"Nigdy więcej": PRODUKCJA
W „Nigdy Więcej” Jennifer Lopez przyjmuje rolę wymagającą doskonałej kondycji fizycznej, a równocześnie predyspozycji aktorskich pozwalających ukazać przemianę głównej bohaterki z przerażonej istoty w silną kobietę pełną wiary we własne możliwości. Jennifer Lopez, która jest znana fanom na całym świecie ze swych kreacji aktorskich oraz z udanej kariery piosenkarskiej (ostatnio zdobyła tytuł Kobiecej Gwiazdy Roku nadawany przez NATO/Showest), była zaintrygowana scenariuszem thrillera opartego na motywach przemiany i odnajdywania wewnętrznej siły.
„Spodobał mi się scenariusz, ponieważ przypominał mi kobiecą wersję „Rocky’ego” jednak znacznie bardziej intensywną i osadzoną we współczesnych realiach, jest to historia opierająca się na wydarzeniach, które mogą mieć miejsce w życiu”. Lopez opowiada: „Moja bohaterka – Slim zaczyna jako zwykła, ciężko pracująca kelnerka, która wychodzi za mąż za księcia z bajki. Następnie traci wszystko w co kiedykolwiek wierzyła i musi walczyć, aby odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Przemówiły do mnie jej siła i odwaga”.
Scenarzysta Nicholas Kazan tak zareagował, na wieść, że główną rolę w filmie zagra Jennifer Lopez: „Naprawdę podziwiam pracę, którą wykonuje Jennifer - była fantastyczna w filmie „Co z oczu to z serca” i byłem naprawdę poruszony kiedy dowiedziałem się, że została obsadzona w głównej roli w tym filmie. (…) Jennifer wprowadza swój własny styl i dodaje postaci głębi, dzięki jej wykonaniu przemiana jaka zachodzi w głównej bohaterce nabrała dodatkowych niuansów i mocy. Jennifer potrafiła oddać wszystkie emocje tej roli – widz naprawdę rozumie, że Slim nie ma wyboru”.
Podczas swojej walki o przetrwanie Slim musi odmienić nie tylko sposób, w jaki postrzega świat i swojego męża, ale także swoje własne ciało. Rozpoczyna intensywne ćwiczenia, aby być gotowa na konfrontację ze swym okrutnym małżonkiem. Dla Jennifer Lopez oznaczało to, że musiała również podjąć się intensywnych ćwiczeń sztuk walki, aby przygotować się do roli. „Naprawdę polubiłam te ćwiczenia” twierdzi Lopez. „Pomimo, że mężczyźni są przeważnie silniejsi i mocniej zbudowani od kobiet nauczyłam się, że dzięki odpowiedniej technice walki kobiety mogą pokonać mężczyzn podczas bezpośredniej konfrontacji. Wydaje mi się, że dla Slim ćwiczenia w sztukach walki to sposób na zrozumienie, że może nauczyć się kontrolować swój strach i wygrać.”
Na potrzeby filmu Jennifer Lopez była szkolona w sztuce walki Krav Maga, która jest uznawana za jedną z najbardziej wydajnych i zabójczych technik na świecie. Krav Maga została opracowana przez siły zbrojne Izraela częściowo w celu zapewnienia oddziałom kobiecym przewagi w walce wręcz.
Lopez była szkolona w technice Krav Maga przez eksperta do spraw sztuk walki Wade’a Allen’a, który z kolei współpracował z reżyserem drugiej jednostki produkcyjnym i koordynatorem akcji kaskaderskich Simonem Cranem. Crane szkolił już Angelinę Jolie podczas pracy nad filmem „Tomb Raider”. Wyjaśniając filozofię nowej techniki walki Jennifer, Allen podkreślał jedno: „ W Krav Maga istnieje tylko jedna zasada: użyj wszystkiego, co masz pod ręką”.
Jednak Lopez odkryła coś jeszcze – Krav Maga spisuje się świetnie jako nowa forma ćwiczeń. Połączenie taktyk samoobrony i intensywnego treningu siłowego powoduje, że technika ta staje się jednym z najszybciej rozwijających się trendów „fitnessowych” w USA.
Krav Maga pojawiła się w Stanach w 1981 roku za sprawą ekspertów sztuk walki oraz policji i wojska, którym przypadł do gustu bezpośredni sposób walki koncentrujący się na szybkim pokonaniu przeciwnika przy użyciu wszelkich możliwych metod. Technika ta wykorzystuje instynktowne ruchy ciała i naturalne odruchy obronne. Podczas ćwiczeń symuluje się rzeczywiste konflikty biorąc pod uwagę występujące w takich sytuacjach strach, zmęczenie i przypływ adrenaliny.
