"Mgła": TWÓRCY FILMU
RUPERT WAINWRIGHT (Reżyseria)
Pochodzący z Anglii studiował na Uniwersytecie Oxfordzkim literaturę angielską, jako aktor wystąpił również w takich uznanych obrazach brytyjskiego kina jak: „Inny kraj” /Another Country/ i „Dreamchild”. Ostatecznie zdecydował się jednak na podjęcie studiów filmowych na Uniwersytecie Kalifornijskim UCLA, które mógł kontynuować dzięki stypendium Fulbrighta
Prawdopodobnie najbardziej znanym obrazem Wainwrighta są kontrowersyjne “Stygmaty” /Stigmata/, oryginalna wizja klasycznego horroru połączonego z elementami osobistego poszukiwania wiary w kontekście funkcjonowania hierarchii kościoła rzymsko-katolickiego. W „Stygmatach” zagrali Patricia Arquette, Gabriel Byrne i Jonathan Pryce (w roli epizodycznej pojawił się również występujący we „Mgle” Rade Serbedzija). Pomimo licznych kontrowersji film okazał się światowym przebojem, rozsławiając tym samym nazwisko Wainwrighta.
Druga produkcja fabularna reżysera “The Sadness of Sex” okazała się być artystycznym sukcesem i zdobyła sobie uznanie zarówno widzów, jak i krytyki. W tej wnikliwej i zabawnej komedii opowiadającej o miłości, wzlotach i upadkach namiętności oraz złamanych sercach zagrali nowojorscy aktorzy Barry Yourgrau i Peta Wilson, debiutująca w wielkim stylu na dużym ekranie. Film przeniesiony był później w formie serialu na internetowy mały ekran przez iFilm.com. Przyjęty był z ogromnym entuzjazmem, czego dowodem było przyznanie mu jednej z pierwszych nagród Yahoo! Internet Movie Awards.
Wainwright ma na swoim koncie również takie tytuły jak: “Blank Check”, fabularny film dla dzieci nakręcony dla Walt Disney Studios, a także produkcje małego ekranu “Dillinger” dla stacji ABC, z udziałem Marka Harmona, Sherilyn Fenn i Willa Pattona oraz “Wolf Lake”, wysoko oceniony pilotażowy odcinek dla stacji CBS.
COOPER LAYNE (Scenariusz)
Debiutanckim tekstem Layne’a na potrzeby przemysłu filmowego był scenariusz do “Jądra Ziemi” /The Core/, wyprodukowanego przez Davida Fostera. Przy filmie tym Layne wystąpił również jako producent, a wcześniej jako producent wykonawczy współpracował przy „The Palace Thief”.
DEBRA HILL (Producentka/współautorka scenariusza filmu z 1979 roku)
Nieżyjąca już producentka była współautorką, wraz z reżyserem Johnem Carpenterem, oryginalnego scenariusza filmu z 1979 roku „Mgła” /The Fog/, jak również horrorów “Halloween” i “Halloween II”, których to była także producentką. To właśnie dzięki Hill klasyczny horror Davida Cronenberga “Martwa strefa” /The Dead Zone/, z udziałem Christophera Walkena trafił na ekrany. Podobnie było z “Halloween III: Season of the Witch”.
Z czasem tandem Hill-Carpenter rozszerzył swoje zainteresowania, zwracając się również w stronę kina akcji. W ten sposób powstał scenariusz do przebojowego filmu „Ucieczka z Nowego Jorku” /Escape from New York/, z udziałem Kurta Russella. I tym razem Carpenter wystąpił w roli reżysera, a Hill w roli producentki.
W podobnym składzie trio Russell-Carpenter-Hill spotkało się na planie filmowym “Ucieczki z L.A.” /Escape from L.A/.
Hill w swoim dorobku producenckim ma również takie tytuły jak: “The Fisher King” Terry’ego Gilliama, z udziałem Robina Williamsa i Jeffa Bridgesa, krótkometrażowy obraz Garry’ego Marshalla “The Lottery” z Bette Midler oraz debiut reżyserski Antonio Banderasa “Crazy in Alabama”.
Hill ma na swoim koncie również wiele produkcji małego ekranu, w tym między innymi: “Confessions of a Sorority Girl,” “Kobieta olbrzym” /Attack of the 50 Ft. Woman/ oraz “Reform School Girl.”
Debra Hill zmarła w marcu zeszłego roku krótko przed rozpoczęciem zdjęć do filmu „Mgła”.
JOHN CARPENTER (Producent/współautor scenariusza filmu z 1979 roku)
Urodził się w Carthage, w stanie Nowy Jork, wychowywał się w Bowling Green, w stanie Kentucky, gdzie jego ojciec otrzymał posadę nauczyciela muzyki w lokalnym collegu. Praktycznie od wczesnej młodości Carpenter zafascynowany był filmem, w szczególności zaś westernem, stąd też z czasem zrealizował swoje marzenie o podjęciu nauki na kierunku sztuki filmowej w University of Southern California’s School of Cinema.
Jego nazwisko stało się znane w świecie filmowym kiedy to nakręcony przez niego w 1970 roku film krótkometrażowy „The Resurrection of Bronco Billy” nominowany został do Nagrody Akademii® (film powstał jeszcze w czasie studiów). Carpenter nakręcił następnie kilka niskobudżetowych produkcji, a także znakomicie przyjęte przez widzów i krytykę tytuły: „Dark Star”, „Assault on Precinct 13” i „Halloween”.
Po wejściu na ekrany ostatniego z wymienionych filmów Carpenter ugruntował swoją pozycję wizjonerskiego twórcy horrorów, wśród których znalazły się takie tytuły jak oryginalna wersja „Mgły” /The Fog/, „Oni żyją” /They Live/, „Książę ciemności” /Prince of Darkness/ i „Christine”. Z czasem Carpenter udowodnił, że jest również znakomitym reżyserem kina akcji, czego świadectwem były takie tytuły jak: „Ucieczka z Nowego Jorku” /Escape From New York/, „Coś” /The Thing/ oraz „Wielka draka w Chińskiej dzielnicy” /Big Trouble in Little China/.
Filmografia Carpentera to również takie tytuły jak: komediowy thriller “Wspomnienia niewidzialnego człowieka” /Memoirs of an Invisible Man/, horror psychologiczny „W paszczy szaleństwa” /In the Mouth of Madness/, love story w stylu sci-fi “Gwiezdny przybysz” /Starman/, który przyniósł grającemu w nim Jeffowi Bridgesowi nominację do Oscara® oraz „Wioska przeklętych” /Village of the Damned/, przerażający remake klasycznego horroru z lat 1950-tych.
Na potrzeby małego ekranu Carpenter wyreżyserował thriller “Ktoś mnie obserwuje” /Someone’s Watching Me/, dobrze oceniony przez krytykę miniserial biograficzny “Elvis” z udziałem Kurta Russella oraz trylogię “John Carpenter Presents Body Bags.”
Określany przez wielu mianem mistrza horroru, Carpenter swoim dorobkiem filmowym ukształtował wyobraźnię kilku pokoleń widzów oraz młodych twórców filmowych. Oprócz wspomnianych tytułów przyczyniły się do tego takie produkcje jak: „Łowcy wampirów” /Vampires/, „Ucieczka z L.A. /Escape from LA/ oraz „Duchy Marsa” /Ghosts of Mars/.