Reklama

Reklama

"Solaris": FABUŁA FILMU

W pracy nad scenariuszem Steven Soderbergh wykorzystał elementy zaczerpnięte z książki Lema i filmu Tarkowskiego oraz wiele własnych pomysłów. Jak mówi: Główna różnica między naszym ”Solaris”, a powieścią i jej wcześniejszą ekranizacją polega na tym, że nasz film ukazuje związek, który łączył Kelvina z żoną - dowiadujemy się, co stało się z nimi przed laty na Ziemi. Na tym właśnie chciałem się skupić, bo doszedłem do wniosku, że jeśli mamy zastanawiać się nad tym, czy historia będzie się powtarzać, musimy wiedzieć, co przytrafiło się naszym bohaterom.

Reklama

Soderbergh nie miał zamiaru realizować kolejnego filmu science fiction, w którym oglądać będziemy kosmiczne bitwy i wrogich przedstawicieli obcych cywilizacji. James Cameron mówi: Musimy uprzedzić przyszłych widzów, że ”Solaris” nie jest filmem akcji. To film science fiction nawiązujący do kina lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, gdy fantastyka naukowa ukazywała przyszłość świata, człowieka i idei. ”Solaris” zabiera widza na krańce wszechświata, gdzie odnajdzie on samego siebie. Kelvin musi stawić czoła własnym wspomnieniom, powtórce z tego, co wcześniej przeżył, poczuciu winy i błędom, które popełnił. Być może będzie miał okazję, by to wszystko zmienić, a być może nie...

Związek Kelvina z Rheyą dramatycznie zaważy na wyborach, których dokona. Skomplikowane relacje łączące Chrisa z żoną stały się głównym tematem filmu, bo ”Solaris” Stevena Soderbergha to opowieść o miłości.

Producent Jon Landau mówi: Steven wpisał elementy różnych gatunków w konwencję filmu o miłości. Filmy z reguły opierają się na motywach przewodnich, a motywem przewodnim ”Solaris” jest powtórna szansa na miłość. Gdy Kelvin staje przed taką możliwością, zmuszony jest przewartościować wszystko, czym do tej pory żył, by przekonać się, czy i tym razem podejmie te same decyzje, co kiedyś.

Steven Soderbergh dodaje: Kluczowym motywem jest w naszym filmie motyw przeznaczenia. Związek Kelvina i Rheyi zakończył się tragedią. Gdy Rheya pojawia się na Prometeuszu, oboje zdają sobie sprawę z tego, że sprawy znów mogą potoczyć się tak, jak potoczyły się w przeszłości. Bliskie są mi takie motywy jak wspomnienia, poczucie winy, potencjalne odkupienie i szansa, by zacząć wszystko od nowa. W pewnej chwili jeden z bohaterów mówi: ”Nie ma odpowiedzi, są tylko wybory”. I tak to już jest...

”Solaris” to także tajemnica, która sprowadza Chrisa Kelvina na stację kosmiczną orbitującą wokół tytułowej planety. Szefowie korporacji finansującej badania kosmiczne wpadają w panikę, bo stracili łączność z naukowcami na pokładzie Prometeusza. Nie wiedzą, czy badacze zginęli, odnieśli rany, oszaleli czy padli ofiarami ataku. Kelvin zna dowódcę misji, zostaje więc wysłany w kosmos, by rozwiązać zagadkę.

Gdy tylko Kelvin przybywa na stację, zdajemy sobie sprawę, że grozi mu wielkie niebezpieczeństwo - mówi James Cameron. - Nie od razu zaczynamy rozumieć, na czym ono polega: może to jakiś potwór, może maniakalny morderca. W końcu uświadamiamy sobie, że niebezpieczeństwo zagraża zdrowiu psychicznemu bohaterów.

Kluczem do rozwiązania zagadki jest sama planeta. Kelvin odkrywa, że Solaris to coś więcej niż ciało niebieskie obracające się wokół słońca - to organizm obdarzony potężną, niemal boską inteligencją. Podczas gdy naukowcy studiują Solaris, Solaris studiuje ich samych. Solaris wyszukuje w umysłach naukowców najsilniejsze obrazy i wykorzystując zdobyte w ten sposób informacje kreuje fizyczne, biologicznie realne postacie ludzi, z którymi łączyły ich niegdyś silne więzi.

Ci ludzie wierzą, że są realni, zdają sobie jednak sprawę, że nie są tymi, którymi kiedyś byli - mówi James Cameron. - Analizy struktury komórkowej i DNA wykażą, że są ludźmi. Najsilniejszym obrazem, jaki Kelvin nosi w sobie, jest obraz jego żony, która zmarła kilka lat wcześniej. Solaris sprawia, że muszą na nowo przeżyć to, co ich łączyło. To bardzo dramatyczny punkt wyjścia...

Dylemat, przed którym stają wszyscy bohaterowie filmu, polega na tym, że planeta Solaris wie o nich więcej niż oni sami, trudno więc stawić jej czoła - mówi Steven Soderbergh. - Początkowo Kelvin chce rozwiązać ten problem i bezpiecznie zabrać wszystkich do domu, potem jednak ulega fascynacji tajemnicą i nie jest już pewny, co zrobi...

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Solaris

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje