"Shrek 2": O OBSADZIE
MIKE MYERS
Ponownie użycza swego głosu ukochanemu przez wszystkich ogrowi o imieniu Shrek. Aktor po raz pierwszy stworzył tę niesamowitą kreację 3 lata temu w nagrodzonym Oskarem® filmie animowanym “Shrek”.
Ulubieniec fanów komedii, Myers wcielił się w wiele niezapomnianych postaci zarówno na dużym jak i małym ekranie. W 1997 roku aktor był współautorem, producentem i gwiazdą przeboju “Austin Powers: International Man of Mystery”. Komedia opowiadała historię fotografa mody i tajnego agenta, który został zamrożony w latach 60-tych i ponownie obudził się do życia w zdecydowanie mniej swingujących latach 90-tych. Myers zagrał podwójną rolę Austina Powersa i jego wroga Dr Evil. Dwa lata później Myers wyprodukował i zagrał w jeszcze bardziej przebojowym sequelu “Austin Powers: The Spy Who Shagged Me”, w którym powtórzył role Austina Powersa i Dr Evil, a także dołączył do repertuaru rolę szkockiego podwójnego agenta. Za te trzy kreacje, Myers został uhonorowany nagrodą American Comedy przyznawaną Najzabawniejszemu Aktorowi Filmowemu. W 2002 roku, aktor ponownie wcielił się w postać Austina Powersa w “Austin Powers in Goldmember”. Ten ostatni film zgromadził większe wpływy niż dwa poprzednie.
Myers urodził się i dorastał w Toronto w Kanadzie. Rozpoczął karierę zaraz po ukończeniu szkoły średniej jako członek słynnej trupy komediowej Second City Comedy Troupe. Dzięki pracy w tym zespole otrzymał szansę na staż w Chicago, co zaowocowało nawiązaniem kontaktów z producentem programu “Saturday Night Live” Lorne Michaelsem.
W 1989 roku, Myers zadebiutował jako wykonawca i scenarzysta “Saturday Night Live” i przez kolejne sześć sezonów wcielił się w sześć niezapomnianych postaci. Praca w programie przyniosła mu nagrodę Emmy za Najlepszy Scenariusz Variety lub Programu Muzycznego oraz nominację dla Najlepszego Aktora Variety lub Programu Muzycznego. Najpopularniejsze postaci, w jakie wcielił się Myers podczas realizacji “Saturday Night Live” to m.in. gospodyni “Coffee Talk” Linda Richman; Dieter, gospodarz awangardowego programu “Sprockets”; Simon, chłopiec w wannie oraz Wayne Campbell, gospodarz “Światu Wayne’a.”
To właśnie ten ostatni program sprawił, że Myers odniósł swój pierwszy sukces na dużym ekranie. “Świat Wayne’a” (Wayne’s World) okazał się olbrzymim przebojem kasowym, który zarobił ponad 200 mln USD. Aktor wkrótce potem powtórzył rolę Wayne’a Campbella w sequelu “Świat Wayne’a 2” (Wayne’s World 2). Inne filmy w dorobku Myersa to “Kot” (The Cat in the Hat) na podstawie klasycznej książeczki dla dzieci Dr. Seussa, “So I Married an Axe Murderer” oraz “Klub 54” (54).
EDDIE MURPHY
Jest głosem Osła, którego nieustająca paplanina niemal doprowadziła Shreka do szału w wielokrotnie nagradzanym animowanym przeboju “Shrek.” Murphy otrzymał za tę kreację nagrodę Annie oraz nominacje do nagród BAFTA i MTV.
Murphy jest odnoszącym największe sukcesy afro-amerykańskim aktorem w historii przemysłu filmowego i jednym z pięciu najlepiej sprzedających się aktorów. Mający 43 lata, Murphy znajduje się na bardzo krótkiej liście aktorów, którzy w ciągu ostatnich trzydziestu lat zagrali w filmach, które przyniosły zyski powyżej 100 mln USD – od “Glinarza z Beverly Hills” (Beverly Hills Cop) po “Małolaty u taty” (Daddy Day Care).
