"Nigdzie w Afryce": OBSADA
JULIANE KOHLER (Jettel Redlich)
Studiowała aktorstwo w Nowym Jorku. Po pierwszym angażu w Państwowym Teatrze Dolnej Saksonii w Hanowerze przeszła do monachijskiego Teatru Residence. Wkrótce stała się cenioną aktorką teatralną. Zwróciła uwagę głównymi rolami w "Heddzie Gabler" Ibsena, "Z rąk do rąk" Keuna oraz "Pannie Elzie" Schnitzlera. W 1995 r Ministerstwo Kultury Bawarii przyznało jej tytuł Najlepszej Młodej Aktorki. Począwszy od 1999 r grała we Frankfurcie tytułowe role w "Stelli" oraz "Damie Kameliowej" (obie sztuki w reżyserii Amelie Niermayer), występowała także na deskach Actor’s Studio w Monachium.
W 1999 r zadebiutowała na dużym ekranie rolą w filmie Maxa Faberbocka "Aimee i Jaguar". Zagrała w nim rolę Lilly Wust, mężatki z Berlina, która zakochuje się w Żydówce Felice Schragenheim (Maria Schneider). Za swoją rolę Juliane Köhler otrzymała Niemiecką Nagrodę Filmową, Bawarską Nagrodę Filmową oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Berlińskim Festiwalu Filmowym 1999 w kategorii Najlepsza Aktorka. W tym samym roku wystąpiła w znakomitej adaptacji "Annalouise i Antona" Ericha Kastnera w reżyserii Caroline Link. Jej ostatni film to "Konigskinder" wyreżyserowany przez Anne Wild.
Juliane Köhler pojawiała się również na małym ekranie: zagrała w telewizyjnej produkcji Rolanda Emmericha "Inzest - Ein Fall Fur Sina Teufel", w tragikomedii Thomasa Bergera "Busenfreunde 2 - Alles Wird Gut", w "Bella Block" Christiana von Castelberga oraz w "Tatort" Roberta Siegela.
MERAB NINIDZE (Walter Redlich)
Urodził się w 1965 r w Tbilisi (Gruzja), tam też w latach 1982-1984 studiował aktorstwo. Na dużym ekranie zadebiutował w 1984 r rolą w filmie Tengiza Abuladze "Pokuta", który trzy lata później zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes.
W latach 1986-1991 występował na deskach teatru Rustaveli w Tbilisi; zagrał m.in. w sztuce "Leonce i Lena" Georga Buchnera oraz w "Hamlecie" Williama Szekspira. Nakręcił w Gruzji ponad 20 filmów - tamtejsza publiczność zapamiętała go dzięki roli Aleka w tragikomedii Bakhtiara Khudojnazarowa "Luna Papa". Film zdobył kilka nagród na Międzynarodowym Gruzińskim Festiwalu Filmowym, m.in. w kategorii Najlepszy Film. Ninidze zagrał również główne role w filmach "England!" Achima von Borriesa, "In Heaven" Michaela Bindlechnera, "Jogofilm" Gorana Rebica, "The Rabbit Hunt" Andreasa Grubera oraz "Ikar" Bernharda Weirathera. W 2001 wystąpił w "Vorlorenes Land" Jo Baiera oraz w "Bella Block" Christiana von Castelberga.
MATTHIAS HABICH (Susskind)
Urodził się w Gdańsku w 1940 r. Aktorstwa uczył się w Hamburgu, Paryżu oraz w Stanach Zjednoczonych. Habich jest jednym z najbardziej znanych i cenionych aktorów teatru niemieckojęzycznego. Występował na deskach Actor’s Studio w Monachium oraz teatru w Zurychu, m.in. przez trzy lata grał w "Mahabharacie" Petera Brooka. Zagrał również w wielu filmach: w "Łasce śmierci" Volkera Schlondorffa, "Maiden’s War" Bernharda Sinkela, "Corps Perdu" Lei Pool, "Tamtej stronie ciszy" Caroline Link i "Wrogu u bram" Jean Jacquesa Annauda. Jego ostatni projekt - film "Boran" młodego reżysera Alexa Bernera - wszedł na ekrany kin wiosną 2002 roku.
W jego dorobku telewizyjnym znajdują się następujące tytuły: "Die Merkwurdige Lebensgeschichte Des Friedrich Freiherrn Von Trenck" (reż. Fritz Umgelter), "Deutschlandlied (reż. Tom Toelle) oraz "Klemperer - Ein Leben in Deutschland" (reż. Kai Wessel, Andreas Kleinert). Za rolę w filmie telewizyjnym "Das Urteil" (reż. Oliver Hirschbiegel) Habich otrzymał nagrodę im. Adolfa Grimme’a. Jest także laureatem Złotego Lwa za rolę w filmie telewizyjnym "Der Kalte Tod" (reż. Nina Grosse). W październiku 2001 r przyznano mu Niemiecką Nagrodę Telewizyjną w kategorii Najlepszy Aktor za rolę w serialu "Jahrestage (Aus Dem Leben der Gesine Creepahl)" w reżyserii Margarethe von Trotty.
SIDEDE ONYULO (Owour)
46-letni Kenijczyk Sidede Onyulo zaczynał od studiów prawniczych w Nairobi, jednak zamiast kariery prawnika wybrał aktorstwo. Ma na koncie wiele ról teatralnych w rodzinnym kraju; grywał także role drugoplanowe w amerykańskich filmach.
Kenijscy znawcy kina z miejsca polecili go do roli kucharza, okazało się jednak, że jest nieuchwytny - wyprowadził się z Nairobi i przepadł bez śladu gdzieś w środkowej Kenii, na obszarze całkowicie pozbawionym dostępu do nowoczesnych środków komunikacji. W końcu lokalnemu agentowi udało się odnaleźć Onyulo w jego rodzinnej wiosce nad jeziorem Wiktoria.
Podczas castingu ostatecznie przekonał Caroline Link swoją oszczędną grą: "Większość kenijskich aktorów, których zaprosiliśmy na zdjęcia próbne zaprezentowała bardzo teatralny styl gry. Sidede okazał się jedynym, który zrozumiał o co mi chodzi gdy powiedziałam: film to nie teatr. Film jest jak życie. Musisz być sobą. Jak najmniej ekspresji! Sidede jest niezwykle inteligentny i od samego początku ostrożnie korzystał ze swojego repertuaru środków wyrazu."
KAROLINE ECKERTZ (Regina - starsza)
Debiutantka, 13-letnia uczennica liceum z Wiesbaden mówi o realizacji filmu w Kenii: "To najbardziej ekscytująca rzecz, jaka mi się przydarzyła!"
Karoline Eckertz ma na koncie dwa wideoklipy dla dziecięcego kanału telewizyjnego, działa również aktywnie w szkolnym teatrze. Lubi robić zakupy, dużo czyta, słucha hip-hopu oraz... Rolling Stonesów i oczywiście kocha kino. Gdyby mogła, oglądałaby trzy filmy dziennie.
LEA KURKA (Regina - młodsza)
10-letnia Lea Kurka mieszka w Wuppertalu. Tam też chodzi do szkoły, do czwartej klasy. W wolnym czasie ćwiczy balet i taniec nowoczesny. Uwielbia malować i czytać. Zdjęcia w Kenii były dla niej ogromną frajdą. Najbardziej podobał jej się pobyt w Mukutani, odludnej afrykańskiej wiosce nad jeziorem Baringo, gdzie większość czasu spędziła w towarzystwie miejscowych dzieci z plemion Pokot i N’Jem.