"Obsługiwałem angielskiego króla": MENZEL O FILMIE
Powieść Obsługiwałem angielskiego króla należy do najwybitniejszych osiągnięć w twórczości Bohumila Hrabala. Opisuje ona koleje życia młodego czeskiego kelnera w okresie międzywojennym, poprzez czas drugiej wojny światowej, aż do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
Według wspomnień samego autora powieść powstała spontanicznie, w ciągu kilkunastu dni i była jego reakcją na nadmiar emocji, uczuć i doświadczeń, na które wystawiany był pisarz, który nie mógł publikować w czasach wzmożonego reżimu. W tej obszernej powieści Hrabal zebrał olbrzymią ilość sytuacji, scen, historyjek i anegdot i pośród nich umieścił swojego bohatera.
Konstruując scenariusz, z tak obszernej książki trzeba było starannie wybrać to, co najciekawsze i najbardziej treściwe, tak aby film miał spójną historię, był przystępny i zrozumiały dla ludzi, którzy nie czytali powieści. Scenariusz filmu koncentruje się na dwóch równoległych historiach. Pierwsza z nich śledzi losy i dojrzewanie małego, ambitnego kelnera przed wojną i podczas okupacji. Druga, przenikająca się z pierwszą, przedstawia krótki epizod z życia dojrzałego już mężczyzny, który, po latach szuka spokoju w wysiedlonej niemieckiej wsi i za sprawą pojawienia się młodej dziewczyny, zatapia się we wspomnieniach.