Reklama

Reklama

"Punisher": SCENARIUSZ/ADAPTACJA

Podczas pracy nad scenariuszem, Hensleigh rozwinął temat zemsty tworząc nowe postaci i wątki, które pozwoliły na podejście do głównego tematu z różnych perspektyw. W oryginalnym komiksie, Frank Castle decyduje się na wymierzenie sprawiedliwości po tym jak jego rodzina zostaje brutalnie zabita w nowojorskim Central Parku. Hensleigh dokonał zmian przyjmując mroczniejszy scenariusz – rodzina Castle’a staje się celem bezlitosnej zemsty kryminalistów, której źródłem jest praca Franka dla FBI. Wściekłość Castle’a jest spowodowana nie tylko chęcią rewanżu, ale także poczuciem winy i świadomością, że struktury rządowe, którym ufał i które miały chronić jego rodzinę nie wywiązały się ze swoich zobowiązań. Hurd tak to komentuje, “Frank Castle zawsze wierzył istnieją rozsądne powody, aby wykonywać polecenia. Wierzył też, że czasami można usprawiedliwić przemoc. Cała ta filozofia lega w gruzach, kiedy okazuje się, że jego rodzina zostaje zabita. Kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że sprawiedliwość może nigdy nie dosięgnąć sprawców zbrodni, decyduje się zostać wymierzającym sprawiedliwość mścicielem..”

Reklama

Struktura scenariusza Hensleigha polega na przeciwstawieniu sobie dwóch historii – Castle’a i jego przeciwnika. “To film o zemście, na którą chciałem spojrzeć z różnych punktów widzenia,” wyjaśnia. “Chciałem pokazać, że istnieje rodzaj zemsty, którą można usprawiedliwić.”

Saint jest wspólczesnym kryminalistą, który wykorzystuje swoje nielegalnie nagromadzone bogactwo, aby umocnić swoją pozycję w społeczeństwie. Bogacąc się dzięki sprzedaży narkotyków, Saint zajmuje się także legalnymi interesami – handluje samochodami oraz prowadzi klub Saints and Sinners. W pewien sposób, Saint jest bardzo podobny do Castle’a: ciężko pracuje, jest inteligentny i oddany swojej rodzinie. Kiedy jego syn Bobby zostaje zabity podczas transakcji przemycanej broni, Saint jest zdecydowany zaryzykować całym swoim życiem, aby tylko pomścić jego śmierć.

Pracując nad postacią Sainta, Hensleigh przeprowadził rozległe badania dotyczące przestępców i ich psychiki. “Howard Saint wierzy, że jego zemsta jest czymś właściwym,” komentuje filmowiec. “Ale jak większość ludzi jego pokroju, znajduje się poza granicą moralności i świata, w którym żyjemu. Wierzy, że jest ponad prawem i nie przyjmuje do wiadomości faktu, że jego syn został zabity przez agentów rządowych w trakcie procesu łamania prawa.” Saint nie bierze także pod uwagę tego, że to jego własna nielegalna działalność była przykładem dla zmarłego syna.

Avi Arad postrzega Howarda Sainta jako złoczyńcę, który idealnie pasuje do tradycji firmy Marvel. “Chcemy, żeby tworzone przez nas czarne charaktery miały ludzki wymiar. Aby zrozumieć złoczyńcę musimy dostrzec w nim człowieka, który wraca wieczorem do domu,” twierdzi. “Howard Saint prowadzi życie, które kocha, żonę, którą adoruje i dzieci, które są jego oczkiem w głowie. Zdaje sobie, jednak sprawę z tego, że prowadzi interesy mroczne interesy. Jego życie jest paranoją.”

Ta paranoja odgrywa ważną rolę w planie Castle’a, który jest zbudowany w dużej części na znajomości rodziny Sainta oraz jego nielegalnych przedsięwzięć. Strategia Castle’a polega na zachwianiu wiary Howarda Sainta w jego największy skarb – rodzinę, w której skład wchodzi także jego najlepszy przyjaciel i prawnik Quentin Glass. “To wyrachowana gra Castle’a. Mógłby po prostu dokonać egzekucji Howarda Sainta na polu golfowym, ale nie robi tego. To za mało,” mówi Hensleigh. “Castle nie jest jeszcze pewien, co zamierza zrobić, ale jego filozofia zaczyna nabierać wyraźnych kształtów. Jak mówi później, nie chodzi o zemstę, która jest wynikiem emocji – ale o karę.”

Hensleigh zwiększył w scenariuszu partie sąsiadów Castle’a - Joan, Dave’a i Mr. Bumpo, którzy pojawili się wcześniej w serii Welcome Back Frank. Ta właśnie trójka staje się jedynym związkiem Castle’a ze społeczeństwem i poczuciem humoru. Pomagają mu dostrzec coś więcej poza własnym bólem. “To złamani przez życie – tak jak Castle. Wzajemnie pomagają sobie odrzucić bolesną przeszłość,” mówi Hensleigh. “Dzięki zwykłym, ludzkim kontaktom i dzięki temu, że musiał przyjść im z pomocą, Castle zdaje sobie sprawę, że poza pomszczeniem śmierci własnej rodziny pozostało mu do spełnienia coś jeszcze.”

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Punisher

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy