"Ogniem i mieczem": TWÓRCY FILMU
JERZY HOFFMAN (reżyseria, scenariusz, produkcja)
Urodził się 15 marca 1932 r. w Krakowie, w rodzinie lekarskiej. W roku 1940 został wywieziony na Syberię. Do Polski wrócił po zakończeniu wojny. Maturę zrobił w Bydgoszczy w roku 1950. Jest absolwentem W.G.I.K. - Instytutu Filmowego w Moskwie. Jako reżyser debiutował w 1955 roku, kiedy wraz z Jerzym Skórzewskim zrealizował film "Chuligani", za który w tym samym roku otrzymał nagrodę Polskiej Krytyki Filmowej. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski zrealizowali wspólnie 27 filmów dokumentalnych, między innymi: "Dzieci oskarżają", "Karuzela Łowicka", "Typy na dziś", "Pocztówka z Zakopanego", "Pamiątka z Kalwarii", "Dwa oblicza Boga". Ich filmy otrzymywały nagrody w Oberhausen, Manheim, Wenecji, Moskwie i Krakowie.Spółka autorska Hoffman - Skórzewski zadebiutowała w filmie fabularnym w roku 1962, realizując obraz "Gangsterzy i filantropi" (Nagroda Ministra Kultury i Sztuki III Stopnia). Autorzy zrealizowali wspólnie takie filmy, jak: "Prawo i pięść" (1964) i "Trzy kroki po ziemi" (1965).
Filmy zrealizowane przez Jerzego Hoffmana: "Jarmark cudów" (1966) Nagroda w Wenecji, "Ojciec" (1967) Nagroda Ministra Kultury i Sztuki III St., Złoty Ekran za najlepszy film TV, "Pan Wołodyjowski" (1968) Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I St., "Potop" (1974) Nagroda Ministra Kultury i Sztuki I St.,Grand Prix w Gdańsku, Nominacja do Oskara '75, Nagroda w Moskwie za najlepszą rolę męską dla Tadeusza, Łomnickiego, "Trędowata" (1976), "Do krwi ostatniej" (1978) Nagroda Specjalna w Gdańsku, "Znachor" (1981), "Wedle wyroków Twoich" (1983), "Piękna nieznajoma" (1992), "Ogniem i mieczem" (1999).
JERZY R. MICHALUK (produkcja)
Kierownik produkcji i producent wielu cenionych filmów polskich. Jerzy Michaluk jest człowiekiem, bez którego film "Ogniem i mieczem" prawdopodobnie nie ujrzałby światła dziennego. Jego niezwykłą rolę w realizacji tego filmu, poświęcenie niejednokrotnie podkreślał Jerzy Hoffman. Jerzego Michaluka cechuje niespożyta energia i entuzjazm, którymi potrafił zarazić wszystkich wokół siebie. Posiada niezwykły dar przekonywania, co w jego zawodzie jest niezwykle istotne. Na jego dorobek składa się imponująca filmografia.
Wybrana filmografia: "Czterdziestolatek" (1975), "Noce i dnie" (1975), "Brunet wieczorową porą" (1976), "Motylem jestem czyli romans Czterdziestolatka" (1976), "Niedzielne dzieci' (1976), "Szaleństwo Majki Skowron" (1976), "Noce i dnie" (serial tv) (1977), "Pokój z widokiem na morze" (1977), "Jan Serce" (1981), "Matka Królów" (1982), "Co dzień bliżej nieba" (1983), "Komediantka" (1986), "W piątą stronę świata" (1990), "Ogniem i mieczem" (1999).
JERZY KAJETAN FRYKOWSKI (producent wykonawczy)
Kierował produkcją filmu "Ogniem i mieczem"; wieloletni kierownik produkcji. Dobry duch filmu i całej produkcji. Ma na swoim koncie współpracę przy m.in. następujących filmach: "Ciemna strona Wenus", "Bandyta", "Autoportret z kochanką", "Uprowadzenie Agaty", "Frankenstein" (film tv, prod. USA), "Przeklęta Ameryka", "Napoleon i Europa" (serial tv, prod. Francja), "Po upadku", "Bez grzechu", "Życie wewnętrzne", "Śmierć Johna L.", "Cudzoziemka", "Zielone kasztany", "Sceny dziecięce z życia prowincji", "Thais" i "Odwet".
ANDRZEJ HALIŃSKI (scenografia)
Projektował scenografię m.in. do następujących filmów: "13 posterunek" (serial tv), "Sztos", "Diabelska edukacja" (film tv), "C. K. Dezerterzy", "Pismak", "Thais", "Nieciekawa historia", "Królowa Bona" (serial tv), "Słona róża", "Mrzonka" (film tv), "Fucha", "Kariera Nikodema Dyzmy" (serial tv), "Lalka" (serial tv), "Sherlock Holmes i dr Watson" (serial tv), "Bułeczka" oraz "Zofia". Jako drugi scenograf pracował m.in. przy "Ziemi obiecanej" i "Sanatorium pod Klepsydrą". Ma na koncie przeszło 20 filmów reklamowych dla agencji: Lintas, Grey, Saatchi & Saatchi, McCann Erickson, GGK, DMB&B i innych.
MAGDALENA TESŁAWSKA PAWEŁ GRABARCZYK (kostiumy)
Mają za sobą kilkadziesiąt realizacji filmowych Bardzo często współpracują razem. Ich najważniejsze wspólne realizacje to m.in. "Niezwykła podróż Baltazara Kobera" w reżyserii Jerzego Wojciecha Hassa, "Kanclerz" w reżyserii Ryszarda Bera czy "Borys Godunow" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego. W filmie "Ogniem i mieczem" przygotowali kostiumy dla 120 postaci pierwszoplanowych - średnio po trzy kostiumy dla każdego aktora oraz kilka tysięcy kostiumów dla postaci drugiego planu i statystów. Kostiumy wykonane są bardzo starannie z dużą dbałością o detal z tkanin ręcznie robionych na zabytkowych krosnach w specjalistycznych manufakturach. Teoretycznie przygotowanie zajęło im kilka lat pracy i studiów nad epoką. Autorzy starali się, aby kostiumy oddały charakter i klimat XVII-wiecznej Ukrainy.
TOMASZ BIERNAWSKI (militaria)
Absolwent Wydziału Etnografii Uniwersytetu Warszawskiego. Organizator i współzałożyciel Studenckiego Klubu Jeździeckiego w Warszawie, instruktor jazdy konnej. Pierwszy kontakt z filmem miał jeszcze w czasie realizacji "Pana Wołodyjowskiego" - jako jeździec brał udział w scenach konnych. Po studiach pracował w Państwowym Muzeum Etnograficznym. W ramach kompletowania materiałów do pracy doktorskiej na temat Indian przebywał w USA. Pracował tam jako trener i zawodowy jeździec. Po powrocie do Polski pracował przy filmie "Hubal" gdzie zajmował się przygotowaniem koni i jeźdźców do zdjęć. Po pracy przy "kawaleryjskim" filmie posypały się inne propozycje zawodowe. Tomasz Biernawski ma za sobą kilkadziesiąt filmów przy których pracował jako jeździec, kaskader i instruktor. Przy filmie "Gniazdo" w reżyserii Jana Rybkowskiego współpracował przy "ubieraniu koni". Od tamtego czasu wyspecjalizował się jako scenograf militarny. Współpracował w tym charakterze z najwybitniejszymi reżyserami: z Andrzejem Żuławskim ("Borys Godunow", "Szamanka"); Wojciechem Hassem ("Pamiętnik Grzesznika", "Przypadki Baltazara Kobera"); Januszem Majewskim ("Królowa Bona"), Jerzym Kawalerowiczem ("Austeria"). Jest autorem militariów do ok. 50 tytułów filmów fabularnych, telewizyjnych i teatru TV ("Tristan i Izolda"; "Cezar i Pompejusz"), głównie historyczno-kostiumowych. Militaria to elementy uzbrojenia w kostiumie, oporządzenie koni wierzchowych i zaprzęgowych, pojazdy konne oraz takie elementy scenografii jak: obozy, tabory, fortyfikacje.
ALBINA BARAŃSKA (dekoracja wnętrz)
Projektowała dekoracje wnętrz m.in. do takich filmów jak: "Pięciu", "Cyrograf dojrzałości", "Czterej pancerni i pies", "Janosik", "Karino", "Mazepa", "Lalka", "Rodzina Połanieckich", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Mniejsze niebo", "Karate po polsku", "Zapach psiej sierści", "Kobieta z prowincji", "Był jazz", "Tabu", "Ostatni prom", "Kramarz", "Cynga", "Powrót wilczycy", "Niezwykła podróż Baltazara Kobera", "Dwa księżyce", "Tragarz puchu", "Listopad", "Matka swojej matki" oraz "Sztos". Filmy "Kawalerskie życie na obczyźnie" i "Horror w Wesołych Bagniskach" przyniosły jej nagrody na festiwalu w Gdyni.
KRZESIMIR DĘBSKI (kompozytor)
Studiował kompozycję w poznańskiej Akademii Muzycznej. Jako skrzypek z zespołem "String Connection" koncertował od 1980 r. w całej niemal Europie oraz USA i Kanadzie. Jest laureatem I nagrody światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia). Wielokrotnie zdobywał tytuł Najlepszego Skrzypka, Kompozytora, Aranżera Roku w ankietach magazynu Jazz Forum. W 1985 r. znalazł się na liście 10-ciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma Down Beat. Krzesimir Dębski tworzy muzykę jazzową, filmową, teatralną i eksperymentalną. Jest autorem ścieżki dźwiękowej do ponad 50-ciu filmów fabularnych, telewizyjnych krajowych i zagranicznych. Ostatnio podjął również działalność dyrygencką i jego dyskografia jako dyrygenta obejmuje już kilkanaście tytułów, m.in. z muzyką filmową dla Sony Classics Record. Autor muzyki m.in. do następujących filmów: "Medium", "Cudowne dziecko", "Alchemik", "Opowieść Harleya", "Ferdydurke" (aranżacja), "Deja vu", "Szwadron", "Człowiek z...", "Kolos", "Motyw cienia", "Oczy niebieskie", "Matka swojej matki", "Ciemna strona Wenus", "V.I.P.", "Prostytutki" oraz seriali tv "Matki, żony i kochanki" i "Złotopolscy".
KRZYSZTOF WODZIŃSKI (dźwięk)
Operator dźwięku m.in. przy następujących filmach: "Dziewczyny do wzięcia" (film tv), "Palec Boży", "Obszar zamknięty", "Drzwi w murze", "Nie będę cię kochać", "Jak to się robi", "Ziemia obiecana", "Inna", "Milioner", "Szarada", "Palace Hotel", "Znachor", "Wilczyca", "Śpiewy po rosie", "Wysokie loty", "Czułe miejsca", "Płomienie", "Pogrzeb świerszcza", "Klątwa Doliny Węży", "Powrót Wilczycy", "Odlotowe wakacje" i "Matki, żony i kochanki" (serial tv).