"Okrucieństwo nie do przyjęcia": AKTORZY
GEORGE CLOONEY (Miles Massey)
George Clooney jest aktorem, producentem, reżyserem.
Wyreżyserował (debiut) i zagrał jedną z głównych ról w filmie "Niebezpieczny umysł" /Confessions of a Dangerous Mind/, za który przyznano mu nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Filmie przyznawaną przez National Board of Review.
Zagrał w przebojach kinowych "Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra" /Ocean’s Eleven/ oraz "Gniew Oceanu" /The Perfect Storm/. Wystąpił w filmie braci Coen "Bracie, gdzie jesteś?" /O Brother, Where Art Thou?/. Za swoją rolę uhonorowany został w 2000 roku Złotym Globem jako Najlepszy Aktor.
Uznanie krytyki zapewniły mu obrazy "Złoto pustyni" /Three Kings/ z 1999 roku oraz nominowany do Oscara "Co z oczu, to z serca" /Out of Sight/. Na liście tytułów z udziałem aktora są także: "Solaris", "Peacemaker" /The Peacemaker/, "Batman & Robin", "Szczęśliwy dzień" /One Fine Day/ oraz "Od zmierzchu do świtu" /From Dusk Till Dawn/.
Zagrał w kilku serialach telewizyjnych, najbardziej znany jest jednak widowni małego ekranu jako doktor Douglas Ross z przebojowego "Ostrego dyżuru" /ER/ produkcji NBC. Rola ta przyniosła aktorowi nie tylko ogromną popularność, ale także nominacje do nagród Złotego Globu, Screen Actors Guild, People’s Choice oraz Emmy.
Clooney wraz z reżyserem Stevenem Soderberghiem założyli i prowadzą firmę Section Eight zajmującą się produkcją telewizyjną i filmową. Pod jej szyldem powstały między innymi czarna komedia "Welcome to Collinwood" (rola epizodyczna Clooney’a) oraz uznane przez krytykę "Bezsenność" /Insomnia/ i "Daleko od nieba" /Far From Heaven/. Section Eight zajęła się produkcją "Niebezpiecznego umysłu" /Confessions of a Dangerous Mind/, "Full Frontal" oraz "Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra" /Ocean’s Eleven/. W ramach firmy działa jednostka zajmująca się produkcją telewizyjną - na tym obszarze Clooney jako producent wykonawczy i reżyser tworzy serial dla stacji HBO "K Street" określany jako ‘współczesna fikcja’ - film opowiada o fikcyjnej firmie zajmującej się konsultacją polityczną, która współpracuje z rzeczywistymi osobistościami ze świata waszyngtońskiego.
Clooney był producentem wykonawczym i gwiazdą prowadzonego na żywo telewizyjnego projektu "Ocalić Nowy Jork" /Fail Safe/, opracowanego przez Maysville Pictures na podstawie powieści z lat 1960-tych pod tym samym tytułem. Program ten w 2000 roku nominowany był do nagrody Złotego Globu jako Najlepszy Serial Telewizyjny, w tym samym czasie uhonorowany został Emmy.
CATHERINE ZETA JONES (Marylin Rexroth)
Laureatka Oscara Catherina Zeta Jones wystąpiła ostatnio w uhonorowanym również przez Amerykańską Akademię Filmową jako Najlepszy Obraz musicalu "Chicago". Zaszczytna nagroda dla najlepszej aktorki drugoplanowej przypadła jej za rolę morderczyni Velmy Kelly. W "Chicago" wystąpili także znakomici Renee Zellweger i Richard Gere. Rola Zety Jones w "Chicago" doceniona została także przez inne opiniotwórcze gremia, co w rezultacie zaowocowało nagrodami SAG Award, Critic’s Choice Award oraz BATFA dla najlepszej aktorki.
W 2001 roku Zeta Jones otrzymała nominację do nagrody Złotego Globu za filmowy portret skonfliktowanej z mężem żony dealera narkotykowego w filmie Stevena Sodeerbergha "Traffic". Obsada tego wysoko ocenionego przez krytykę obrazu zdobyła zbiorowo Nagrodę SAG za Wyjątkową Kreację Aktorską.
Catherine Zeta Jones zwróciła na siebie uwagę widzów i krytyki rolą w przygodowym filmie akcji "Maska Zorro" /The Mask of Zorro/, w którym zagrali również Antonio Banderas i Anthony Hopkins. Obraz przy entuzjastycznych recenzjach już w pierwszych tygodniach wyświetlania zapracował sobie na miano jednego z największych przebojów kinowych roku. W 1999 roku aktorka po raz kolejny nie zawiodła swoich fanów brawurowo odgrywając swoją rolę u boku Seana Connery w romantycznym thrillerze "Osaczeni" /Entrapment/. W 2001 roku wystąpiła także w przeboju komediowym "Ulubieńcy Ameryki" /America’s Sweethearts/ z Johnem Cusackiem i Julią Roberts.
Urodzona w Walii Zeta Jones na poważnie rozpoczęła swoją karierę w showbiznesie występując na deskach jednego z londyńskich teatrów w musicalu "42nd Street". Dużo popularności przysporzył jej serial telewizyjny "The Darling Buds of May" nakręcony w oparciu o powieści H. E. Batesa.
Zeta Jones jest żoną aktora Michela Douglasa. Mają syna Dylana Michaela Douglasa oraz córkę Carys Zeta Douglas.
GEOFFREY RUSH (Donovan Donaly)
Geoffrey Rush to jeden z najbardziej utytułowanych i szanowanych aktorów australijskich, który zgromadził na swoim koncie ponad 70 produkcji teatralnych i 20 produkcji filmowych.
Po ukończeniu nauki na University of Queensland, gdzie studiował literaturę angielską, Geoffrey w 1975 roku udał się do Paryża, aby podjąć kształcenie w szkole Jaques Lecoq School of Mime, Movement and Theatre. Po powrocie do Australii zagrał jedną z głównych ról w inscenizacji "Króla Leara", jak również u boku Mela Gibsona pojawił się w "Czekając na Godota". Przez wiele lat był czołowym aktorem zespołu Lighthouse, zagrał w tym czasie główne role w sztukach "Sen nocy letniej", "Wieczór Trzech Króli", "Wesele Figara". Jako reżyser zaangażował się w produkcje dla Queensland Theatre Company, The Adelaide Festival, Belvoir Street Theatre oraz Magpie Theatre for Young People, gdzie pełnił przez dwa lata rolę dyrektora. W tym czasie wystawił swoją własną adaptację "Żab" Arystofanesa. W 1989 roku fantastyczna rola w "The Diary of a Madman" przyniosła Rushowi trzy najważniejsze nagrody w Australii - Sydney Critics’ Circle Award, Variety Club Award i Victorian Green Room Award. Ta ciesząca się wielkim uznaniem krytyki produkcja teatralna została znakomicie przyjęta w Moskwie i St. Petersburgu, jak również na australijskim festiwalu teatralnym Adelaide Festival. Przez kolejne trzy lata aktor zebrał również nominacje do nagrody Sydney Critics Awards za role w różnych produkcjach - "Rewizor" Gogola, "Wujaszek Wania" Czechowa, czy też "Oleanna" Davida Mameta, w której to sztuce wystąpiła również Cate Blanchett.
W 1994 roku Geoffrey Rush rolą Horatio w "Hamlecie" produkcji Company B Belvoir świetnie został oceniony przez krytykę, jak również zasłużył na zachwyty bywalców teatru. W tym samym roku za osiągnięcia teatralne otrzymał jedną z najbardziej prestiżowych nagród australijskich - Sidney Myer Performing Arts Award.
Australijska filmografia aktora to między innymi takie tytuły jak "Starstruck" Gillian Armstrong, "Wieczór Trzech Króli" Neila Armfielda, "On Our Selection" George’a Whaley’a, "Dzieci rewolucji" /Children of the Revolution/ z Judy Davis i Samem Neillem oraz "A Little Bit of Soul" Petera Duncana. Wiele nagród, w tym prestiżowego Oscara, przyniosła Rushowi rola pianisty Davida Helfgotta w filmie "Blask" /Shine/ Scotta Hicksa. Za nią właśnie oprócz Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej za Najlepszą Rolę Męską aktor otrzymał również nagrodę Złotego Globu, nagrodę Nowojorskich Krytyków Filmowych i Krytyków Filmowych Los Angeles, a także Broadcast Film Critics Award, USA Screen Actors Guild Award, nagrodę BAFTA, Australian Film Institute Award, Film Critics Circle of Australia Award. Ostatnio Rush zagrał obok Barbary Hershey w uznanym przez krytykę filmie "Lantana". Wkrótce ma wejść także na ekrany kin australijski film z jego udziałem - "Swimming Upstream".
Geoffrey zagrał jeszcze rolę Inspektora Javerta w "Les Miserables" /Nędznicy/ z Liamem Neesonem i Umą Thurman w reżyserii Billie Augusta oraz Walsinghama w produkcji "Elżbieta" Shekhara Kapura, gdzie pojawił się obok Cate Blanchett i Josepha Fiennesa (za swoją kreację nominowany był w kategorii roli drugoplanowej do nagrody BAFTA). Kolejnym projektem z udziałem Rusha był film "Zakochany Szekspir" /Shakespeare in Love/ w reżyserii Johna Maddena. Rola Philipa Henslowe’a po raz kolejny nie przeszła bez echa i przyniosła aktorowi tym razem nominacje do BAFTA, Oscara i Złotego Globu. Rok 1999 obfitował w ciekawe kreacje Rusha - Geoffrey zagrał Casanovę w filmie "Mystery Man" wytwórni Universal Pictures, Stevena B. Price’a w "House on Haunted Hill" w reżyserii Williama Malone oraz Markiza de Sade w "Zatrutym piórze" /Quills/ Phillipa Kaufmana. Geoffrey zagrał Harry’ego Pendela w "Krawcu z Panamy" /Tailor of Panama/ w reżyserii Johna Boormana, wkrótce też można go będzie oglądać jako inspektora policji Hare’a w filmie Gregora Jordana "Ned Kelly" z udziałem Heath Ledger i Orlando Bloom. Filmografia aktora to także takie tytuły jak: "The Banger Sisters", "Frida", "Piraci zb Karaibów" oraz "Gdzie jest Nemo" /Finding Nemo/. Ostatnio aktor zakończył pracę nad telewizyjnym filmem dla stacji HBO "The Life and Death of Peter Sellers".
CEDRIC THE ENTERTAINER (Gus Petch)
Popularny aktor i komik, znany widowni telewizyjnej ze swojej roli w przeboju dokumentalnym MTV "The Original Kings of Comedy" w reżyserii Spike’a Lee. Ostatnio Cedric zagrał w obrazie "Barbershop".
Na jesieni 2002 roku aktor zadebiutował swoim nowym seryjnym programem telewizyjnym "Cedric The Entertainer Presents ..." wyświetlanym przez stację FOX. Program ten oparty na zestawieniu skeczów i variete komediowym nominowany był do nagrody People’s Choice, otrzymał również wyróżnienie AFTRA przyznawane za doskonałość programową produkcji. Jego pierwsza książka komediowa pod tytułem "Grown-Ass Man" (wydawnictwo Ballantine) wyszła w styczniu 2002 roku, notując się od razu wysoko na listach bestsellerów.
Cedric od wielu lat działający w showbiznesie osiągnął już wiele sukcesów jako twórca telewizyjny, aktor filmowy i performer programów prowadzonych na żywo. Wśród jego osiągnięć na uwagę zasługuje rekordowa liczba przyznawanych w czterech latach pod rząd nagród NAACP Image Awards za drugoplanowe role komediowe w sitcomie "The Steve Harvey Show", w którym wystąpił jako trener Cedric Robinson. W 1994 roku otrzymał nagrodę Richard Pryor Award dla najlepszego komika roku przyznawaną przez Black Entertainment Television. Od 1997 do 2000 roku podróżował po całych Stanach Zjednoczonych jako jeden z czołowych artystów tournee Kings of Comedy Tour (największy w historii sukces finansowy tego rodzaju przedsięwzięcia, wpływy w wysokości 37 milionów dolarów). Na scenie oprócz Cedrica występowały także takie gwiazdy komediowe jak Steve Harvey, D.L. Hughley i Bernie Mac. Nakręcony jakiś czas później film "The Original Kings of Comedy" Spike'a Lee powstał w oparciu o to właśnie tournee.
Oprócz wspomnianej wcześniej roli w filmie "Barbershop" u boku Ice Cube’a, dużymi osiągnięciami ekranowymi Cedrica były: komedia "Ride" z 1998 roku (debiut aktora na dużym ekranie), przebój kinowy w reżyserii Martina Lawrence’a "Agent XXL" /Big Momma’s House/, "Kingdom Come" z Whoopi Goldberg oraz "Kto pierwszy, ten lepszy" z Matthew Perrym i Elizabeth Hurley. Cedric użyczył swojego głosu niedźwiedziowi z zoo w filmie Eddiego Murphy’ego "Dr Dolittle 2" oraz nosorożcowi Carlowi w fabularnym filmie animowanym "Epoka lodowcowa" /Ice Age/.
Cedric ma zagrać wkrótce w komedii familijnej "Johnson Family Vacation" z udziałem Vanessy Williams, Bow Wow i Solange Knowles. Na jesieni tego roku zagra także jako Ralph Cramden w nowej wersji filmowej serialu "The Honeymooners".
Oprócz swojej kariery zawodowej Cedric dużo uwagi poświęca pracy społecznej. Jest założycielem fundacji The Cedric The Entertainer Charitable Foundation, Inc., która wspomaga finansowo społeczności miejskie, udzielając stypendiów, które miałyby wzbogacić życie młodych ludzi i ich rodzin w rodzinnym mieście Cedrica St. Louis.
EDWARD HERRMANN (Rex Rexroth)
Laureat nagród Tony i Emmy aktor Edward Herrmann może się poszczycić imponującą karierą aktora filmowego, telewizyjnego i teatralnego, od ponad 30 lat związanego z showbiznesem.
Na deskach scenicznych teatrów Broadway’u zagrał między innymi w "Mrs. Warren’s Profession" - sztuka ta przyniosła mu nagrodę Tony Award; "The Philadelphia Story", za którą nominowany był do nagrody Tony; "Plenty" oraz "Love Letter".
Wśród tytułów fabularnych z udziałem Herrmanna są między innymi takie filmy jak: "Nixon", "Richie Rich", "Purpurowa Róża z Kairu" /The Purple Rose of Cairo/, "A Little Sex", "Wielki Gatsby" /The Great Gatsby/, "Annie", "Reds", "Wielki Waldo Pepper" /The Great Waldo Pepper/, "The Day of the Dolphin", "Critical Care", "Overboard", "Big Business", "Mrs. Soffel", "Takedown", "The Paper Chase", "Double Take", "The Cat’s Meow", "Down" oraz "The Emperor’s Club". Aktor zakończył właśnie kręcenie zdjęć do "Welcome to Moosport" z Genem Hackmanem i Ray’em Romano oraz "The Aviator" Martina Scorsese z Leonardo DiCaprio.
Herrmann pojawił się na małym ekranie w sześcioczęściowej opowieści "The Practice", która w 1999 roku przyniosła mu nagrodę Emmy. Gościnnie wystąpił w 200., rocznicowym odcinku serialu "Law & Order" oraz serialu "Oz". Kolejne nominacje do Emmy otrzymał za pracę przy "St. Elsewhere" oraz "Concealed Enemies" i "Eleanor and Franklin: The White House Years".
Sztandarowymi produkcjami telewizyjnymi, w których pojawiło się nazwisko Herrmanna były: "Atomic Train", "Bendetta", "St. Maybe" wytwórni Hallmark Hall of Fame’s, "Pandora’s Clock", "Soul of Sentence", "Fire in the Dark", "Morrow", "The Lawrenceville Stories", "The Electric Grandmother", "A Love Affair: The Eleanor and Lou Gehrig Story" oraz "Last Act Is a Solo".
Herrmann często powraca na deski sceniczne. Ostatnio zakończył pracę nad inscenizacją nowej sztuki Neila Simona "The Dinner Party" wystawianej przez Mark Taper Forum w Los Angeles. Do niezapomnianych przedstawień z udziałem aktora należy również wystawiana przez Williamstown Theatre Festival sztuka "Edukacja Rity" /Educating Rita/ w reżyserii Bruce’a Paltrowa.
Herrmann z chęcią angażuje się w przedsięwzięcia związane z rejestrowaniem pozycji książkowych na płytach i kasetach. Do tej pory udało mu się wziąć udział w ponad 50 projektach tego rodzaju, w tym między innymi serii powieści Toma Clancy "Net Force". W 1999 roku aktor uhonorowany został nagrodą AUDIE za pracę przy nagrywaniu pełnej wersji "King James Bible".
Jako narrator pracuje przy serialu produkcji A&E "History Lost and Found", jak również serialu "Founding Fathers". Jako prezenter związany jest z History Channel, jest gospodarzem serii programów "The Ultimate Auto", poruszających tematykę motoryzacyjną, dzięki którym Herrmann stał się prominentną postacią w świecie wielbicieli czterech kółek. Herrman sam należy do grona wielbicieli samochodów, bierze udział w rajdach i salonach wystawienniczych.
W zeszłym roku rodzima uczelnia Herrmanna - Bucknell University, uhonorowała go wyróżnieniem za wybitne osiągnięcia w wybranej przez siebie profesji.
RICHARD JENKINS (Freddy Bender)
Richard Jenkins wystąpił ostatnio w thrillerze s-f "Jądro Ziemi" /The Core/ oraz uznanym przez krytykę obrazie "Człowiek, którego nie było" /The Man Who Wasn’t There/. Filmografia aktora to również takie tytuły jak: "Ja, Irena i ja" /Me, Myself and Irene/; "Zagubione serca" /Random Hearts/; "Cedry pod śniegiem" /Snow Falling on Cedars/; "Sposób na blondynkę" /There’s Something About Mary…/; "Władza absolutna" /Absolute Power/; "Igraszki z losem" /Flirting With Disaster/ (nominacja do nagrody Independent Spirit Award dla najlepszego aktora drugoplanowego); "Indinin w kredensie" /The Indian in the Cupboard/; "Little Nikita"; "Czarownice z Eastwick" /The Witches of Eastwick/ oraz "Wilk" /Wolf/. Jenkins zakończył ostatnio prace nad nowym filmem "The Mudge Boy", wkrótce wejdzie również na ekrany obraz z jego udziałem "Cheaper by the Dozen". Obecnie zaangażowany jest przy produkcji "Shall We Dance?".
Na małym ekranie można obecnie oglądać Jenkinsa w roli Nathaniela Fishera w produkcji HBO "Sześć stóp pod ziemią" /Six Feet Under/. Filmografia telewizyjna aktora to także: "Sins of the Father", "The Boys Next Door" i "And the Band Played On". Przez cztery lata Jenkins był dyrektorem artystycznym Trinity Repertory Company w Providence, w stanie Rhode Island.
BILLY BOB THORNTON (Howard Doyle)
Laureat Oscara, utytułowany scenarzysta, aktor, reżyser i muzyk Billy Bob Thornton może pochwalić się imponującymi osiągnięciami w dziedzinie filmu, produkcji teatralnych i telewizyjnych. Charyzmatyczny i niezwykle utalentowany Thornton cieszy się dzisiaj w pełni zasłużoną opinią jednego z najbardziej wziętych filmowców swojego pokolenia.
Thornton jest z pewnością obecnie w rozkwicie swoich sił i osiągnięć twórczych. Zakończył niedawno pracę nad filmem "The Alamo" (w którym wcielił się w postać legendarnego Davy Crocketta) oraz czarną komedią "Bad Santa" (z udziałem Bernie Maca); wkrótce można go będzie zobaczyć w najnowszej komedii Richarda Curtisa "To właśnie miłość" /Love Actually/ z udziałem Hugh Granta, Liama Neesona i Laury Linney.
Udowadniając imponującą wszechstronność swoich artystycznych zainteresowań i środków wyrazu Thornton w 2001 roku zagrał w szelmowskiej komedii "Włamanie na śniadanie" /Bandits/ w reżyserii Barry’ego Levinsona z Brucem Willisem i Cate Blanchett, czarnej komedii braci Coen "Człowiek, którego nie było" /The Man Who Wasn’t There/ oraz dramacie "Monster’s Ball", w którym zagrali także Halle Berry, Peter Boyle i Heath Ledger.
Każda z tych trzech kreacji przyniosła aktorowi znakomite recenzje i wszechstronne uznanie, co w rezultacie sprawiło, że Thornton został okrzyknięty przez National Board of Review Najlepszym Aktorem 2001 roku. "Człowiek, którego nie było" przyniósł mu nominację do Złotego Globu oraz nagrody Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Za rolę we "Włamaniu na śniadanie" aktor nominowany był również do Złotego Globu.
W 1996 roku wszedł na ekrany film Thorntona "Sling Blade" znakomicie oceniony zarówno przez krytyków, jak i publiczność kinową. Był to potrójny sukces, z uwagi na fakt, iż Thornton zagrał główną rolę w filmie przez siebie wyreżyserowanym i nakręconym na podstawie własnego scenariusza. "Sling Blade", w którym zagrali również Robert Duvall, J. T. Walsh, Dwight Yoakum i John Ritter, zapewnił jego autorowi trwałe miejsce w gronie uznanych twórców filmowych. Posypały się liczne wyróżnienia świata filmu, w tym Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany oraz nominacja za pierwszoplanową rolę męską.
Przed nakręceniem "Sling Blade" Thornton mógł się już poszczycić imponującą liczbą osiągnięć świata filmowego. Był współautorem scenariusza (wraz z Tomem Eppersonem) i gwiazdą dramatu "Fałszywy krok" /One False Move/. Film w reżyserii Carla Franklina, w którym Thornton zagrał poszukiwanego przez policję kryminalistę przez wiele tygodni utrzymywał się na ekranach kin.
Wcześniej powstały takie filmy z jego udziałem jak: "The Winner" Alexa Coxa, "Niemoralna propozycja" /Indecent Proposal/ w reżyserii Adriana Lyne’a, "Truposz" /Deadman/ Jima Jarmuscha oraz "Tombstone" George’a Cosmatosa. Ciekawe role zagrał w "Na zabójczej ziemi" /On Deadly Ground/, "Bound By Honour", "For the Boys" i "The Stars Fell on Henrietta".
Jako scenarzysta Thornton pracował przy licznych projektach dla wytwórni United Artists, Miramax, Universal Pictures, Warner Bros., Touchstone Pictures, Island Pictures, David Geffen Productions i HBO. Jest autorem między innymi tekstu na podstawie którego nakręcono film "Czarna owca" /A Family Thing/ z udzałem Roberta Duvalla i Jamesa Earla Jonesa.
Thornton zagrał w 1998 roku w przeboju kinowym "Armageddon" z udziałem Bruce’a Willisa, obok Seana Penna i Nicka Nolte pojawił się w "Drodze przez piekło" /U-Turn/ w reżyserii Olivera Stone’a, "Primary Colors" z Johnem Travoltą i Emmą Thompson w reżyserii Mike’a Nicholsa. Obok Johna Cusacka zagrał w czarnej komedii "Zmęczenie materiału" /Pushing Tin/.
Thornton otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu jako aktor drugoplanowy obrazu w reżyserii Sama Raimi "Prosty plan" /A Simple Plan/. Uhonorowany został za swoją kreację nagrodami Krytyków Filmowych Los Angeles oraz nominacją do nagrody Screen Actors Guild.
Drugim filmem w reżyserskiej karierze Thorntona była komedia "Daddy and Them", w której również zagrał i której był autorem scenariusza; trzecim epicka wersja bestsellerowej powieści Cormaca McCarthy’ego "Rącze konie" /All the Pretty Horses/ z udziałem Matta Damona, Penelope Cruz i Henry’ego Thomasa.
Thornton jest współautorem scenariusza filmu "Dotyk przeznaczenia" /The Gift/, w którym wystąpili Cate Blanchett, Giovanni Ribisi i Hilary Swank.
Na dużym ekranie aktor pojawił się ostatnio w komedii "Waking Up In Reno" z udziałem Charlize Theron, Patricka Swayze i Nataschy Richardson oraz Dramacie "Levity" z Morganem Freemanem, Holly Hunter i Kirsten Dunst.
PAUL ADELSTEIN (Wrigley)
Paul Adelstein rozpoczynał swoją karierę zawodową w wieku 20 lat, kiedy to dołączył do prowadzonej przez Johna Cusacka trupy komedii dell’arte - New Crime Productions działającej w rodzinnym mieście początkującego aktora - Chicago. Po kilku występach w komediowych wersjach "Marat/Sade", "Las Vegas Parano" /Fear and Loathing in Las Vegas/ oraz "The Balcony" rozpoczął współpracę ze słynnym zespołem Steppenwolf Theatre Company, gdzie występował w licznych produkcjach, w tym między innymi "Mechanicznej pomarańczy" /A Clockwork Orange/ w reżyserii Terry’ego Kinney’a, "Morning Star" w reżyserii Franka Galati oraz "A Soldier’s Tale" - koprodukcji Steppenwolf Theatre Company oraz Orkiestry Symfonicznej Chicago.
Filmografia Adelsteina to takie tytuły jak: "The Grifters", "Mój chłopak się żeni" /My Best Friend’s Wedding/ oraz "Zakręcony" /Bedazzled/.
Na małym ekranie wystąpił w serialach "Kupidyn" /Cupid/, "Turks", "Hack" z udziałem Davida Morse’a oraz "Breaking News".