"Lincoln": REALIZATORZY
STEVEN SPIELBERG (reżyseria/produkcja) to jeden z najbardziej wpływowych współczesnych filmowców, współwłaściciel DreamWorks Studios.
Wyreżyserował najbardziej dochodowe filmy wszech czasów - m.in. "Szczęki", "E.T" czy serie "Indiana Jones" i "Jurassic Park".
Pierwsze dwa Oscary dostał za "Listę Schindlera", trzecią za "Szeregowca Ryana". Na swoim koncie ma wiele nominacji do Złotego Globu, DGA Awards, PGA Awards i innych.
Jego najnowszy film to animowane "Przygody Tintina". Wyreżyserował też "Czas wojny" na podstawie bestsellerowej powieści. W 2014 roku do kin wejdą "Robokalipsa" i piąta część "Indiany Jonesa".
Jego kariera zaczęła się w 1968 roku, gdy nakręcił krótkometrażowe "Amblin". Został najmłodszym reżyserem, który podpisał długoterminowy kontrakt z wytwórnią filmową.
W 1984 roku otworzył własną wytwórnię ,Amblin Entertainment. Wyprodukował tam takie filmy jak "Gremliny" czy "Goonies".
W 1994 roku otworzył wraz z Jeffreyem Katzenbergiem i Davidem Geffenem DreamWorks Studios, które zrealizowało m.in "American Beauty" i "Gladiatora".
Odniósł karierę w branży filmowej, ale i telewizyjnej. Wiele lat produkował serial "Ostry dyżur", wyprodukował też mini-serial "Kompania braci".
Działa charytatywnie. Po nakręceniu "Listy Schindlera" założył Righteous Persons Foundation; jest też założycielem Survivors of the Shoah Visual History Foundation.
KATHLEEN KENNEDY (produkcja) to jedna z najlepszych uznanych współczesnych producentek filmowych i długoletnia współpracowiczka Stevena Spielberga. Od 2012 roku pracuje w Lucasfilm.
W 1992 roku założyła z reżyserem Frankiem Marshallem wytwórnię. Razem pracowali m.in przy takich filmach jak "Czas wojny" czy "Przygody Tintina".
Wyprodukowała takie filmy jak "Joe kontra wulkan", "Gremliny", "Młody Sherlock Holmes", "Goonies", "Monachium" czy "A.I - sztuczna inteligencja".
Była przewodniczącą Gildii Producentów Amerykańskich. Jest laureatką nagrody im Davida O. Selznicka za całokształt dokonań.
Pochodzi z północnej Kalifornii. Ukończyła San Diego State University; jeszcze jako studentka zaczęła współpracę telewizją.
TONY KUSHNER (scenariusz) jest autorem takich sztuk teatralnych jak "Slavs!", "Caroline or Change" czy "Anioły w Ameryce".
Napisał scenariusz do miniserialu "Anioły w Ameryce" Mike'a Nicholsa i filmu "Monachium" Stevena Spielberga.
Jest autorem książek "Brundibar" czy "WWrestling with Zion: Progressive Jewish-American Responses to the Israeli-Palestinian Conflict".
Otrzymał dwie nagrody Pulitzera, dwie nagrody Tony, trzy statuetki Obie, nagrodę Emmy i nominację do Oscara.
JEFF SKOLL (produkcja wykonawcza) od lat zajmuje się działalnością charytatywną. Jest założycielem i prezesem Skoll Foundation, Particpant Media i Skoll Globar Threats Fund.
Był pierwszym prezesem eBaya - portalu, który stał się największym internetowym serwisem aukcyjnym na świecie.
Wyprodukował kilkadziesiąt filmów, które zdobyły w sumie 4 Oscary i 18 nominacji do tej nagrody : to takie produkcje jak "Good Night and Good Luck", "Syriana", "Niewygodna prawda", "Wojna Charliego Wilsona" czy "Chłopiec z latawcem".
Skoll angażuje się w produkcje filmów o ważnym przesłaniu społecznym czy politycznym.
Ukończył inżynierię na University of Toronto, ma też dyplom MBA uzyskany na Stanford Graduate School of Business.
JONATHAN KING (produkcja wykonawcza) kieruje działem produkcji filmowej w Participant Media.
