"Niania": OBSADA
EMMA THOMPSON - Niania
Emma Thompson urodziła się w Londynie. Jej ojciec to reżyser teatralny Eric Thompson, a matka to aktorka Phyllida Law. Już podczas studiów w Cambridge Emma zaczęła grać w teatrze.
Po ukończeniu studiów, w 1985 roku, wystąpiła w musicalu Me and My Girl oraz w filmie telewizyjnym Up For Grabs. Napisała także scenariusz do swojego serialu Thompson, który pokazała telewizja BBC.
W 1988 wystąpiła w filmie Kennetha Branagha Henryk V (Henry V) oraz w obrazie Improwizacja (Impromptu) w reżyserii Jamesa Lapine.
Thompson była również członkinią obsady teatru Renaissance Theatre Company, w którym grała m.in. w przedstawieniach Sen Nocy Letniej i Król Lear na scenach całego świata.
W roku 1990 Thompson wystąpiła w filmie Kennetha Branagha Umrzeć Powtórnie (Dead Again), a następnie w obrazach Przyjaciele Petera (Peter’s Friends) oraz Wiele Hałasu o Nic (Much Ado About Nothing) tego samego reżysera. U boku Anthony’ego Hopkinsa zagrała w obrazie Okruchy Dnia (Remains of the Day) w reżyserii Jamesa Ivory, który przyniósł jej nominację do Nagrody Akademii oraz Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Kolejnym jej filmem był W Imię Ojca (In the Name of the Father) z Danielem Day-Lewisem. Rola ta dała jej kolejną nominację do Oscara®, tym razem dla najlepszej aktorki w roli głównej. Za wybitną kreację w obrazie Jamesa Ivory Powrót do Howard’s End (Howard’s End) w 1993 roku Thompson otrzymała Nagrodę Akademii® dla najlepszej aktorki, Złoty Glob, Nagrodę BAFTA oraz wyróżnienia krytyków.
Emmę Thompson mogliśmy oglądać także w niezależnej produkcji Blue Boy oraz w komedii Junior Ivana Reitmana, gdzie partnerowali jej Arnold Schwarzenegger i Danny De Vito.
W roku 1995 Thompson zagrała tytułową rolę w obrazie Carrington Christophera Hamptona, opowiadającym historię związku artystki Dory Carrington i Lyttona Strachey’a. Aktorka napisała także scenariusz i zagrała w filmowej adaptacji powieści Jane Austen Rozważna i Romantyczna (Sense and Sensibility) w reżyserii Anga Lee. Za swój scenariusz otrzymała prawdziwy deszcz nagród, wśród których znalazły się: Oscar®, Złoty Glob oraz nagrody przyznane jej przez krytyków z Bostonu, Chicago, Los Angeles i Nowego Jorku. Rola w tym filmie przyniosła jej także nominacje do Nagrody Akademii® i Złotego Globu oraz nagrodę BAFTA.
Później przyszły kreacje w obrazach: Zimowy Gość (The Winter Guest) Alana Rickmana, gdzie partnerowała jej matka Phyllida Law, Barwy Kampanii (Primary Colors) Mike’a Nicholsa z Johnem Travoltą, Billy’m Bobem Thorntonem i Kathy Bates, oraz niezależny obraz Pocałunek Judasza (Judas Kiss), gdzie wystąpił również Alan Rickman.
Thompson wystąpiła w wyreżyserowanym przez Mike’a Nicholsa filmie Anioły w Ameryce (Angels in America) z Meryl Streep i Alem Pacino. Rola ta przyniosła jej nominację do Nagrody Emmy. Zagrała także u boku Antonio Banderasa w obrazie Mroczna Argentyna (Imagining Argentina).
Niedawno mogliśmy oglądać Emmę Thompson w debiucie reżyserskim Richarda Curtisa To Właśnie Miłość (Love Actually), za który aktorka otrzymała wyróżnienia BAFTA, Evening Standard oraz Empire Award.
Thompson zakończyła właśnie zdjęcia do filmu Lepiej Niż w Książce (Stranger Than Fiction) w reżyserii Marca Forstera, gdzie partnerują jej Will Ferrell, Dustin Hoffman, Maggie Gyllenhall oraz Queen Latifah. Producentką filmu jest Lindsay Doran.
COLIN FIRTH - Pan Brown
Aktor jest prawdziwym weteranem kina i telewizji. Niedawno wystąpił w filmie Atoma Egoyana Gdzie Leży Prawda (Where The Truth Lies) i ponownie wcielił się w rolę dziarskiego Marka Darcy’ego w przeboju komediowym W Pogoni Za Rozumem (Bridget Jones: The Edge of Reason).
Wcześniej zagrał w thrillerze psychologicznym Trauma z Meną Suvari oraz w filmie Dziewczyna z Perłą (Girl With a Pearl Earring), gdzie wcielił się w postać XVII-wiecznego artysty Johannesa Vermeera. W obrazie wystąpili także Scarlett Johansson i Tom Wilkinson. W roku 2003 Firth wystąpił w produkcji Working Titles To Właśnie Miłość (Love Actually), gdzie zagrali Hugh Grant, Emma Thompson, Liam Neeson, Laura Linney oraz Keira Knightley. Rok wcześniej zagrał u boku Ruperta Everetta i Reese Witherspoon w filmie Bądźmy Poważni Na Serio (The Importance of Being Earnest). W roku 2001 Firth podbił serca widzów na całym świecie rolą Marka Darcy’ego w kasowej brytyjskiej komedii Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’ Diary) u boku Renée Zellweger.
W roku 1998 Firth wcielił się w postać Lorda Wessexa, niegodziwego kandydata na męża Violi De Lesseps (Gwyneth Paltrow) w filmie Zakochany Szekspir (Shakespeare in Love). W roku 1996 znalazł się w obsadzie nagrodzonego Oscarami® filmu Angielski Pacjent (The English Patient) u boku Kristin Scott Thomas i Ralpha Fiennesa.
W aktorskim dorobku Firtha znalazły się także kreacje w obrazach: Czego Pragnie Dziewczyna (What a Girl Wants), Miasto Nadziei (Hope Springs), Związki Rodzinne (Relative Values), Apartament Zero (Apartment Zero), 1000 Akrów (A Thousand Acres) z Michelle Pfeiffer i Jessiką Lange, Pierwsze Oczarowanie (My Life So Far), Miłość Kibica (Fever Pitch), W Kręgu Przyjaciół (Circle of Friends) oraz tytułowa rola w obrazie Milosa Formana Valmont.
Firth zdobył sławę i uwielbienie żeńskiej części widowni rolą Pana Darcy’ego w telewizyjnej adaptacji Dumy i Uprzedzenia (Pride and Prejudice) z roku 1995. Za tę kreację nominowano go do nagrody BAFTA. Rola w filmie HBO Ostateczne Rozwiązanie (Conspiracy) przyniosła aktorowi nominację do Nagrody Emmy.
KELLY MACDONALD - Evangeline
Kariera Kelly MacDonald nabrała rozpędu po roli przygodnej partnerki Ewana McGregora w Trainspotting w roku 1996. Później przyszły role w innych filmach fabularnych, m. in. wzruszająca kreacja prostytutki w Stella Does Tricks, energiczna dziewczyna w Some Voices u boku Daniela Craiga oraz rola w filmie Roberta Altmana Gosford Park, która przyniosła MacDonald nominację do nagrody Empire Award dla najlepszej aktorki.
Filmografię MacDonald uzupełniają obrazy: Kuzynka Bette (Cousin Bette), Pierwsze Oczarowanie (My Life So Far), Elizabeth, Utracona Niewinność Seksualna (The Loss of Sexual Innocence), Entropia (Entropy), Los Pędzlem Malowany (Brush With Fate), oraz Two Family House, za rolę w którym nominowano aktorkę do nagrody Independent Spirit Award.
Niedawno mogliśmy oglądać MacDonald w filmie Intermission oraz dobrze przyjętym przez krytykę obrazie Marka Forstera Marzyciel (Finding Neverland).
Aktorka właśnie zakończyła zdjęcia do obrazu Lassie w reżyserii Charlesa Sturridge.
ANGELA LANSBURY - Ciotka Adelajda
Kariera Angeli Lansbury trwa już ponad pół wieku. Aktorka jest czterokrotną laureatką Nagrody Tony za występy w musicalach na Broadway’u, a ostatnio gwiazdą Murder, She Wrote, najdłużej wyświetlanego serialu kryminalnego w historii telewizji.
Angela Brigid Lansbury urodziła się 16 października 1925 w Londynie. Jej matka Moyna Macgill była popularną aktorką. Jako dziecko Angela uczęszczała do szkoły aktorskiej w Londynie.
W roku 1940 państwo Lansbury zabrali dzieci do Ameryki, gdzie Angela kontynuowała naukę gry aktorskiej. Po przeprowadzce do Los Angeles 17-letnia Lansbury podpisała kontrakt z wytwórnią MGM. Reżyser George Cukor powierzył jej rolę bojaźliwej służącej Nancy w filmie Gasnący Płomień (Gaslight). Rola ta przyniosła aktorce pierwszą nominację do Oscara®. Takie samo wyróżnienie oraz Złoty Glob Lansbury otrzymała za kreację Sybilli Vane w Portrecie Doriana Gray’a (The Picture of Dorian Gray).
W sumie Lansbury zagrała w 44 filmach fabularnych. Wśród nich znalazły się zaliczane już do klasyki kina obrazy: Wielka Nagroda (National Velvet), Stan Unii (State of the Union) Franka Capry, Samson i Dalila (Samson and Delilah), Nadworny Błazen (The Court Jester), Długie Gorące Lato (The Long Hot Summer), Przeżyliśmy Wojnę (Manchurian Candidate), który przyniósł aktorce trzecią nominację do Oscara® oraz Śmierć na Nilu (Death on the Nile). W 1991 gwiazda użyczyła głosu Pani Potts w animowanym filmie Disney’a Piękna i Bestia (Beauty and the Beast), a w roku 1997 głosem Lansbury przemawiała caryca Maria w filmie animowanym Anastazja (Anastasia).
W 1957 roku aktorka zadebiutowała na Broadway’u w przedstawieniu Hotel Paradiso. Występowała także w licznych musicalach. Publiczność teatralna mogła podziwiać Lansbury również w rolach dramatycznych, m. in. jako Gertrudę w Hamlecie.
Największą popularność przyniosły jednak Lansbury występy na małym ekranie. W latach 1984-1996 wcielała się w rolę Jessiki Fletcher, amatorskiej pani detektyw, w serialu Murder, She Wrote. Od roku 1992 była także jego producentką. Ponadto wystąpiła w telewizyjnym musicalu Pani Mikołajowa (Mrs Santa Claus).
Aktorka czynnie zajmuje się działalnością społeczną, wspierając m. in. Czerwony Krzyż, Armię Zbawienia, organizacje walczące z AIDS i pomagające dzieciom.
W roku 1982 Lansbury otrzymała gwiazdę w Alei Sław. W 1992 przyznano jej tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Bostonie. W 1994 otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. W sumie nominowano ją do 16 Nagród Emmy (dwanaście za serial Murder, She Wrote). Zdobyła także sześć Złotych Globów i osiem dalszych nominacji do tej nagrody. W 1997 nagrodę za wkład w rozwój sztuki wręczył jej Bill Clinton.
CELIA IMRIE - Pani Quickly
Aktorka znana jest z ról w filmach: Ciemne Oko (A Dark Adapted Eye) na podstawie powieści Ruth Rendell, Pat i Margaret (Pat and Margaret), Riff-Raff (The Riff-Raff Element), Duch z Canterville (The Canterville Ghost), Love in a Cold Climate, Station Jim oraz Wzbierająca Burza (A Gathering Storm). Niedawno zagrała w produkcjach: Doktor Żywago (Zhivago), Sparkhouse i Plan Man.
Imrie mogliśmy oglądać także w filmach: Nieśmiertelny (Highlander), Frankenstein, W Środku Mrocznej Zimy (In the Bleak Mid Winter) w reżyserii Kennetha Branagha, czy Pożyczalscy (The Borrowers). Aktorka wcieliła się w rolę Iris Dupre w obrazie Hilary i Jackie (Hilary and Jackie) oraz w postać Uny w komediach Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’ Diary) i Bridget Jones: W Pogoni za Rozumem (Bridget Jones: The Edge of Reason). Uznanie krytyki przyniosła jej kreacja w Dziewczynach z Kalendarza (Calendar Girls).
Celia Imrie jest również znaną i cenioną aktorką teatralną.
DEREK JACOBI - Pan Wheen
Derek Jacobi jest jednym z najlepszych brytyjskich aktorów teatralnych. Jego talent możemy podziwiać także w kinie i telewizji. Największe uznanie krytyków i nagrodę BAFTA przyniosła mu tytułowa rola w serialu BBC Ja, Klaudiusz (I, Claudius).
Niedawno Jacobi wystąpił w filmach: Gosford Park Roberta Altmana, Gladiator Ridley’a Scotta oraz Hamlet, Umrzeć Powtórnie (Dead Again) i Henryk V (Henry V) w reżyserii Kennetha Branagha. Jego filmografię uzupełniają obrazy: Mała Dorrit (Little Dorrit) Christine Edzard, Czynnik Ludzki (The Human Factor) Otto Premingera, Dotyk Meduzy (The Medusa Touch) Jade Gold, Akta Odessy (The Odessa File) Ronalda Neame oraz Dzień Szakala (The Day of the Jackal), który wyreżyserował Fred Zimmerman.
Największe uznanie przyniosły aktorowi występy na deskach teatru. Jacobi stworzył wybitne kreacje w sztukach: Otello, Trzy Siostry, Hamlet, Antoniusz i Kleopatra, Wiele Hałasu o Nic, Burza i Wujaszek Wania.
W roku 1985 Jacobi otrzymał Order Imperium Brytyjskiego, a w 1994 królowa nadała mu tytuł szlachecki.
PATRICK BARLOW - Pan Jowls
Patrick Barlow ma na swoim koncie role w kilku filmach kinowych, m. in.: Ugly Americans, Dziennik Bridget Jones (Bridget Jones’ Diary), That Girl From Rio, Zakochany Szekspir (Shakespeare in Love) oraz Notting Hill.
Aktor znany jest także z produkcji telewizyjnych, takich jak: Absolutnie Fantastyczne (Absolutely Fabulous), Is It Legal, Van Gogh czy Bolesne Dojrzewanie Adriana Mole’a (The Growing Pains of Adrian Mole). Dla telewizji Barlow pisze także scenariusze oraz reżyseruje programy.
IMELDA STAUNTON - Pani Blatherwick
Imelda Staunton wystąpiła w wielu filmach fabularnych, wśród których znalazł się entuzjastycznie przyjęty przez krytykę obraz Vera Drake w reżyserii Mike’a Leigha. Tytułowa kreacja przyniosła aktorce nominacje do Oscara® i Złotego Globu oraz nagrodę BAFTA. Staunton zagrała również w nagrodzonych Oscarami® filmach Zakochany Szekspir (Shakespeare in Love) oraz Rozważna i Romantyczna (Sense and Sensibility). Aktorski dorobek Staunton uzupełniają role w obrazach: Wpadka (Crush), Wiele Hałasu o Nic (Much Ado About Nothing) i Przyjaciele Petera (Peter’s Friends).
Staunton jest również cenioną aktorką teatralną. Za pracę na deskach teatru otrzymała dwie nagrody Olivier – najbardziej prestiżowe wyróżnienia teatralne w Wielkiej Brytanii. Jest stałą członkinią obsady National Theatre oraz Royal Shakespeare Company. Stworzyła wybitne kreacje m. in. w sztukach Wujaszek Wania oraz Opera Żebracza.
THOMAS SANGSTER - Simon
Debiutem telewizyjnym Thomasa Sangstera była rola w filmie BBC Station Jim (The Adventures of Station Jim) u boku Prunelli Scales i Franka Finley’a. Sangster wcielił się tam w postać uciekiniera z sierocińca. Potem przyszła główna rola w obrazie Dziewczyna Bobbiego (Bobby’s Girl), gdzie wystąpili także Jonathan Silverman, Bernadette Peters oraz Rachel Ward.
Następnie młody aktor udał się do Vancouver, by zagrać główną rolę w obrazie Poczta Serc (Miracle of the Cards). Film był historią Craiga Shergolda, który w wieku dziesięciu lat zachorował na raka. Chory chłopiec otrzymał ogromną ilość kartek z życzeniami powrotu do zdrowia, co pozwoliło mu się znaleźć w Księdze Rekordów Guinnessa.
Kolejnym projektem Sangstera był film akcji Daddy, w którym młody aktor miał okazję zagrać u boku Klausa Marii Brandauera. Rola ta przyniosła Sangsterowi nagrodę dla najlepszego aktora w miniserialu na Festiwalu Filmowym w Monte Carlo w 2003 roku.
Największy rozgłos przyniosła chłopcu rola w filmie To Właśnie Miłość (Love Actually), za którą nominowano go do nagrody Satellite Award. Do tej roli Sangster musiał nauczyć się gry na perkusji, ponadto na planie filmu zaliczył swój pierwszy ekranowy pocałunek.
ELIZA BENNETT - Tora
Eliza zadebiutowała rolą w filmie Książę i Ja (The Prince and Me) u boku Jamesa Foxxa oraz Julii Stiles. Dziewczynka pojawiła się także w produkcjach: Quiet Whisper Moment, The Inbetweener, Isabelle, Sweets from Strangers oraz Comedy Series.
RAPHAEL COLEMAN - Eric
Niania to pierwsza profesjonalna rola Raphaela Colemana. Do spróbowania sił w filmie namówiła chłopca przyjaciółka matki, która jest agentką filmową.
JENNIFER RAE DAYKIN - Lily
Dla Jennifer rola w Niani to debiut filmowy. Mała aktorka ma już jednak doświadczenie sceniczne w przedstawieniach Whistle Down The Wind, Princess Whatshername i Baboushka. Jennifer uczy się gry aktorskiej w Sandhurst.
SAM HONYWOOD - Sebastian
Sam również debiutuje na ekranie rolą w Niani. Wcześniej występował w filmach reklamowych, m. in. w reklamie McDonald’s.
HOLLY GIBBS - Christianna
Holly mieszka z mamą i bratem w Londynie. Wystąpiła już w kilku reklamówkach oraz w dramacie BBC Córeczka Tatusia (Daddy’s Girl). Uczy się gry aktorskiej i tańca.