"Niebezpieczny umysł": OBSADA
SAM ROCKWELL (Chuck Barris)
Znany z czołowych, świetnych ról w kinie niezależnym, dokonał udanego przejścia do filmów dostępnych szerszej publiczności. NIEBEZPIECZNY UMYSŁ to dla aktora przełomowy występ w roli magnata telewizyjnych teleturniejów, Chucka Barrisa.
Aktor zakończył niedawno zdjęcia do "Welcome to Collinwood". Wcześniej mogliśmy podziwiać Rockwella przy boku Gene Hackmana, w "Skoku" Davida Mameta.
Rockwell pojawił się także w "Aniołkach Charliego" i nominowanej do Oscara "Zielonej mili" Franka Darabonta. Za swoją rolę w tym filmie, postać Dzikiego Billa, niesubordynowanego więźnia, który przysparza wszystkim kłopotów, aktor zebrał bardzo dobre oceny krytyków. Widzieliśmy go także w przeboju "Galaxy Quest" obok Sigourney Weaver i Alana Rickmana.
Rockwell wzbudził duże zainteresowanie występami w trzech filmach niezależnych. W "Lawn Dogs" Johna Duigana. Za tę rolę Rockwell otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalach w Montrealu i Barcelonie. Aktor pojawił się także przy boku Steve’a Zahna w "Safe Men" Johna Hamburga, oraz w mrocznej komedii Saula Rubinka "Jerry and Tom", gdzie zagrał sprzedawcę z komisu samochodowego, który dokonuje zabójstw na zlecenie.
Rockwell wystąpił także w "Celebrity" Woodego Allena, "Śnie nocy letniej" Michaela Hoffmana, "Box of Moonlight" Toma DiCillo z udziałem Johna Turturro, "Drunks" Petera Cohena z Richardem Lewisem i Faye Dunaway, "Marginesie życia" Paula Schradera z Willemem Dafoe, "Przeklętym Brooklynie" Uli Edela obok Jennifer Jason Leigh, i "Clown House" Francisa Forda Coppoli, który był dla aktora debiutem na dużym ekranie, podjętym jeszcze w trakcie nauki w High School of the Performing Arts.
Jeśli chodzi o role telewizyjne aktora to pojawił się w filmie "Dead Drunk", a także w odcinkach "NYPD Blue", "Law & Order" i "The Equalizer."
Rockwell ma na swoim koncie również role teatralne. Wystąpił w "Face Divided", przedstawieniu będącym częścią Maratonu EST, jak też w niedawnej produkcji off-Broadway, "Goosepimples", napisanej przez głośnego reżysera i pisarza Mike’a Leigh.
DREW BARRYMORE (Penny)
Z sukcesem występująca od dziecka, przez niemal 20 ostatnich lat nieustannie podbija serca widzów. W tym czasie unikalny talent i ekranowa charyzma zdobyły jej uznanie krytyków i zapewniły sukces kasowy wielu filmom z jej udziałem.
Barrymore wystąpiła ostatnio w małej gościnnej roli w "Donnie Darko". Barrymore była też producentką tego filmu, a sam film otrzymał trzy nominacje do Independent Spirit Award. Wcześniej aktorka wystąpiła w filmie "Chłopaki mojego życia" w reżyserii Penny Marshall, a także w "Aniołkach Charliego" Przed udziałem w NIEBEZPIECZNYM UMYŚLE Barrymore zakończyła zdjęcia do filmu "Duplex", gdzie odtwarza główną rolę przy boku Bena Stillera. Potem wystąpiła w kontynuacji "Aniołków Charliego" - "Aniołki Charliego: Zawrotna szybkość".
Aktorkę widzieliśmy w przewrotnej komedii romantycznej Deana Parisota "Miłość i frytki", przy boku Luke’a Wilsona, Jake’a Busey, i Catherine O’Hara, a także w gigantycznym hicie z 1998 roku - komedii romantycznej "Od wesela do wesela", gdzie obok Barrymore wystąpił Adam Sandler, oraz chwalonym przez krytyków filmie Woody Allena "Wszyscy mówią: kocham cię".
Debiutem fabularnym Barrymore był film z 1980 roku "Odmienne stany świadomości" z Williamem Hurt. Następnie zobaczyliśmy ją w "E.T.", gdzie wcieliła się w Gertie. Za tę rolę aktorka otrzymała nominację do nagrody BAFTA (British Academy of Film & Television Arts) za najlepszy debiut. Potem nadeszły czołowe role w filmach "Podpalaczka" i "Irreconcilable Differences", za którą otrzymała nominacje do nagrody Złotego Globu dla najlepszej roli drugoplanowej, oraz w specjalnie dla niej napisanym "Oku kota" Stephena Kinga, gdzie wcieliła się w pięć różnych postaci.
JULIA ROBERTS (Patricia)
Ostatnio wystąpiła w filmie "Mona Lisa Smile", który trafi na amerykańskie ekrany jesienią. Wcześniej aktorka pojawiła się w filmie "Full Frontal: Wszystko na wierzchu", filmie w reżyserii Stevena Soderbergha. Otrzymała Oscara i Złoty Glob za wcielenie się w postać "Erin Brockovich", również w reżyserii Soderbergha. Drugim ich wspólnym filmem był zaś "Oceans Eleven: Ryzykowna gra".
"Erin Brockovich" powstał po dwóch innych przebojach z udziałem aktorki: "Notting Hill" w reżyserii Rogera Michella i "Uciekająca panna młoda" z Richardem Gere. Ten ostatni film wyreżyserował Garry Marshall, autor "Pretty Woman", innego filmu z udziałem sławnej pary.
Do nowszych filmów z udziałem aktorki należą: "The Mexican", gdzie wystąpiła przy boku Brada Pitta i Jamesa Gandolfini oraz "Ulubieńcy Ameryki", gdzie pojawia się wraz z Billy Crystalem, Catherine Zeta-Jones, Johnem Cusack. Roberts wystąpiła w wielu najgłośniejszych filmach Hollywood, zdobywając przy tym dwie inne nominacje do Oscara: "Mystic Pizza", "Stalowych magnoliach", za które otrzymała pierwszą nominację do nagrody Akademii Filmowej w "Pretty Woman", który przyniósł jej drugą nominację, "Linia życia", "Sypiając z wrogiem", "Za wcześnie umierać", "Raport Pelikana" i "Miłosna rozgrywka".
Roberts wystąpiła przy boku Liam Neesona w filmie Neila Jordana "Michael Collins", a także w romantycznej musicalu Woody Allen "Wszyscy mówią: kocham cię". W 1997 aktorka zagrała w wielkim przeboju kinowym "Mój chłopak się żeni" w reżyserii P.J. Hogana oraz thrillerze Richarda Donnera "Teoria spisku" z udziałem Mela Gibsona. W następnym roku Roberts pojawiła się u boku Susan Sarandon i Eda Harrisa w filmie Christophera Columbusa "Mamuśka".
RUTGER HAUER (Keeler)
Kontynuuje wcielanie się w szeroką gamę niezapomnianych postaci, jakie zagrał w ponad 50 filmach. Zarówno jako inteligentny, ale brutalny replikant z filmu Ridleya Scotta "Łowca androidów", odważny żołnierz podziemia z filmu "Żołnierz Orański", czy postrach dróg z "Autostopowicza", Hauer wykazuje wielki talent i umiejętność ukazywania piękna i tragedii swych bohaterów.
W 1973 roku, Hauer wdarł się na europejską scenę filmową występem w dziele Paula Verhoevena "Rachatłukum". Oparty na kontrowersyjnej powieści holenderskiego pisarza Jana Wolkersa, film zdobył w 1973 roku nominację do Oscara w kategorii "najlepszy film zagraniczny". Hauer wystąpił także w: "Spetters", "Namiętność Katie", "Ciało i krew" i "Żołnierz Orański", który przyniósł mu międzynarodowe uznanie.
W 1980 roku aktor wystąpił u boku Sylvestra Stallone w filmie "Nocny jastrząb". Ten film skupił na nim uwagę amerykańskich widzów. Rok później wystąpił w chwalonej przez krytyków roli śmiercionośnego, lecz wzruszającego androida z filmu Ridleya Scotta "Łowca androidów". Ten film został zaliczony do klasyki filmów science - fiction i jako jeden z "nowszych" obrazów, włączony do Filmoteki Narodowej utrzymywanej przez Bibliotekę Kongresu USA. W 1982 roku aktor zaskoczył wszystkich wspaniałym występem w roli Alberta Speera w serialu "Inside the Third Reich".
Hauer jest jednym z nielicznych aktorów znanych na arenie międzynarodowej, którzy potrafią zdobyć uznanie widzów kina komercyjnego, jak też fanów kina artystycznego.
Do innych filmów z udziałem aktora należą: "Szymon Mag", "Ślepa furia", "The Blood of Heroes", "Poszukiwany żywy lub martwy", "Samotny łowca", "Gra o przeżycie", "Rodzina Beanów", "Mariette in Ecstasy". Za występ w filmie "Fatherland" otrzymał kolejną nominację do nagrody Złotego Globu. Zagrał też w realizacji klasycznej powieści Jacka Londona "Zew krwi".