"Rybki z ferajny": MUZYKA GŁĘBIN
Muzyka w filmie "Rybki z ferajny" stanowi kombinację piosenek i oryginalnej ścieżki dźwiękowej, której kompozytorem jest wieloletni współpracownik Jeffrey’a Katzenberga – Hans Zimmer. Jak mówi producent wykonawczy: "Historia mojej współpracy z Hansem jest naprawdę długa i niezwykła. I tym razem jego obecność w zespole twórców filmu wyszła naszemu przedsięwzięciu na dobre. On jest wart każde pieniądze."
Bill Damasche dodaje: "Hans wykonał naprawdę kawał dobrej roboty, przykładając ogromną wagę do tego, żeby ścieżka dźwiękowa była spójna z prezentowanym w filmie obrazem. "Rybki z ferajny" to kolekcja różnych stylów, od klimatów miejskich, po świat rafy koralowej, komedia gangsterska i love story w jednym. Muzycznie zaś mamy i duże partie orkiestrowe i różnorodne piosenki, które to elementy Hans w mistrzowski sposób połączył ze sobą."
Muzyka w filmie "Rybki z ferajny" stanowi integralną jego część dopełniającą obraz, co nie jest do końca typowe dla filmu animowanego. Trzeba jednak pamiętać, że ścieżka dźwiękowa "Rybek" nie jest tradycyjnym soundtrackiem, w potocznym rozumieniu tego słowa. Nadzorujący film od strony muzycznej Darren Higman mówi: "Wychodząc z punktu widzenia chociażby lokalizacji całej tej historii, która przypomina aglomerację miejską na podobieństwo Nowego Jorku, chcieliśmy, żeby muzyka odzwierciedlała klimat wielkiego miasta."
Są więc na ścieżce dźwiękowej elementy hip hopowe, RB, rapu i muzyki pop. To muzyka współczesnego pokolenia, królująca obecnie na listach przebojów."
Twórcy filmu umieścili w soundtracku również imponującą grupę współczesnych wykonawców, którzy swoimi utworami wzbogacili brzmienie "Rybek z ferajny". Pierwszym utworem, który został przerobiony specjalnie na potrzeby filmu jest klasyczny dziś już przebój disco "Car Wash". Jak mówi Higman: "W filmowej historii główny bohater – Oscar pracuje właśnie w myjni, nie mogliśmy zatem pominąć tego utworu (którego angielski tytuł oznacza właśnie myjnię samochodową).
Nową wersję "Car Wash" wykonuje Christina Aguilera, przy akompaniamencie specjalistki z zakresu choreografii – Missy Elliot. Znawcy twierdzą, że ta uwspółcześniona wersja jest lepsza niż jej pierwowzór.
Innym muzycznym duetem jest Sean Paul i Ziggy Marley, wspólnie wykonujący utwór "Three Little Birds", jeden z największych przebojów zmarłego ojca Ziggy’ego, legendy muzyki reggae Boba Marley’a.
Inna jeszcze supergwiazda muzyki pop – Justin Timberlake, razem ze swoim zespołem Timbaland, wykonuje umieszczony na krążku utwór "Good Foot". Twórcy filmu mieli początkowo sporą tremę, nie wiedząc czy gwiazdor wykaże zainteresowanie tym projektem, jednak na szczęście wykazał on dużo entuzjazmu i wsparcia dla projektu.
Inną jeszcze nastoletnią sensację muzyczną będziemy mieli okazję usłyszeć w filmie – mowa o JoJo, śpiewającą utwór “Secret Love," a będący podsumowaniem skrywanych uczuć Angie dla Oscara. Lola również ma swoją piosenkę przewodnią zatytułowaną nieprzypadkowo “Gold Digger" (o kobiecie lecącej tylko na szmal) a wykonywaną przez gwiazdę muzyki rap Ludacris, z akompaniamentem Bobby’ego V. i Lil’ Fate.
Inni artyści umieszczeni na ścieżce dźwiękowej filmu to "Rybki z ferajny" to: D12, z utworem “Lies & Rumors"; Avant, w piosence “I Can’t Wait"; India.Arie, śpiewająca “Get It Together"; The Pussycat Dolls i ich “We Went As Far As We Felt Like Goin’"; Fan_3 z “Digits"; oraz Cheryl Lynn, w utworze “Sweet Kinda Life."
Jeśli jednak szukalibyśmy jednej piosenki najlepiej oddającej klimat “Rybek z ferajny" to jest to z pewnością remake “Got to Be Real," w wykonaniu Mary J. Blige i Willa Smitha. Jak mówi Katzenberg: "Jest to w pewnym sensie hymn i myśl przewodnia naszego filmu, ponieważ tak jak w tytule utworu Oscar musi być prawdziwy i wierny sobie żeby osiągnąć w życiu to, czego pragnie.