"Przypadkowy mąż": OBSADA
UMA THURMAN (Dr Emma Lloyd) urodziła się 29 kwietnia 1970 roku w Bostonie. Nietypowe imię zostało jej nadane przez ojca na cześć hinduskiej bogini blasku i piękna. Jej rodzeństwo także nosi imiona związane z tradycją buddyjską. To dlatego, że ojciec aktorki był pierwszym Amerykaninem, który został mnichem buddyjskim. Był znanym wykładowcą na wydziale orientalistyki Columbia University, tłumaczył najważniejsze dla buddyzmu pisma. Między innymi dlatego gościem
w domu aktorki był sam Dalajlama XIV.
Zaczęła grywać w filmach jako 15-latka, równocześnie pracowała jako modelka. Uwagę krytyki i widzów zwróciła 3 lata po debiucie rolą Wenus w filmie "Przygody barona Munchausena" w reżyserii Terry'ego Gilliama. Niedługo po tym wystąpiła u boku Johna Malkovicha, Glenn Close i Michelle Pfeiffer w ekranizacji skandalizującej książki "Niebezpieczne związki" w reżyserii Brytyjczyka Stephena Fearsa. Zagrała młodziutką Cecile de Volanges. Krytycy byli zachwyceni jej zmysłową kreacją. Odtąd aktorka nie mogła narzekać na brak pracy. Wkrótce, w 1990 roku zagrała rozpasaną erotycznie June, żonę pisarza Henry'ego Millera, autora "Zwrotnika Raka" i "Zwrotnika Koziorożca". Film Philipa Kaufmana o namiętnym, miłosnym trójkącie June Miller, Henry'ego Millera i pisarki Anais Nin zachwycił krytykę. Po tej roli mówiono, że Uma ma nieprawdopodobne możliwości. Na początku lat 90. wystąpiła w wielu filmach: "Depresja gangstera", "Jennifer 8", "Gdzie serce twoje", "Diagnoza zbrodni", "I kowbojki mogą marzyć". Najważniejsza rola przyszła jednak w 1994 roku. Wówczas Quentin Tarantino zaproponował jej udział w "Pulp Fiction". Film okazał się prawdziwym przebojem, szybko zyskał rangę filmu kultowego. Za rolę ekscentrycznej żony gangstera, która na równi z koktajlami mlecznymi uwielbia kokainę została nominowana do Oscara. Stała się także ulubioną aktorką Quentina Tarantino i w blisko dziesięć lat po sukcesie "Pulp Fiction" wystąpiła w jego kinowych przebojach "Kill Bill" (2003) i "Killl Bill 2" (2004). Jest aktorką wszechstronną. Równie błyskotliwie kreuje role w filmach niezależnych ("Vatel"(2000), "Miesiąc nad jeziorem" (1995), jak i megaprodukcjach ("Batman i Robin" (1997), "Moja super eksdziewczyna" (2006).
Zdobyła Złoty Glob w 2003 roku za rolę w "Histerycznej ślepocie". Należy do czołówki najlepszych aktorek Hollywood. Była żoną Gary'ego Oldmana i Ethana Hawke'a.
COLIN FIRTH (Michael) aktor teatralny i filmowy, od lat uważany za najlepszego brytyjskiego aktora komediowego. Urodził się 10 września 1960 roku w miejscowości Grayshott w hrabstwie Hampshire. Jest rodowitym Brytyjczykiem, ale jako dziecko wiele podróżował. Pierwsze lata życia spędził w Nigerii, gdzie jego dziadkowie byli misjonarzami. Rodzice byli nauczycielami. Ojciec uczył historii, matka wykładała teologię. Mimo tego młody Colin nie cierpiał szkoły. Jako osiemnastolatek dołączył do zespołu National Youth Theater. Niemal nie występował, pracował za kulisami. Rozpoczął studia w Drama Centre w Londynie. Debiutował w teatrze na West Endzie w sztuce Juliana Mitchella "Another Country". Ekranizacja sztuki była także jego debiutem kinowym w 1984 roku. W latach 80. grywał głównie w filmach telewizyjnych. Jego kariera rozpoczęła się na dobre dopiero u schyłku lat 80. W 1988 roku zagrał na dużym ekranie rolę weterana wojennego w filmie Pata O'Connora "Miesiąc na wsi". W tym samym roku wystąpił u Miloša Formana w filmie "Valmont" na podstawie skandalizujących "Niebezpiecznych związków". Wielkie zainteresowanie publiczności wzbudził rolą Pana Darcy'ego w miniserialu BBC "Duma i uprzedzenia", za którą w 1995 roku został nominowany do nagrody BAFTA. Rok później zagrał w filmie "Angielski pacjent". Za tę rolę był nominowany do Oscara. Kolejne lata były bardzo pracowite. Bywało, że grywał w 5 filmach rocznie. Najważniejsze role z końca lat 90. to: Lord Wessex w "Zakochanym Szekspirze" Johna Maddena, Szekpir w "Blackladder Back and Forth". W 2001 roku stał się ulubieńcem ekranu za sprawą komedii "Dzienniki Bridget Jones". Film odniósł oszałamiający sukces. Odtąd trudno wyobrazić sobie komedię romantyczną bez Colina Firtha w czołówce. Zagrał w "To właśnie miłość" wyreżyserowanym przez Richarda Curtisa (2003), "Bridget Jones: W pogoni za rozumem" (2004). W 2008 roku zagrał w filmie "Mamma Mia" z Meryl Streep i Piercem Brosnanem. Obraz z piosenkami szwedzkiego zespołu ABBA cieszył się ogromną popularnością. Firth należy dziś do czołówki gwiazd filmowych. Jest aktorem wszechstronnym.
JEFFREY DEAN MORGAN (Patrick) urodził się 22 kwietnia 1966 w Seattle. Gwiazda tegorocznego hitu filmowego "Strażnicy" w reżyserii Zacka Snydera. W tej brawurowej adaptacji kultowego komiksu Alana Moore'a wcielił się w postać Komedianta. Zagrał dotąd w 17 filmach kinowych, m.in. komedii romantycznej "P.S. Kocham Cię" u boku zdobywczyni Oscara Hilary Swank (2007). Debiutował w kinie rolą Sharkey'a w filmie "Anioł w czerwieni" (1991). Jednak prawdziwie zachwycił amerykańską publiczność rolą umierającego pacjenta w serialu "Chirurdzy" (2006-2008). Wówczas zwrócili na niego uwagę także reżyserzy, m.in. Zack Snyder, Griffin Dunne. Aktualnie uchodzi za jednego z ciekawszych amerykańskich aktorów. Jest chętnie angażowany do filmów kinowych i seriali.
SAM SHEPARD (Wilder) aktor filmowy i teatralny, scenarzysta, reżyser, wybitny dramaturg. Zdobywca nagrody Pulitzera za sztukę "Buried Child" z 1979 roku. Była to pierwsza w historii sztuka nagrodzona Pulitzerem, której nie wystawiano na Broadwayu. Twórca kilkudziesięciu dramatów, m.in.: Angel City, The Mad Dog Blues, Cowboy Mouth, The Rock Garden, True West, The God of Hell, Fool of Love.
Człowiek o niezwykłej biografii. Urodził się 5 listopada 1943 roku. Nosił imiona Samuel Shepard Rogers, dlatego nazywany bywał także Stevem Rogersem. Jego ojciec był pilotem amerykańskiej armii. Po przejściu na emeryturę ojciec zajął się farmą. Sam Shepard studiował rolnictwo, jednak po trzech semestrach wyleciał z Mount San Antonio Junior College. W tym samym czasie przyłączył się do lokalnej grupy aktorskiej. Tam złapał bakcyla teatru i zainteresował się dramaturgią. Pierwsze sztuki wystawił w połowie lat 60. dzięki pomocy utytułowanego przyjaciela Edwarda Albee, autora "Kto się boi Virginii Wolf". Szybko stał się autorem utożsamianym z beat generation. W 1970 roku współtworzył scenariusz do filmu mistrza kina autorskiego Michelangelo Antonioniego "Zabriskie Point". Czternaście lat później napisał scenariusz do filmu Wima Wendersa "Paryż, Teksas". Jest autorem 14 scenariuszy filmowych. Jako aktor debiutował w 1978 roku w filmie Terrence Malika "Niebiańskie dni", w którym wystąpił także Richard Gere. Od tego czasu zagrał w ponad 40 filmach. Najważniejsze z nich to "Pierwszy krok w kosmos" (1983, za tę rolę był nominowany do Oscara), "Fool for Love" (1985 na podstawie własnej sztuki), "Raport Pelikana" (1993), "Stalowe magnolie" (1989), "Homo Faber" (1991), "Helikopter w ogniu" (2001).
Wyreżyserował dwa filmy: "Far North" (1988) i "Cichą zemstę" (1994). Jest mężem aktorki Jessici Lange.
ISABELLA ROSSELLINI (Mrs. Bollenbecker) urodziła się 18 czerwca 1952 roku w Rzymie. Dorastała we Włoszech i we Francji. Córka wybitnego włoskiego reżysera Roberto Rosselliniego i wielkiej aktorki Ingrid Bergman. Długo wzbraniała się przed pracą aktorki. Była nauczycielką, tłumaczką z włoskiego, reporterką włoskiej telewizji RAI, modelką. Jej twarz pojawiła się na blisko 500 okładkach różnych magazynów m.in.: Vogue, Elle, Marie Claire, Bazaar, Vanity Fair. Fotografowali ją tacy mistrzowie jak Richard Avedon, Helmut Newton, Peter Lindbergh. W 1988 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Paryżu odbyła się wystawa, na której znalazły się jej zdjęcia zrobione przez największych artystów współczesnej fotografii.
Zadebiutowała w 1976 roku malutką rolą w filmie "Kwestia czasu", gdzie wystąpiła razem z matką. Trzy lata później zagrała większą rolę w filmie "Łąka" (Il Prato). Debiutem amerykańskim był obraz z 1985 roku "Białe noce". Rok później zagrała u Davida Lyncha w filmie "Blue Velvet". Stała się prawdziwym objawieniem. Jej imię nie znikało z ust zachwyconych krytyków i widzów. Była muzą Lyncha.
1990 roku zagrała w jego "Dzikości serca". Wystąpiła w ponad 50 filmach, starannie wybierając scenariusze. Pracuje z ciekawymi reżyserami. Od 2003 roku
z Kanadyjczykiem Guy'em Maddinem, z którym zrealizowała "Najsmutniejszą muzykę świata". W 2005 roku wyreżyserowała i wyprodukowała film poświęcony ojcu "Mój tata ma 100 lat". Jest uznaną aktorką, cenioną za wspaniałe role i podziwianą za niezwykłą urodę. Jej pierwszym mężem był Martin Scorsese, drugim Jon Wiedemann.