"Podwójna gra": OBSADA
AL PACINO
Urodził się jako Alfredo James Pacino w rodzinie włoskich emigrantów w Nowym Jorku. Od wczesnego dzieciństwa przejawiał zdolności aktorskie i w 1966 roku wstąpił do Wyższej Szkoły Aktorskiej, gdzie studiował pod okiem słynnego nauczyciela aktorstwa, Lee Strasberga. Pierwsze sztuki teatralne, w jakich wystąpił pod koniec lat 60-tych („The Indian Wants The Bronx” i „Does the Tiger Wear a Necktie”), przyniosły mu uznanie krytyki i dwie prestiżowe nagrody – Obie i Tony. Jego debiutem filmowym była rola w filmie „Me, Nathalie”. Po „Narkomanach” i „Ojcu Chrzestnym” wstąpił już do aktorskiej elity. Druga część „Ojca chrzestnego” potwierdziła jego wielki talent, i choć potem występował w kilku filmach, które były wielkimi niepowodzeniami – tak artystycznymi, jak finansowymi – zdołał utrzymać się w ścisłej czołówce. Dobra passa powróciła pod koniec lat 80-tych. „Człowiek z blizną”, trzecia część trylogii Francisa Ford Coppoli czy „Donnie Brasco” stanowią już klasykę kina. Pacino siedmiokrotnie był nominowany do Oscara (za „Ojca chrzestnego”, „Serpico”, „Ojca chrzestnego II”, „Pieskie popołudnie”, „...I sprawiedliwość dla wszystkich”, „Dicka Tracy”, „Glengarry Glen Ross”), a wreszcie w 1993 roku za „Zapach kobiety” otrzymał statuetkę Akademii. Być może lista jego nagród filmowych byłaby dłuższa, gdyby nie odmówił występów w takich produkcjach jak: „Gwiezdne wojny”, „Czas Apokalipsy” czy „Pretty woman”.
MATTHEW MCCONAUGHEY
Mimo młodego wieku (McConaughey ma 36 lat) jego filmografia liczy już kilkadziesiąt pozycji. Zanim wystąpił w swym pierwszym filmie, marzył wcale nie o tym, by być aktorem, ale reżyserem, jednak udane występy w coraz to kolejnych filmach potwierdzały jego aktorski talent – przy aktorstwie pozostał. Najważniejszym z filmów, w których dotychczas wystąpił, był „Czas zabijania” Joela Schumachera zrealizowany na podstawie bestselleru Johna Grishama. Grał także w m.in. znanych w Polsce: „U-571”, „Drodze do zatracenia” i „Saharze” oraz komediach romantycznych: „Jak stracić chłopaka w 10 dni”, „Powiedz tak”. Jest także autorem scenariusza wyreżyserowanego przez siebie filmu „The Rebel”.
RENE RUSSO
Gdyby nie łowca talentów, John Crosby, który zauważył ją na ulicy, pewnie dalej sprzedawałaby bilety w kinie lub byłaby kelnerką. Crosby zaprosił ją na sesję zdjęciową. Jej urodę dostrzegli przedstawiciele branży mody, po czym w błyskawicznym tempie zaczęła się rozwijać jej kariera modelki. Potem spróbowała swych sił w aktorstwie. Pierwszą jej poważną rolą był występ w filmie „Pierwsza liga” (1989) Davida Warda, potem grała u boku takich sław jak Mel Gibson („Zabójcza broń III” i „Zabójcza broń IV”), Kevin Costner („Tin Cup”), Kevin Spacey, Dustin Hoffman („Epidemia”), John Travolta („Dorwać małego”) i Clint Eastwood („Na linii ognia”).