Reklama

"Shrek 2": ŻYLI DŁUGO I SZCZĘŚLIWIE

Komputerowo animowana komedia “Shrek” weszła do kin w 2001 roku i natychmiast odniosła olbrzymi sukces komercyjny, którego ukoronowaniem była statuetka Oskara®, po raz pierwszy przyznana przez Akademię Filmową w nowej kategorii Najlepszego Filmu Animowanego. Już wtedy rozpoczęły się wstępne przygotowania do filmu “Shrek 2”, które uwarunkowane były wieloma czynnikami, a przede wszystkich odpowiednim scenariuszem.

Tak mówi o tym producent Aron Warner, “Chcieliśmy stworzyć coś, co znacznie różniłoby się od pierwszego ‘Shreka’. W trakcie przygotowań ciągle pytaliśmy samych siebie, ‘Czy to jest zabawne? Czy chwyta za serce? Czy mamy tyle samo do powiedzenia, jak w przypadku pierwszego filmu?’”

Reklama

“Nie chcieliśmy się powtarzać,” dodaje producent David Lipman. “Chcieliśmy odmienić trochę ten świat, ale pragnęliśmy by był ciągle tak świeży, ekscytujący i zabawny jak oryginał.”

Scenarzysta/reżyser Andrew Adamson twierdzi, “Kiedy Jeffrey Katzenberg zwrócił się do mnie z propozycją sequela, zdałem sobie sprawę, że sami zapędziliśmy się w róg, w którym nie było dużo więcej poza typową bajką: Shrek i Fiona pobrali się i prawdopodobnie będą żyli długo i szczęśliwie. Zdecydowaliśmy więc, że musimy stworzyć zupełnie nową historię. Zacząłem myśleć o tym, co zwykle dzieje się po ślubie. Nie żenimy się przecież tylko z naszą wybranką, ale z jej całą rodziną.”

Spotkanie z teściami było prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o której myślał Shrek, gdy padał przed Fioną na kolana i ją poślubiał. Dźwięk królewskich trąbek oznajmia koniec miodowego miesiąca. Teściowie Shreka – król i królowa Zasiedmiogórogrodu – wysyłają bowiem oficjalne zaproszenie dla księżniczki Fiony, aby uczcić jej ślub z uroczym księciem.

Kolejnym ważnym aspektem tej historii jest spełnienie oczekiwań teściów, a raczej ich… nie spełnienie. Adamson mówi, “Wszyscy wiemy, że Fiona spodziewała się spotkać na swojej drodze czarującego księcia i żyć z nim długo i szczęśliwie. Jej rodzice oczekiwali tego samego, dlatego też pojawienie się ich córki z ogrem i do tego jeszcze wyglądającej jak ogr, było dla nich dużym szokiem.”

Reżyser Kelly Asbury twierdzi, że “‘Shrek 2’ mówi o tym, co może się wydarzyć, kiedy zakłócona zostaje naturalna równowaga zachodząca w świecie bajek. Rodzice Fiony zamknęli ją bowiem w wieży mając nadzieję, że uwolni ją przystojny książę i zerwie klątwę na skutek, której księżniczka zamienia się po zmroku w ogra. Spodziewali się, że jak to w bajkach, wszystko pójdzie zgodnie z planem. Nie spodziewali się jednak, że pojawi się ogr o imieniu Shrek i złamie klątwę, odwracając jej działanie. Teraz ich córka jest ogrem przez całą dobę, gdyż Shrek trochę wszystko pomieszał.”

“Shrek” dostarczył widzom sporo zabawy w zupełnie nowy sposób interpretując niektóre z naszych ukochanych bajek, a jego sequel wcale się pod tym względem nie odróżnia, biorąc na cel liczne bajkowe konwencje i znane wszystkim filmowe sceny. Reżyser Conrad Vernon mówi, że filmowcy świetnie się bawili odnajdując kolejne bajki, które można by nieco sparodiować. “Przekopaliśmy całe tomy szukając jak najbardziej różnorodnych bajek. Wielu z nich nie wykorzystaliśmy, a z innymi mieliśmy problem, gdyż były zupełnie nie znane. W końcu zdecydowaliśmy się zająć tylko tymi bardzo popularnymi i znaleźć nowe sposoby na ich interpretację.”

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Shrek 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy