex Sports, Case Hardware, RPM Records, Concepts, Hallowed Grounds Coffee Shop, Wooley’s Diner i Gaylen Ross. Nazwy dwóch ostatnich firm to ukłon w stronę filmu z 1979 roku - Gaylen Ross była aktorką grającą Francine, a Wooley to postać grana przez Jima Baffico.
“Andrew wykonał niesamowitą pracę. Ponieważ kręciliśmy także wewnątrz sklepów, musiały one być kompletnie wyposażone i pełne towarów,” komentuje Abraham. “A dokonał tego wszystkiego w krótkie osiem tygodni.”
Zdjęcia do Świtu żywych trupów rozpoczęły się 9 czerwca 2003 roku, a zakończyły 6 września. Większość zdjęć realizowana była w dzień z wyjątkiem kilku nocnych scen, w których tłum zombie wysadza w powietrze autobus. Zdjęcia odbywały się głównie w centrum Crossroads Mall, ale wykorzystano też kilka lokalizacji w Toronto – zniszczenia dokonane przez zombie na Cherry Street, wnętrze sklepu z bronią, okolica, w której mieszkają Ana i Luis.