Murphy rozpoczął karierę komika 25 lat temu. W 1980 roku, w wieku 19 lat dołączył do zespołu “Saturday Night Live”, a niedługo potem zaczął osiągać sukcesy na dużym ekranie.
Komedie z jego udziałem stały się jednymi z największych przebojów kasowych w przemyśle filmowym - “48 godzin” (48 Hrs.), “Trading Places,” “Dr. Dolittle,” “Książę w Nowym Jorku” (Coming to America) oraz filmy z serii “Gliniarz z Beverly Hills” (Beverly Hills Cop). Murphy otrzymał nominacje do Złotego Globu dla Najlepszego Aktora w Komedii za role w “Gliniarzu z Beverly Hills” (Beverly Hills Cop), “Trading Places” oraz “48 godzin” (48 Hrs).
W 1989 roku, Murphy zadebiutował w komedii kostiumowej “Harlem Nights” u boku Richarda Pryora i Redda Foxxa. Murphy był także gwiazdą i producentem przeboju “Life” z Martinem Lawrence; a także wystąpił u boku Steve’a Martinaw w “Bowfinger”. Był ponadto głosem smoka Mushu w filmie animowanym “Mulan”.
W 1996 roku, Murphy zagrał siedem różnych postaci w międzynarodowym przeboju “Gruby i chudszy” (The Nutty Professor) – nominacja do nagrody Złotego Globu. W sequelu komedii “Gruby i chudszy 2” (Nutty Professor II: The Klumps) wcielił się w osiem osób i wystąpił u boku Janet Jackson. Ostatnie filmy w jego dorobku to “Dr. Dolittle 2”, “Małolaty u taty” (Daddy Day Care), i “The Haunted Mansion”.
CAMERON DIAZ
Użyczyła już kiedyś głosu Księżniczce Fionie, która w nagrodzonym Oskarem® mega-hicie “Shrek” znalazła prawdziwą miłość i własną tożsamość.
Czterokrotnie nominowana do Złotego Globu, Diaz po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę w 1999 roku za tytułową rolę w komedii braci Farrelly “Sposób na blondynkę” (There’s Something About Mary). Za w/w rolę Diaz została uhonorowana tytułem Najlepszej Aktorki Roku przyznawanej przez New York Film Critics Circle i otrzymała nagrody American Comedy i MTV. Rok później została nominowana do Złotego Globu za kreację w filmie Spike’a Jonze “Być jak John Malkovich” (Being John Malkovich). Za rolę w tym filmie była także nominowana do nagrody BAFTA oraz nagrody Gildii Aktorów Filmowych.
W 2002 roku, Diaz otrzymała trzecią nominację do Złotego Globu za pracę u boku Toma Cruise w filmie Camerona Crowe “Vanilla Sky”. Ostatnio zyskała uznanie dzięki kreacji w dramacie Martina Scorsese “Gangi Nowego Jorku” (Gangs of New York), u boku Leonardo DiCaprio.
Diaz zadebiutowała w 1994 roku w komedii z udziałem Jima Carreya “Maska” (The Mask). Inne filmy z jej udziałem to – przebojowa komedia romantyczna “Mój przyjaciel się żeni” (My Best Friend’s Wedding) z Julią Roberts, Dermotem Mulroneyem i Rupertem Everettem; “Aniołki Charlie’go” (Charlie’s Angels) z Drew Barrymore i Lucy Liu, “Aniołki Charlie’go 2” (Charlie’s Angels: Full Throttle); “The Sweetest Thing”; “Things You Can Tell Just By Looking at Her” z Glenn Close, Holly Hunter i Amy Brenneman; “Any Given Sunday” Olivera Stone z Alem Pacino; “She’s the One” Edwarda Burnsa: “Feeling Minnesota” z Keanu Reevesem; “Head Above Water”; “Życie mniej zwyczajne” (A Life Less Ordinary) Danny’ego Boyle’a; “Gorzej być nie może” (Very Bad Things) Petera Berga z Christianem Slaterem; oraz “Invisible Circus.”