Lopez bez wahania podjęła wyzwanie. „Była gotowa sama przeprowadzać wszystkie walki i okazała się w tym niewiarygodnie dobra” twierdzi Crane „Ostatecznie wykonała około 95% wszystkich zawartych w filmie akcji kaskaderskich”. „W technice Krav Maga chodzi o odnalezienie własnej, wewnętrznej siły i to tak naprawdę powoduje przemianę w Slim” podsumowuje Lopez.
Czarnym charakterem tego thrillera, przypominającego zabawę kotka i myszkę jest mężczyzna, który z początku wydaje się być cudownym, zabawnym i kochającym mężem i który przeistacza się w bezwzględnego, przebiegłego i niebezpiecznego człowieka, nie mającego zamiaru pozwolić Slim na zakończenie ich związku. W filmie, Mitcha – męża Slim - gra Billy Campbell, najlepiej znany ze swej roli jako znacznie sympatyczniejszy mąż Seli Ward z popularnego serialu telewizyjnego „Once and Again”. Teraz pożegnał się ze swoim dotychczasowym wizerunkiem i odegrał rolę człowieka, który zamienia się z czułego kochanka w ucieleśnienie terroru w trakcie kilku sekund.
Campbell był zadowolony z możliwości poszerzenia swojego aktorskiego emploi. „To wielka radość – móc robić coś odmiennego niż dotąd i nie musieć być „miłym””. Jak sam przyznaje: „Grać czarny charakter u boku Jennifer Lopez to szczyt szczęścia”.
Mimo tak entuzjastycznego podejścia Campbell odkrył, że zagłębiając się w patologiczny umysł swojego bohatera narasta w nim samym przerażenie „Mitch jest typem faceta, któremu wydaje się, że ma prawo do wszystkiego czego zapragnie, kiedy tylko ma na to ochotę. Nie ma żadnych naturalnych hamulców i to właśnie przeraża mnie najbardziej” mówi Campbell. „Wydaje mi się, że jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ posiada wizerunek naprawdę miłego faceta, co oczywiście nie ma nic wspólnego z tym jaki jest naprawdę pod fasadą uprzejmości i intelektu”.
Producent filmu – Rob Cowan opowiada o Campbellu: „Problem z Mitchem polega na tym, że pomimo iż jest on bardzo złym człowiekiem chcemy aby widzom spodobał się z początku podobnie jak spodobał się bohaterce granej przez Jennifer. Dlatego Billy jest idealnym odtwórcą tej roli – jest chyba najsympatyczniejszym facetem jakiego można spotkać, dla tego jego transformacja jest dużym zaskoczeniem co nadaje postaci Mitcha bardziej mroczny rys”.
Najlepsza przyjaciółka Slim – Ginny pomaga jej odnaleźć siły do walki z Mitchem. Role Ginny odtwarza znana i nagradzana aktorka Juliette Lewis, która od początku zdradzała zainteresowanie i chęć bycia zaangażowana w walkę jaka prowadzi Slim. Według Lewis tytuł filmu wszystko wyjaśnia. „Kiedy człowiek ma już dość i powie sobie - nigdy więcej – dociera do pewnego punktu, w którym właśnie znalazła się Slim. Nie ugnie się już przed Mitchem niezależnie od tego co będzie musiała zrobić. Podoba mi się sposób w jaki odgrywa się na nim, a moja postać pomaga jej tego dokonać”.
Lewis przyciągał fakt, że scenariusz opisuje kobietę która przedziera się przez paraliżujące uczucie strachu i smutek i odważa się na podjęcie zdecydowanych kroków. „ Widz naprawdę odczuwa piekło, przez które musi przejść Slim, pragnie jej zwycięstwa” mówi Lewis. „Według mnie to jest nie tylko bardzo podniecające, ale również podniosłe i wzbudzające podziw.”
Scenarzysta filmu Nicholas Kazan wpadł na pomysł napisania sensacyjnego filmu, który stworzyłby nowy rodzaj bohaterki: matkę i żonę, nie inną od większości kobiet, którą okoliczności zmuszają do osiągnięcia granic wytrzymałości fizycznej i emocjonalnej w obronie własnego życia. Odwrotnie niż przy większości swoich prac – jedną z których jest nagrodzony Oskarem scenariusz do filmu „Zwrot Losu” oparty na autentycznym procesie Klausa Von Bulowa – Kazan napisał cały scenariusz w jednym podejściu w przeciągu kilku tygodni.
Gdy scenariusz trafił do rąk producentów Irwina Winklera i Roba Cowana stało się jasne, że to idealny produkt dla ich firmy, która poszukuje różnorodnych historii skupiających się na wspólnym temacie: tryumf jednostki nad przeciwnościami losu. Uznali, że „Nigdy Więcej” to inspirująca opowieść o przetrwaniu ubrana w stylowe szaty thrillera psychologicznego.
