"Mistrz": SYLWETKI AKTORÓW
JOAQUIN PHOENIX
W 2012 roku swoją premierę będą miały trzy filmy z Joaquinem Phoeniksem (Freddie). Poza "Mistrzem", zobaczymy go także u boku Marion Cotillard i Jeremey'ego Rennera w nowym obrazie Jamesa Gray'a, skończył także pracę nad, nie mającym jak na razie tytułu, filmem Spike'a Jonze'a, w którym odgrywa rolę mężczyzny zakochanego w głosie z komputera. Jego partnerka w tym dziele jest Ronney Mara.
Joaquin Phoenix urodził się w Puerto Rico, a karierę aktorską rozpoczął w wieku ośmiu lat. Jako młody chłopiec wystąpił w wielu serialach telewizyjnych, w tym w takich przebojach jak "Hill Street Blues", "The Fall Guy" czy "Napisała: morderstwo". Regularnie pojawiał się w skasowanym w 1986 roku show telewizji CBS "Morningstar/Eveningstar". W tym samym roku zagrał również w swoim pierwszym filmie długometrażowym "Kosmiczny obóz". Rok później wystąpił u boku własnej siostry Summer oraz Carole King w "Ruskich na Florydzie". Po upływie kolejnych dwóch lat młody aktor został zaangażowany przez Rona Howarda do roli nastoletniego syna Dianne West w cieszącej się sporą popularnością serii komediowej "Spokojnie, tatuśku". Po długiej przerwie Phoenix powrócił do aktorstwa w 1996 roku, zachwycając widownię i krytyków rolą u boku Nicole Kidman w wyreżyserowanym przez Gusa Van Santa "Za wszelką cenę". Na młodego aktora zwróciła uwagę między innymi recenzentka filmowa New York Timesa, Janet Maslin, pisząc, że jest kimś "kogo warto obserwować". Kolejna rola to występ w 1997 roku wraz z Liv Tyler, Billym Crudupem i Jennifer Connely w "Abottach prawdziwych" oraz - tego samego roku - w "Drodze przez piekło" Olivera Stone'a, gdzie pojawiły się także Claire Danes, Jennifer Lopez oraz Sean Penn.
W 1998 roku Phoenix dwukrotnie pojawił się u boku Vince Vaughna, tworząc dwie zupełnie odmienne role - Amerykanina osadzonego w malajskim więzieniu za posiadanie narkotyków należących do jego partnera (Vaughn) w "Powrocie do Raju" oraz naiwniaka, towarzyszącego wygadanemu seryjnemu mordercy (Vaughn) w czarnej komedii "Martwe gołębie".
Kontynuując wspinaczkę po szczeblach aktorskiej kariery, Phoenix doczekał się olbrzymiego uznania za rolę w wyreżyserowanym przez Joela Schumachera "8 mm", gdzie odgrywa postać sprzedawcy w sklepie z materiałami pornograficznymi, który pomaga detektywowi zagranemu przez Nicolasa Cage'a w odkryciu prawdy, kryjącej się za szczególnie drastycznym filmem.
Kluczowym dla jego kariery okazał się rok 2000, kiedy to zagrał w trzech filmach i otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara za występ u boku Russella Crowe'a i rolę cesarza Komodusa w wielokrotnie nagradzanym obrazie Ridley'a Scotta "Gladiator". Poza nominacjami do Oscara, Złotych Globów i BAFTA, rola ta przyniosła mu nagrodę stowarzyszenia krytyków filmowych.
Kolejnym krokiem był występ w również nominowanym do Oscara "Piórze", wyreżyserowanym przez Philipa Kaufmana na podstawie sztuki Douglasa McGratha, opisującej dzieje markiza De Sade. Gra w towarzystwie Kate Winslet i Geoffrey'a Rusha przyniosła mu nagrodę BFC za najlepszą rolę drugoplanową. Tego samego roku aktor pojawił się w "Ślepym torze" Jamesa Gray'a, gdzie oprócz niego wystąpili Mark Wahlberg, James Caan, Faye Dunaway, Ellen Burstyn i Charlize Theron.
Następny film w jego karierze to "Znaki" M. Night Shyamalana, które zarobiły ponad pół miliarda dolarów na całym świecie. Do pracy z tym reżyserem aktor wrócił już dwa lata później, w gotyckim thrillerze "Osada", odgrywając postać młodego członka XIX wiecznej społeczności, marzącego o zobaczeniu świata poza granicami wioski, związanej dziwnym paktem z tajemniczymi istotami, zamieszkującymi okoliczne lasy.
Chwilę później mogliśmy usłyszeć go w disnejowskiej animacji "Mój brat niedźwiedź", gdzie użyczył swego głosu postaci Kenaia. Tego samego roku ponownie wystąpił także u boku Clare Danes w melodramacie "Wszystko dla miłości", opowiadającym historię dwojga kochanków, próbujących ocalić swój związek w bliskiej przyszłości, zagrożonej kosmiczną katastrofą. Następne role to "Buffalo Soldiers", gdzie towarzysząc Edowi Harrisowi odegrał postać sprytnego i przebiegłego amerykańskiego żołnierza, stacjonującego w Berlinie oraz występ w "Płonącej pułapce" wraz z Johnem Travoltą, gdzie stworzył postać strażaka, który oczekując na ratunek z płomieni, rozmyśla nad swoim życiem, miłością i pracą. W roku 2004 olbrzymie uznanie przyniosło mu wcielenie się w cynicznego dziennikarza obserwującego masowe mordy Tutsich w wyreżyserowanym przez Terry'ego George'a "Hotelu Rwanda".
Dwa lata później z równie wielkim entuzjazmem przyjęto jego występ w roli legendarnego piosenkarza Johnny'ego Casha w biograficznym obrazie Jamesa Margolina "Spacer po linie". Za rolę u boku nagrodzonej Oscarem Reese Witherspoon, aktor otrzymał swoją drugą nominację do nagrody Akademii (tym razem za najlepszą rolę pierwszoplanową), zdobył Złoty Glob za najlepszą rolą w filmie muzycznym a także szereg innych nominacji.
Rok 2007 to ponowna praca z Markiem Wahlbergiem i reżyserem Jamesem Gray'em, tym razem przy "Królach nocy" oraz występ w wyreżyserowanej przez Terry'ego George'a "Drodze do przebaczenia", poruszającym dramacie, w którym partnerowała mu Jennifer Connelly. Nakręceni rok później "Kochankowie" w których zagrał wraz z Gwyneth Paltrow i Isabellą Rossellini to jego trzeci film, wyreżyserowany przez Jamesa Gray'a.
27 października 2008 roku podczas konferencji prasowej aktor oznajmił, że rezygnuje z dalszej kariery filmowej, by skupić się na tworzeniu muzyki. Okazało się jednak, że była to jedynie część roli przygotowanej na potrzeby "Jestem, jaki jestem", wyreżyserowanego przez Cassey'a Afflecka. Film miał swoją premierę na festiwalu w Wenecji, pokazano go również podczas festiwalu w Toronto w 2010 roku, a później dzięki Magnolia Pictures, trafił do kinowej dystrybucji.
Będąc zaangażowanym społecznie aktywistą, Phoenix udziela swego wsparcia licznym organizacjom charytatywnym zajmującym się prawami człowieka, przede wszystkim Amnesty International, The Art of Elysium, Heart, The Peace Alliance (organizacja lobbująca na rzecz stworzenia Amerykańskiego Departamentu ds. Pokoju), zasiada także w radzie nadzorczej The Lunchbox Found. Głos aktora można usłyszeć między innymi w filmie "Mieszkańcy Ziemi", opisującym nadużycia w hodowli zwierząt, za co w 2005 roku nagrodzono go specjalną nagrodą podczas festiwalu w San Diego. Dziełem Phoenixa jest również narracja w pochodzącym z tego samego roku filmie dokumentalnym "Wciąż żyję: pamiętniki młodych ludzi, którzy żyli w czasie Holocaustu".
Aktor wyreżyserował również kilka wideoklipów, między innymi dla Ringside, She Wants Revenge, People in Planes, Arckid, Alberta Hammonda Jr. oraz Silversun Pickups.
PHILIP SEYMOUR HOFFMAN
Philip Seymour Hoffman (Lancaster Dodd) już wkrótce pojawi się na ekranach kinowych u boku Christophera Walkena i Catherine Keener w "A Late Quartet". Ostatnio mogliśmy go zobaczyć w wyreżyserowanych przez George Clooney'a "Idach Marcowych" oraz w "Moneyball", gdzie pod okiem reżysera Benetta Millera zagrał obok Brada Pitta. W kinach pojawił się także reżyserski debiut Hoffmana "Jack uczy się pływać", oparty na sztuce pod tym samym tytułem i wyprodukowany przez Cooper's Town Productions. Inne ważne tytuły, w jakich zagrał w ostatnich latach to "Radio na fali", "Synekdocha, Nowy Jork", "Wątpliwość", "Savages: ponad bezprawiem", "Wojna Charliego Wilsona", "Nim diabeł dowie się, że nie żyjesz". Największe uznanie oraz Oscara za rolę pierwszoplanową, przyniosła mu jednak tytułowa rola w "Capote", również wyreżyserowanym przez Bennetta Millera i wyprodukowanym przez Cooper's Town Production.
Jak aktor teatralny Hoffman pojawił się w "Otellu" wyreżyserowanym przez Petera Sellarsa, w scenicznej wersji "Jack uczy się pływać" przygotowanej przez LABirynth, w "Long Day's Journey into Night", "Mewie", "True West", "Wbrew grawitacji", "Kupcu weneckim" (również w reżyserii Sellarsa), "Shopping and Fucking" i w "The Author's Voice".
Wśród wyreżyserowanych przez niego spektakli znajdziemy światowe premiery "The Last Days of Judas Iscariot", "Our Lady of 121st", "Jesus Hopped the A-Train", "In Arabia We'd All Br Kings" oraz "The Little Flowers of East Orange". Wszystkie sztuki napisane zostały przez Stephena Aldy Guirgisa i wyprodukowane przez LABirynth. Oprócz tego, Hoffman wyreżyserował również na potrzeby MCC Theater dramat Rebecki Gilman "The Glory of Living". Osławiony australijski teatr Sydney Theatre Company, zaproponował mu reżyserię "Riflemind" Andrew Uptona, którą to sztukę wystawiono później z powodzeniem w Londynie. Wśród jego późniejszych dokonań wyróżnia się reżyseria "The Long Red Road" dla Goodman Theater w Chicago oraz powrót do Sydney z reżyserską wersją "True West".
AMY ADAMS
Trzykrotnie nominowana do Oscara Amy Adams (Peggy Dodd) ma za sobą dziesiątki znaczących ról, z których każda stanowiła dla niej olbrzymie wyzwanie. Już wkrótce zobaczymy ją w kinach razem z Clintem Eastwoodem w wyreżyserowanym przez Roberta Lorenza "Trouble with the Curve". Jest to opowieść o podstarzałym trenerze baseballu (Eastwood), który rusza w drogę, by znaleźć nowych zawodników i ocalić swoje relacje z dorosłą córką (Adams), prawniczką u progu wielkiej kariery. W tym samym czasie możemy również podziwiać niewielką rolę Adams w filmowej adaptacji kultowej powieści Jacka Keruaca "W drodze", wyreżyserowanej przez Waltera Salesa . W przyszłym roku Adams zagra w filmie Zacka Snydera "Man of Steel", stanowiącym kolejną próbę ekranizacji przygód Supermana. Wcieli się tam w rolę Lois Lane, a partnerować jej będą Henry Cavill w roli tytułowej oraz Diane Lane, Kevin Costner i Michael Shannon. Premierę filmu przewidziano na 14 czerwca 2013 roku.
Tego lata mogliśmy ją również zobaczyć w roli żony piekarza w "Into the Woods" wystawionym podczas przeglądu "Shakespeare in the Park" w Delacorte, a ostatnio Amy Adams zakończyła pracę nad pozbawionym jeszcze tytułu filmem Spike'a Jonze. Wraz z Trudie Styler i Celine Rattay z Maven Pictures, zgodziła się współprodukować "Object of Beauty", w którym zaoferowano jej jedną z głównych ról. Film ten, oparty na książce Steve'a Martina opowiada o losach młodego przedsiębiorcy, realizującego marzenie o otwarciu własnej galerii sztuki.
W listopadzie 2011 roku mogliśmy zobaczyć Amy Adams w disnejowskiej wersji "Muppetów", gdzie zagrała Mary, dziewczynę Jasona Segala, który pomaga Kermitowi w ponownym zjednoczeniu wszystkich Muppetów i ocaleniu ich teatru przed wyburzeniem.
Jej wcześniejsze role to między innymi występ z Markiem Wahlbergiem i Christianem Bale w wyreżyserowanym przez Davida O. Russella "Fighterze". Zagrała tam Charlene, twardą barmankę z Massachusetts, która zaczyna się umawiać na randki z bokserem Mickym Wardem, granym przez Wahlberga. Za występ w tym filmie Adams otrzymała nominację do Złotego Globu, SAG i BAFTy oraz trzecią w ciągu ostatnich pięciu lat nominację do Oscara. Mogliśmy ją zobaczyć także po raz kolejny u boku Meryl Streep w filmie Nory Ephron "Julia i Julia". Obie aktorki spotkały się już wcześniej na planie nominowanej do Oscara "Wątpliwości" wyreżyserowanej przez Johna Patricka Shanley'a. Występ wraz z Philipem Seymourem Hoffmanem przyniósł Adams kolejną nominację do nagrody Akademii.
W listopadzie 2007 roku Adams pojawiła się wraz z Patrickiem Dempsey'em i Susan Sarandon w romantycznej disnejowskiej baśni "Zaczarowana", łączącej film aktorski z cyfrową animacją. Obraz ten zarobił ponad trzysta milionów dolarów na całym świecie i przyniósł aktorce nagrodę Złotego Globu za rolę pierwszoplanową.
Pierwszą nominację do Oscara Amy Adams zdobyła w 2005 roku, za rolę w "Świetliku" Phila Morrisona. Występ ten przyniósł jej również nominację do SAG, a także nagrody Independent Spirit, BFCA, NSC, nagrodę stowarzyszenia krytyków z San Francisco i Breakthrough Gotham. Rola ciężarnej, infantylnej Ashley zafascynowanej wielkomiejską bratową, została wyróżniona również specjalną nagrodą jury podczas festiwalu w Sundance.
Pozostałe filmy z udziałem Adams to między innymi "Noc w muzeum 2", doskonale przyjęty występ w "I wszystko lśni", "Wojna Charliego Wilsona", "Niezwykły dzień pani Pettigrew" oraz w wyreżyserowanym przez Stephena Spielberga "Złap mnie jeśli potrafisz", gdzie partnerował jej Leonardo DiCaprio.
LAURA DERN
Zdobywczyni Złotego Globu Laura Dern (Helen) wielokrotnie już udowodniła, że jest jedną z najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia, poruszając widownię i krytyków na całym świecie emocjonalną głębią i zróżnicowaniem odtwarzanych ról. W 2010 wraz z matką, Diane Ladd i ojcem, Brucem Dernem, Laura Dern została uhonorowana pierwszą w dziejach "Rodzinną gwiazdą" na hollywoodzkiej Alei Gwiazd, wręczoną im w uznaniu za zasługi jakie cała rodzina wniosła w rozwój kina i telewizji.
W 1992 roku za występ roku w wyreżyserowanej przez Marthę Coolidge "Historii Rose", Laura Dern otrzymała nominacje do Oscara i Złotego Globu. Jest to również pierwszy przypadek, by matka (Diane Ladd) i córka otrzymały nominacje do nagród Akademii za występ w tym samym filmie. Ostatnio mogliśmy zobaczyć Laurę Dern w "Everything Must Go" oraz "Poznaj naszą rodzinkę". Wśród najważniejszych ról w jej karierze znajdziemy występ w "Roku psa" Mike'a White'a, w dwóch filmach Davida Lyncha - "Dzikość serca" oraz "Inland Empire", w wyreżyserowanych przez Todda Robinsona "Samotnych sercach" i w "Szczęśliwych zakończeniach" Dona Roosa. Prócz tego aktorka pojawiła się w "Już tutaj nie mieszkamy" Johna Currana, "Parku Jurajskim" i "Parku Jurajskim III", "Złe i gorsze" Alexandra Payne'a oraz "Doskonałym świecie" Clinta Eastwooda. Aktualnie występuje w drugim sezonie "Iluminacji" produkowanych dla telewizji HBO, współtworząc ten serial z pomocą reżysera i scenarzysty Mike'a White'a.