"Śpiewający detektyw": O OBSADZIE
Robert Downey Jr. (Dan Dark)
Wszechstronność Roberta Downey’a można podziwiać w wielu zróżnicowanych i niezapomnianych rolach. Otrzymał nominację do Oscara i zdobył nagrodę BAFTA za rolę Charliego Chaplina w filmie „Chaplin” reżyserowanym przez Richarda Attenborough (1992).
Ostatnio można było go podziwiać w filmie „Gothika” (2003), „Cudowni chłopcy” (2001), „Wielka heca Bowfingera” (1999).
Wystąpił także w serialu telewizyjnym „Ally McBeal”, gdzie wcielił się w postać prawnika Larry’ego Paula. Za rolę tę uhonorowany został Złotym Globem oraz nagrodą Screen Actors Guild za najlepszą męską rolę drugoplanową w serialu komediowym.
W 1999 roku Downey zagrał w „Czarne i białe”, u boku Bena Stillera, Elijaha Wooda, Brooke Shields i Cludii Schiffer – filmie o grupie białych nastolatków, którzy robią wypady do czarnego hip-hopowego Harlemu. W tym samym roku zagrał z Annette Bening i Aidanem Quinem w „Sennym koszmarze” w reżyserii Neila Jordana.
W 1998 wystąpił wraz z Tommym Lee Jonesem i Wesley’em Snipesem w filmie „Wydział pościgowy”, a rok wcześniej z Kennethem Branagh’em, Daryl Hannah w „Fałszywej ofierze” oraz w „Tej jednej nocy” w reżyserii Mika Figgisa, z Wesleyem Snipesem i Nastassią Kinsky.
W 1995 zagrał w „Restauracji”, w reżyserii Michaela Hoffmana, u boku Hugh Granta i Meg Ryan, a w 1994 w „Urodzonych mordercach” Oliviera Stone’a z Woodym Harrelsonem i Juliette Lewis oraz w komedii romantycznej „Tylko ty” z Marisą Tomei
Ponadto wystąpił w takich filmach, jak: „Serce i dusze”, „Na skróty”, „Air America”, „Babka z zakalcem”, „Samotny w obliczu prawa”, „Mniej niż zero”.
Robin Wright Penn (Nicola/ Nina/ Blonde)
Zadebiutowała w „Narzeczonej dla księcia” (1987) i od tego momentu zdobywała międzynarodowe uznanie jako jedna z najbardziej interesujących i wszechstronnych aktorek filmowych. Otrzymała nominacje do Złotego Globu za rolę drugoplanową w słynnym obrazie „Forrest Gump”.
W 1997 roku zdobyła prestiżowe nagrody i uznanie krytyki za główne role w : „Jak jej nie kochać” u boku Seana Penna i Johna Travolty i „Loved”, gdzie zagrała z Williamem Hurtem i Seanem Pennem (nagroda dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Seattle, nominacje do Screen Actors Gulid Award i Independent Spirit Award).
Zagrała z Michelle Pfeiffer i Renee Zellweger w „Białym Oleandrze” (2002), z Jackiem Nicolsonem w „Obietnicy” (2001) Seana Penna, z Brucem Willisem i Samuelem L. Jacksonem w „Niezniszczalnym” (2000) Shyamalana oraz w filmach: „Jak zabić psa sąsiada” (2000). „List w butelce” (1999), „Mętlik” (1998), „Moll Flanders” (1996), „Obsesja” (1995), „Stan łaski” (1990).
Mel Gibson (Dr Gibbon / produkcja)
Aktor, producent i reżyser, niekwestionowana gwiazda świata filmu. W 1995 roku Gibson wyprodukował, wyreżyserował i zagrał główną rolę w „Braveheart - Waleczne Serce”. Film zdobył 5 Oscarów z dziesięciu nominacji, w tym dla najlepszego filmu i za najlepszą reżyserię oraz Złoty Glob dla najlepszego reżysera. Firma producencka Icon Productions, którą Gibson założył wraz z Brucem Davey’em, oprócz debiutu reżyserskiego Gibsona „Człowiek bez twarzy” (1993), wyprodukowała liczne filmy, w większości z udziałem Gibsona, min.:„Hamleta” (1990), „Maverick” (1994), „Braveheart”(1995), przebojową romantyczną komedię ”Czego pragną kobiety” (2000), dramat wojenny z Wietnamu „Byliśmy żołnierzami”(2002) oraz „Pasję” (2004), która wstrząsnęła widzami i środowiskiem filmowym na całym świecie.
Równocześnie aktor grał w filmach produkowanych przez inne wytwórnie, będąc jak zawsze gwarancją kasowego sukcesu. Tak było w przypadku „Patrioty”(2000), w którym wcielił się w postać przypadkowego bohatera wojny secesyjnej, czy thrillera SF „Znaki”(2002), gdzie grał pastora przeczuwającego inwazję kosmitów.
