"Rodzina": WYPOWIEDŹ REŻYSERKI
PERNILLE FISCHER CHRISTENSEN
Wszyscy wradzamy się w coś, co już jest, w rodziny. W okoliczności, rodziców, rodzeństwo, miłość i pragnienia, normy obyczajowe, zwyczaje, wartości, w język. Zostajemy nazwani. Jesteśmy czyimś synem lub córką. Należymy do kogoś. Otrzymujemy to jako dar, ale także jest to nam narzucane. Rodzina jest zarówno przywilejem, jak i obowiązkiem. Jeżeli mamy szczęście, możemy liczyć na nasze rodziny, ale zwykle możemy też liczyć na to, że będą się czegoś spodziewać także od nas.
Marzymy o stałej i niezmiennej rodzinie, ale życie samo jest zmianą. Czasami możemy to kontrolować: możemy wyjść za mąż, rozwieść się, podróżować, zostać w domu, mieć dzieci lub zdecydować się ich nie mieć. Kiedy indziej rodzina zmienia się na naszych oczach. Pojawiają się nowi członkowie, inni odchodzą, czasami ci najbardziej ukochani i potrzebni.
Musimy się odnaleźć w tym wszystkim, dowiedzieć się, kim jesteśmy i co zrobić z tym, co zostało nam dane. Możemy oddać cześć naszemu ojcu i matce, ale też powiedzieć im NIE, zawieść ich i odrzucić. Możemy zbudować życie, które jest nasze. Stworzyć własne rodziny, powołać nowych członków rodziny do życia, które dla nich przygotowaliśmy...
Urodzona w 1969 r. Debiut Fischer Christensen TELENOWELA (2006) miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 2006 r., gdzie otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia - Grand Prix Jury oraz nagrodę za Najlepszy Debiut. TELENOWELA zdobyła też nagrodę duńskich krytyków Bodil dla najlepszego filmu 2007 roku. Jej drugi film, DANCERS, miał premierę w 2008 roku. "Rodzina" (2010) jest trzecim filmem fabularnym w karierze Pernille Fischer Christensen.
Filmografia - reżyseria i scenariusz:
Filmy fabularne:
A FAMILY (2010)
DANCERS (2008)
TELENOWELA (2006)
Krótkie metraże:
HABIBTI MY LOVE (2002)
INDIEN (1999)