Cameron Diaz będzie można wkrótce oglądać w filmie “In Her Shoes” z Toni Collette w reżyserii Curtisa Hansona.
JULIE ANDREWS
Stworzyła kreację matki królewny Fiony, Królowej Lillian, która ma swoje własne powody, dla których akceptuje wybór męża swojej córki.
Już od ponad pół wieku, Andrews jest uwielbianą przez widzów gwiazdą sceny, kina i telewizji. Kiedy zagrała w swoim pierwszym filmie w 1964 roku była już legendą Broadwayu. Zadebiutowała w roli niani w filmie “Mary Poppins”. Rola ta przyniosła jej nagrodę Akademii®, Złoty Glob i nagrodę BAFTA. Już rok później aktorka otrzymała nominację do Oskara® oraz kolejny Złoty Glob za niezapomnianą kreację Marii Von Trapp w “The Sound of Music.” Trzecia nominacja do nagrody Akademii®, a także trzeci Złoty Glob, Andrews otrzymała za podwójną rolę w filmie “Victor/Victoria.”
Dzisiejsi widzowie mogli ostatnio podziwiać Andrews w roli królowej usiłującej nauczyć swoją wnuczkę, jak być księżniczką w filmie “The Princess Diaries.” Aktorka powtórzy tę rolę w sequelu, “The Princess Diaries 2: The Royal Engagement”. Inne filmy w jej dorobku to między innymi “The Americanization of Emily,” “Hawaii,” “Thoroughly Modern Millie,” “Star!,” “Darling Lili,” oraz “10”.
Andrews urodziła się i dorastała w Anglii, gdzie zdobyła uznanie jako młoda aktorka biorąca udział w musicalach prezentowanych na scenie oraz nadawanych przez radio. Była jeszcze nastolatką, kiedy wyruszyła na podbój Broadwayu i w 1953 roku zadebiutowała w musicalu “The Boy Friend.” Wkrótce potem wcieliła się w postać Elizy Doolittle w musicalu Lernera i Loewe’a “My Fair Lady”. Musical stał się klasykiem i jednym z nadłużej wystawianych spektakli. Za tę właśnie rolę Andrews zdobyła nagrodę New York Drama Critics oraz nominację do nagrody Tony. Kolejną nominację do Tony otrzymała w 1961 roku za rolę królowej Ginewry w musicalu “Camelot.” Trzydzieści pięć lat później, Andrews powróciła na Broadway, aby zagrać w scenicznej adaptacji “Victor/Victoria” (1996).
Andrews została także kilkakrotnie uhonorowana za swoją pracę w telewizji. W 1957 roku za tytułową rolę w musicalu Rodgersa i Hammersteina “Cinderella” została nominowana do nagrody Emmy. Aktorka zdobyła Emmy za serię musicalową “The Julie Andrews Hour” oraz kolejną nominację za “Julie and Carol at Lincoln Center”. W tym ostatnim programie zagrała z bliską przyjaciółką Carol Burnett. Ostatnie prace telewizyjne Andrews to “Eloise at the Plaza”, “Eloise at Christmastime”, a także produkcja CBS “On Golden Pond” z Christopherem Plummerem.
W 1999 roku Andrews otrzymała z rąk królowej Elżbiety II honorowy tytuł Damy Brytyjskiego Imperium. Dwa lata później została uhonorowana przez Kennedy Center.
ANTONIO BANDERAS
Użyczył swojego głosu Kotu w Butach, który początkowo występuje przeciwko Shrekowi, a w końcu zostaje jego przyjacielem i sprzymierzeńcem.
Banderas otrzymał ostatnio swoją trzecią już nominację do Złotego Globu za rolę legendarnego rewolucjonisty Pancho Villa w filmie HBO “And Starring Pancho Villa as Himself”. Pierwszą nominację aktor otrzymał za wcielenie się w postać Ché w filmowej adaptacji musicalu “Evita”, w którym zagrał u boku Madonny. Druga nominacja do Złotego Globu pojawiła się w uznaniu za pracę na planie filmu “Maska Zorro” (The Mask of Zorro) z Anthony’m Hopkinsem i Catherine Zeta-Jones. Wkrótce powtórzy tę rolę w sequelu, “Zorro 2”, który wyreżyseruje Martin Campbell.
W 2002 roku, Banderas zadebiutował na Broadwayu w sztuce “Nine”, która przyniosła mu nominację do nagrody Tony. Za tę rolę otrzymał także nagrody Drama Desk, Outer Critics Circle, Drama League oraz Theatre World.
Urodzony w Maladze w Hiszpanii, Banderas studiował w szkole Sztuk Dramatycznych w swoim rodzinnym mieście zanim rozpoczął karierę na deskach teatralnych. W 1981 roku przeprowadził się do Madrytu, gdzie został członkiem prestiżowego zespołu Narodowego Teatru Hiszpanii. W 1982 roku, będąc jeszcze członkiem grupy teatralnej został obsadzony przez Pedro Almodovara w filmie “Labyrinth of Passion”. Był to pierwszy z pięciu filmów, jakie Banderas zrobił z Almodovarem. Kolejnymi filmami były - “Matador,” “Law of Desire”, “Kobiety na skarju załamania nerwowego” (Women on the Verge of a Nervous Breakdown) oraz “Tie Me Up! Tie Me Down!”.
Za oceanem Banderas zadebiutował w 1992 roku w filmie “The Mambo Kings”. Zagrał w nim młodego kubańskiego muzyka. Biorąc udział w castingach, aktor nie mówił jeszcze po angielsku i musiał nauczyć się tekstu fonetycznie. Kolejnymi filmami, w których wystąpił były “Philadelphia,” “Dom dusz” (House of the Spirits), “Wywiad z wampirem” (Interview With the Vampire), a także “Miami Rhapsody.”
W 1995 roku, reżyser Robert Rodriguez obsadził Banderasa w filmie “Desperado” u boku Salmy Hayek. Była to pierwsza główna rola aktora w amerykańskim filmie. Rok później Banderas zagrał w jednej z czterech części filmu “Cztery pokoje” (Four Rooms). Reżyser i aktora po raz kolejny współpracowali ze sobą w trzech kolejnych filmach - “Spy Kids”, “Spy Kids 2: Island of Lost Dreams” oraz “Spy Kids 3-D: Game Over”. Następnym ich wspólnym filmem był “Once Upon a Time in Mexico” - sequel “Desperado.”
Banderas pojawił się także w filmie biograficznym “Frida” z Salmą Hayek w roli głównej. Jego filmografię tworzą ponadto następujące tytuły - “Imagining Argentina,” “Femme Fatale,” “Ballistic: Ecks vs. Sever,” “Original Sin,” “Play It to the Bone,” “The 13th Warrior,” “Zabójcy” (Assassins), “Two Much” i “Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomym” (Never Talk to Strangers).
Jako reżyser Banderas zadebiutował filmem “Crazy in Alabama” z Melanie Griffith w roli głównej.
JOHN CLEESE
Jest w filmie głosem ojca Fiony, Króla Harolda, którego plany związane z córką nie przewidują jej małżeństwa z zielonym ogrem.
Cleese od dawna jest jednym z najbardziej innowacyjnych talentów komediowych przemysłu filmowego. Ostatnio widzowie mogli go podziwiać na dużym ekranie w roli Q w dwóch filmach o przygodach agenta Jamesa Bonda - “Śmierć nadejdzie jutro” (Die Another Day) oraz “Świat to za mało” (The World is Not Enough). Cleese wcielił się także w jednego z bohaterów filmów o Harrym Potterze - “Harry Potter i kamień filozoficzny” (Harry Potter and the Sorcerer’s Stone) oraz “Harry Potter i komnata tajemnic” (Harry Potter and the Chamber of Secrets). W telewizji aktor regularnie pojawia się w sitcomie “Will & Grace” w roli Lyle’a Finstera (NBC). Wkrótce będzie go można oglądać w remake’u filmu “W 80 dni dookoła świata” (Around the World in 80 Days). Aktor użyczy także głosu jednej z postaci filmu animowanego “Valiant”.
Pochodzący z Anglii, Cleese zdobył międzynarodową sławę jako współtwórca i członek klasycznej już grupy komediowej “Latający cyrk Monty Pythona” (Monty Python’s Flying Circus). Program po raz pierwszy został nadany przez BBC w 1969 roku i natychmiast stał się przebojem w Europie. W Stanach Zjednoczonych widzowie zobaczyli go w 1972 roku, a wkrótce potem powstały pełnometrażowe filmy komediowe – “Monty Python i Święty Graal” (Monty Python and the Holy Grail)”, “Żywot Briana” (The Life of Brian) oraz “Sens życia” (The Meaning of Life).
W 1988 roku, Cleese został współscenarzystą, producentem wykonawczym i jedną z gwiazd komedii “Rybka zwana Wandą” (A Fish Called Wanda) – nominacje do Oskara® i BAFTY za Najlepszy Scenariusz Oryginalny oraz nagroda BAFTA i nominacja do Złotego Globu dla Najlepszego Aktora. Wyprodukował także i wystąpił w sequelu tego filmu “Lemur zwany Lolo” (Fierce Creatures). Inne filmy w dorobku aktora to “Aniołki Charlie’go 2” (Charlie’s Angels: Full Throttle), “The Out-of Towners,” “Wyścig szczurów” (Rat Race), “Księga dżungli” (The Jungle Book), “Mary Shelley’s Frankenstein,” “Silverado,” “Time Bandits” oraz “The Great Muppet Caper.”
Za pracę na małym ekranie, Cleese zdobył nagrodę Emmy – rola w serii komediowej “Cheers” oraz nominację do tej nagrody – gościnna kreacja w serialu “Trzecia planeta od Słońca” (3rd Rock From the Sun). Aktor otrzymał także nagrodę BAFTA za rolę w serii BBC “Fawlty Towers”, której był również współtwórcą.
RUPERT EVERETT
To Książę z Bajki, który planuje poślubienie królewny Fiony.
Everett rozpoczynał karierę na scenie w rodzinnej Anglii, gdzie pojawił się także w wielu filamch. Jednak jego przełomową rolą była rola w komedii z 1997 roku pt. “Mój przyjaciel się żeni” (My Best Friend’s Wedding). Świetna kreacja u boku Julii Roberts przyniosła mu nominacje do Złotego Globu i BAFTA, a także nagrody American Comedy, Blockbuster Entertainment i London Film Critics dla Najlepszego Aktora w Roli Drugoplanowej. Kolejną nominację do Złotego Globu dla Najlepszego Aktora w Komedii otrzymał za rolę w filmowej wersji “Męża idealnego” (An Ideal Husband) Oscara Wilde’a. W 2002 roku, Everett zagrał w kolejnej adaptacji sztuki Oscara Wilde’a “The Importance of Being Earnest” z Reese Witherspoon, Judi Dench i Colinem Firthem.
W 2004 roku na ekrany kin wejdzie kilka nowych filmów z udziałem Everetta - “A Different Loyalty” z Sharon Stone; “A Way Through the Woods” Juliana Fellowesa; oraz “Compleat Female Stage Beauty” Richarda Eyre – film został wyprodukowany przez Roberta De Niro i będzie miał premierę na festiwalu filmowym Tribeca. Everett użyczy także głosu jednej z postaci w filmie animowanym “Valiant”, który pojawi się w kinach w 2005 roku.
Inne filmy w dorobku Everetta to “The Wild Thornberrys Movie” (głos), “To Kill a King,” “Unconditional Love,” “Układ prawie idealny” (The Next Best Thing) z Madonną, “Inspector Gadget,” “Sen nocy letniej” (A Midsummer Night’s Dream), “Małpa w hotelu” (Dunston Checks In), “Prêt-à-Porter” Roberta Altmana, “The Comfort of Strangers” Paula Schradera, “Tolérance” Pierre-Henry’ego Salfati, “Chronicle of a Death Foretold” Francesco Rosi, “Duet for One” Andreja Konczalowskiego oraz “Dance With a Stranger” Mike’a Newella.
Jedną z pierwszych ról filmowych Everetta była rola w filmie z 1984 roku “Inny kraj” (Another Country)”. Rolę Guya Bennetta zagrał wcześniej na londyńskiej scenie. Na deskach teatralnych można było go oglądać w takich sztukach jak “The Milk Train Doesn’t Stop Here Anymore,” “The Importance of Being Earnest,” “Some Sunny Day,” “Mass Appeal,” “Don Juan”, “Chinchilla”, “The Vortex,” “Heartbreak House,” “A Waste of Time,” “Private Lives,” “The Picture of Dorian Gray” oraz “The White Devil.”
Everett jest także autorem dwóch poczytnych powieści Hello Darling, Are You Working? i The Hairdresser of St. Tropez.
JENNIFER SAUNDERS
Stworzyła w studio nagraniowym postać Matki Chrzestnej, która bardziej zainteresowana jest tym, aby spełniły się jej własne życzenia.
Saunders znana jest widzom telewizyjnym po obu stronach Atlantyku jako współautorka i gwiazda bardzo popularnej serii komediowej “Absolutely Fabulous”. Saunders otrzymała nagrodę BAFTA przyznawaną Najlepszej Serii Komediowej. Także za rolę w tej serii otrzymała nominację do BAFTA oraz dwie nominacje do nagrody British Comedy. Za “Absolutely Fabulous”, Saunders została ponadto uhonorowana nagrodą Brytyjskiej Gildii Scenarzystów.
Urodzona w Anglii, Saunders uczęszczała na zajęcia do Central School of Speech and Drama, gdzie spotkała Dawn French. Nieco później wspólnie z French rozpoczęła karierę aktorki i scenarzystki w The Comedy Store w Londynie. Właśnie tam spotkała tak znanych komików jak Rik Mayall, Nigel Planer, Alexei Sayle, Peter Richardson i Adrian Edmondson. Ten ostatni został jej mężem. Kiedy Peter Richardson otworzył swój własny klub komediowy The Comic Strip, cała grupa zaczęła się tam regularnie spotykać.
Jakiś czas później, Saunders i reszta zespołu The Comic Strip wystąpili w telewizji w programie zrealizowanym w 1982 roku “The Comic Strip presents…” Saunders pojawiła się także w seriach “Girls on Top” i “Happy Families.” W 1987, wspólnie z Dawn French wystąpiły we własnym show pt. “French and Saunders.” Program został entuzjastycznie przyjęty zarówno przez krytyków jak i widzów, a jego autorki zostały uhonorowane nagrodą Brytyjskiej Gildii Scenarzystów.
W jednym z odcinków “French and Saunders” aktorki przedstawiły skecz o neurotycznej matce i jej sztywnej córce. Kiedy BBC poprosiło Saunders o przedstawienie pomysłu na nowy serial, aktorka zdecydowała się na rozwinięcie w/w skeczu. W ten sposób narodziła się idea przeboju “Absolutely Fabulous”.
Pozostałe filmy w dorobku Saunders to “Muppet Treasure Island,” “Spice World,” “A Midwinter’s Tale” oraz “Fanny and Elvis”. Aktorka wystąpiła także w seriach “Let Them Eat Cake”, “Przyjaciele” (Friends – gościnnie) i “Roseanne”.