Reklama

"Oda do radości": 3 NOWELE

ŚLˇSK (Anna Kazejak-Dawid)

Dwudziestosześcioletnia Aga wraca w rodzinne strony po wielomiesięcznym pobycie w Anglii. Na dworcu wita ją Danka oraz mama. Sytuacja, którą Aga zastaje w domu schładza jej entuzjazm związany z powrotem. W kopalni, w której pracuje jej ojciec trwa strajk, a matka właśnie traci pracę w zakładzie fryzjerskim. Waldek - sympatia Agi - nie przychodzi przywitać ją na dworzec. Okazuje się, że nie jest już górnikiem tylko ochroniarzem kopalni. Waldek ma dla Agi niespodziankę. Prowadzi ją do mieszkania, które chciałby razem z nią wynająć, jednak nie stać go na wpłacenie zaliczki. Aga pokrywa koszty zaliczki. Trudna sytuacja w rodzinie staje się powodem, dla którego Aga postanawia zainwestować ciężko zarobione za granicą pieniądze we własny salon fryzjerski. Pomysł ten nie podoba się Waldkowi. Jednak Aga decyduje się pokonać otaczającą ją inercję. Jednocześnie nie może porozumieć się z ojcem wierzącym w solidarnościowe ideały i słuszność strajku.

Reklama

WARSZAWA (Jan Komasa)

Pele bierze udział w konkursie radiowym na najlepszy kawałek hip-hopowy. Ojciec Marty - dziewczyny Pelego - postanawia wysłać córkę do Londynu na studia. Pele robi wszystko aby przekonać Martę, by nie wyjeżdżała. Postanawia przyjąć propozycję Ojca Marty i zacząć pracę w jego firmie. Ojciec jednak już w pierwszy dzień pracy upokarza Pelego i daje mu do zrozumienia, żeby zostawił Martę w spokoju. Pele urządza awanturę Marcie, obraża ją ostrymi słowami. Babcia Pelego w wyniku emocji wywołanych wygraną Pelego w konkursie radiowym słabnie i traci przytomność. Pele zawozi ją do szpitala. Po ostatniej awanturze Marta nie chce widzieć Pelego. Ten śledzi Martę i jej Ojca w dzień wylotu do Londynu. Porywa ją z parkingu centrum handlowego autem Ojca.

MORZE (Maciej Migas)

Wiktor wraca po studiach na rodzimą prowincję. Mieszka z rodzicami - prawiącą kazania matką i ojcem, który żyje wyjazdem na eliminacje do telewizyjnego teleturnieju. Chłopak pracuje w ulokowanej przy plaży wędzarni ryb. Razem z nim pracują tam jeszcze: Rysiek miejscowy pijaczek i Eryk życiowa ofiara, na której wszyscy wokół się wyżywają. Któregoś dnia Wiktor dowiaduje się od matki, że powinien zwolnić pokój, bo zaczyna się sezon i dom zostanie wynajęty turystom. Tego samego dnia wdaje się w awanturę ze swoim szefem, który zalega z wypłatą. Po tej awanturze bohater nie wraca już do pracy. Zjawia się Eryk ze sporą sumą pieniędzy i namawia Wiktora do wspólnego wyjazdu za granicę. Oferuje, że pokryje wszystkie koszty związane z wyjazdem. Wiktor spławia Eryka. Zmienia jednak swoją decyzję po spotkaniu na plaży ojca. Okazuje się, że ojciec stchórzył i nie wyjechał na eliminacje do teleturnieju. W rozmowie z synem przyznaje się do tego, że zmarnował własne życie i prosi syna, by ten nie zrobił tego samego.

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Oda do radości

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy