"Niezniszczalni": TWÓRCY
SYLVESTER STALLONE (scenariusz, reżyseria, Barney)
Uzyskał światową sławę, gdy zagrał główną rolę w filmie "Rocky", stworzonego według własnego scenariusza. W 1976 roku obraz zdobył Oscara w kategorii najlepszy film. "Rocky" doczekał się pięciu dalszych części. Seria zakończona filmem "Rocky Balboa", zrealizowanym w 2006 roku, zyskała uznanie krytyki oraz widzów. Stallone i jego bohater zyskali miano kultowych, a u stóp filadelfijskiego muzeum sztuki stanęła figura Rocky'ego Balboa.
Ostatnio Stallone zagrał w filmie "Rambo", który wyreżyserował i do którego napisał scenariusz. Stanowi on kontynuację sagi o weteranie wojny w Wietnamie, Johnie Rambo, którą 25 lat temu zapoczątkował obraz "Rambo, pierwsza krew".
Stallone, urodzony w Nowym Jorku, do szkoły chodził na przedmieściach Filadelfii, gdzie rozpoczął swoją przygodę z aktorstwem. Zabłysnął tam również jako utalentowany futbolista. Potem przez dwa lata był instruktorem w American College w Genewie. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych podjął studia aktorskie na uniwersytecie w Miami. Zaczął również pisać. Następnie, w 1973 roku, pojechał do Nowego Jorku, gdzie próbował szczęścia w zawodzie aktora. Czekając na aktorski przełom, coraz więcej pisał. Pierwsze poważne wyzwanie pojawiło się w 1974 roku, gdy dostał jedną z głównych ról w filmie "Książęta z Flatbush". Za uzyskaną gażę wyjechał do Hollywood, gdzie udało mu się uzyskać kilka małych ról w filmach kinowych i telewizyjnych. W tym czasie narodził się Rocky Balboa. Kilku producentów zainteresowało się scenariuszem, ale chcieli obsadzić w tytułowej roli znanego gwiazdora, jednak Stallone sam chciał wcielić się w tytułowego bohatera. Nie ustawał w dążeniu do celu nawet wtedy, gdy na koncie miał tylko 100 $. Wysiłek zaowocował wielkim sukcesem.
Oprócz "Rocky'ego Balboa" i "Rambo" Stallone wystąpił w roli aktora, scenarzysty i reżysera w filmach "Rocky II" i "Paradise Alley". W filmach "F.I.S.T.", "Rambo II", "Kryształ górski", "Rambo III" wystąpił jako aktor i współscenarzysta. Był reżyserem, współscenarzystą i producentem "Staying Alive". Wystąpił w filmach: "Nocny jastrząb", "Ucieczka do zwycięstwa", "Tango i Cash", "Osadzony", "Człowiek demolka", "Specjalista", "Zabójcy", "Tunel", "Cop Land", "Dorwać Cartera", "Wyścig", "Słodka zemsta", "Mali agenci 3".
JASON STATHAM (Lee Christmas)
Objawił się w filmach Guya Ritchie'ego "Porachunki", "Przekręt" oraz "Revolver". Film "Transporter", wg scenariusza Luca Bessona, odniósł międzynarodowy sukces i doczekał się dwóch dalszych części. W 2003 roku Statham wystąpił w filmie "Włoska robota". Jego pozycję jako gwiazdora filmów akcji ugruntowała rola w "Adrenalinie".
Wystąpił także w takich filmach jak "Angielska robota", "Tylko jeden", "Komórka", "Zabójca", "Death Race: Wyścig śmierci" i "Adrenalina 2: Pod napięciem". Obecnie pracuje nad filmem " Killer Elite".
JET LI (Yin Yang)
Urodzony w Pekinie Li zaczął ćwiczyć chińską sztukę walki wushu w wieku ośmiu lat. Trzy lata później, jako członek pekińskiej drużyny Bushu, zdobył tytuł mistrza Chin i był jego posiadaczem w latach 1974-1979. Reprezentował Chiny w pokazach sztuk walki w ponad 45 krajach.
W wieku 17 lat rozpoczął karierę aktorską. Jego pierwszy film "Klasztor Szaolin" stał się jednym z najpopularniejszych filmów zarówno w Chinach jak i na całym świecie. Dzięki temu sukcesowi Jet Li został gwiazdą chińskiego kina i narodowym bohaterem. Kolejne 25 filmów zapewniły mu status gwiazdora w całej Azji.
W 1998 roku Li przeniósł się do Hollywood, gdzie wystąpił w filmie "Zabójcza broń 4" obok Mela Gibsona i Danny'ego Glovera. Zagrał także w takich filmach jak "Mumia: Grobowiec Cesarza Smoka", "Zakazane królestwo", "Zabójca", "Nieustraszony", "Bohater", "Władcy wojny" (Nagroda Hong Kong Film Awards 2008, pierwsza w dziejach nagroda dla aktora specjalizującego się w sztukach walki).
DOLPH LUNDGREN (Gunnar)
Urodził się w Sztokholmie. W młodym wieku interesował się szachami, grał na perkusji, a w liceum występował w teatrze - specjalizował się w rolach komediowych. Po odbyciu służby wojskowej studiował chemię w Królewskim Instytucie Technicznym w Sztokholmie, a później na Uniwersytecie Stanowym w Waszyngtonie i Uniwersytecie w Clemson. Był stypendystą Fullbrighta na MIT w Bostonie. Poznał wtedy piosenkarkę Grace Jones i przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie bez większych sukcesów próbował kariery modela.
Jako aktor zadebiutował w 1985 roku, grając w filmie o przygodach Jamesa Bonda pt. "Zabójczy widok". Międzynarodową sławę zdobył rok później dzięki roli rosyjskiego boksera Ivana Drago w filmie "Rocky IV". Został międzynarodowym gwiazdorem kina akcji i wystąpił w ponad 30 filmach, min. "Cucaracha", "Punisher", "Uniwersalny żołnierz", "Czerwony skorpion", "Najemnicy", "Ostatni patrol", "Obrońca", "Misjonarz", "Universal Soldier III. Reaktywacja".
W 1997 Lundgren uzyskał trzeci dan w karate, a rok wcześniej był kapitanem amerykańskiego zespołu, pentatlonu, na igrzyskach olimpijskich w Atlancie. Dolph jest również reżyserem i producentem kilku filmów, w których zagrał.
ERIC ROBERTS (James Monroe)
Był nominowany do Oscara za rolę w filmie "Uciekający pociąg" oraz trzykrotnie nominowany do Złotego Globy za "Uciekający pociąg", "Star 80" i "Król cyganów". W 2002 zdobył Golden Satellite Award za rolę w serialu "Prawie doskonali".
Uznanie krytyków Festiwalu Filmowego w Sundance zdobył dzięki rolom w filmach "Wszyscy twoi święci" i "Moje przyjęcie". Wystąpił także w takich filmach jak: "Cucaracha", "Diagnoza zbrodni", "Papież z Greenwich Village", "Przybłęda", "Chcę mieć dziecko", "Więźniowie nieba", "Specjalista" i "Mroczny rycerz".
Roberts urodził się w Biloxi, w stanie Missisipi i wychowywał się w okolicach Atlanty. Rozpoczął karierę aktorską jako nastolatek, występując w sitcomie "Another World", z którego wyrzucono go za zmianę dialogów.
RANDY COUTURE (Toll Road)
Występował w takich filmach jak: "Mistrz", "Od kołyski aż po grób", "Król Skorpion 2: Narodziny wojownika". W ubiegłym roku Randy walczył o odzyskanie tytułu mistrza świata wagi ciężkiej organizacji Ultimate Fighting Championship. W wieku 44 lat zdobył pas mistrza i udowodnił, że najstarszy zawodnik w organizacji zdołał pokonać większego, silniejszego i młodszego Gabriela Gonzagę. Pięciokrotnie zdobył tytuł mistrza świata - dziś jest legendą tego sportu.
MICKEY ROURKE (Tool)
Za rolę w filmie Darrena Aronofsky'ego "Zapaśnik" był nominowany do Oscara i zdobył za nią Złoty Glob, nagrodę BAFTA oraz Independent Spirit Awards. Film otrzymał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji. Wystąpił także w takich filmach jak: "Killshot" Johna Maddena, "Domino" Tony'ego Scotta, "Sin City - Miasto grzechu" Roberta Rodrigueza, "Człowiek w ogniu" Tony'ego Scotta, "Jeźdźcy Apokalipsy" Larry'ego Charlesa, "Pewnego razy w Meksyku" Roberta Rodrigueza, "Gniazdo os" Steve'a Buscemiego i "Zaklinacz deszczu" Francisa Forda Coppoli.
Mickey Rourke niepodważalną pozycję w Hollywood zapewniły mu role we wcześniejszych tytułach, takich jak: "Godziny rozpaczy" Michaela Cimino, "Harry Angel" Alana Parkera, "Modlitwa za konających" Mike'a Hodgesa, "9 i pół tygodnia" Adriana Lyne'a, "Rok smoka" Michaela Cimino, "Diner" Barry'ego Levinsona, "Żar ciała" Lawrence'a Kasdana, "Rumble Fish" Francisa Forda Coppoli, "Wrota niebios" Michaela Cimino i "1941" Stephena Spielberga.
Obecnie pracuje nad filmem zatytułowanym "Immortals" (reżyseria Tarsem, fabuła oparta na wątkach greckiej mitologii) oraz " Iron Man 2" w reżyserii Jona Favreau. Zakończył także zdjęcia do filmu "Passion Play" w reżyserii Mitcha Glazera.
BRUCE WILLIS (Pan Church)
Jest niezwykle wszechstronnym aktorem, który wcielił się w tak różnych bohaterów jak: bokser w "Pulp Fiction" Quentina Tarantino, podrywacz w "Naiwniaku" Roberta Bentona, bohaterski podróżnik w czasie w "12 małpach" Terry'ego Gilliama, weteran z Wietnamu w "Na wrogiej ziemi" Normana Jewisona, psycholog dziecięcy w "Szóstym zmyśle" M. Nighta Shyamalana oraz detekryw Johna McClane'a w tetralogii "Szklana pułapka".
Ukończył studia aktorskie w Montclair State College, występował w kilku sztukach teatralnych i niezliczonych reklamach telewizyjnych, a następnie otrzymał główną rolę w inscenizacji sztuki Sama Sheparda "Chora miłość", która doczekała się ponad stu spektakli.
Willis otrzymał Złoty Glob za rolę prywatnego detektywa w serialu telewizyjnym "Na wariackich papierach". W tym samym czasie zadebiutował na dużym ekranie w komedii romantycznej Blake'a Edwardsa "Randka w ciemno". Przełomowy okazał się rok 1988 - Willis wystąpił w pierwszej części dreszczowca "Szklana pułapka".
Współpracował z takimi reżyserami jak: Michael Bay ("Armageddon"), M. Night Shyamalan ("Szósty zmysł" i "Niezniszczalny"), Alan Rudolph ("Motywy zbrodni", "Śniadanie mistrzów"), Walter Hill ("Ostatni sprawiedliwy"), Robert Benton ("Billy Bathgate", "Naiwniak"), Rob Reiner ("Tylko miłość"), Luc Besson ("Piąty element"), Barry Levinson ("Włamanie na śniadanie", "Co jest grane"), Robert Zemeckis ("Ze śmiercią jej do twarzy") i Robert Rodriguez ("Sin City - Miasto grzechu", "Grindhouse").
Inne filmy z jego udziałem to "Szakal", "Kod Merkury", "Wojna Harta", "Jak ugryźć 10 milionów", "Jak ugryźć 10 milionów 2", "Dzieciak", "Łzy słońca", "Osaczony", "16 przecznic", " Alpha Dog", "Zabójczy numer" i "Ktoś całkiem obcy".
Ostatnio wystąpił obok Tracey Morgan w komedii akcji "Fujary na tropie" Hevina Smitha. Zakończył pracę nad filmem "Red" i wkrótce rozpocznie zdjęcia do filmu akcji "Kate and Lynch".
ARNOLD SCHWARZENEGGER (Trench)
Arnold Schwarzenegger to znany kulturysta i gwiazdor hollywoodzkiego kina akcji, ale także spełniony biznesmen, filantrop i 38. gubernator Kalifornii.
Urodził się w Austrii, w 1947 roku. W wieku 20 lat został najmłodszym zdobywcą tytułu Mister Universum. Wkrótce potem wyjechał do Ameryki i zdobył 12 tytułów kulturystycznych. Ukończył Uniwersytet w Wisconsin i w 1983 roku otrzymał obywatelstwo amerykańskie. Trzy lata później ożenił się z prezenterką telewizyjną Marią Shriver.
Wystąpił w takich filmach jak: "W 80 dni dookoła świat", "Terminator 3: Bunt Maszyn", "True Lies 2", "Witajcie w dżungli", "I stanie się koniec", "Batman i Robin", "Egzekutor", "Junior", "Prawdziwe kłamstwa", "Bohater ostatniej akcji", "Terminator 2: Ostateczna rozgrywka", "Gliniarz w przedszkolu", "Pamięć absolutna", "Bliźniacy", "Uciekinier", "Predator", "Jak to się robi w Chicago", "Commando", "Terminator", "Conan Niszczyciel", "Conan Barbarzyńca".
