"Strajk": OBSADA AKTORSKA
Katharina Halbach (Agnieszka)
Urodziła się w 1954 r. w Berlinie. Aktorka i reżyserka . W wieku 15 lat zagrała Polly w Operze za trzy grosze i tak został odkryty jej talent. Razem z maturą w 1973 złożyła egzamin sceniczny i związała się z Volksbühne w Berlinie.
Obok pracy w teatrze występuje także w produkcjach telewizyjnych i fabularnych. Grała u wielkich reżyserów DEFA, takich jak Konrad Wolf, czy Egon Günther. Po przeprowadzce do RFN zaczęła grać na scenach zachodnioniemieckich. Grała u Jürgena Flimma w Koloni oraz u Hansa Neuenfelsa w Zachodnim Berlinie.
Za kreację Protei w Penthesilea została wybrana aktorką roku 1980. Jest laureatką Nagrody Krytyków (Barcelona) za inscenizację Makbeta, Niemieckiej Nagrody Filmowej - Taśma filmowa w złocie (dla najlepszej aktorki) za Paradies
U obok Mariusa Müllera - Westernhagena zagrała w filmie Das zweite Erwachen der Christa Klages w reżyserii Margharethe von Trott (1977r.)
Sukcesem okazała się jej rola Marii w Blaszanym bębenku w reżyserii Volkera Schlöndorffa, na motywach powieści Günthera Grassa.
Koniec lat 80. zwrócił ją ku reżyserii. Obok przedstawień opartych na Braschu, Szekspirze czy Brechcie uznanie zyskał wystawiony w Teatrze Gorki w Berlinie Hauptmann von Köpenick.
Dominique Horowitz (Kazimierz)
Urodził się w 1957 r. w Paryżu. W 1977 roku po raz pierwszy stanął przed kamerą, a już rok później można go było oglądać w filmie Petera Lilienthalsa David. Rok 1978 przeznaczył na działalność w berlińskim kabarecie Ca-De-We. Od 1979r. występuje na deskach teatralnych, najpierw w Tybindze, potem w Monachium i Hamburgu. Dzięki Dieterowi Wedel pojawił się ponownie na małym ekranie w produkcji telewizyjnej Der grosse Bellheim. W1992 zagrał główną rolę w filmie Staliningrad Josepha Vilsmaiera, dzięki której stał się bliżej znany międzynarodowej publiczności. Za kreację Erika w filmie Trickser Olivera Hirschbiegela otrzymał Złote Lwy. Zagrał Pana Karola, w Ślepakach Bernda Salinga (zdobywca Niemieckiej Nagrody Filmowej). Film został doceniony przez publiczność i krytyków na Berlinale, w Chicago, Quebecu, Amsterdamie.
Swoją artystyczną wszechstronność potwierdził również śpiewając w Operze za Trzy Grosze według Brechta i Weill'a a także utwory niezapomnianego Jacques'a Brela. W roku 2006 spróbował swoich sił także w reżyserii inscenizując w Bad Hersfelder Operę za Trzy Grosze.
Andrzej Chyra (Lech, elektryk)
Aktor i reżyser teatralny. Urodził się w 1964 r. Absolwent warszawskiej PWST (1987- wydział aktorski, 1994-wydział reżyserski). Występował na scenie Teatru Rampa w Warszawie i w Teatrze Studyjnym w Łodzi. W 1994 wystawił sztukę Z dziejów alkoholizmu w Polsce w Teatrze Stara Prochownia. Na ekranie zadebiutował w 1993 r. filmem Kolejności uczuć. Popularność zdobył dzięki rolom w takich filmach jak Dług (nagroda na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orzeł za rolę drugoplanową) i Kallafior.
Zagrał w szeregu produkcji telewizyjnych m.in: Zawrócony, Bar Atlantic , Honor dla niezaawansowanych, Miasteczko, Zaginiona i Oficer. Na dużym ekranie pojawił się m.in w filmach: Wiedźmin, Przedwiośnie, Symetria, Ono, Komornik, Palimpsest czy Persona non grata, a ostatnio także Samotność w sieci.
Andrzej Grabowski (Sobecki)
Urodził się 15 marca 1952 r. Aktor obdarzony wielkim talentem komediowym. Wykształcenie zdobył w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1974 roku.
Występuje na scenie Teatru im. Słowackiego w Krakowie. Ma w swoim dorobku około 150 ról, w tym blisko 50 filmowych (zarówno fabularnych, jak i telewizyjnych) oraz 30 w spektaklach Teatru Telewizji.
W ciągu 30 lat swojej kariery aktorskiej współpracował z największymi polskimi reżyserami - począwszy od Andrzeja Wajdy (inscenizacja Wesela na scenie krakowskiego Teatru Starego), przez Sylwestra Chęcińskiego (szereg spektakli telewizyjnych), Kazimierza Kutza (Pułkownik Kwiatkowski), Jana Jakuba Kolskiego (Szabla od komendanta, Grający z talerza, Cudowne miejsce; Rodzina wg Antoniego Słonimskiego), Waldemara Krzystka (Polska śmierć; Bal błaznów), Łukasza Wylężałka (Brat Elvis wg Maryny i Michała Szczepańskich), Marka Koterskiego (Dzień świra, Wszyscy jesteśmy Chrystusami), Juliusza Machulskiego (Superprodukcja), a skończywszy na Jurku Bogajewiczu (Boże skrawki).
Jest laureatem wielu nagród. Obecnie gra Ferdynanda w serialu komediowym Świat według Kiepskich.
Wojciech Pszoniak (Kamiński)
Urodził się w 1942 r. we Lwowie. W 1968 ukończył w Krakowie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Aktor teatrów: Starego w Krakowie (1968-72), Narodowego (1972-74) i Powszechnego w Warszawie (1974-80). W latach 80. wyjechał do Francji, gdzie kontynuuje karierę aktorską. W latach 90. nadal pracując i mieszkając we Francji - zaczął ponownie grać w polskich filmach. Dzięki Ziemii obiecanej Andrzeja Wajdy, w której zagrał jedną z trzech głównych ról, zyskał międzynarodową sławę.
Współpracował także z Wajdą przy: Weselu, Die schattenlinie, Dantonie (Nagroda dla Najlepszego Aktora na Festiwalu Filmowym w Montrealu 1983r), Korczaku i Wielkim tygodniu. Stworzył kreacje aktorskie w filmach wielkich polskich reżyserów: u Agnieszki Holland w Gorzkich żniwach (nominacja do Oscara) i Zabić księdza, u Krzysztofa Zanussiego w Bracie naszego Boga wg. powieści Karola Wojtyły o tym samym tytule. Zagrał także w Blaszanym bębenku Volker Schlöndorffa, Nadziei Stanisława Muchy, Zmowie milczenia Grahama Guit'a, Chaosie Coline Serreau, Drugim życiu Patricka Braoudé i Ein Affenzikus Yves Robert'a.