"Stalowy gigant": WERSJA POLSKA
Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej STUDIO SONICA
Reżyseria: Krzysztof Kołbasiuk
Dialogi: Barbara Robaczewska
Dźwięk i montaż: Monika Jabłkowska
Organizacja produkcji: Elżbieta Kręciejewska
Kierownictwo muzyczne: Marek Krejzler
Za głosami bohaterów ukrywają się:
KATARZYNA TATARAK - WALENTOWICZ (Anne Hughes)
Urodzona w 1965 roku aktorka ma za sobą bogaty dorobek artystyczny. Od ukończenia w 1988 PWST w Warszawie jest związana z Teatrem Polskim . Jej kariera obejmuje zarówno role teatralne jak i filmowe. Wystąpiła miedzy innymi w „Maskaradzie” J. Kijowskiego, „Świetle odbitym” A. Titkowa oraz „Stanie strachu”, również w reżyserii J. Kijowskiego. Ponadto ma za sobą liczny udział w Teatrze Telewizji, gdzie wystąpiła w „Kordianie” J. Englerta i w sztuce „Tomasz Becket czyli honor Pana Boga”, w reż. G. Warchoła. Dubbingowała główne role m.in. w filmach „Magiczny miecz” i „Pocahontas”. Ostatnio zagrała w dwóch filmach Krzysztofa Krauzego: „Dług” i „Wielkie rzecz”y. Ma niesamowity głos i dlatego jest jedną z najczęściej zapraszanych aktorek w Teatrze Polskiego Radia.
ADAM PLUCIŃSKI (Hogarth Hughes)
Ma 13 lat i jest uczniem szkoły podstawowej. Od kilku lat gra w polskich wersjach językowych dla dzieci (wziął udział w 33 filmach). Rola Hogartha jest pierwszą główną rolą w dubbingu. Adaś zagrał również w wielu filmach i teatrach TV, m.in. w „Trzech szalonych zerach” i „Słonecznej włóczni”. Interesuje się wspinaczką sportową, a jego marzeniem jest wyprawa na Karakorum.
TADEUSZ PARADOWICZ (Stalowy Gigant)
Absolwent wydziału filmowego Łódzkiej Szkoły Filmowej. Do 1984 pracował w łódzkich teatrach: Jaracza, Nowym i Powszechnym. Do niedawna związany z Teatrem Polskim w Warszawie. Ma na swoim koncie ok. 50 ról teatralnych i filmowych.
ŁUKASZ NOWICKI (Kent Mansley)
Studiował w krakowskiej PWST, którą ukończył w 1998 roku. Kent Mansley w filmie „Stalowy Gigant” jest jego pierwszą rolą w dubbingu. Na żywo można go obejrzeć w Teatrze Ateneum w przedstawieniu Opętani Gombrowicza. Ważniejsze role filmowe to „Deszczowy żołnierz” (nagroda za debiut na Festiwalu Filmowym w Gdyni), „Prawo ojca” M. Kondrata i „Mała Vilma” M. Meszaros.
ROBERT CZEBOTAR (Dean McCoppen)
W 1992 roku ukończył PWST w Warszawie. Również w tym roku otrzymał nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli w Łodzi. Do tej pory ma za sobą kilka ról filmowych i telewizyjnych. Na dużym ekranie można było go zobaczyć w „Pułkowniku Kwiatkowskim” K. Kutza, Graczach R.Bugajskiego. Role telewizyjne to między innymi spektakle: „Kordian” oraz „Dziady” - obydwa w reżyserii J. Englerta. Można go również oglądać w popularnych serialach telewizyjnych: „Klan”, „Złotopolscy” oraz „Na dobre i na złe”.
ANDRZEJ PISZCZATOWSKI (Genarał Rogard)
Od 1974 do dziś pozostaje aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie. Reżyser Teatru Polskiego Radia. W 1999 r. otrzymał Grand Prix na przeglądzie Słuchowisk Radiowych w Bolimowie za adaptację i reżyserię sztuki „Termopile Polskie” T. Wicińskiego.
TADEUSZ GRABOWSKI (Marv Loach)
Aktor o wspaniałym głosie od 40 lat związany z Teatrem Polskiego Radia. Blisko 35 lat grał w Teatrze Rozmaitości.