JOHN THOMPSON (producent)
W latach 80. i 90. pracował we włoskim przemyśle filmowym. Wyprodukował takie filmy jak: "Otello" Franka Zefirellego, "Salome" Claude d'Anny, "Camorrę" Liny Wertmuller, "Berlińska miłość" Liliany Cavani i "Wszystko dla gości" Paula Schradera. W 1998 roku wrócił do Los Angeles i wyprodukował między innymi: "American Perfekt", "Shadrach", "Jakaś dziewczyna", "Pokolenie P", "Replikant", "Champion 2", "16 przecznic", "88 minut", "Czarna dalia" i "Rambo IV".
AVI LERNER (producent)
Avi Lerner, prezes Nu Image / Millennium Films, wyprodukował ponad 250 filmów. Jest jednym z najbardziej doświadczonych producentów i dystrybutorów w międzynarodowym, niezależnym przemyśle filmowym.
Urodził się i wychował w Izraelu. Jego przygoda z filmem rozpoczęła się od kierowania pierwszym w Izraelu kinem dla zmotoryzowanych. Rozwinął sieć takich kin oraz wyprodukował kilka niskobudżetowych filmów.
Przewidział eksplozję rynku wideo i w 1979 roku założył największą w Izraelu firmę zajmującą się dystrybucją filmów wideo.
W 1984 roku został w RPA producentem wykonawczym remake'u "Kopalni króla Salomona" oraz ich kontynuacji "Alan Quartermain and the Lost City of Gold". Sprzedał firmę w Izraelu i przeniósł się do Johannesburga, gdzie założył Nu Metro Entertainment Group. Wyprodukował ponad 60 filmów w Zimbabwe i RPA.
Następnie sprzedał Nu Metro i przystąpił do MGM United Artists. Rok później wraz z Dannym Dimbortem, Trevorem Shortem i Dannym Lernerem założył w Los Angeles Nu Image. Produkował i dystrybuował niskobudżetowe filmy akcji.
W 1996 stworzył Millenium Films, która miała zaspokoić zapotrzebowanie na filmy o lepszej jakości i wyższym budżecie. Pod obydwoma szyldami powstało ponad 230 filmów. Kierując Millenium Lerner wyprodukował miedzy innymi "Samotne serca" z Johnem Travoltą, "Czarną dalię" z Hilary Swank, "16 przecznic" z Bruce'em Willisem, "88 minut" z Alem Pacino, "Kontrakt na zabijanie" z Morganem Freemanem, "Rambo IV" z Sylvestrem Stallone i "Zawodowcy" z Alem Pacino i Robertem de Niro.
DAVID CALLAHAM (scenariusz)
Zadebiutował filmem "Doom". Callaham dorastał w Orindzie, w Kalifornii, i ukończył University of Michigan na wydziale literatury angielskiej. W 2002 roku, w wieku 24 lat, sprzedał firmie Michaela Baya Platinum Dunes swój pierwszy scenariusz "Horsemen, jeźdźcy Apokalipsy". W 2009 roku Michael Cuesta zrealizował film "Tell Tale" wg jego scenariusz.
BRIAN TAYLER (muzyka)
Brian Tyler to niezwykle utalentowany kompozytor. Stworzył muzykę do wielu filmów, m.in. "Oszukać Przeznaczenie 4", "Aliens vs. Predator", "Requiem", "Rambo 4" oraz "Dragon Ball Evolution". Z poprzednich prac warte wymienienia są m.in. "Szybcy i wściekli. Tokio Drift" "Constantine", "Dzieci Diuny" czy też "Linia czasu". Ścieżka dźwiękowa do tego ostatniego zastąpiła odrzuconą przez producentów partyturę Jerrego Goldsmitha.
JEFFREY L. KIMBALL (zdjęcia)
Urodzony 29 maja 1943roku, w Wichita, w stanie Kansas. Autor zdjęć to takich przebojów kinowych jak: "Stare wygi", "Cztery gwiazdki", "Glory Road", "Be Cool", "Zapłata", "Szyfry wojny", "Mission Impossible 2, "Stygmaty", "Prawdziwy Romans", "Drabina Jakubowa", "Gliniarz z Beverly Hills 2, "Top Gun".