"Miłość w czasach zarazy": EKRANIZACJA PONADCZASOWEJ POWIEŚCI MARQUEZA
Reżyser Mike Newell widzi "Miłość w czasach zarazy", powieść napisaną przez Gabriela Garcię Marqueza w 1985 roku, opisującą trwającą ponad pół wieku miłość, jako "wielki liniowiec oceaniczny, przemierzający ludzkie życie od młodości do starości. Widzę w nim moich rodziców, siebie za młodu, siebie i moich przyjaciół obecnie".
Uznana za jedną z najwspanialszych powieści XX wieku, "Miłość w czasach zarazy" została wydana w 1985 r. w Kolumbii przez Editorial Oveja Negra Ltda., a trzy lata później wstrząsnęła rynkiem literackim na całym świecie. Błyskawicznie zdobyła sobie rzesze wiernych czytelników oraz szereg nagród literackich.
Producent Steindorff zetknął się z tematem kilka lat wcześniej, gdy producent wykonawczy Dylan Russell dał mu powieść: "Domagał się, żebym przeczytał książkę, mimo że nie były dostępne prawa do niej. Nie mogłem się od niej oderwać". Od tej chwili Steindorff z uporem starał się zdobyć prawa do ekranizacji, poprzez swą firmę producencką Stone Village Productions. Chociaż Marquez początkowo nie chciał zgodzić się na anglojęzyczną filmową adaptację swojego dzieła, to jednak producent podbił serce autora swoim entuzjazmem i wytrwałością.
Do napisania scenariusza wybrano laureata Oscara Ronalda Harwooda ("Pianista"): "Kiedy przeczytałem książkę, nie byłem pewny czy można przenieść ją na ekran. Tak bogate jest życie wewnętrzne bohaterów, akcja rozgrywa się w tylu miejscach na przestrzeni dziesiątków lat, w tak niekonwencjonalny sposób. To jednak było tym bardziej ekscytujące".
Idealnym partnerem do realizacji filmu stał się reżyser Mike Newell, świeżo po zakończonej podróży do Hogwartu z "Harrym Potterem i Czarą ognia". Autor najsłynniejszej chyba romantycznej komedii "Cztery wesela i pogrzeb" (1994) tak przedstawia swoje widzenie filmowej adaptacji: "Chciałem, aby ten film wyrażał bogactwo i intensywność książki, zgłębiającej pojęcie miłości ze wszystkimi jej niuansami, komplikacjami oraz mocą oddziaływania. Miłosny trójkąt stanowiący istotę książki staje się punktem wyjścia do eksploracji miłości we wszystkich jej formach, nie tylko w sercach głównych bohaterów, ale i matek, ojców, przyjaciół."