"Ona to on": AKTORZY
AMANDA BYNES (Viola Hastings)
Widzowie najlepiej znają ją dotychczas z roli Holly Tyler w serialu „Siostrzyczki”. Na dużym ekranie wystąpiła niedawno w komedii „Czego pragnie dziewczyna”, za którą otrzymała nagrodę dla ulubionej aktorki Kids’ Choice – szóstą w karierze.
Urodzona i wychowana w Kalifornii, młoda aktorka występowała, od 10 roku życia. W 1996 roku została odkryta przez producentów - Briana Robbinsa i Dana Schneidera i obsadzona w serialu „All That”. Po zaledwie roku grania w serialu, została nominowana do nagrody Cable ACE. Amanda Bynes była w tym czasie bardzo zapracowana, bo oprócz występowania w serialu przez cztery kolejne sezony, brała też udział w innych projektach telewizyjnych i filmowych.
W wieku 12 lat, Bynes została najmłodszą w historii prowadzącą własny program. „The Amanda Show” pojawił się na ekranach telewizyjnych w 1999 roku. Praca w tym programie przyniosła jej cztery nagrody Kids’ Choice dla ulubionej aktorki telewizyjnej.
W 2002 roku, Bynes debiutowała na dużym ekranie u boku Frankiego Muniza w komedii „Duży, gruby kłamczuch”, za którą otrzymała Kids’ Choice Award dla ulubionej aktorki filmowej. Użyczyła także głosu do roli Piper w animowanym filmie „Roboty”. Bynes wystąpiła też w komedii romantycznej Randala Kleisera „Lovewrecked”.
CHANNING TATUM (Duke)
Zadebiutował jako aktor filmowy w dramacie Thomasa Cartera „Trener” - historii o szkole sportowej. W filmie jedną z głównych ról grał Samuel L. Jackson. Potem Tatuma można było oglądać w filmach „Havoc” i „Supercross”. Niedawno aktor został wysoko oceniony przez krytyków za rolę w niezależnym filmie „A Guide to Recognizing Your Saints”, który otrzymał nagrodę specjalną jury za niezapomnianą kreację oraz Directors’ Award for Drama na festiwalu w Sundance w 2006 roku. W filmie wystąpili również Robert Downey Jr., Rosario Dawson, Sheila LaBeouf, Chazz Palimintieri, Dianne Wiest i Eric Roberts. Tatum gra teraz w niemającym jeszcze tytułu projekcie muzycznym, którego premiera przewidziana jest na świecie na jesień 2006 roku.
Urodzony w Cullman w Alabamie Channing Tatum przeprowadził się w wieku sześciu lat do Mississipi, gdzie jego rodzina zamieszkała nad rzeką. Rozpoczął karierę jako model. Zatrudniono go w kampaniach Abercrombie&Fitch, Dolce&Gabana i Aerospatale. Później wystąpił też w trzech reklamach Pepsi i Mountain Dew. Jego pierwszą rolą aktorską był gościnny występ w serialu „CSI: Miami”.
LAURA RAMSEY (Olivia)
Zadebiutowała w wielkim stylu w filmie Catherine Hardwicke „Królowie Dogtown”, w którym zagrała obok Emile Hirsch, Heatha Ledgera, Nikki Reed i Rebecki De Mornay. Niedawno skończyła pracę nad horrorem „The Covenant” reżyserowanym przez Renny’ego Harlina.
Pochodząca z Rosendale w Wisconsin, Ramsey, rozpoczęła swoją aktorską karierę wkrótce po ukończeniu szkoły średniej. Po przeprowadzce do Hollywood pracowała jako kelnerka, kiedy zauważono ją i wysłano na przesłuchanie do pierwszej małej rólki filmowej.
Laura Ramsey ostatnio pojawiła się w niezależnej produkcji - horrorze „Venom”, a także w innym horrorze „Cruel World”. W telewizji zobaczyć ją można w nadawanym przez ABC serialu „The Days”.
VINNIE JONES (trener Dinklage)
Niegdyś dał się poznać jako doskonały piłkarz w ojczystym kraju – Anglii. Kariera aktorska Jonesa zaczęła się, gdy Guy Ritchie zaprosił go do występu w filmie „Porachunki”, za który otrzymał Empire Award dla najlepszego debiutanta roku. Kolejną nagrodę Empire, tym razem dla najlepszego brytyjskiego aktora, otrzymał za rolę w innym filmie Guy’a Ritchiego „Przekręt”, gdzie wystąpił obok Brada Pitta. Jones współpracował też z reżyserem Dominickiem Seną przy filmach „60 sekund” z Nicolasem Cagem i Angeliną Jolie, oraz „Kod dostępu” z Johnem Travoltą, Hugh Jackmanem i Halle Berry.
Inne role Jonesa to kreacje w filmach „Mecz ostatniej szansy”, „Night at The Golden Eagle”, „Wielki skok”, „Eurotrip”, „Wybuch”, “Slipstream” i “The Other Half”.
Vinnie Jones gra też obok Halle Berry, Hugh Jackmana i Patricka Stewarta w oczekiwanym przez fanów filmie “X-Men: Ostatni bastion”, którego światowa premiera planowana jest na maj 2006 roku. Będzie go można zobaczyć także w filmach „The Filthy War”, oraz obok Vala Kilmera w niezależnym projekcie „Played”.
JULIE HAGERTY (Daphne)
Zdobyła sławę, kiedy wystąpiła w doskonałej komedii Jima Abrahamsa i braci Zuckerów „Czy leci z nami pilot?” i jej kontynuacji „Spokojnie, to tylko awaria.”. Na jej bogate doświadczenie filmowe składają się role w takich filmach jak „Seks nocy letniej” Woodiego Allena, komedii „Zagubieni w Ameryce” Alberta Brooksa, „Poza terapią” Roberta Altmana, „Co z tym Bobem?” Franka Oza, gdzie grała obok Billa Murray’a i Richarda Dreyfussa, „Poza sceną” Petera Bogdanovica z Carol Burnett i Michaelem Cainem, „Droga przez piekło” Olivera Stone’a z udziałem Seana Penna, a także „Tylko miłość” Roba Reinera z Brucem Willisem i Michelle Pfeiffer. Ostatnio Hagherty wystąpiła także w komediach “Męska rzecz” i “Just Friends”.
Ta zdobywczyni wielu wyróżnień, aktorka teatralna, otrzymała nagrodę Outer Critics Award za rolę w sztuce „Mornings At Seven” wystawianej na Brodwayu. Nagrodzono ją także Drama Critics Circle Award za występ w „Raised in Captivity” oraz Theatre World Award dla doskonałej wschodzącej gwiazdy za rolę w sztuce Johna Guare „The House of Blue Leaves”.
Julie Hagherty ponownie wcieliła się w swoją rolę w „The House of Blue Leaves” w ekranowej wersji spektaklu. Zagrała także w telewizyjnej produkcji „Neil Simon’s London Suite”. Inne jej role telewizyjne to między innymi gościnne występy w „Ostrym dyżurze”, „Everybody Loves Raymond”, „Malcolm in The Middle” i „Law & Order”.
DAVID CROSS (dyrektor Gold)
Aktualnie gra w serialu komediowym „Arrested Development”, za który całej obsadzie przyznano dwie nominacje do nagrody Screen Actors Guild. Pracuje także nad komedią kinową „School for Scoundrels” w reżyserii Todda Philipsa i wkrótce będzie go można usłyszeć użyczającego głosu jednej z postaci w filmie dla dzieci „Ciekawski George”. Wystąpił też w takich filmach jak „Zakochany bez pamięci”, przebojowej komedii SF „Faceci w czerni 2”, w „Strasznym filmie 2”, „Ghost World”, „Waiting for Guffman”, „Telemaniak” oraz „Jak pies z kotem”.
Pochodzący z Atlanty David Cross rozpoczął karierę komika od występów na scenie w Bostonie, gdzie stworzył Cross Comedy – grupę artystów znanych z rewelacyjnych komediowych przedstawień. Po przeprowadzce do Los Angeles otrzymał nagrodę Emmy za scenariusz „The Ben Stiller Show”. Kiedy pracował nad tym projektem, spotkał Boba Odenkirka, z którym wspólnie stworzyli komediowy program, który następnie przeniesiony został na mały ekran jako „Mr. Show With Bob and David”. W ciągu czterech lat, kiedy show gościł na ekranach telewizorów , Cross otrzymał dwie nominacje do Emmy za doskonałe scenariusze programu rozrywkowego i muzycznego, oraz nominację do Emmy dla muzyki i tekstów piosenek.
Cross grał także gościnnie w wielu serialach i występował we własnym programie „HBO Comedy Half Hour”. Wydał także dwie płyty, z których jedna była nominowana do nagrody Grammy.
JONATHAN SADOWSKI (Paul)
Występ w „Ona to on” jest jego debiutem filmowym.
Sadowski urodził się i wychował w Chicago, gdzie studiował teatrologię na Uniwersytecie Illinois. Po otrzymaniu dyplomu licencjackiego w dziedzinie sztuk pięknych, przeprowadził się do Los Angeles. Wkrótce otrzymał rolę Jeffersona w serialu „American Dreams”. Pojawił się w jako główny bohater w pilotowym odcinku serialu telewizyjnego „Pool Guys” i zagrał gościnnie w serialach „NCIS”, „LAX” i „Babski oddział”.
Oprócz talentu aktorskiego, Sadowski może się też pochwalić umiejętnościami scenarzysty. W 2005 roku, wraz z innym kolegą po fachu, sprzedali swój projekt „The Bill Smith” wytwórni Columbia i podpisali umowę na napisanie scenariusza dla innej dużej wytwórni filmowej. Sadowski jest też uzdolniony muzycznie. Gra na pianinie i gitarze.
ROBERT HOFFMAN (Justin)Jest jedną z gwiazd nowej serii MTV „Wild ‘N Out” – improwizowanego show produkowanego przez Nicka Cannona. Drugi sezon programu wchodzi na mały ekran w lutym tego roku. Hoffmana oglądać można tez było ostatnio w serialu komediowym „Quintuplets”, w którym gra też Andy Richter.
Oprócz talentu aktorskiego, Hoffmana ceni się głównie za umiejętności taneczne i choreograficzne. Ma istotny udział w tworzeniu nagrodzonego American Choreographer filmu „Rewanż”, w którym również sam wystąpił. Można było także zobaczyć jego popisy taneczne w takich filmach jak: „Zgadnij kto?”, „Trener”, „Piraci z Karaibów” oraz „Vanilla Sky”. Jako tancerz, Hoffman pracował z takimi gwiazdami jak Christina Aguilera, Usher, Mya, Marilyn Manson, Britney Spears i Ricky Martin, którego zastąpił w tanecznych scenach jednego z teledysków.
Wychowany na Florydzie Robert Hoffman, wpadł na pomysł zostania tancerzem, kiedy oczarował go teledysk Michaela Jacksona „Thriller”. Naukę tańca rozpoczął jeszcze w przedszkolu i kontynuował ją w szkole. Potem dołączył do Ballet South, grupy tanecznej kierowanej przez Wesa Chapmana – legendę American Ballet Company.
Kiedy nie jest zajęty występami filmach albo tańcem, Hoffman spędza czas kręcąc filmy krótkometrażowe, które, jak sam mówi: „pokazują akcje nieustraszonych w stylu Johnny’ego Knoxville’a”. Filmy te oglądać można na jego stronie internetowej www.hoffmaniii.com
ROBERT TORTI (trener Pistonek)
Współpracował już z Andym Fickmanem, grając rolę Jezusa w „Reefer Madness: The Movie Musical”. Torti zagrał też role Jezusa i Jacka w nowojorskiej i przygotowanej na sceny Los Angeles wersjach „Reefer Madness”, również reżyserowanych przez Fickmana.
Wcześniej Torti został uhonorowany nominacją do nagrody Tony za występ w roli Greaseballa w „Starlight Express”, jego debiucie na Brodwayu. W trakcie kariery na Brodwayu wystąpił między innymi w sztuce „Joseph and The Amazing Technicolor Dreamcoat” w roli faraona. Pojawiał się także w wystawianych w Londynie i Los Angeles przedstawieniach „Smokey Joe’s Cafe”.
Na dużym ekranie Torti zagrał piosenkarza Freddy’ego Fredricksona w nakręconych przez Toma Hanksa „Szaleństwach młodości”. Zagrał też ponownie, tym razem w filmie, rolę faraona w „Joseph and The Amazing Technicolor Dreamcoat”, a także wystąpił w „Who is Your daddy” Fickmana, „Zatopionych” i wkrótce wchodzącym na ekrany filmie „The Legend of William Tell”.
Robert Torti pojawiał się także regularnie w telewizji w serialach „The Drew Carrey Show”, „Vinnie & Bobby”, „Pokolenia”, „The Young and the Restless”, a ostatnio w „The Suite Life of Jack and Cody”. Pojawił się także gościnnie w bardzo wielu innych serialach telewizyjnych.
JAMES SNYDER (Malcolm)
Urodził się i wychował w Sacramento, w Kalifornii, gdzie rozpoczął karierę aktorską w wieku czternastu lat. Po otrzymaniu dyplomu licencjackiego na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, zaczął pojawiać się gościnnie w serialach telewizyjnych „Gilmore Girls”, „Married to The Kellys”, „The Suite Life of Jack and Cody” i „Related”. Wystąpił także w kilku filmach fabularnych: „Pretty Persuasions”, którego premiera miała miejsce na festiwalu w Sundance w 2005 roku, oraz „The Gingerdead Man”.
Jako utalentowany piosenkarz, Snyder wystąpił w kilku musicalach, będąc jeszcze na studiach. Między innymi w roli Curly’ego w „Oklahoma!”. Od tego czasu można go było oglądać w wielu przedstawieniach muzycznych w Los Angeles, a także w pracującego pod okiem Andy’ego Fickmana w teatralnym przedstawieniu „Reefer Madness: The Musical”. W 2004 roku Snyder grał rolę Matta w „The Fantastics” na deskach Music Theatre w Sacramento. Zagrał także Luke’a Sywalkera w projekcie „Star Wars Trilogy in 30 Minutes” wystawianym w Los Angeles, Paryżu i w Szkocji. Obecnie gra w „Rock of Ages” – nowym musicalu prezentowanym w Vanguard w Los Angeles.
Oprócz aktorstwa, Snyder zajmuje się grą na kilku instrumentach, między innymi na pianinie, gitarze i trąbce.
ALEX BRECKENRIDGE (Monique)
Można ją było oglądać w takich filmach jak „Wishcraft” i „Duży, gruby kłamczuch”. Zagrała też w komedii „D.E.B.S.” oraz w krótkometrażowym filmie „Kręgi”, który był niejako pomostem między horrorami „Krąg” i „Krag 2”. W telewizji wystąpiła gościnnie w wielu serialach, między innymi „C.S.I”, „Medium”, „JAG-Wojskowe Biuro Śledcze”, „Buffy, postrach wampirów”, „Czarodziejki”, „Freeks and Geeks” oraz „Jezioro marzeń”. Pojawiła się też w filmie telewizyjnym „Romy and Michelle: The Beginning” oraz użyczyła głosu do serii dla telewizji Fox „Family Guy” i „American Dad”.
Breckenridge wychowała się w Darien w Connecticut, a w wieku dwunastu lat przeprowadziła się do Kalifornii. Jako trzynastolatka odkryła swoje zamiłowanie do aktorstwa, kiedy występowała w teatrze Mill Valley. Przeprowadziła się do Los Angeles, żeby kontynuować karierę. Wkrótce otrzymała swoją pierwszą ważną rolę w serialu „Opposite Sex”.
Obecnie Breckenridge mieszka w Hollywood. Jej wuj, aktor Michael Weatherly grający w „NCIS” jest dla niej ważną postacią, aktorskim wzorem.
AMANDA CREW (Kia)
To kolejna aktorka z obsady „Ona to on”, która pojawiła się w filmie „Oszukać przeznaczenie 3”. Zagrała też u boku Caspera Van Diena w telewizyjnym filmie „Meltdown”, który w 2006 zaprezentowany zostanie w jednym z kanałów telewizyjnych w USA.
Pochodzącą z Kanady Amandę Crew, będzie można też wkrótce obejrzeć w kanadyjskim serialu „Whistler”, którego emisja planowana jest na wiosnę. Grała już też w innym serialu kanadyjskim „15/Love”, a także gościnnie pojawiała się w serialach „Tajemnice Smallville” i „Life As We Know It”.
JESSICA LUCAS (Yvonne)
Jej talent dostrzeżono, kiedy wystąpiła w jednej z głównych ról w serialu „Life As We Know It”. „Ona to on” jest jej debiutem na dużym ekranie. Niedawno rozpoczęła pracę przy horrorze „The Covenant”, w którym wystąpi obok koleżanki z planu „Ona to on”, Laury Ramsey. Film reżyseruje Renny Harlin.
Inne osiągnięcia Jessicki Lucas to telewizyjny film „Polisa śmierci” z Laurą Dern, a także role w serialach „Edgemont” i „2030 CE.” Pojawiła się też gościnnie w serialu „Romeo!”.
Lucas mieszka w Vancouver w Kanadzie ze swoim psem Bailey’em. Jest wysportowana. Gra w baseball i była członkiem kilku żeńskich drużyn baseballowych.
JAMES KIRK (Sebastian Hastings)
Ostatnio zagrał w filmie „Podwójna gra” z Alem Pacino i Matthew McConaughey, a także w „X-Men 2” i „Oszukać przeznaczenie 2”. Występował także w nagradzanych miniserialach telewizyjnych „Into The West” i „Steven Spielberg przedstawia: Wybrańcy obcych”. Inne jego występy w telewizji to rola w serialu „Edgemont” i gościnnie w „Tajemnicach Smallville” oraz „Dead Like Me”. Ma na swoim koncie także inne role w licznych filmach telewizyjnych.
Kanadyjczyk, James Kirk, wzbudził zainteresowanie grając tytułową rolę w kanadyjskim musicalu „Oliver”. Niedługo potem zadebiutował na ekranie kinowym w głównej roli w „Golf Punks” u boku Toma Arnolda. Potem zagrał też czołową postać w filmie „Była sobie Gwiazdka” obok Kathy Ireland.
Jamesa Kirka, opowiada, że postacie jego i Violi mają znacznie więcej wspólnego, niż tylko ta sama data urodzenia. „Viola i Sebastian pod wieloma względami są przeciwieństwami, ale oboje z wielką pasją dążą do osiągania swoich celów. Oboje będą podążać za swoimi marzeniami, bez względu, dokąd ich to doprowadzi. Dla Violi celem jest piłka nożna. Dla Sebastiana to jest muzyka, dlatego jest tak zdeterminowany, żeby pojechać do Londynu i spełnić swoje marzenie.”
CLIFTON MURRAY (Andrew)„Ona to on” jest jego debiutem filmowym. Dotychczas pojawiał się gościnnie w serialu „Boston Legal”.
Murray mieszka w Vancouver w Kanadzie, gdzie jeździ na skateboardzie. Gra też na gitarze.
BRANDON JAY MCLAREN (Toby)
Zadebiutował w filmie „Scooby Doo 2: Potwory na gigancie”. Można go było także oglądać w filmach telewizyjnych „Perfect Romance” i „Snajper w Waszyngtonie: 23 dni grozy”. Zagrał też główną rolę w serialu „Secret Central”. Wystąpił również w serialu telewizji ABC „The Days”, a także gościnnie pojawiał się w takich serialach jak „Reunion”, „The Collector”, „Tajemnice Smallville” oraz „The Chris Isaak Show”.
Urodzony w Vancouver w Kanadzie, Brandon McLaren jest utalentowanym sportowcem. Otrzymał stypendium na uniwersytecie stanowym Nowego Jorku w Albany jako piłkarz, gdzie zdobył później dyplom licencjacki w dziedzinie nauk ścisłych i zamierzał zdawać na medycynę. Jednak po powrocie do Kanady zainteresował się aktorstwem i zadebiutował na ekranie występując gościnnie w serialu „Just Cause”.
Dziś McLaren wypoczywa grając w piłkę nożną, biegając i spędzając czas z dziewczyną. Uczy się też gry na gitarze.
EMILY PERKINS (Eunice)
Najbardziej rozpoznawana jest dzięki roli w trzech filmach z serii „Zdjęcia Ginger”. Praca nad tą trylogią przyniosła jej międzynarodową sławę. Otrzymała dzięki niej nagrodę dla najlepszej aktorki na International Week of Fantastic Cinema w Maladze w Hiszpanii. Inne jej role filmowe to „Bezsenność”, w której grali Al Pacino i Robin Williams oraz „Pokolenie P” z Christiną Ricci.
W 2003 roku Perkins zdobyła nagrodę Leo dla najlepszej aktorki drugoplanowej za rolę w serialu „Da Vinci’s Inquest”. Zagrała także w filmie telewizyjnym „Christy” i drugiej jego części „Christy: Wybory serca”. Można ją też było zobaczyć w epizodycznych rolach w „Tajemnicach Smallville” i „Archiwum X”.
Perkins zaczęła karierę aktorską w wieku ośmiu lat. Jako dziewczynka występowała w filmach telewizyjnych – „Small Sacrfices” obok Farrah Fawcett i „To” opartym na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. W 1990 roku otrzymała kanadyjską nagrodę Youth Achievment Award za grę aktorską.