"Psy i koty": AKTORZY
JEFF GOLBLUM (Profesor Brody)
Ulubieniec publiczności i krytyków, brał udział w trzech z dziesięciu najbardziej kasowych filmów wszechczasów: światowym sukcesie Stevena Spielberga „Jurassic Park”, jego sequelu „Zaginiony Świat Jurassic Park”, i w thrillerze science-fiction „Dzień Niepodległości”.
Goldblum rozpoczął swoją karierę aktorską w Nowym Jorku w znanej sztuce broadwayowskiej „Two Gentlemen of Verona”, następnie został obsadzony w dwóch filmach z serii „Życzenie Śmierci”, i w filmach Roberta Altmana, „California Split” i „Nashville”. Długa lista filmów z udziałem Goldbluma zawiera „Holy Man”, animowanego „Księcia Egiptu” (głos Aarona), popularną komedię Chrisa Columbusa „Dziewięć miesięcy”; „Annie Hall” Woody’ego Allena; „The Big Chill”, „Silverado”, „Muchę”, „Deep Cover”, „The Next Stop Greenwich Village” Paula Mazursky’ego, „Remember My Name”, „Inwazję Pożeraczy Ciał”, oraz „The Right Stuff”.
Ostatnie projekty Goldbluma to między innymi „Augie Rose” z Anne Heche, w reżyserii Matta Tabaka; „One of the Hollywood Team” z Gretą Scacchi, w reżyserii Karla Francisa, opowiadający o aktorach, scenarzystach i reżyserach, którzy w latach trzydziestych znajdowali się na czarnej liście Hollywood oraz „Perfume” Michaela Rymera, który zadebiutował na festiwalu w Sundance. Niedługo będzie go można zobaczyć w pełnometrażowej komedii „Igby Goes Down”. W telewizji, Goldblum grał między innymi w filmie „Lush Life”, na temat nowojorskiej sceny jazzowej.
Jako reżyser Goldblum był nominowany do Nagrody Akademii za krótki film fabularny „Little Surprises”. Był też członkiem jury na festiwalu w Cannes w 1999 roku.
ELIZABETH PERKINS (Carolyn Brody)
Aktorka zadebiutowała w teatrze w 1984 roku w „Brighton Beach Memories” Neila Simona. Jednocześnie pracowała z Playwright Horizon, Ensemble Studio Theatre, New York Shakespeare Festival i Steppenwolf Theater. Ostatnio grała na scenie w czarnej komedii Johna Patricka Stanleya „Four Dogs and a Bone” w Geffen Playhouse w Los Angeles.
Ostatni fabularny dorobek Perkins, to między innymi hit „28 dni”, w którym grała z Sandrą Bullock; „Crazy in Alabama” w reżyserii Antonio Banderasa, z Melanie Griffith i Davidem Morse i dramat 1998 roku „I’m Losing You”.
Perkins zadebiutowała w filmie w „About Last Night” Eda Zwicka, oraz w adaptacji sztuki Davida Mameta „Sexual Perversity in Chicago”. Jej przełomową rolą był ogromny hit z 1988 roku, „Duży” z Tomem Hanksem, w reżyserii Penny Marshall. Od tej pory otrzymywała pochwały krytyków: za rolę w „Avalon” Barry’ego Levinsona. w „The Doctor”, „He Said She Said” i „Indian Summer”, zanim wcieliła w życie rolę z filmu rysunkowego- postać Wilmy Flinstone w „The Flinstones”. Inne filmy z jej udziałem to „Miracle on 34th Street”, „Księżyc i Valentino”, „From the Hip; Sweethearts Dance”, „Love at Large; Enid is Sleeping”, oraz „Lesser Prophets”.
Wśród jej projektów telewizyjnych są między innymi „For Their Own Good”, „Baby 2000”, „The Rescuers” wyprodukowane dla Barwood Productions Barbry Streisand, doceniony serial HBO „From the Earth to the Moon”, „If These Walls Could Talk 2”, oraz, ostatnio, „Battery Park”.
Obecnie Perkins kręci „What Girls Learn” dla Showtime.
ALEXANDER POLLOCK (Scott Brody)
W wieku zaledwie 11 lat, pojawił się już w filmach pełnometrażowych: „Replicant” z Jean Claude Van Damme; „Big Bully” , oraz pełnometrażowym filmie TNT „You Know My Name” z Samem Elliotem, a także w wielu telewizyjnych filmach, w tym ostatnio w thrillerze science-fiction „They Nest”, komedii „Hailey Wagner Star”, „Floating Away” oraz „Angel of Pennsylvania”.
Pochodzący z Vancouver aktor ma w swoim dorobku jeszcze między innymi dramat „The Stepsister”, „Nothern Lights” z Diane Keaton i Maury Chaykin, thriller science-fiction „Cloned” z Elizabethg Perkins, „Resurrection II” z Dana Delany, oraz tajemniczy thriller „Fatal Error” z Anthonym Sabato Jr. Pollock również wystąpił gościnnie w epizodzie serialu z 1999 roku „The Crow: Stairway to Heaven”.
OBSADA DUBBINGU
TOBEY MAGUIRE (Lou)
Zwrócił uwagę w swojej branży przełomowymi rolami w kilku filmach, w tym ostatnio „Cudowni Chłopcy” z Michaelem Douglasem i „Wbrew Regułom”, chwalonym filmie Lasse Halstroma.
Zagrał partyzanta w epickim filmie Anga Lee o Wojnie Domowej „Przejażdżka z Diabłem”, obok Skeera Ulricha i Jeffreya Wrighta, główną rolę z Reese Witherspoon w komedii fantasy „Miasteczko Pleasantville”. W 1997 roku zwrócił uwagę krytyków rolą w cenionym filmie Anga Lee, „The Ice Strorm”, z Joan Allen, Kevinem Klinem, Sigourney Weaver i Christiną Ricci.
Maguire po raz pierwszy zwrócił uwagę swoją rolą w nominowanym do Nagrody Akademii „Duke of Groove”, z Kate Capshaw, Umą Thurman i Kieferem Sutherlandem. Wśród jego licznych ról w filmach są satyra Woody’ego Allena „Przejrzeć Harry’ego”, z gwiazdorską obsadą, w której skład weszli Allen, Kirstie Alley, Demi Moore, Judy Dacius, Biklly Crystal i Robin Williams; zakręcona komedia Terry’ego Gilliama „Fear and Loathing in Las Vegas” z Johnnym Deppem i Benicio del Toro; filmową wersją nagrodzonej noweli Andrew Wellmana, „S.F.W”, oraz „Chłopięcy Świat” z Robertem de Niro, Ellen Barkin i Leomardo DiCaprio. Obecnie jest w trakcie produkcji przygodowego, fabularnego „Spider Mana”, w którym zagra zwinnego, rzucającego sieci bohatera, z reżyserem Samem Raimi, na podstawie scenariusza Davida Koeppa.
ALEC BALDWIN (Butch)
Ma w swoim Broadwayowskim dorobku „Tramwaj Zwany Pożądaniem”, za który otrzymał nominację do nagrody Tony; „Loot” Joe Ortona, za który otrzymał Theatre World Award, oraz „Serious Money” Cheryl Churchhill. Inne jego teatralne role to: „Preludium Miłości” w Circle Rep, która dała mu nagrodę Obie, „Life in the Theatre” w Hartman, oraz tytułowa rola w Makbecie w czasie nowojorskiego Festiwalu Szekspirowskiego. Baldwin zagrał ostatnio w „Hollywood Atakuje”, a także wcielił się w Mr. Conductora w fabularnej historii dla dzieci, „Thomas and the Magic Railroad”. Obecnie można go oglądać w roli Jimmiego Doolittle’a w epickim „Pearl Harbor”.
Baldwin kierował ostatnio produkcją i zagrał główną rolę w czterogodzinnym, oryginalnym filmie TNT „Nuremberg: Infamy of Trial”, za który otrzymał nominacje do Złotego Globu i nagrody SAG za rolę sędziego Roberta Jacksona. Ostatnio zakończył produkcję „The Devil and Daniel Webster”, w której portretuje walczącego pisarza, którzy zaprzedaje duszę w zamian za karierę i sukces. W filmie zagrają też Anthony Hopkins i Jennifer Love Hewitt, i jest to debiut reżyserski Baldwina.
Wśród jego licznych filmów znajdują się „Outside Providence”, „The Edge”, „Mercury Rising”, „Duchy Missisipi”, „The Juror”, „Heaven’s Prisoners”, „The Shadow”, „The Gateway”, „Malice”, „Glengarry Glen Ross”, „Preludium Miłości”, „Polowanie na Czerwony Październik”, „Great Balls of Fire”, „Alice” „Miami Blues”, „Pracująca Dziweczyna”, „Talk Radio”, „Poślubiona Mafii”, „Sok z Żuka” i „She’s Having a Baby”. Jego karierę rozpoczęła rola w dziennym serialu NBC, „The Doctors”, następnie Baldwin wystąpił w licznych telewizyjnych rolach, w tym „Knots Landing” CBS i miniserial NBC „Dress Gray”.
SEAN HAYES (Pan Tinkles)
Jest utalentowanym muzykiem, a również aktorem i komikiem. W czasie studiów (aktorstwo i dyrygentura) na Uniwersytecie Stanowym Illinois, utrzymywał się z pracy jako klasyczny pianista, był też w zespole pop. Hayes rozpoczął swoją profesjonalną karierę w kręgach teatralnych Chicago, służąc jako dyrektor muzyczny w Pleasant Run Theater przez kilka lat, w czasie uczestnictwa w produkcjach takich, jak „The Music Man”, „West Side Story” czy „Skrzypek na Dachu”. Komponował oryginalną muzyką do produkcji „Antygony” w Steppenwolf Theatre, pojawił się tez w oryginalnej produkcji „Role Play” w Organic Theater. Wychowanek osławionej improwizacyjnej grupy komediowej Second City, Hayes zbierał brawa jako komik, występując w Comedy Club w Los Angeles.
Będąc wciąż w Chicago, Hayes zdobywał role w telewizyjnych programach, a również w filmie telewizyjnym „A&P”, opartej na historii Johna Updike’a, zanim nie otrzymał roli, która dała mu tegoroczną nagrodę Emmy - Jacka McFarlanfda w hitowym serialu komediowym NBC „Will and Grace”. Został również uhonorowany nagrodą SAG, oraz American Comedy Award (amerykańską nagrodą komediową) oraz nagrodą TV Guide, jak również dwiema nominacjami do Złotego Globu.
Hayes zadebiutował na wielkim ekranie w 1988 roku w tytułowej roli hitu „Billy’s Hollywood Screen Kiss”, co dało mu wyrazy uznania na festiwalu filmowym w Sundance.
SUSAN SARANDON (Ivy)
Wnosi swój własny rodzaj sex-appealu i inteligencji do każdej roli - od odważnego portretu w „Bill Durham”, aż po nominowane do Oscara role w filmach „Thelma i Louise”, „Olej Lorenza” oraz „Klient”, oraz w roli, którą zdobyła Nagrodę Akademii i SAG, Siostry Helen, zakonnicy pracującej ze skazanym na śmierć zabójcą w „Dead Man Walking: Przed Egzekucją”
Sarandon zadebiutowała jako aktorka w filmie „Joe”, następnie zagrała w dramacie „A World Apart”. Jej wczesne filmy, to „The Great Waldo Pepper”, „Lovin’ Molly”, „The Front Page”, oraz kultowy klasyk w 1975 roku, „The Rocky Horror Picture Show”. W 1978 roku zagrała matkę Brooke Shields w kontrowersyjnym filmie Louisa Malle „Oretty Baby”, następnie dostała swoją pierwszą nominację do Oscara w „Atlantic City” Mallego. Inne filmy z jej udziałem, to „King of the Gypsies”, „The Hunger”, „The Sweet Hearts”, „Compromising Pisitions”, „The January Man”, „Biały Pałac”, „The Buddy System”, „Sweet Hearts Dance”, „A Dry White Season”, „Czarownice z Eastwick”, „Bob Roberts”, „Light Sleeper”, „Małe Kobietki” oraz „Safe Passage”.
Bardziej ostatnio grała główną rolę z Paulem Newmanem i Gene Hackman w „Twilight”; z Julią Roberts w gorzkiej komedii „Mamuśka”; farsie erotycznej „Illuminata” w reżyserii Johna Turturro; dramacie Tima Robbinsa „Cradle Will Rock”; „Anywhere But Here” Wayne’a Wanga, oraz „Joe Gould’s Secret” Stanleya Tucci. Użyczała głosu w hitowym, animowanym filmie pełnometrażowym, „Rugrats in Paris”, służyła też jako narrator dokumentu Laleha Khadivi’ego „900 Women”, o więźniarkach w kobiecych więzieniach. Grała też główną rolę w „Earthly Possesions”, opartym na powieści Anne Tyler, w reżyserii Jamesa Lapine. Na Broadwayu Sarandon pojawiła się w „An Evening with Richard Nixon”, zdobyła też uznanie krytyków za role off-Broadway w „A Couple White Chicks Sitting Around Talkin’”, oraz thrillerze „Extremities”.
Wkrótce można ją będzie zobaczyć w „Baby’s In Black” Brada Silberinga, a także z Jeffem Goldblum w komedii „Igby Goes Down. W 2002 roku w planach jest „The Banger Sisters”, z Goldie Hawn i Geoffreyem Rushem.
JOE PANTOLIANO (Peek)
Dostał swoją pierwszą profesjonalną rolę jako Billy Bibbit, w narodowej, objazdowej obsadzie „Lotu nad Kukułczym Gniazdem”. Od tej pory pracował w teatrze regionalnym, pojawiając się w ponad czterdziestu produkcjach Off-Broadway, w tym „Vision of Kerouac” w Lion Theater i „The Death Star” w teatrze St. Clements. W 1976 roku, Pantoliano przeniósł się do Hollywood, i pojawił się w serialu ABC „McNamara’s Band” oraz „Free Coutry”, z Robem Reinerem w roli głównej, następnie obsadzono go w ważnej roli Maggia w miniserialu NBC „Stąd do Wieczności”. Wracając do Los Angeles, zdobył nagrodę Dramalogue i Drama Critics Circle dla Najlepszego Aktora w „Orphans”, zgarnął też drugą nagrodę Dramalogue dla Najlepszego Aktora za „Italian American Reconciliation”.
Pantoliano był nominowany do nagrody Casablanca za epizodyczną rolę w serialu grozy „Opowieści z Krypty”, w reżyserii Richarda Donnera. Inne telewizyjne filmy z jego udziałem, to role w „Nowojorskich Gliniarzach”, „Prawnikach z Los Angeles” oraz „Civil Wars” Grał też w „El Diablo” HBO, serialu NBC „The Fanelli Boys”, oraz docenionym przez krytykę dramatycznym serialu „EZ Streets”, za który był nominowany do nagrody Viewers Quality Television.
Ostatnio zagrał obok Keanu Reeves i Laurence Fishburne’a w międzynarodowym hicie kasowym braci Wachowskich „Matrix”. Wśród licznych filmów z jego udziałem znajdują się „Risky Business”, „Running Scared”, „La Bamba”, „Imperium Słońca” Stevena Spielberga, „Midnight Run”, „Ścigany”, „Bad Boys”, „Bound” oraz „U.S. Marshalls”. Pantoliano zagrał główną rolę w wysoko cenionym dramacie „Taxman”, który także współprodukował. Obecnie można go oglądać w „Memento”, w reżyserii Christophera Nolana i z Guyem Pierce i Carrie-Anne Moss w rolach głównych.
Pantoliano gra także główną rolę w serialu „Rodzina Soprano”. Planuje również debiut reżyserski - „Wild Life Incorporated”.
MICHAEL CLARKE DUNCAN (Sam)
Był nominowany do Nagrody Akademii, Złotego Globu i nagrody SAG za rolę w dramacie z 1999 roku, „Zielona Mila”, obok Toma Hanksa. Następnego roku Duncan ponownie spotkał się ze swoim współgwiazdorem z „Armageddon”, Brucem Willisem, w kasowej komedii „The Whole Nine Yards”, następnie zagrał z Davidem Arquette w „See Spot Run”, oraz oryginalnym filmie Showtime „They Call Me Sir”.
Następnie zobaczymy go z The Rock’iem w filmie akcji „Scorpion King”, i z Markiem Wahlbergiem w wysoko oczekiwanym filmie Tima Burtona „Planeta Małp”.
Urodzony i wychowany w Chicago, Duncan studiował na Alcorn State University w Missisipi. Po pracy w ochronie podróżującej ekipy teatralnej, pracował w reklamach, zanim zadebiutował na ekranie w komedii F. Gary’ego Graya „Friday”. Inne filmy z udziałem Duncana, to między innymi „Bullworth”, „The Player’s Club” oraz „Night at the Roxbury”. W telewizji pojawił się w „Arli$$”, „The Jamie Foxx Show”, „Bajer z Bel-Air”, „Weird Science”, „Świat według Bundych”, „The Wayans Brothers”, oraz „Moda na Sukces”.
W 2000 roku Duncan został wybrany Male Star of Tomorrow (Męską Gwiazdą Jutra) w ShoWest przez National Association of Theater Owners (Narodowe Stowarzyszenie Właścicieli Kin).
JON LOVITZ (Calico)
Jego występ w „Ich Własnej Lidze” został nazwany przez krytyków jedną z najbardziej niezapomnianych ról w 1994 roku. Otrzymywał też pełne zachwytu recenzje dzięki roli neurotycznego brata Billy’ego Crystala w „City Slickers II”.
Ostatnio mogliśmy oglądać Lovitza w „Drobnych Cwaniaczkach” Woody’ego Allena, komedii „Mały Nicky” obok Adama Sandlera, i w komediach „The Boom Boom Room” oraz „Hotting the Wall”. Wśród licznych pamiętnych roli Lovitza znajdują się te w „High School High” obok Tii Carrere, „The Great White Hype” z Jeffem Goldblum, Samuelem L. Jacksonem, i Cheech Martin; „National Lampoon’s Spoof: Loaded Weapon One”, w którym sparodiował rolę Joe Pesci z „Zabójczej Broni”; „Trapped in Paradise” obok Dany Carvey, oraz „North” z Brucem Willisem w roli głównej. Pojawił się też w filmach „Happiness”, „Od Wesela do Wesela”, „Jumpin’ Jack Flash”, „Duży”, „Moja Macocha jest Kosmitką”, „Trzej Amigos!” oraz „Mr. Destiny”.
Dwukrotnie nominowany do nagrody Emmy za udział w „Saturday Night Live”, Lovitz podkładał też głos tytułowej postaci cenionego przez krytyków animowanego serialu „The Critic”. Przedtem pokazał swoje talenty do telewizji, mając własny program w Fox Network, „The Please Watch with Jon Lovitz Special”, którego produkcją kierował i który współtworzył z Alanem Zweibelem. Lovitz dołączył do obsady „Saturday Night Live” w 1984 roku, gdzie jego chwytliwe powiedzonka, jak „Yeah, that’s the ticket”, „I gotta go”, oraz „I just want to be loved, is that so wrong?”, weszły do codziennego słownika amerykańskich telewidzów.
Jak jego postać, Master Thespian, Lovitz jest znakomitym klasycznym aktorem i to dyplomowanym - ukończył Uniwersity of California w Irvine. W 1982 roku zaczął brać lekcje w The Groudings, chwalonym studio improwizacji w Los Angeles, rok później stał się członkiem Groudings Sunday Company.
CHARLTON HESTON (Mastiff)
Zdobywca Nagrody Akademii grał główne role w ponad osiemdziesięciu filmach, i równie wielu produkcjach teatralnych. Po wzięciu udziału w szkolnej sztuce, pochodzący z Evanston, Illinois, Heston postanowił zostać aktorem, i studiował aktorstwo na Northwestern University. Po służbie w Siłach Powietrznych USA podczas II Wojny Światowej, przeniósł się do Nowego Yorku i następnie do Ashville, Północna Karolina, gdzie z żoną Lydią, rozpoczęli kariery reżyserskie i aktorskie w Thomas Wolfe Memorial Theater. W 1948 roku Heston zadebiutował na Broadwayu w „Anthony and Cleopatra”, natychmiast stając się jednym z pierwszych aktorów odnoszących sukces w nowym medium czasów, telewizji, w „Studio One” i innych programach dramatycznych. Jego główna rola w szeroko oklaskiwanym „Juliuszu Cezarze” Davida Bradleya zwróciła uwagę Hollywoodzkiego producenta Hala Wallisa, który obsadził go w głównej roli w „Dark City”. Następnie Cecil B. DeMille zaangażował go do „The Greatest Show on Earth” który otrzymał Oscara za Najlepszy Film. Jasny moment Hestona przyszedł w 1959 roku, kiedy zdobył Nagrodę Akademii dla Najlepszego Aktora za rolę w „Ben-Hur”. Od tego czasu zgarnął liczne, międzynarodowe odpowiedniki Oscara, w tym najwyższą niemiecką nagrodę, Bambi, włoską nagrodę David Di Donatello, oraz belgijską Til Udenspiegel (pobicie rekordu trzy razy).
W 1971 roku Heston zadebiutował jako reżyser filmową wersją „Anthony and Cleopatra”, zagrał w nim też główną rolę. Kilka z jego licznych i pamiętnych ról, to „The Muccaneer”, „The Ten Commandments”, „The Gratest Story Ever Told”, „The Agony and the Extasy”, „Khartoum”, „Trzej Muszkieterowie”, „Touch of Evil”, „Ruby Gentry”, „The Far Horizons”, „The Big Country”, „Major Dundee”, „The War Lord”, „Planeta Małp”, „Will Penny”, „The Hawaiians”, „Midway”, „The Omega Man” oraz „Two-Minute Warning”. Grał główną rolę i reżyserował „A Man For All Season” dla Cable w 1988 roku.
W 1977 roku zadebiutował jako pisarz, wydając bestseller „The Actor’s Life: Journals 1956 to 1976”, następnie „Beijing Diary”, o pamiętnym doświadczeniu w Chinach podczas reżyserii „The Calne Mutiny” z chińską obsadą. Heston napisał autobiografię, „In the Arena”; podwójny CD-ROM z podróżą do miejsc z Biblii, „Voyage Throug the Bible”; Pamiątkę ze swojej kariery filmowej, „Charlton Heston’s Hollywood”, i refleksje o życiu „To Be a Man: Letter to My Grandson”. Jego ostatnią książką jest „The Courage to be Free”, kolekcja esejów i przemówień, które wyrażają jego podejście do wolności jednostki, sprzedawanych przez Internet.
W telewizji Heston zagrał główną role w „The Colbys” Aarona Spellinga, a również w telewizyjnym filmie „Proud Men”, uznanym przez TV Guide za jeden z najlepszych filmów roku. W latach osiemdziesiątych, jego rola Sir Thomasa More’s a „A Man For All Seasons” Roberta Bolta pobiła kasowy rekord teatralny i wzbudziła podziw krytyków z Chicago, Los Angeles, Miami i Londynu. Heston w dalszym ciągu dzieli swój czas między film i scenę, ostatnio pojawił się ze swoją żoną Lydią w pokazywanej w wielu miastach sztuce, komedii romantycznej, „Love Letters”. Heston ostatnio zagrał także w „Hamlecie” Kennetha Branagha”, „Herculesie” Disneya, „Męska Gra” Olivera Stone’a, oraz obecnie wyświetlanym „Town and Country”. Właśnie zakończył w Izraelu produkcję jeszcze nie zatytułowanego filmu, z Jeanem Claude Van Damme w roli głównej.
W 1977 roku Heston otrzymał nagrodę Jean Hershold Humanitarian, przyznawaną przez Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Był prezesem Screen Actors Guild od 1966 roku do 1971 roku, następnie stał się członkiem zarządu American Film Institute.