"Nieustraszeni bracia Grimm": AKTORZY
MATT DAMON (Wilhelm Grimm)
Matt Damon to jeden z najbardziej wziętych, utalentowanych aktorów Hollywoodu. Wkrótce wystąpi wraz Leonardem DiCaprio i Jackiem Nicholsonem w filmie Martina Scorsese’a „The Departed”. Pojawi się także w „The Good Shepherd” u boku Roberta DeNiro, który jest również reżyserem filmu. Ten utalentowany i wszechstronny aktor skończył niedawno pracę nad zdjęciami do geopolitycznego thrillera „Syriana” wyreżyserowanego przez Stephana Gaghana. Film ukaże się w tym roku. Jego produkcją zajmowała się Section Eight wytwórni Warner Bros.
Ostatnio widzowie podziwiali Damona po raz kolejny jako Linusa Caldwella w „Ocean’s Twelve: Dogrywka” w reżyserii Stevena Soderbergh’a oraz w roli Jasona Bourne’a w kasowym hicie „Krucjata Bourne’a”, drugiej części „Tożsamości Bourne’a”. Damon zagrał również z Gregiem Kinnearem w komedii braci Farrelly „Skazani na siebie”, w filmie „Gerry” Gusa Van Santa, „Nazywał się Bagger Vance” Roberta Redforda oraz filmowej wersji książki Cormaca McCarthy’ego „Rącze konie” w reżyserii Billy’ego Boba Thorntona. W 1999 roku Damon zagrał w filmie Anthony’ego Minghelli „Utalentowany pan Ripley”. Za tę kreację otrzymał nominację do Złotego Globu dla Najlepszego Aktora. W tym samym roku dołączył do obsady „W pogoni za Amy” Kevina Smitha, a z Benem Affleckiem w „Dogmie” zagrali parę wygnanych aniołów.
Rok 1998 przyniósł Oscara za Najlepszy Oryginalny Scenariusz, który Damon dzielił z odwiecznym przyjacielem Benem Affleckiem za „Buntownika z wyboru”, cieszący się uznaniem dramat o młodym geniuszu matematycznym, który nie może rozwinąć swojego potencjału, bo ogranicza go życie w podupadłej części śródmieścia Bostonu. Za rolę tytułową Damon został nominowany do Oscara dla Najlepszego Aktora, a za scenariusz napisany wspólnie z Affleckiem otrzymał Złoty Glob. Damon zgormadził również nominację do Złotego Globu za swoją rolę. W tym samym roku Damon wcielił się w tytułową postać „Szeregowca Ryana”, w filmie za który Steven Spielberg uhonorowany został Oscarem. Damon wystąpił również w „Hazardzistach” Johna Dahl’a. W 1997 roku aktor zagrał w epizodzie „W pogoni za Amy” Kevina Smitha oraz wykreował postać młodego adwokata idealisty w filmie Francisa Forda Coppoli „Zaklinacz deszczu”, opartym na bestsellerowej powieści Johna Grishama.
Damon nie jest nagłym odkryciem. Zwrócił na siebie uwagę w 1996 roku doskonałą kreacją dręczonego poczuciem winy żołnierza z Wojny w Zatoce Perskiej w „Szalonej Odwadze”. Debiutem w filmie długometrażowym była rola w popularnym „Mystic Pizza” (1988). Następnie zagrał główną rolę w filmie telewizyjnym „Rising Son”, po którym powrócił na duży ekran jako uczeń liceum w „Więzach Przyjaźni”, czym zdobył sobie jeszcze większe uznanie. Do jego aktorskiego dorobku należą również role w „Geronimo: amerykańska legenda” Waltera Hilla oraz w „The Good Old Boys” Tommy’ego Lee Jonesa nakręconego dla TNT.
W 1998 roku Damon wraz z Affleckiem oraz drugim producentem „Buntownika z wyboru”- wieloletnim przyjacielem - Chrisem Moore’m powołali do życia wytwórnię Pearl Street Productions, znaną obecnie jako LivePlanet. LivePlanet zapoczątkowała i nadzoruje Project Greenlight, w ramach którego rokujący nadzieje twórcy filmowi przedkładali swoje oryginalne scenariusze Affleckowi, Damonowi i Moore’owi drogą internetowego konkursu. Trzynastoodcinkowy serial dokumentalny stanowiący zapis tego jak powstawał niezależny film „Project Greenlight”zadebiutował na antenie HBO w grudniu 2001 roku. W marcu 2002 roku ukazał się film „Skradzione lato”.
Drugi film Project Greenlight „The Battle of Shaker Heights” ukazał się w wybranych kinach w sierpniu 2003 roku oraz na antenie HBO w trzynastoodcinkowym serialu dokumentalnym rejestrującym powstawanie tego filmu. Kolejny film Project Greenlight „The Feast” produkcji Dimensions Films ma się ukazać w 2005 roku. Telewizja Bravo zainteresowała się zapisem z planu filmowego w postaci dziewięcioodcinkowego serialu, którego transmisja rozpoczęła się w kwietniu 2005 roku.
Damon, student uniwersytetu w Harvardzie, pierwsze doświadczenia aktorskie zdobywał na deskach American Repertory Theatre oraz w innych teatrach Bostonu.
HEATH LEDGER (Jakub Grimm)
Jednym z ostatnich przedsięwzięć Heatha Ledgera była rola w „The Lords of Dogtown” Catherine Hardwicke. Niedawno zakończył pracę nad filmem australijskiej produkcji „Candy” u boku Geoffrey’a Rusha i „Casanova” Lasse Hallstrom’a. Jeszcze w tym roku będzie można zobaczyć go w „Brokeback Mountain” wyreżyserowanym przez Anga Lee, gdzie Ledger gra z Jakiem Gyllenhallem.
Wywodzący się z Australii aktor siał zamęt w hollywoodzkim środowisku od momentu gdy przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, w końcu lat dziewięćdziesiątych. Swoją karierę aktorską rozpoczął w rodzinnym Perth, w Australii, gdzie w wieku dziesięciu lat przystąpił do miejscowego teatru. Jeszcze gdy występował na scenie zagrał w australijskich serialach telewizyjnych: „Clowning Around”, „Bush Patrol”, „Corrigan”, „Wyspa przygód”, oraz „Home and away”.
Ledger był członkiem dwóch cenionych australijskich zespołów teatralnych: Globe Theatre Company oraz Midnight Youth Acting Company. Równolegle z grą na deskach teatru Ledger wystąpił w wielu niezależnych produkcjach: „Żyć w Black Rock”, „Paws” oraz „Dwie ręce” Gregora Jordana, w którym zagrał u boku Bryana Browna. W 1997 roku po raz pierwszy stał się odtwórcą głównej roli w amerykańskim serialu filmowym „Roar”, kręconym w Queensland, w Australii dla Universal i telewizji FOX. Ta rola zapewniła mu amerykańskiego agenta i wpłynęła na decyzję o przeniesieniu się do Stanów Zjednoczonych.
Inne filmy z jego udziałem to „Cena honoru” Shekara Kapura, „Zjadacz grzechów” produkcji Twentieth Century Fox, oraz dzieło wytwórni Columbia „Obłędny rycerz”. Poza tym Ledger ma w swoim aktorskim dorobku role u boku Billy’ego Boba Thorntona i Halle Berry w cieszącym się uznaniem filmie: „Czekając na wyrok” wytwórni Lions Gate, w „Patriocie”z Melem Gibsonem, „Zakochanej złośnicy” wyprodukowanej przez Touchstone oraz „Nedzie Kellym” (Working Title Films).
JONATHAN PRYCE (generał Delatombe)
Jonathan Pryce od dawna odgrywa znaczącą rolę zarówno na scenie jak i ekranie. W teatrze zaznaczył się zarówno w komediach muzycznych jak również dramatach. Wcielił się w postać Inżyniera w „Miss Saigon”, a w „My Fair Lady” w reżyserii Trevora Nunna wystawionym w Royal National Theatre pojawił się jako słynny profesor Higgins. Pryce studiował w Royal Academy of Dramatic Art. Współpracował z grupą teatralną the Royal Shakespeare Company, z którą wystąpił jako Makbet oraz Petruchio w „Poskromieniu złośnicy”.
Wśród jego filmowych osiągnięć znajduje się rola Juana Perona w filmie Alana Parkera „Evita” z Madonną w roli tytułowej, kreacja Elliotta Carvera, głównego czarnego charakteru serii thrillerów o Bondzie, w „Jutro nie umiera nigdy”, oraz rola doktora Williama Riversa w „Sanatorium Poetów” opartym na powieści Pata Barkera o czasach Pierwszej Wojny Światowej. Za tę ostatnią uzyskał nominację do nagrody przyznawanej przez British Independent Film Awards dla Najlepszego Aktora. Wcześniej zagrał w „Voyage of the Damned”, „Posiłku oracza”, oraz „Coś paskudnego tu nadchodzi”. Sławę zapewniła mu jednak rola w filmie Terryego Gilliama z 1985 roku „Brazil”.
Gilliam obsadził go również w „Przygodach Barona Munchausena”, zaś w „Glengarry Glen Ross” Pryce wcielił się w potencjalnego klienta Ala Pacino. Zagrał również u Martina Scorsese’a w „Wieku niewinności”, wykreował postać Lyttona Stracheya w filmie „Carrington” Christophera Hamptona (scenariusz i reżyseria), za którą uhonorowany został nagrodą dla Najlepszego Aktora na Festiwalu Filmowym w Cannes oraz nagrodą dla Najlepszego Aktora przyznawaną przez magazyn
The Evening Standard.
Jego teatralne kreacje również nie przeminęły niezauważone: Pryce otrzymał nagrodę Tony za „Comedians” i „Miss Saigon”, a w Londynie uhonorowano go nagrodą Olivier za „Hamleta”
i powtórnie za „Miss Saigon”. Poza tym aktor nominowany został do nagrody Emmy dla Wybitnego Aktora Drugoplanowego (Outstanding Supporting Actor) w „Barbarians at the Gate”. W 2002 roku Brytyjska Akademia Sztuki Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA) uhonorowała Pryce’a Nagrodą Specjalną.
Jednym z ostatnich filmów z udziałem Pryce’a był bardzo popularny „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”, w którym wystąpił wraz z Johnnym Deppem, Geoffreyem Rushem, Orlando Bloomem oraz Keirą Knightly. Będzie można zobaczyć go również w drugiej części „Piratów z Karaibów”.
LENA HEADEY (Angelika)
Lena Headey należy do grupy znamienitych brytyjskich aktorek, które po ukończeniu English Rose School of Acting zajęły się treściwymi, współczesnymi rolami. Headey zwróciła na siebie uwagę widzów w 1992 roku rolą młodszej postaci żony Jeremy’ego Ironsa w „Krainie Wód”. Jej rola erotycznie śmiałej uczennicy pociągnęła za sobą rolę tego typu pokojówki w filmie Merchanta Ivory „Okruchy dnia”(1993). Kolejna kreacja w „The Sumer House” miała miejsce w tym samym roku. Po roli w „Księdze Dżungli”(1994) Headey zagrała w „Loved Up”(1995), gdzie wcieliła się w postać zażywającej narkotyki bywalczyni imprez. W tym samym roku zagrała w krótkim serialu emitowanym przez ITV Granda „Band of Gold”, w którym kreując postać lesbijskiej prostytutki jeszcze bardziej odcięła się od ról seksualnie śmiałych kobiet, w których ją obsadzano.
Aktorka powróciła do ról dramatycznych grając młodszą postać najlepszej przyjaciółki tytułowej Pani Dalloway w adaptacji słynnej powieści Virginii Woolf wyreżyserowanej przez Marleen Gorris (1997). Następnie Headey zagrała w „Twarzy” Antonii Bird oraz w romantycznej opowieści fantastycznej „Człowiek z deszczem w butach” z Penelope Cruz i Douglasem Henshallem.
Pojawiła się również w przygotowanym dla telewizji „Merlinie” oraz „Onieginie”, w którym zagrała siostrę Liv Tyler. Ostatnio Headey zwróciła się w kierunku dramatów dla nastolatków grając u boku Kate Hudson i Joshuy Jacksona w „Plotce”. Zagrała również główną rolę z Ianem Hartem, Charlotte Rampling oraz Stellanem Skarsgårdem w „Aberdeen”, filmie, którego fabuła osadzona jest w Norwegii i Szkocji.
PETER STORMARE (Cavaldi)
Szwedzki aktor i reżyser Peter Stormare wyróżnia się wśród pozostałych aktorów. Pracując ostatnio bez wytchnienia Stormare zakończył zdjęcia do „Unknown”, a wcześniej zagrał w „Constantine” z Keanu Reevesem oraz w „Narodzinach” u boku Nicole Kidman.
Tej jesieni można oglądać Stormare’a w nowym dramacie telewizyjnym produkcji Fox „Prison Break”, przy którym pełnomocnikiem producenta był Brett Ratner.
W trakcie swojej kariery Stormare systematycznie współpracował z wielkimi reżyserami. Zagrał u Penny’ego Marshalla w „Przebudzeniach”, Stevena Spilberga w „Raporcie mniejszości” oraz „Zaginionym Świecie: Jurassic Park”, w „Fargo” braci Coen oraz w innym ich filmie: „Big Lebowski”, w „Ośmiu milimetrach” Joela Schumachera, „Bad Boys II” i „Armageddonie” Michaela Baya. Jego aktorski dorobek obejmuje również role w „Tańcząc w ciemnościach” Larsa Von Triera, „Czekoladzie” Lasse Hallstoma, „Million Dollar Hotel” Wima Wendersa, „Szyfrach wojny” Johna Woo, „Spun” Jonasa Akerlunda oraz „Smokingu” Kevina Donovana. Telewizyjne filmy z jego udziałem to między innymi nakręcony dla CBS: „Hitler: Narodziny zła”, „Watching Ellie” oraz „Joey” i „Seinfeld”, w których wystąpił gościnnie.
Swoją karierę aktorską zaczął od występów w Królewskim Teatrze Narodowym w Szwecji pod kierunkiem słynnego Ingmara Bergmana, gdzie zagrał główne role w „Long Day’s Journey Into Night”, „Miss Julie”, „Królu Lirze” i „Hamlecie”. Właśnie jako Hamlet w czasie przedstawienia w Nowym Jorku Stormare zdobył uznanie amerykańskiej publiczności i pierwszą rolę w amerykańskim filmie. Nie zerwał jednak z teatrem grając w sztukach wystawianych przez teatry Actors Studio oraz Public Theatre. Został również zastępcą dyrektora Globe Theatre w Tokyo. W trakcie tych teatralnych poczynań nadal pracował nad filmem.
Z pasji do muzyki, zwłaszcza The Beatles, The Clash i Nirvany, Stormare założył zespół, który nazwał na cześć jednej z jego ról „Blonde From Fargo”. Rock and rollowa grupa liczy pięciu członków: gitarzystę z Roxette, perkusistę z zespołu Alanis Morissette, basistę z Slash’s Snakepit, sam zaś Stormare gra na gitarze i tworzy muzykę. Zespół wystąpił na Lebowski – Fest i ma na swoim koncie tournee w Ameryce północnej i Europie.
MONICA BELLUCCI (Królowa)
Monica Bellucci po raz pierwszy zwróciła na siebie uwagę widzów na całym świecie swoją śmiałą rolą Maleny, pięknej, młodej wdowy, która wywraca niewielkie włoskie miasteczko do góry nogami, w filmie „Malena” Giuseppe Tornatore (2000). W owym czasie Bellucci, piękność, której grę aktorską znano i doceniano, już od kilku lat zaliczała się do grona głównych gwiazd europejskich. Zanim zaczęła karierę aktorki, przez wiele lat była symbolem kobiecości lansując bardzo udaną karierę modelki jeszcze przed rozpoczęciem studiów prawniczych na uniwersytecie w Perugii. Czarno-biała reklama telewizyjna Dolce & Gabbany, z Bellucci w roli głównej podnosiła ciśnienie na całym świecie.
W przeciwieństwie do większości modelek Bellucci udało się zyskać uznanie jako międzynarodowa aktorka, która nie boi się mieszać gatunki. Jej aktorski dorobek obejmuje następujące filmy: „Braterstwo wilków”, „Doberman”, „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”, „Podejrzany”, „Matrix Reaktywacja”, „Matrix Rewolucje”, „Apartament”, „Nieodwracalne”, „Remember Me My Love”, „Łzy słońca”, „Pasja”, „Spy Bound”, „She Hate Me”.
Aktorka nominowana została do dwóch nagród Saturna, MTV Movie Award, Teen Choice Award, Donatello Award (włoski odpowiednik Oscara), Cezara (francuski odpowiednik Oscara) i zdobyła Italian Silver Ribbon Award w 2003 roku za rolę w „Remeber Me My Love”.
Po rocznej przerwie związanej z narodzinami jej córki Devy, Bellucci skończyła właśnie pracę nad nowym filmem znanego francuskiego reżysera Bertranda Bliera „Combien tu m’aimes?” („How much do you love me?”), gdzie wystąpiła u boku Gérarda Depardieu. Film ma się ukazać na ekranach pod koniec tego roku.