Reklama

Reklama

"Niesamowity Spider-Man": O PRODUKCJI

Przygotowując nowy rozdział sagi opowiadającej historię Spider Mana, filmowcy zdecydowali się pokazać tę stronę Petera Parkera, której widzowie nigdy wcześniej nie mieli szansy poznać. "Istnieje mnóstwo elementów w historii Spider Mana, które nie były do tej pory eksploatowane na ekranie," mówi reżyser filmu Marc Webb. "Peter rozpoczyna swoją życiową podróż tracąc rodziców. Interesowały mnie emocjonalne konsekwencje tego tragicznego wydarzenia, a nasz film to opowieść o dzieciaku, który szukając ojca odnajduje samego siebie. Mamy tutaj także historię Gwen Stacy, która jest naprawdę wyjątkowa oraz Jaszczura, jednego z moich ulubionych komiksowych czarnych charakterów."

Reklama

W związku z tym, że film opowiada o nieznanych dotychczas aspektach życia Petera Parkera, jest także realizowany w zupełnie inny, bardziej naturalistyczny sposób. "Chciałem, żeby zabawa, akcja, furia, humor były bardziej realistyczne. Żeby widz był w stanie wyobrazić sobie, że coś takiego może mu się po prostu przytrafić na ulicy," mówi Webb. Właśnie dlatego realizatorzy zdecydowali się w przypadku Niesamowitego Spider Mana korzystać z efektów specjalnych tylko w sytuacjach, w których były one rzeczywiście niezbędne.

W samym centrum filmu znajduje się oczywiście młody człowiek - Peter Parker. "Peter jest bohaterem, nie super-bohaterem," mówi Andrew Garfield wcielający się w tę ikoniczną postać. "Jest dobrym człowiekiem jeszcze zanim zostaje ukąszony przez pająka. Kiedy zyskuje moc, robi to, o czym od dawna wiedział, że jest właściwe."

Taki jest Peter Parker ukształtowany przez to kim jest i czego doświadczył. "W naszym filmie chcemy jednak pokazać, co się wydarzyło zanim Peter zaczął mieszkać z wujkiem Benem i ciotką May," mówi Avi Arad. "Jest sierotą i ma to na niego olbrzymi wpływ. Wcześniejsze filmy o Spider Manie nie zgłębiały tego faktu. Wiele opowieści o sierotach skupia się na poszukiwaniu rodziców, nasz film jednak zajmuje się tym w bardzo interesujący sposób. Rodzice chłopca zniknęli w tajemniczy sposób, co sprawia, że poszukiwania odpowiedzi stają się bardziej skomplikowane."

Wcielający się w postać Petera Parkera Andrew Garfield twierdzi, że czuł szczególną odpowiedzialność będąc człowiekiem w kostiumie. "Kiedy byłem młodszy, czasami czułem się uwięziony we własnej skórze," mówi. "Ale chyba wszyscy tak się kiedyś czuliśmy. I prawdopodobnie dlatego właśnie ta postać jest najpopularniejsza wśród super-bohaterów: jest uniwersalna i łączy ludzi. Spider Man znaczy dla mnie tak dużo, ponieważ jest symbolem. Nie jest perfekcyjny, tak jak my wszyscy, ale stara się robić to, co właściwe i walczyć dla ludzi, którzy sami tego nie potrafią. To dla mnie duży honor móc wcielić się w tę postać, ale Spider Man należy przecież do każdego."

W postać pierwszej miłości Petera Parkera, Gwen Stacy wciela się Emma Stone. To zupełnie inny związek niż ten, który znają widzowie. "Czuję się, jak Mary Jane, która zakochuje się w Spider Manie, chociaż moja bohaterka Gwen zakochuje się w Peterze Parkerze," wyjaśnia aktorka. "Sercem filmu jest związek Gwen i Petera, który musiał być bardzo realny. Wydaje mi się, że powodem dla którego tylu fanów komiksów pragnie chronić Gwen - czy Mary Jane - jest to, że te związki były osadzone w realnym świecie. Dla nas aktorów taki materiał to coś wspaniałego. Czujemy, że jest szczery," mówi Stone.

"Związek Petera i Gwen jest w naszej historii bardzo istotny - wcześniejsze filmy nie zajmowały się nim," mówi producent Matt Tolmach. "Gwen jest bardzo pewna siebie i może intelektualnie rywalizować z Peterem. Jej ojcem jest kapitan Stacy i jeśli mam być szczery, już spotkanie z rodzicami dziewczyny jest wystarczająco trudne, a jeśli jeszcze jej ojciec okazuje się być szefem policji, która cię tropi, sprawy stają się bardzo skomplikowane. Gwen jest jednak jedyną osobą, która tak naprawdę zna Petera - i dlatego rozwija się między nimi bliskość, jakiej nigdy żadne z nich nie zaznało."

Ostatnim ogniwem, jakie łączy Petera z ojcem jest dr Curt Connors, były partner ojca i jedyny człowiek, który może posiadać wiedzę nie tylko na temat tego, co stało się z ojcem Petera, ale także dlaczego życie Petera tak się zmieniło. Wcielający się w tę postać Rhys Ifans tak mówi o swojej roli, "Wg mnie tym, co odróżnia czarne charaktery walczące ze Spider Manem od innych, jest to, że są bardzo ludzkie, realne i niedoskonałe, tak jak sam Peter Parker. Jeśli chodzi o dr Curta Connorsa to jego obecność w życiu Petera jest bardzo emocjonalna i złożona, ponieważ był bardzo bliskim współpracownikiem jego ojca."

Sally Field i Martin Sheen dołączyli do obsady jako ciotka May i wujek Ben, którzy wychowują Petera po nagłym i tajemniczym zniknięciu jego rodziców. Field twierdzi, że sposób, w jaki odeszli rodzice Petera, sprawia, że jego relacje z ciotką trochę różnią się od tych, jakie mogliśmy zaobserwować wcześniej. Są pełne ukrytych emocji. Ciotka May nagle została poproszona o wychowanie dziecka, nie mając pojęcia, co się wydarzyło. "Oczywiście kocha swojego bratanka, ale cała ta sytuacja została jej narzucona. Nic nie zostało wyjaśnione. Ojciec Petera zostawił im chłopca wiele lat temu i zniknął. To ma duży wpływ na jej skomplikowane stosunki z Peterem," mówi aktorka.

W opinii aktora Martina Sheena grany przez niego wujek Ben jest moralnym kompasem filmu. "Wujek Ben jest bohaterem Petera, który motywuje go do wielu dobrych rzeczy," mówi. "Staje się dla Petera wzorem tego, czym jest prawdziwy charakter i bohaterstwo. Przypomina mu, że etyczne zachowania często sporo nas kosztują, ale oznacza to tylko tyle, że są sporo warte."

Niesamowity Spider Man został nakręcony w formacie 3D, co było dla realizatorów kluczową decyzją. "3D nie jest odpowiednie dla każdego filmu, ale w przypadku Spider Mana wydaje się być dla niego stworzone", mówi Avi Arad. "To jeszcze jeden sposób, jaki sprawia, że widzowie w pełni zanurzają się w opowiadaną na ekranie historię. Widzą świat oczyma Petera i mogą poczuć się jak Spider Man - ekscytujące sceny są jeszcze bardziej ekscytujące. Ale tym, co może zaskakiwać jest to, że 3D sprawia także, że bardzo intymne momenty są jeszcze bardziej intymne. To idealny wybór dla tego filmu."

materiały dystrybutora
Dowiedz się więcej na temat: Niesamowity Spider-Man

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy