"Posejdon": O OBSADZIE
KURT RUSSELL (Robert Ramsey) ostatnio zagrał wraz z Dakotą Fanning w dramacie rodzinnym Wyścig marzeń.
W 2004 roku Russel pojawił się w roli trenera, Herba Brooksa, w opartym na faktach dramacie Cud w Lake Placid, opowiadającym inspirującą historię z góry uznanej za przegraną amerykańskiej drużyny hokejowej, która na olimpiadzie w 1980 roku zdobyła złoty medal. Wśród najnowszych filmów Russella możemy wymienić Sky High z Kelly Preston, Policję Rona Sheltona, Vanilla Sky Camerona Crowe’a z Tomem Cruisem, a także 3000 mil do Graceland z Kevinem Costnerem.
Russel zadebiutował w wieku dziesięciu lat w filmie z Elvisem Presleyem Co się zdarzyło na Targach Światowych, a rola ta stała się początkiem trwającej już od ponad czterech dziesięcioleci kariery aktorskiej. Będąc dziecięcym gwiazdorem, zagrał w dziesięciu filmach Disneya, w tym w Za mną, chłopcy!, The Computer Wore Tennis Shoes, The Barefoot Executive oraz Najsilniejszym mężczyźnie na świecie.
W 1979 roku Russell został zaangażowany do roli Elvisa Presleya w biograficznym filmie telewizyjnym Elvis Johna Carpentera, dzięki której zdobył nominację do nagrody Emmy za niezwykłe odtworzenie postaci króla rock’n’rolla. Później Russel jeszcze czterokrotnie spotkał się z Carpenterem na planie filmów: Ucieczka z Nowego Jorku, Coś, Wielka draka w chińskiej dzielnicy oraz Ucieczka z Los Angeles. W ostatnim z tych filmów Russell był współautorem scenariusza i współproducentem.
Russel otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za swoją rolę w opartym na faktach dramacie Mike’a Nicholsa Silkwood, w którym zagrały także Meryl Streep i Cher. Później aktora mogliśmy oglądać w takich filmach, jak Szybka zmiana Jonathana Demme’a z Goldie Hawn; Niebezpieczna aura; Najlepsze czasy z Robinem Williamsem; Dama za burtą Garry’ego Marshalla, także z Goldie Hawn; Tequila Sunrise Roberta Towne’a, z Melem Gibsonem i Michelle Pfeiffer; Tango i Cash; Backdraft Rona Howarda, z Robertem De Niro; Obsesja namiętności Jonathana Kaplana; Kapitan Ron; Tombstone; Gwiezdne wrota Rolanda Emmericha; Krytyczna decyzja, z Halle Berry; Incydent i Galaktyczny wojownik.
Pokazujący od ponad dziesięciu lat swą wyjątkową wszechstronność, różnorodność i zaangażowanie JOSH LUCAS (Dylan Johns) wciąż jest uważany za jeden z najciekawszych talentów Hollywoodu. Lucas wciąż pojawia się w coraz to nowych rolach teatralnych i filmowych, grając mniejsze role w produkcjach niezależnych, jak i główne role w hollywoodzkich przebojach kinowych.
Ostatnio Lucas pojawił się w filmie Glory Road. Odtworzył w nim rolę legendarnego trenera koszykówki w lidze NCAA, Dona Haskinsa, który w 1966 roku wygrał finał mistrzostw ligowych z drużyną w wyłącznie murzyńskim składzie. Film wszedł na ekrany kin w styczniu 2006 roku, a Lucas za swą rolę zebrał szalenie pochlebne opinie krytyków.
Latem ubiegłego roku Lucas wystąpił na Broadwayu w nowej wersji sztuki Tennessee Williamsa Szklana menażeria, u boku Jessiki Lange, Christiana Slatera i Sarah Paulson. W tym słynnym dramacie, wyreżyserowanym przez Davida Leveaux, Lucas zagrał w niej kluczową rolę Gościa.
W 2005 roku pojawił się w filmie akcji zatytułowanym Niewidzialny, u boku Jamiego Foxxa, Jessiki Biel i Sama Sheparda. Lucas zagrał także z Robertem Redfordem, Jenifer Lopez i Morganem Freemanem w Niedokończonym życiu, które na ekrany kin weszło we wrześniu ubiegłego roku.
Dwie najnowsze role Lucasa najdobitniej pokazują jego talent. U boku Christophera Walkena Lucas zagrał spokojnego, samotnego ojca w filmie Na zakręcie wyprodukowanym przez Warner Independent. Rola ta jest całkowitym zaprzeczeniem postaci niebezpiecznego uciekiniera z więzienia, terroryzującym własną rodzinę, którą gra w filmie Mroczne dziedzictwo, wyreżyserowanym przez Davida Gordona Greena i wyprodukowanym przez Terrence’a Malicka. Oba filmy zyskały przychylne opinie krytyków. Film Na zakręcie zdobył nagrody jury zarówno na festiwalu w Montrealu, jak i w San Diego.
W 2003 roku Lucas zagrał wraz z Valem Kilmerem w kontrowersyjnym thrillerze Wonderland, opowiadającym o wydarzeniach, które doprowadziły do niesławnej serii morderstw w Los Angeles w lipcu 1981 roku. Film relacjonuje także śledztwo prowadzone przez policję w tej sprawie. Lucas zagrał tu ważną rolę Rona Launiusa, bezlitośnie zamordowanego przywódcę gangu baronów narkotykowych. W tym samym roku Lucas zagrał także z Jennifer Connely w filmie Anga Lee Hulk.
Latem 2002 roku Lucas pojawił się u boku Reese Witherspoon w hitowym filmie Andy’ego Tennanta Dziewczyna z Alabamy. Również w 2003 roku zagrał w oscarowym obrazie Rona Howarda i Jonathana Glazera Piękny umysł.
Ponadto, na koncie Lucasa znajdziemy Na samym dnie, American Psycho, Dziewiątą sesję oraz nominowany do Oscara film Możesz na mnie liczyć. Lucas zadebiutował w wyreżyserowanym przez Franka Marshalla filmie Alive, dramat w Andach (1993). Wśród sztuk teatralnych z jego udziałem można wymienić Corpus Christi wystawioną w Manhattan Theatre Club, What Didn’t Happen Chrisa Shinna wystawioną w Mark Taper Forum oraz Portret Doriana Greya pokazaną w Los Angeles Theatre Club.
Obecnie Lucas mieszka w Nowym Jorku.
RICHARD DREYFUSS (Richard Nelson) rozpoczął swą karierę w latach 60. drobnymi rolami w filmach fabularnych Absolwent i Dolina lalek w 1967. Rola Baby Face Nelsona w filmie Dillinger w 1973 roku zagwarantowała mu główne role w Amerykańskim graffiti George’a Lucasa w tym samym roku oraz w Karierze Duddy Kravitza w 1974 roku.
W 1975 r. Dreyfuss zagrał w kasowym przeboju Stevena Spielberga Szczęki, by ponownie spotkać się z tym reżyserem po dwóch latach przy zdjęciach do Bliskich spotkań trzeciego stopnia. W tym samym roku Dreyfuss zagrał rolę w Dziewczynie na pożegnanie Neila Simona, za którą został uhonorowany Oscarem dla najlepszego aktora. W kolejnych latach widzowie mogli go oglądać w The Big Fix (1978), The Competition (1980) oraz W końcu czyje to życie? (1981).
W 1986 roku Dreyfuss zagrał z Nickiem Nolte i Bette Midler w hitowym Włóczędze z Beverly Hills, wyreżyserowanym przez Paula Mazursky’ego. W następnym roku aktor towarzyszył Barbrze Streisand w Wariatce Martina Ritta, Emilio Estevezowi w Zasadzce Johna Badhama oraz Danny’emu de Vito w filmie Wet za wet Barry’ego Levinsona.
Z Paulem Mazurskym Dreyfuss spotkał się ponownie przy Dyktatorze z Paradoru w 1988 roku, a ze Stevenem Spielbergiem w 1989 roku przy okazji Na zawsze. W następnym roku można go było zobaczyć w sporych rolach w Pocztówkach znad krawędzi Mike’a Nicholsa oraz w filmie Rosencrantz i Guildenstern nie żyją Toma Stopparda. W 1991 roku zagrał w dwóch filmach: Jedna runda Lasse Hallestroma oraz Co z tym Bobem? Franka Oza.
Wśród innych filmów na koncie Dreyfussa znalazły się: Zagubieni w Yonkers, Nowa zasadzka, Zrozumieć ciszę, Miłość w Białym Domu oraz Symfonia życia. Obecnie jest starszym członkiem panelu doradców w St. Anthony’s College na Uniwersytecie Oxford w Anglii.
W dość krótkim czasie JACINDA BARRETT (Maggie James) rozkwitła zawodowo i dała się poznać jako piękna i wyjątkowo utalentowana aktorka. W tym roku Barrett można oglądać w czterech różnych rolach, które potwierdzają jej aktorską wszechstronność.
Po premierze Posejdona jesienią tego roku w kinach pojawią się kolejne dwa filmy z jej udziałem. Pierwszym jest komedia romantyczna Last Kiss według scenariusza Paula Haggisa i z udziałem Zacha Braffa. Premiera filmu jest planowana na 29 września. Następnie Barrett pojawi się w reżyserowanej przez Todda Phillipsa komedii School for Soundrels, u boku Billy’ego Boba Thorntona i Jona Hedera. Premiera filmu planowana jest na październik.
Ponadto wystąpi także w dramacie Miry Nair The Namesake, będącym adaptacją powieści nagrodzonej Pulitzerem Jhumpy Lahiri. Premiera ma odbyć się zimą tego roku.
Ostatnio Barrett zagrała z Joaquinem Phoenixem i Johnem Travoltą w Płonącej pułapce oraz w Bridget Jones: w pogoni za rozumem, w którym główną rolę gra Renee Zellweger. W 2003 roku krytycy chwalili ją za rolę w filmie Piętno Roberta Bentona, w którym zagrali również Nicole Kidman, Sir Anthony Hopkins i Ed Harris.
Swą karierę Barrett rozpoczęła w rodzinnym Brisbane w Australii. Studiowała aktorstwo w British Academy of Dramatic Art w Oksfordzie (Anglia). Zdobyte tam doświadczenia wykorzystała w swoim debiucie filmowym Opowieści przy ognisku Dave’a Semela. Ponadto, zagrała w Immaculate Springs, Dominique Faix oraz Art House. Wśród produkcji telewizyjnych z jej udziałem można wymienić serial WB Dicka Wolfa DC oraz serial Citizen Baines nakręcony przez Johna Wellsa dla stacji CBS.
Barrett jest także posiadaczką prywatnej licencji pilota.
EMMY ROSSUM (Jennifer Ramsey) rozpoczęła swą karierę aktorską w wieku siedmiu lat, gdy została wybrana do chóru dziecięcego w Metropolitan Opera w Lincoln Center. Uczyła się tam klasycznych technik wokalnych i scenicznych, grając w ponad dwudziestu różnych operach, wystawianych w pięciu językach.
Debiut telewizyjny Rossum nastąpił w 1999 roku, gdy otrzymała stałą rolę w tasiemcowym dramacie As the World Turns. Pozostałe role telewizyjne na jej koncie obejmują gościnne występy w serialach Prawo i porządek oraz The Practice, a także w filmach telewizyjnych: Geniusz, Grace i Glorie oraz Historia Audrey Hepburn, za rolę w którym została szczególnie doceniona przez krytyków.
Swoją pierwszą rolę w filmie fabularnym Rossum zagrała w wieku 13 lat. Grała postać sieroty z Appalachów w filmie Songcatcher. Film ten zdobył specjalną nagrodę jury za całokształt gry aktorów na festiwalu filmowym w Sundance w 2000 roku, a za swoją rolę Emmy Rossum zdobyła nominację do nagrody Independent Spirit Award w kategorii najlepszy debiut.
W 2003 roku Clint Eastwood w reżyserowanym przez siebie filmie Rzeka tajemnic obsadził ją w roli córki Seana Penna. W kolejnym roku Rossum zagrała u boku Jake’a Gyllenhaala w kasowym przeboju Rolanda Emmericha Pojutrze.
Największą sławę przyniosła jej chyba jednak rola Christine w wyreżyserowanej przez Joela Schumachera adaptacji filmowej fenomenu scenicznego Upiór w operze. Twórca musicalu, Sir Andrew Lloyd Weber, osobiście wybrał Rossum, mającej wówczas zaledwie 16 lat, do roli śpiewaczki operowej, która staje się przedmiotem obsesji upiora. Za tę rolę Emmy Rossum otrzymała nominację do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka musicalowa lub komediowa w 2004 roku, nagrodę krytyków National Board of Review za przełomową rolę żeńską w 2004 r. oraz nagrodę Broadcast Film Critics’ Association Award dla najlepszej młodej aktorki w 2004 roku.
Obecnie Emmy nagrywa płytę dla wytwórni Geffen Records.
MIKE VOGEL (Christian) w niedługim czasie stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych młodych aktorów w Hollywood. Ostatnio wystąpił w komedii Roba Reinera Z ust do ust, z Jennifer Aniston w roli głównej. Ponadto, niedługo będzie go można zobaczyć w roli niechlujnego i leniwego Brytyjczyka w ostrej niezależnej komedii Caffeine.
Wcześniej w tym roku Vogel zyskał sobie przychylność krytyków swoimi rolami w filmie Supercross oraz w dramacie młodzieżowym Stowarzyszenie wędrujących dżinsów, gdzie zagrał wraz z Alexis Bledel, Blake’em Lively i Amber Tamblyn.
Pozytywne recenzje i pochwały spotkały go także za przełomową rolę w musicalowej adaptacji Wichrowych wzgórz stacji MTV. W 2003 roku zagrał wraz z Jessicą Biel w kasowym horrorze Teksańska masakra piłą mechaniczną.
Wśród znaczących ról telewizyjnych Vogela należy wymienić pamiętną stałą rolę w bardzo udanym serialu telewizji Fox Grounded For Life.
MIA MAESTRO (Elena) zadebiutowała w 1998 w filmie Tango Carlosa Saury, nominowanego do Oscara i Złotego Globu dla najlepszego filmu zagranicznego. Potem pojawiła się w dwóch filmach reżyserowanych przez Mike’a Figgisa: Timecode (2000) i Hotel (2001).
W 2002 roku Maestro zagrała Cristinę Kahlo w głośnym filmie biograficznym Frida w reżyserii Julie Taymor. Największą sławę zdobyła dzięki swej roli w Dziennikach motocyklowych, filmie opartym na pamiętnikach Che Guevary. Obraz z 2004 roku, wyreżyserowany przez Waltera Sallesa, otrzymał nominację do Złotego Globu za najlepszy film zagraniczny i zdobył Oscara za najlepszą piosenkę. W tym samym roku Maestro zagrała także w argentyńskim dramacie Święta dziewczyna, wyreżyserowanym przez Lucrecię Martel.
Ostatnio widzowie mogli oglądać Mię w filmie Secuestro Express – debiucie reżyserskim Jonathana Jakubowicza. Latem ubiegłego roku Maestro zagrała także w pozabroadwayowskiej sztuce My Life as a Fairytale, wystawionej na festiwalu w Lincoln Center Theater.
W 2004 roku Maestro dołączyła do obsady popularnego serialu telewizyjnego Agentka o stu twarzach. Zagrała również z Andym Garcią i kolegą z planu Posejdona, Freddym Rodriguezem w nominowanym do nagrody Emmy filmie Miłość lub ojczyzna. Historia Arturo Sandovala.
Mia Maestro urodziła się i wychowała w Argentynie, a obecnie mieszka w Los Angeles.
Pochodzący z Huntington Beach w Kalifornii JIMMY BENNETT (Conor James) zebrał na swym koncie kilka imponujących ról, dzięki którym został jednym z najbardziej rozchwytywanych dziecięcych aktorów w branży filmowej. Po swym debiucie u boku Eddiego Murphy’ego w kasowym przeboju Małolaty u taty, Bennett szybko poszedł za ciosem i zagrał pełną emocji rolę w filmie The Heart is Deceitful Above All Things Asi Argento, wstrząsającej historii o dojrzewaniu, napisanej przez J.T. Leroya, oficjalnie wybranym do wyświetlenia poza konkursem podczas festiwalu filmowego w Cannes w 2004 roku.
Bennett współpracował już z wieloma najznamienitszymi aktorami w branży, w tym z Bruce’em Willisem w Osaczonym oraz Ryanem Reynoldsem w remake’u Michaela Bay’a należącego już do klasyki horroru z 1979 roku Amityville. Ostatnio wystąpił w filmie Firewall wraz z Harrisonem Fordem i Virginią Madsen.
Kariera aktorska Bennetta nie obejmuje jedynie srebrnego ekranu, lecz wkracza także na ekrany telewizorów, a nawet wychodzi poza nie. Swojego głosu Jimmy Bennett użyczył w Ekspresie polarnym Roberta Zemeckisa oraz w disneyowskiej produkcji Maleństwo i przyjaciele. Może pochwalić się rolami w takich serialach telewizyjnych, jak Kryminalne zagadki Las Vegas, Potyczki Amy, Obrońca, Strong Medicine, Everwood oraz w filmie telewizyjnym The Detective.
Bennett pracuje obecnie przy produkcji filmu Evan Almighty, który jest drugą częścią przeboju Bruce Wszechmogący. Zagra w nim u boku Steve’a Carella.
ANDRE BRAUGHER (Kapitan Bradford) już dawno temu dał się poznać jako aktor wybitny i wszechstronny, odnajdujący się z powodzeniem w rolach filmowych, telewizyjnych i teatralnych. Największą sławę przyniosła mu chyba uhonorowana nagrodą Emmy postać detektywa Franka Pembletona w popularnym serialu Homicide: Life on the Street. Ponadto, Braugher otrzymał trzy nominacje do nagrody Emmy za role w Gideon’s Crossing, Czarnej eskadrze, a także kolejną nominację za Homicide: Life on the Street.
Obecnie Braugher gra w nowym serialu Thief, tym razem działa po przeciwnej stronie prawa, wcielając się w rolę zawodowego rabusia banków. Wśród innych ważnych filmów w jego telewizyjnej karierze należy wymienić A Soldier’s Girl, Miasteczko Salem, Nocny kurs oraz Zawodowych bagażowych, za których otrzymał nominację do nagrody NAACP w 2001 roku.
Oprócz sukcesów Braughera na małym ekranie, widzowie mieli także szansę zobaczyć go w wielu rolach fabularnych. Nie tak dawno zagrał w Tylko w duecie (2000) u boku Gwyneth Paltrow; w niezależnej produkcji Żyć nie umierać (2000), a także wraz z Dennisem Quaidem w zachwalanym przez krytyków filmie Częstotliwość. Przedtem wspólnie z Alekiem Baldwinem zagrał w filmie Złodziejski trick (1999).
Niedługo wcześniej Braugher uzupełnił doborową obsadę filmu Jima Sterna Wściekłość (1999), w którym udział wzięli także Jeff Daniels, Gary Sinise, Joan Allen oraz Anna Paquin. Wraz z Nicolasem Cage’em, Meg Ryan i Dennisem Franzem zagrał w Mieście Aniołów (1998).
Będąc wszechstronnie utalentowanym aktorem, Braugher zagrał w sztuce Miarka za miarkę podczas nowojorskiego festiwalu szekspirowskiego i w Wieczorze Trzech Króli, a niedawno w tytułowej roli w sztuce Henryk V, za którą dostał nagrodę Obie. W Joseph Papp’s Public Theater Braugher wystąpił w The Way of the World oraz w Ryszardzie II i w Korolanie Szekspira. Zagrał rolę Iago w produkcji Otella przygotowanej na festiwal szekspirowski Folger, wystąpił też w tytułowej roli w Makbecie dla filadelfijskiego zrzeszenia dramatycznego Philadelphia Drama Guild.
Braugher, urodzony i wychowany w Chicago, zdobył tytuł licencjata na Uniwersytecie Stanforda oraz tytuł magistra sztuk pięknych w renomowanej szkole aktorskiej Juilliard.
FREDDY RODRIGUEZ (Valentin) dość szybko pokazał się w Hollywood jako jeden z najbardziej wszechstronnych aktorów młodego pokolenia, gdy otrzymał nominację do nagrody Emmy oraz dwie nagrody SAG za rolę w popularnym serialu Sześć stóp pod ziemią, w którym zagrał sprytnego i ambitnego pracownika zakładu pogrzebowego, Federico Diaza.
Obecnie Rodriguez pracuje przy projekcie Roberta Rodrigueza i Quentina Tarantino Grind House, właśnie zakończył zdjęcia do filmu fabularnego Bobby, którego autorem scenariusza i reżyserem jest Emilio Estevez. Latem tego roku można będzie obejrzeć Rodrigueza w filmie M. Nighta Shyamalana Kobieta w błękitnej wodzie, w którym zagrali również Paul Giamatti, Bryce Dallas Howard oraz Jeffrey Wright. Wśród innych ważnych filmów na jego koncie znalazły się: Harsh Times, Wyścig marzeń, Havoc, Spacer w chmurach, Martwi prezydenci, Szkodnik, Papi i dziewczyny, Godzina zemsty oraz Miłość lub ojczyzna. Historia Arturo Sandovala.
Rodriguez urodził się i wychował w Chicago; karierę aktorską rozpoczął jako nastolatek. Otrzymał dwuletnie stypendium, które pozwoliło mu wziąć udział w letnim programie artystycznym w chicagowskim centrum młodych talentów (Chicago Center for the Gifted), po czym w swym rodzinnym mieście wystąpił w ponad 20 produkcjach teatralnych. Pomiędzy kolejnymi projektami spędza czas, pomagając różnym organizacjom działającym na rzecz utrzymania zajęć artystycznych w szkołach państwowych.
Pochodzący z Nowego Jorku KEVIN DILLON (Szczęściarz Larry) zyskał sobie uznanie za role w Plutonie i The Doors wyreżyserowanych przez Olivera Stone’a. Zagrał także w klasyku gatunku Blob zabójca oraz w przejmującym filmie Rodzina zastępcza, u boku Jamesa Woodsa i Glenn Close.
Potem Dillon dostał stałą rolę w serialu Żarty na bok oraz gościnne role w chwalonych przez krytyków serialach Nowojorscy gliniarze i 24 godziny. Ostatnio spotkał się także z uznaniem za rolę Johnny’ego Dramy w hitowym serialu komediowym stacji HBO Ekipa.
Mieszka w Los Angeles ze swoją narzeczoną Jane, a gdy tylko to możliwe, odwiedza Nowy Jork.
Aktorka / kompozytorka / wykonawczyni STACY FERGUSON (Gloria) rozpoczęła swą karierę w wieku ośmiu lat, użyczając swego głosu Sally w kilku epizodach telewizyjnych Charlie Brown, a w 1984 roku grała w obsadzie serialu Kids Incorporated.
Od tego czasu Ferguson nie porzuciła żadnej ze swoich umiejętności. W końcu stanęła na czele zespołu rhythm and bluesowego Wild Orchid, który założyła wraz z koleżanką z Kids Incorporated Renee Sands oraz Stefanie Ride. Śpiewała w chórkach wielu artystów, zanim dołączyła do popularnej grupy hip-hopowej BLACK EYED PEAS w 2003 roku.
Ferguson zadebiutowała w 1987 w parodii horroru Potwór w szafie. Występowała potem na srebrnym ekranie w wielu produkcjach, w tym w Outside Ozona, Nadchodzi Polly, 50 pierwszych randek oraz Be Cool.