„Zwykłe kobiety tak rzadko zostają bohaterkami srebrnego ekranu, że wydało nam się, iż podobny scenariusz jest prawdziwą rzadkością – ekscytujący thriller opowiadający historię kobiety walczącej o odzyskanie prawa do własnego życia” Mówi producent Rob Cowan „Wydaje mi się, że najbardziej intryguje nas sytuacja, w której bohater zostaje obdarty ze wszystkiego co posiada, a następnie obserwujemy jak się zachowa i kim tak naprawdę jest – Jennifer Lopez w roli Slim to właśnie ten typ bohaterki”.
Od samego początku Cowan i Winkler uważali, że do tego projektu nadaje się reżyser Michael Apted, uznany dokumentarzysta i reżyser filmów fabularnych, który miał do czynienia z różnymi gatunkami – od czystej akcji z Jamesem Bondem („Świat to za mało”) po nagradzane dramaty („Córka górnika”, „Goryle we Mgle”).
„Chcieliśmy kogoś kto wniesie powiew świeżości do sensacyjnego gatunku, z którego wywodzi się film, a równocześnie skoncentruje się na aspektach społecznych leżących u podstaw scenariusza. Michael był idealny do tego zadania” mówi Cowan. „Nakręcił film o Bondzie tak więc wie jak poprowadzić sekwencje akcji, ale zarazem osiągnął wiele jako reżyser dramatów, w których główne role odgrywały kobiety, a jego doświadczenie dokumentalne pomogło w przedstawianiu rzeczywistych problemów życiowych. Według nas to doskonały wybór na reżysera”.
Kiedy scenariusz pojawił się w Hollywood, zainteresowanie nim zdradziło wielu aktorów. Atrakcyjność scenariusza została podsumowana przez Noah Wyle’a: „To historia na czasie – kobieta walcząca z własnym gniewem i tworząca własne poczucie sprawiedliwości. Z Jennifer Lopez jako odtwórczynią głównej roli - film musiał przyciągać uwagę.”
Gdy skompletowano już obsadę i ekipę, film zaczęto kręcić przy użyciu wielu planów od Południowej Kalifornii poprzez ulice Los Angeles aż po porty dla jachtów w Marina Del Ray, gdzie postacie odtwarzane przez Lopez i Lewis pracują w restauracji. Filmowano również na plaży w Santa Monica, na tle posiadłości San Marino – gdzie miały miejsce sceny wesela dwójki głównych bohaterów. Kilka wieczorów kręcono w starym motelu Hollywood Boulevard, na zatłoczonym terminalu LAX lotniska w Los Angeles oraz w obrazkowych dzielnicach Pacific Palisades, Brentwood, Pasadenie i Fillmore.
Następnie ekipa produkcyjna przeniosła się do Seattle aby kręcić w Port Townsend – Wiktoriańskim mieście na wybrzeżu położonym na północnym krańcu Półwyspu Olimpijskiego oraz w wiosce GIG Harbour, z której rozciąga się widok na Mount Rainer. To właśnie w Forcie Worden – położonym w Port Townsend nakręcono pierwsze sceny, w których Lopez szkoli się w technice Krav Maga.
Filmowano również przy dwóch najbardziej znanych turystycznych atrakcjach – Kosmicznej Igle – z której rozciąga się panoramiczny widok na miasto oraz przy Experience Music Project – zaprojektowanego przez Franka Gehry’ego w celu uhonorowania twórców muzyki rockowej. Ostatnie dwa dni zdjęciowe ekipa spędziła na 7 przystani w San Francisco, z której wspaniale widać całe miasto oraz most Złotych Wrót; na Columbus Street oraz na wzgórzach przy Karny Street.
Wszyscy z ekipy oczekiwali z niecierpliwością ostatnich sekwencji, w których szkolenie i przygotowania Slim zamieniają się w eksplozje akcji. Michael Apted współpracował z Simonem Crane’m i uznanym operatorem Rogerem Stoffers’em („Charakter”, „Zatrute Pióro”) tak aby stworzyć realistyczną sekwencje walki, podczas której zaszczuta kobieta zamienia się w wojowniczkę.
„Walka pomiędzy postaciami odtwarzanymi przez Jennifer i Billy’ego była trudna do ustawienia ponieważ chcieliśmy wydobyć z niej najwięcej realizmu jak to możliwe” Wyjaśnia Crane. „Chciałem aby widzowie mogli poczuć uderzenia i kopniaki, nic w stylu „Przyczajonego Tygrysa, Ukrytego Smoka” – to byłoby bardzo nie na miejscu. Wykorzystaliśmy naszą wiedzę o osobowościach głównych bohaterów przy planowaniu sekwencji walki. Zrobiliśmy wszystko aby była ona bardzo realistyczna.”
Jak sam stwierdza: „W tej ostatniej scenie Slim wkracza na bardzo niebezpieczne terytorium i chcemy aby widzowie poczuli wszystko przez co przechodzi, tak aby mogli zrozumieć jej desperację, głębię jej poświęcenia oraz jej ostateczny wybór.”