"Stephen King: Bastion": TWÓRCY I AKTORZY
Stephen King (scenarzysta, producent i autor powieści)
Jeden z najpopularniejszych i najpoczytniejszych pisarzy świata. Pisarstwem zainteresował jeszcze jako dziecko. W wieku kilkunastu lat publikował swoje pierwsze teksty w wydawanej wraz z bratem gazetce „Dave’s Rag”.
W roku 1963 ukazał się jego pierwszy zbiór opowiadań napisany wspólnie z Chrisem Chesleyem.
Popularność przyniosła mu wydana w 1973 roku powieść „Carrie”, którą w 1976 roku na duży ekran przeniósł Brian De Palma.
Od czasu publikacji „Carrie” kariera Kinga potoczyła się błyskawicznie. Do dnia dzisiejszego jego powieści zostały przetłumaczone na 33 języki i sprzedały się w milionach egzemplarzy (specjaliści szacują, że ponad 300 milionów).
Obecnie Stephen King pracuje nad miniserialem zatytułowanym „Kingdom Hospital” – amerykańską wersją głośnego „Królestwa” Larsa von Triera. Autor napisał scenariusz do filmu, jak również zajął się jego produkcją.
Mick Garris (reżyser)
Utalentowany reżyser i scenarzysta pracujący głownie na potrzeby telewizji. Karierę filmową rozpoczął w roku 1980 jako producent filmu „Fer of Film: Inside ‘The Fog’”. 8 lat później wyreżyserował drugą część kinowego przeboju „Critters”.
W swojej twórczości często odwołuje się do pisarstwa Stephena Kinga. W 1992 wyreżyserował roku „Lunatyków”, później „Bastion” (1994), a w 1997 roku miniserial „Lśnienie”.
Niebawem swoją premierę będzie miał miniserial „Desperacja” – ekranizacja kolejnej powieści Kinga.
Gary Sinise (Stu Redman)
Aktorstwem zainteresował się dzięki swojej nauczycielce Barbarze Patterson, która buntowniczego i ciągle wagarującego nastolatka zainteresowała teatrem. Wspólnie z przyjaciółmi Gary założył trupę aktorską Steppenwolf Theatre Company, która zyskała wpierw lokalną popularność w Chicago, a później zadebiutowała na Broadwayu sztuką Sama Sheparda „True West”, w której jedną z głównych ról zagrał John Malkovich.
Przed kamerami Sinise po raz pierwszy pojawił się w roku 1984 w ekranizacji tej samej sztuki.
W 1992 roku ponownie spotkał się z Johnem Malkovichem, z którym wystąpił w wyreżyserowanej przez siebie ekranizacji powieści Johna Steinbecka „Myszy i ludzie”.
Popularność przyniosła mu kreacja porucznika Dana Taylora w głośnym filmie „Forrest Gump”, za którą otrzymał nominację do Oscara.
Niedawno polscy widzowie mogli oglądać Gary’ego Sinise’a w filmie „Piętno” – ekranizacji powieści Philipa Rotha, w której wystąpił u boku Nicole Kidman i Anthony’ego Hopkinsa.
Molly Ringwald (Frannie Goldsmith)
Utalentowana aktorka i piosenkarka, która swoją karierę artystyczną rozpoczęła w wieku sześciu lat wydając płytę zatytułowaną „I Wanna Be Loved By You, Molly Sings”. Jest najmłodszą córką niewidomego pianisty jazzowego Bona Ringwalda.
Przed kamerami pojawiła się po raz pierwszy w wieku 11 lat w serialu „The Facts of Life”, w którym występowała do 1980 roku.
Przełomem w jej karierze okazała się rola w obrazie „Tempest”, za którą otrzymała nominację do Złotego Globu i Young Artist Award.
Jamey Sheridan (Randall Flagg)
Przystojny i wszechstronny aktor, który swoją karierę rozpoczynał na scenie teatralnej. Aktorstwem zainteresował się po tym, jak odniósł poważną kontuzję kolana, która uniemożliwiła mu karierę zawodowego tancerza.
W 1987 roku otrzymał nagrodę Tony za rolę w broadwayowskim przedstawieniu „All My Sons”.
Na dużym ekranie zadebiutował niewielką rolą w filmie „Jumpin’ Jack Flash” (1986), w którym wcielił się w postać policjanta. W kolejnych latach pojawił się m.in. w „Distant Thunder” oraz w serialu „Shannon’s Deal”
W 1990 roku wystąpił u boku Jane Fondy w dramacie „Stanley i Iris”, a dwa lata później zagrał partnera postaci odtwarzanej przez Melanie Griffith w głośnym dramacie Sidney'a Lumeta „Obcy wśród nas”.
W 1995 roku dołączył do obsady popularnego serialu „Szpital nadziei”, w którym wcielił się w postać doktora Johna Suttona.
Rob Lowe (Nick Andros)
Młody i utalentowany aktor, który karierę rozpoczął na początku lat 80. Popularność przyniosła mu rola w filmie „Ognie świętego Elma”, w którym wystąpili m.in. Emilio Estevez, Demi Moore i Andie MacDowell. Co ciekawe, za kreację tę Lowe otrzymał także pierwszą w swojej karierze Złotą Malinę w kategorii „najgorszy aktor drugoplanowy”.
W 1999 roku Rob Lowe dołączył do obsady popularnego serialu „Prezydencki poker”, w którym odtwarza postać Sama Seaborna. Za rolę w tym filmie otrzymał dwie nominacje do Złotych Globów oraz nominację do nagrody Emmy.
Obecnie Rob Lowe kończy prace nad nową, telewizyjną ekranizacją powieści Stephena Kinga „Miasteczko Salem”.