Wcześniej pracował w takich wytwórniach jak Focus Features, Mark Productions i Miramax Films.
Wyprodukował takie filmy jak "Pocałunek Judasza", "Contagiom : epidemia strachu", "Szukając siebie" czy "Bruno".
Zasiada w radzie Outfest Legacy Project, która razem z UCLA Film and Television Archive dba o zachowanie filmów kina queer.
JANUSZ KAMIŃSKI (zdjęcia) jest jednym z najwybitniejszych współczesnych autorów zdjęć.
Od lat współpracuje ze Stevenem Spielbergiem. Stworzył zdjęcia do takich filmów reżysera jak "Lista Schindlera", "Amistad" czy "Monachium".
Pracował przy takich produkcjach jak "Motyl i skafander", "Jerry Maguire", "Jumbo Girl" czy "Funny People".
Wyreżyserował filmy "Stracone dusze" i "Hania" oraz "American Dream".
RICK CARTER (scenografia) zajmuje się scenografią od ponad dwudziestu pięciu lat. Współpracował z takimi twórcami jak Steven Spielberg (m.in. przy "Amistad", "Wojnie światów", "Parku Jurajskim") i Robert Zemeckis (m.in. przy "Ekspresie polarnym", "Ze śmiercią jej do twarzy", "Forrest Gump", "Co kryje prawda").
MICHAEL KAHN (montaż) to jeden z najbardziej uznanych montażystów na świecie. Nagrodzono go Oscarem za montaż filmów "Indiana Jones i poszukiwacze zaginionej arki", "Lista Schindlera" i "Szeregowiec Ryana". Na swoim koncie ma siedem nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Jego kariera trwa od czterdziestu lat. Pracował przy takich filmach jak "Kolor purpury", "Imperium słońca", "Terminal", "Goonies" czy "Zawsze".
JOANNA JOHNSTON (kostiumy) pracowała ostatnio nad filmem "Kroniki Spiderwick" ("Spiderwick Chronicles"). Amerykańska Gildia Kostiumologów nominowała ją do nagrody za film "Był sobie chłopiec" ("About a Boy").
Kilkakrotnie współpracowała ze Stevenem Spielbergiem - przy "Monachium" ("Munich"), "Wojnie Światów"("War of the Worlds"), "Szeregowcu Ryanie" ("Saving Private Ryan") i "Indianie Jonesie i Ostatniej Krucjacie" (Indiana Jones and the Last Crusade"). Zrobiła też kilka filmów z Robertem Zemickisem - "Ekspres polarny" ("The Polar Express"), "Cast Away - poza światem" ("Cast Away"), "Kontakt" ("Contact"), "Forresta Gumpa", "Ze śmiercią jej do twarzy" ("Death Becomes Her"), "Powrót do przyszłości II" i "Powrót do przyszłości III".
Zadebiutowała kostiumami do "Kto wrobił Królika Rogera?" ("Who Framed Roger Rabbit" - słynna cekinowa sukienka Jessici Rabitt jest dziełem Joanny.
Pracowała przy takich filmach, jak "Za horyzontem" ("Far and Away") Rona Howarda, "Francuski pocałunek" ("French Kiss") Lawrence'a Kasdana, "Szósty zmysł" ("The Sixth Sense") i "Niezniszczalny" M. Nighta Shyamalana oraz "To właśnie miłość" ("Love, actually") Richarda Curtisa. Współpracę z Curtisem powtórzyła w 2008 roku przy filmie "The Boat That Rocked"
JOHN WILLIAMS (muzyka) to jednen z najbardziej uznanych amerykańskich kompozytorów muzyki filmowej. Ukończył Uniwersytet Kalifornijski i nowojorską Juliard School of Music. W przemyśle filmowym zaczął pracować w połowie lat pięćdziesiątych - pierwsze kroki w branży stawiał w telewizji. Pierwszy sukces odniósł na początku lat sześćdziesiątych, kiedy skomponował muzykę do popularnego w Stanach Zjednoczonych serialu "Lost in Space". W 1969 r. Williams otrzymał pierwszą nominację do Oscara za muzykę do filmu "Dolina lalek". Skomponował kultowe już dziś motywy do takich obrazów jak: "Szczęki", "Gwiezdne Wojny" czy "Poszukiwacze zaginionej Arki".