Reklama

"Światła o zmierzchu": FINLANDIA – KRAJ ELFÓW, JEZIOR I RENIFERÓW

FINLANDIA – państwo w północnej Europie; 330 tys.km2 , 5,3 mln mieszkańców. Stolicą Finlandii są Helsinki. Inne główne miasta to: Tempere, Turku, Espoo. Języki urzędowe to fiński i szwedzki. Powierzchnia kraju jest przeważnie nizinna, na południu – Pojezierze Fińskie, na północy – Wyżyna Laponii. Licznie występują jeziora – jest ich ponad 55 tysięcy. Ok.67 % kraju zajmują lasy, bagna i torfowiska. Finlandia to kraj przemysłowo-rolniczy. Wydobywane są tu rudy miedzi oraz innych metali, gospodarka jest jednak oparta przede wszystkim na przemyśle drzewnym.

Reklama

Język fiński (suomi) – zaliczany jest do niewielkiej grupy języków ugrofińskich (tak samo jak estoński, węgierski, lapoński i karelski). Posługuje się nim około 5,3 mln ludzi, zamieszkałych głównie w Finlandii. Używany także przez Finów w Karelii (Rosja) i na pograniczu szwedzko-norweskim. Blisko spokrewniony z estońskim. Język literacki zaczął się rozwijać od XVI w. na podstawie dialektu zachodniego z okolic miasta Turku. Jednak od XIX w. przeważają wpływy dialektów wschodnich. Przez długi okres język fiński był językiem warstw mniej wykształconych, w przeciwieństwie do języka szwedzkiego - języka warstw panujących. Dopiero działalność fińskiego filozofa Johana Wilhelma Snellmanna, przyczyniła się do ustanowienia w 1863 r. języka fińskiego jako oficjalnego w Finlandii. Jego hasło brzmiało: "Szwedami już nie jesteśmy, Rosjanami nie możemy być". Szwedzki stracił odwieczną pozycję pierwszego języka urzędowego. Od tego czasu obserwuje się szybki rozwój literatury w języku fińskim i spadek znaczenia języka szwedzkiego. Pewna część Szwedów mieszkających od wieków w Finlandii przyjęła wówczas język fiński za język ojczysty.

Na podstawie fonetyki fińskiego John Ronald Reuel Tolkien stworzył język Elfów Wysokiego Rodu - quenya.

Wielu ludzi twierdzi, że język fiński jest naprawdę trudny. Jednak ostatnio coraz częściej pojawiają się głosy, że wręcz przeciwnie - łatwo się go nauczyć. Najwyraźniej to kwestia spróbowania i oceny swoich sił. I choć struktura gramatyczna fińskiego jest skomplikowana, a w dodatku posiada on... 15 (!) przypadków, to coraz więcej osób decyduje się na jego naukę. I słusznie, bo to piękny język...

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Światła o zmierzchu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy