"Rycerze z Szanghaju": AKTORZY
JACKIE CHAN (Chon Wang/producent wykonawczy)
Dzięki "Godzinom szczytu" i "Kowbojowi z Szanghaju" stał się znany w Stanach Zjednoczonych i Europie. Jednak w Azji już od ponad 20 lat jest najbardziej kasowym gwiazdorem w Azji. Był producentem, reżyserem i gwiazdą blisko stu filmów akcji, m.in. "Pijany smok", "Czyniący cuda", "Król Smoków", "Draka w Bronxie", "Pierwsze uderzenie", "Supercop", "Operacja Kondor", dwie części "Historii policyjnej", "Mr. Nice Guy" i "Zbroja Boga". W ubiegłym roku odniósł sukces w komedii sensacyjnej "Smoking".
Chan urodził się w Hong Kongu w rodzinie robotniczej. Mając siedem lat rozpoczął naukę w pekińskiej Opera School, którą ukończył dziesięć lat później. Uczył się tam gimnastyki, akrobatyki, sztuki walki, tańca, śpiewu i aktorstwa.
Na początku lat 70. Chan pracował jako reżyser scen walki. Inspirując się filmami Bustera Keatona i Harolda Lloyda, Chan wymyślił unikalny styl, łączący humor z mrożącymi krew w żyłach popisami kaskaderskimi. Mistrz walk i urodzony akrobata, Chan zbudował własną legendę, ryzykując życiem na planie swoich kolejnych filmów. Tradycją stało się, że jego filmy wieńczy zestaw niewykorzystanych ujęć, które pokazują, że Jackie Chan sam w sobie jest prawdziwym efektem specjalnym.
Stał się bohaterem animowanego serialu telewizyjnego "Jackie Chan Adventures" i doczekał się nagrody za całokształt twórczości, przyznanej mu przez widzów MTV. W 2002 roku Chan dostał własną gwiazdę na hollywoodzkiej Alei Sławy.
Dopełnieniem jego filmowej kariery jest kariera piosenkarska oraz udział w licznych akcjach charytatywnych na terenie Hongkongu i innych państw azjatyckich.
OWEN WILSON (Roy O’Bannon)
W ciągu ostatnich kilku lat zagrał w kilku hitach kasowych i zdobył rozgłos trzema scenariuszami, które napisał razem z reżyserem Wesem Andersonem. Jeden z nich, "Genialny klan", przyniósł mu w ubiegłym roku nominację do Oscara.
Jako aktor Wilson odniósł sukces występując w "Zoolander", "Za linią wroga", "Poznaj mego tatę" i "Genialny klan".
Po raz pierwszy wystąpił w duecie z Jackie Chanem w "Kowboju z Szanghaju" z 2000 roku. Był to też jego debiut w roli Roya O’Bannona, złodzieja napadającego na pociągi.
Jako scenarzysta Wilson zwrócił na siebie uwagę dzięki komedii "Rushmore", która w 1998 roku była wysoko oceniona przez krytyków amerykańskich i znalazła się na licznych listach 10 najlepszych filmów roku. Był to drugi scenariusz, jaki Wilson napisał razem z Wesem Andersonem. Zadebiutowali niezależną komedią "Bottle Rocket", która stała się jednocześnie aktorskim debiutem Wilsona. Wystąpił w niej także brat Wilsona, Luke.
Wilson ma na swoim koncie także udział w czarnej komedii "The Minus Man" (reżyserskim debiucie Hamptona Fanchera, scenarzysty "Łowcy androidów"), "Permanent Midnight", wyprodukowanym przez Jerry’ego Bruckheimera "Armageddonie", "Anakondzie" oraz "Telemaniaku".
AIDAN GILLEN (Rathbone)
Zdobył uznanie krytyki za rolę Stuarta Alana Jonesa w kontrowersyjnym serialu "Queer As Folk". Agenci od obsady "Rycerzy z Szanghaju" wypatrzyli go w przedstawieniu według "Płatonowa" Czechowa. Urodzony w Dublinie, Gillen zainteresował się aktorstwem w wieku 18 lat. Przeprowadził się wtedy do Londynu w nadziei na angaż teatralny. Wystąpił w kilku spektaklach i serialach telewizyjnych. Pierwszym krokiem ku karierze był udział w "Spirali przemocy" (Some Mother’s Son). W kinie wystąpił także w "Mojo", "Buddy Boy", "Low Down", "The Final Curtain" i "My Kingdom". W telewizji wziął udział w miniserialach "Dice" i "Lorna Doone".
FANN WONG (Chon Lin)
Jest jedną z najpopularniejszych piosenkarek w Azji. Ma na swoim koncie cztery przebojowe płyty. Karierę muzyczną łączy z równie udaną karierą aktorską. Zadebiutowała w 1994 roku w serialu telewizyjnym "Dreams Come True". Za rolę w serialu "Chronicles of Life" zdobyła Singapore Best Actress Award. Popularność przyniósł jej telewizyjny dramat kostiumowy "Return Of The Condor Heroes", który był hitem w Tajwanie i Chinach. Jej pierwszy kinowy występ - w "The Truth About Jane & Sam..." przyniósł Wong nominację do Hong Kong Film Award w kategorii najlepszy debiut.
Fann urodziła się w Singapurze. Uczęszczała do prywatnych szkół i ukończyła La Salle Academy of Fine Arts w Singapurze.
THOMAS FISHER (Artie Doyle)
Aktor angielski, ma na swoim koncie udział w "Mumia powraca", "The Truth Game", "Enigma", "Dziewięć żywotów Thomasa Katza", "Szymon Mag", "Puffer Fish", "Firelight" i "Picasso. Twórca i niszczyciel". Na małym ekranie zagrał w popularnych serialach "Casualty", "North Square" i "Active Defence". Fisher jest także uznanym aktorem teatralnym. Wystąpił m. in. w spektaklach "Hansel & Gretel", "Fifty Revolutions", "The Glory of Living", "Leonce and Lena" oraz "Komedii omyłek".
AARON JOHNSON (Charlie)
Ma dopiero dwanaście lat, ale już może pochwalić się imponującym dorobkiem aktorskim. Zagrał główne role w telewizyjnych produkcjach "Behind Closed Doors" i "Ed Stone is Dead". Wystąpił w teatralnych inscenizacjach "Makbeta", "All My Sons", "Charlie Lavender". W kinie partnerował Richardowi Harrisowi w "Apocalypse - The Revelation" oraz Seanowi Bean w "Tom & Thomas".
Aaron zainteresował się aktorstwem w wieku sześciu lat, kiedy jego siostra zadebiutowała na scenie West Endu. Uczył się aktorstwa, śpiewu i tańca w Jackie Palmer Stage School. Wystąpił w licznych reklamach telewizyjnych, m.in. McDonald’s.