"Oda do radości": "ODA DO RADOŚCI" - DYSTRYBUCYJNE WYDARZENIE BEZ PRECEDENSU
Akson Studio, Gutek Film oraz iTVP dokonają pionierskiego przedsięwzięcia dystrybucyjnego, jakim jest wprowadzenie jednocześnie do kin i dystrybucja w Internecie filmu „Oda do radości” w reżyserii Anny Kazejak-Dawid, Jana Komasy i Macieja Migasa. Po raz pierwszy w Polsce film dostępny będzie od dnia premiery zarówno w kinach, jak i na internetowych stronach itvp.pl.
„Oda do radości” trójki młodych filmowców to pierwszy film w historii polskiej kinematografii, który zakwalifikowany został do udziału w konkursie prestiżowego festiwalu filmowego w Rotterdamie. Wcześniej obraz ten wyróżniono Nagrodą Specjalną Jury pod przewodnictwem Andrzeja Wajdy na ostatnim festiwalu filmowym w Gdyni. „Oda do radości” spotkała się także z wyjątkowym przyjęciem polskiej krytyki, która uznała dzieło młodych filmowców za jeden z najdojrzalszych i najciekawszych portretów współczesnej Polski ostatnich lat.
„Oda do radości” to koncentruje się na trójce bohaterów. Aga po pobycie w Anglii wraca do domu, na Śląsk. To, co zastaje nie napawa optymizmem. W kopalni trwa strajk i pracującemu tam ojcu grozi utrata pracy. Dziewczyna postanawia otworzyć własny zakład fryzjerski, by pomóc rodzinie. W Warszawie Michał wygrywa radiowy konkurs hip-hopowy. W życiu rodzinnym i uczuciowym nie ma już jednak tyle szczęścia. Wiktor wraca po studiach do niewielkiej nadmorskiej miejscowości. Jednak nie może dogadać się z rodzicami, a praca w wędzarni ryb, jedyna którą udało mu się dostać, zupełnie nie daje mu satysfakcji. Losy tych trzech postaci przetną się niespodziewanie w kluczowym dla ich życia momencie…
Bohaterowie „Ody do radości” próbują radzić sobie z zarówno z życiem rodzinnym, rozterkami emocjonalnymi, jak wyzwaniami życia codziennego we współczesnej Polsce. Jesteśmy świadkami ich sukcesów ale też przeżywamy razem z nimi życiowe porażki. Od lat nie było filmu, który z taką prostotą i pasją opowiadałby o współczesności i życiu młodego pokolenia Polaków. To wszystko sprawiło, że „Oda do radości” stała się jednym z najgłośniejszych polskich debiutów filmowych.
Film trafi do kin i pojawi się w Internecie na stronach www.itvp.pl 19 kwietnia.
Gdyby to zależało ode mnie, Złote Lwy przyznałbym filmowi Oda do radości. Uważam, że ten film to największe wydarzenie tego festiwalu. Jest zrobiony przez trójkę młodych ludzi - to ich debiut. Rzecz jest fantastycznie wyreżyserowana, z niesłychaną świadomością warsztatu, z ogromną dojrzałością. To nie jest w ogóle film "debiutancki", jest to dzieło poważnych, dojrzałych twórców. Coś wspaniałego. Widziałem Odę do radości parę godzin temu i ciągle nie mogę się otrząsnąć.
Piotr Łazarkiewicz
Studenci łódzkiej szkoły filmowej pokazali trójwątkowy film Oda do radości. Na prezentację przed ekranem kina festiwalowego weszło ich co najmniej 20 (bo to i młodzi aktorzy, operatorzy), a przeciętna wieku wynosiła 22 lata. Jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Potem zaczęła się projekcja. I równie dawno nie widziałem tak dobrego filmu współczesnego o losie ich rówieśników.(...). Pojawienie się Ody do radości i mrowia najmłodszych filmowców na festiwalu wskazuje, że idzie wielkie parcie od dołu, co czyniłoby nadzieję, że powstała realna możliwość nawiązania do najlepszych tradycji powojennego kina.
Kazimierz Kutz