Wśród ról, którymi podbił serca kinomanów na całym świecie, znajdziemy te z kolejnych części „Zabójczej broni” (1987, 89, 92, 98), dowcipnego westernu „Maverick”, thrillera psychologicznego „Teoria spisku”, artystycznie wysmakowanego „Hamleta” w reżyserii Franco Zeffirellego, „Człowieka bez twarzy” i przebojowego thrillera „Godzina zemsty”(1999).
Gibson urodził się w Nowym Jorku jako szóste z jedenaściorga dzieci, a mając 12 lat przeprowadził się z rodzicami do Australii. Światowy sukces odniósł, gdy George Miller obsadził go w filmie „Mad Max” (1979). Potem zagrał rolę kalekiego chłopaka w „Timie” - za tę rolę przyznano mu nagrodę Australian Film Institute. Wystąpił także w dwóch kolejnych częściach „Mad Maxa”(1981, 85), które przyniosły mu międzynarodowy rozgłos, a rola w wyreżyserowanym przez Petera Weira „Gallipolli” (1981) przyniosła mu drugą nagrodę AFI i umocniła jego pozycję artystyczną. Weir i Gibson spotkali się ponownie na planie „Roku niebezpiecznego życia” (1983).
Amerykańskim debiutem aktora był obraz „Rzeka” (1984), w którym grał u boku Sissy Spacek. Następnie zagrał w przygodowym filmie „Bunt na Bounty”(1984), w mrocznym romansie „Pani Soffel”(1984), „Tequila Sunrise” (1988), „Ptaszku na uwięzi”(1990) i „Air America”(1990) i w kasowym hicie „Okup” (1996).
Jeremy Northam (Mark Binney)
Jeden z najznakomitszych aktorów brytyjskich, gwiazda teatrów angielskich, członek Royal Shakespeare Theatre, który zdobył uznanie krytyki i publiczności rolą tytułową w „Hamlecie”.
Na dużym ekranie mogliśmy go ostatnio podziwiać w „Opętaniu”(2002) Neila LaBute’a, „Gosford Park”(2001), którego cała obsada otrzymała zbiorową nagrodę Screen Actors Guild, oraz w „Enigmie” (2001) u boku Kate Winslet.
Ponadto wystąpił w : „Złotej” Jamesa Ivory’ego, „Idealnym mężu” Oliviera Parkera, „Happy, Texas” Marka Illsley’a, „Kadecie Winslow” Davida Mameta, „Sieci” Irwina Winklera, „Wichrowych wzgórzach” Petera Kosminsky’ego, „Carringtonie” Christophera Hamptona i „Amistad” Stevena Spielberga.
W 1990 roku otrzymał prestiżową Olivier Award, dla świetnie zapowiadającego się talentu za rolę w sztuce „The Voysey Inheritance”, która otworzyła mu drogę do najlepszych ról teatralnych oraz zapoczątkowała karierę na małym i dużym ekranie.
Za rolę w „Kadecie Winslow” otrzymał w 1999 roku Pathe British Performance Award na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Edynburgu.
Katie Holmes (Siostra Mills)
Aktorka młodego pokolenia o urzekającej urodzie, mająca na swoim koncie sporo znaczących ról drugoplanowych. Debiutem aktorskim był udział w serialu telewizyjnym „Jezioro marzeń” (1998). Następnie zgrała w : „Jak wykończyć panią T.?”, „Go”, „Cudowni chłopcy”, „Dotyk przeznaczenia”, „Porzucona”, „Pieces of April”, „Telefon”.
Adrien Brody (Pierwszy bandzior)
Jeden z najbardziej poważanych aktorów młodego pokolenia. Zadebiutował rolą w „Królu wzgórza” (1993) Stevena Soderbergha. Potem zagrał w : „Cienka czerwona linia” (1998) Terence’a Malicka, „Smak wolności” (1999) Barry’ego Levinsona, „Mordercze lato” (1999) Spike’a Lee, „Chleb i róże” (2000) Kena Loacha, „Afera naszyjnikowa” (2001) Charlesa Shyera.
Za rolę Władysława Szpilmana w „Pianiście” (2001) Polańskiego, Brody był nominowany do Złotego Globu.
Chętnie występuje w produkcjach niezależnych: „Restauracja” (1998), „Tlen” (1999), „Six Ways To Sunday” (1999), „The Last Time I Commited Suicide”.
Jon Polito (Drugi bandzior)
Zadebiutował w „Clairvoyant” (1982) i telewizyjnym serialu „The Gangster Chronicles”. Popularność zdobył rolami w filmach braci Cohen: „Ścieżka strachu” (1990) i „Barton Fink”(1991). Następnie wystąpił w : „Stuart Malutki” (1999), „Rocky Łoś i Superktoś” (2000) „Krawcu z Panamy” (2001) oraz w kolejnych filmach braci Cohen: „The Hudsucker Proxy” (1994), „Big Lebowski” (1998), „Człowiek, którego nie było” (2001).