"O mały głos": SYLWETKI
MARK HERMAN (scenarzysta i reżyser)
Urodził się w Bridlington w hrabstwie Yorkshire w 1954 r. Studiował wzornictwo w Leeds, zaś w latach 1983-1986 był studentem National Film and Television School. Po ukończeniu tej uczelni Herman otrzymał Oscara® za krótkometrażowy film "See You At Wembley, Frankie Walsh" i podjął współpracę z telewizją Channel Four, dla której zrealizował - na podstawie własnego scenariusza - kolejny krótki metraż: :Unusual Ground Floor Conversion".
Dla brytyjskiej telewizji Herman napisał scenariusz sitcomu "The 1096ers".
Pierwszy pełnometrażowy, kinowy, fabularny film Marka Hermana powstał w 1991 r. i nosił tytuł "Blame It On The Bell Boy", ale dopiero drugi - "Orkiestra" (1996) - przyniósł reżyserowi międzynarodowe uznanie. Następnym był "O Mały Głos".
JANE HORROCKS (Mały Głos)
Jest młodą, ale już bardzo popularną aktorką brytyjskiej sceny, filmu i telewizji. Studiowała w Royal Academy of Dramatic Art. We wczesnym etapie swojej kariery występowała na deskach Royal Shakespeare Company. W londyńskich teatrach odniosła kolosalny sukces grając główną rolę w sztuce Jima Cartwrighta "The Rise and Fall of Little Voice" (prem. W 1992 r.), której ekranizacją jest film Marka Hermana "O Mały Głos". Kreacja w tej sztuce przyniosła aktorce nominację do Nagrody im. Laurence'a Oliviera'93.
W 1992 r. Horrocks odniosła jeszcze jeden sukces, a to dzięki roli nastolatki w głośnym filmie Mike'a Leigha "Życie jest słodkie". Spośród pozostałych filmów z udziałem artystki wymieńmy takie jak "The Dressmaker" (TVP: "Garderobiany"), "Wiedźmy", "Ślicznotka z Memphis", "Getting It Right", "Deadly Advice", "Second Best", "Self Catering", "Bring Me The Head of Mavis Davis", "Hunt For Venus".
Dużą popularność, także w USA, przyniósł Jane Horrocks występ w telewizyjnym, komediowym serialu "Absolutely Fabulous", a także w fantastyczno-naukowym serialu "Red Dwarf".
Przed kamerami telewizji artystka wystąpiła także w autorskim show "Never Mind the Horrocks" (Channel Four), w "Opowieściach z krypty" (u boku Ewana McGregora) oraz w wielu produkcjach BBC, m.in. w "Henryku IV" Williama Szekspira.
Na scenie teatralnej Jane Horrocks występowała w ostatnich latach w takich sztukach jak "Makbet" (rola Lady Makbet), "Kabaret" i wielu innych.
EWAN McGREGOR (Billy)
Pojawił się niedawno na światowych i polskich ekranach jako młody Obe Wan Kenobi w filmie George'a Lucasa "Gwiezdne wojny. Część I. Mroczne widmo".
Po zagraniu w filozoficznym obrazie Billa Forsytha "Being Human" (wideo: "Być człowiekiem") wystąpił w dwóch kultowych filmach Danny'ego Boyle'a, od których rozpoczęła się jego wielka kariera. Pierwszym z nich był "Płytki grób", drugim - "Trainspotting".
McGregor znany jest ponadto z filmów: "Emma" Douga McGratha, "Pillow Book" Petera Greenawaya, "A Life Less Ordinary" Petera Boyle'a, "The Serpent Kiss" Phillipe Rousellota, "Orkiestra" Marka Hermana, "Velvet Goldmine" Todda Haynesa i innych.
BRENDA BLETHYN (Mari)
Otrzymała nominację do Oscara®'97, Złoty Glob, nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes dla najlepszej aktorki oraz szereg innych nagród za rolę w "Sekretach i kłamstwach" Mike'a Leigha. Aktorka wystąpiła także w filmach "Wiedźmy", "Rzeka wspomnień", "Music From Another Room", "Remember Me" i kilku innych, ale w Wielkiej Brytanii znana jest głównie z teatru (m.in. "Sen nocy letniej" w Royal Shakespeare Company, "Dom lalki", "Mąż idealny" - w Royal Exchange) i telewizyjną (m.in. "Henryk VI").
MICHAEL CAINE (Ray Say)
Wielki aktor brytyjski - jest laureatem dwóch Oscarów® za najlepsze role drugoplanowe. Pierwszego przyniosła mu kreacja w "Hannie i jej siostrach" Woody'ego Allena. Drugiego odebrał w 2000 roku, a zawdzięczał go roli doktora Larcha, którą zagrał w filmie Lasse Hallstroma "Wbrew regułom", będącym ekranizacją powieści Johna Irvinga "Regulamin tłoczni win".
Caine otrzymał ponadto nominacje do Oscara® za role, które zagrał w filmach "Alfie", "Sleuth" i "Educating Rita". Trzy Złote Globy zawdzięcza filmom: "Educating Rita", "Parszywe dranie" i "O Mały Głos".
Spośród innych, najgłośniejszych filmów z udziałem Michaela Caine'a wymieńmy takie jak "Man Who Would Be King", "Rój", "Na tropie Wilby'ego", "Romantyczna Angielka", "Mona Lisa", "Krew i wino", "Na zabójczej ziemi".