"Lenin w październiku": MICHAIŁ ROMM
Urodził się w Irkucku. W latach 1918-1921 służył w Armii Czerwonej. W roku 1925 skończył oddział rzeźby Wyższej Szkoły Artystyczno-Technicznej.
Debiutował jako scenarzysta, później pracował jako asystent reżysera. Pierwszą pracą reżyserską M. Romma stał się film "Baryłeczka" (1934,wg Gi De Mopasana). W latach trzydziestych reżyser skończył kinoideologję o W. Leninie: "Lenin w Październiku" i "Lenin w 1918 roku". W latach 1940-1943 miał posadę dyrektora artystycznego Państwowego Urzędu Produkcji Filmowej. W latach II wojny światowej i powojennych zrealizował filmy "Marzenie" (1943), "Człowiek ? 217" (1945, Nagroda państwowa ZSRR i nagroda Międzynarodowego Festiwalu w Cannes), "Tajna misja"(1950, Nagroda państwowa ZSRR).
Nowy okres w twórczości reżysera rozpoczął się z filmu "Dziewięć dni jednego roku", w którym obywatelski patos reżysera zaczął mieć emocjonalno - intelektualną barwę. Film otrzymał nagrodę w kategorii "Reżyser" na Międzynarodowym Festiwalu w Karłowych Warach. W roku 1966 Romm wyreżyserował swój najlepszy film "Zwyczajny faszyzm", który stał się fabularnym i filozoficznym badaniem przyczyn zjawienia się faszyzmu i psychologii mass. W ostatnich latach życia reżyser pracował nad filmem "Pokój dzisiaj", jednak nie zdążył go skończyć (film został skończony przez M. Chucijewa, E. Klimowa i G. Ławrowa i wyszedł na ekrany z nazwą "Jednak wierzę" w1976 roku). M. Romm był autorem lub współautorem scenariuszy swoich filmów. Wykładowca Wszechzwiązkowego Państwowego Instytutu Kinematografii.